Въпрос относно "споделяне" на лична информация...

Poltargaista

Active Member
Привет на всички.

Имам въпрос относно "споделянето" на лична информация. Искам да напиша статия, която е по-скоро случка между 3 страни, мен и още двама души. Въпроса е до каква степен мога да споделям информация за тях?
  • Име и фамилия? Дата на раждане?
  • Имена на роднини?
  • Местонахождение (като град, не като точен адрес)?
  • Месторабота?
Не ме вълнува толкова моралната гледна точка, колкото законовата. Ако някой знае повече по въпроса ще съм благодарен да ме просветли.
Евентуално ако някое от нещата е забранено - има ли вратичка, по която да се заобиколи? Общо-взето всичко ще ми е от полза. Благодаря предварително!
[SUP]
+Ангел Порязов - Профил в Google+​
[/SUP]
 
Последно редактирано:
От: Въпрос относно "споделяне" на лична информация...

"Не е наша измишльотина, а е закон, който трябва да се спазва, в противен случай може да се подаде жалба. Писането се ограничава до ник, име – само първото, бащино и фамилия може с инициали, град и улица без номер."

Имало закон, ако искаш питай вещицата директно там :)

http://prodavalnik.com/forum/topic/?t=22418

:beer:
 
От: Въпрос относно "споделяне" на лична информация...

Според закона положението е следното:
Чл. 5. (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2005 г.) (1) Забранено е обработването на лични данни, които:

1. разкриват расов или етнически произход;

2. разкриват политически, религиозни или философски убеждения, членство в политически партии или организации, сдружения с религиозни, философски, политически или синдикални цели;

3. се отнасят до здравето, сексуалния живот или до човешкия геном.

(2) Алинея 1 не се прилага, когато:
..................
7. обработването се извършва единствено за целите на журналистическата дейност, литературното или художественото изразяване, доколкото то не нарушава правото на личен живот на лицето, за което се отнасят тези данни.
За журналистически цели явно режимът е малко по-свободен.
 
От: Въпрос относно "споделяне" на лична информация...

Т.е. да го представя като "журналистически материал", но все пак да се огранича до име, фамилия и град? В крайна сметка на никого няма да наруша "правото на личен живот" - просто ще се разбере що за човек седи зад името му.
 

Горе