В извънредно положение ли сме?

deffnews

Well-Known Member
Конституция на Република България
Чл. 57.(3) При обявяване на война, на военно или друго извънредно положение със закон може да бъде временно ограничено упражняването на отделни права на гражданите с изключение на правата, предвидени в чл. 28, 29, 31, ал. 1, 2 и 3, чл. 32, ал. 1 и чл. 37.
---
В Конституцията има само още три члена, които имат отношение към извънредно положение.
Чл. 64.(2) има отношение само към мандата на НС в случай на обявено извънредно положение.
Чл. 100 се отнася изключително до положение на война.
Единствения друг член е:

Чл. 84. Народното събрание:
(12) . обявява военно или
друго извънредно положение върху цялата територия на страната или върху част от нея по предложение на президента или на Министерския съвет;

Извънредно положение беше прието от НС по предложение на МС от март 2020 и оттогава е удължаване без прекъсване. Извънредното положение въобще не е било отменяно.
 
Искам да кажа, че НЕ пуснах това заради тематика за ваксините, която взривява обществото. Ако на някой му е интересна темата за извънредното положение, конституцията, законите, ми се ще колкото може да се абстрахира.

Едно уточнение, че в Чл. 57. от Конституцията доста ясно е посочено какво не попада под юрисдикцията на Чл. 57.

Според мен закона за извънредното положение не се спазва в някои отношения.

Не съм юрист, но ми се струва, че има множество нарушения, които се позовават на АПК.
 

Горе