Даряване на % от печалбата - как, колко...?

Здравейте,

Интересува ме, в случай, че реша да дарявам Х% от печалбата на фирмата ми на някоя болница, БЧК или друга подобна институция, каква част от сумата се признава като разход? Да кажем че трябва да платя данъци в размер на 1000 лв., колко максимално мога да даря от тази сума? С други думи - предпочитам парите ми да отиват за благотворителност от колкото за данъци, кой е най-оптималния начин да се случи това?

Все още нямам фирма, затова питам тук, а не счетоводителя си. (В случай, че се чудите...)
Благодаря.
 
От: Даряване на % от печалбата - как, колко...?

Не даряваш дължимия данък :)
Правиш дарение и намаляш дължимия данък с % корпоративен данък от дарението. За да стане ясно
Дължиш данък от 1000 лв.
Правиш дарение 1000 лв.
10% е рамера на корпоративния данък съотвено
намаляш дължимя данък 10% от дарението което = 100 лв.
И дължиш 900 лв.
Или правиш дарение за 10000 лв. и не дължиш нищо :)

А за да имаш 1000 лв. данък значи имаш 10000 лв. печалба даряваш я и данък не дължиш това е логиката на държавата
Или с тази си глупост държавата не лансира даренията.

Единствения смисъл който не е коректен и има малка вероятност да те хванат и се прави от големите дарители
Даряваш 1000 дават ти сертификат за дарение за 5000 и по този начин лъжеш държавата както правят големите не е коректно но живеем в абсурдна дръжава
 
От: Даряване на % от печалбата - как, колко...?

С две думи, ако си решил да спестяваш от данъци с дарения, трябва да даряваш на роднини и да си взимаш дарените пари от тях.
 
От: Даряване на % от печалбата - как, колко...?

Не даряваш дължимия данък :)
Правиш дарение и намаляш дължимия данък с % корпоративен данък от дарението. За да стане ясно
Дължиш данък от 1000 лв.
Правиш дарение 1000 лв.
10% е рамера на корпоративния данък съотвено
намаляш дължимя данък 10% от дарението което = 100 лв.
И дължиш 900 лв.
Или правиш дарение за 10000 лв. и не дължиш нищо :)

А за да имаш 1000 лв. данък значи имаш 10000 лв. печалба даряваш я и данък не дължиш това е логиката на държавата
Или с тази си глупост държавата не лансира даренията.

Единствения смисъл който не е коректен и има малка вероятност да те хванат и се прави от големите дарители
Даряваш 1000 дават ти сертификат за дарение за 5000 и по този начин лъжеш държавата както правят големите не е коректно но живеем в абсурдна дръжава

Да, обаче е по-добре и 100лв да са да отидат при нуждаещите се от колкото при държавата. Тази държава какво прави за фирмите за да им е по-добре? Затова и 100лв да са, по-добре дарение. Поне аз така мисля и правя.
 
От: От: Даряване на % от печалбата - как, колко...?

Да, обаче е по-добре и 100лв да са да отидат при нуждаещите се от колкото при държавата. Тази държава какво прави за фирмите за да им е по-добре? Затова и 100лв да са, по-добре дарение. Поне аз така мисля и правя.

В случая при нуждаещия ще отидат 1000 лв. - 900 лв. от нас (Вас) и 100 лв от дръжавата
 
От: Даряване на % от печалбата - как, колко...?

Само в малък брой случаи е възможно да се признаят за разход (все едно фирмата е купила хартия за служебния принтер - намалява се данъчната основа).

Тоест може да бъде по-изгодно фирмата директно да дари пари вместо първо да изплаща заплата или дивидент и получателя на заплатата и дивидента да дарят същата сума.

Примерно ако искаш да направиш дарение може да е по-изгодно твоята фирма да го направи вместо да го плащаш с личните си пари (върху които е платен данък върху печалбата + данък върху дивидент - ако си получил дохода си от дивиденти).

Ако няма данъчно облекчение за дарения не съм сигурен дали пак не е по-изгодно да се дарява чрез фирмата (заради спестяването на данъка върху дивидента - фирмата ще плати данък върху печалбата, но тъй като не е изплатен дивидент - няма да има данък върху дивидента върху дарената сума). Само не съм сигурен дали няма допълнителен данък „данък върху разходите“ когато се дарява без данъчно облекчение.

Някои разходи на фирмата съм чел, че се облагат с „данък върху разходите“. Не знам дали се отнася за някои дарения. Може би се отнася. Иначе всички щяха да се скъсват да даряват на роднините си.

Ако някой все още не е разбрал: за да си намалиш данъка със 100 лева трябва да направиш дарение от 1000 лева (и то само в случай, че това дарение се признава за разход).

Тук дискутират как става осчетоводяването на стипендия изплащана на сина на шефа.

най-оптималния

Прилагателното "оптимално" не може да се степенува. Нещо е или оптимално, или не е оптимално. По същата причина няма как една жена да бъде най-бременна, по-малко бременна, не чак толкова бременна и т.н.
 
Последно редактирано:
От: Даряване на % от печалбата - как, колко...?

Може да е позабременяла... аххаха :) (готин филм btw, с готин саундтрак :) )

Иначе това е една от големите болки на бг спорта, че закона не позволява, част от данъка да се изплаща като дарение. Ама то пък иначе ще стане мазало, всеки ще има по 2-4 клуба и в хазната няма да влезнат 5 пари дори... Като се знаем какви сме хитри....
 
От: Даряване на % от печалбата - как, колко...?

Колега, според мен първо регистрирай фирмата :)
После излезе на печалба и то такава, че да мислиш как да се отървеш от данъка :)
А после... варианти бол... :lol:
 
От: Даряване на % от печалбата - как, колко...?

Ключа е в добрия счетоводител с богат опит.
Определяш какви данъци би искал да плащаш и счетоводителя се грижи за постигне на целите има си начини за всичко
Дарението както писах горе е част от играта но има достатъчно методи за минимизиране на данъците освен него
 

Горе