Домашна ракия

DISIDENT

Member
По наше село след като дойде новото правителство на власт щъкат митничари. На 3-ма са направили предупреждения да не варят ракия. Законно ли е?
И тримата никога не са били с никоя власт даже винаги са били от критикуващите. Единия беше организирал подписка за сваляне на предишния ни кметски наместник и сега митничарите го е ът и по други прегрешения.

Писах до Агенция митници ха скивай:
здравейте, търсете "специализирани малки обекти за дестилиране", както е юридическото название на казана. преките разпоредби са в раздел ІІІ и в раздел ІV, чл. 59 и чл.60, ал.1 и 2, където се казва:

Чл. 59. (1) (Доп. - ДВ, бр. 63 от 2006 г., в сила от 04.08.2006 г., изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.12.2009 г.) Производството на алкохол, алкохолни напитки и тютюневи изделия включва обработката и преработката на всякакъв вид суровини и материали, в резултат на което се получават или опаковат акцизни стоки. (...)
(5) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., предишна ал. 2 - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.12.2009 г., предишна ал. 4 - ДВ, бр. 55 от 2010 г., в сила от 20.07.2010 г.) За производство на акцизни стоки се смята и производството на продукти, които съдържат етилов алкохол над 1,2 % vol (1 % mas), които по своите характеристики са предназначени за консумация като храни или напитки или като добавки при производството на храни или напитки.


Чл. 60. (1) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., доп. - ДВ, бр. 109 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.12.2009 г., доп. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Производството по чл. 59, с изключение на добива на природен газ, се извършва само в данъчен склад за производство и складиране .
(2) Алкохолни напитки с код по КН 2208 (ракии) могат да се произвеждат и в регистрирани специализирани малки обекти за дестилиране

Това означава, че алкохол може да се изварява само в данъчен склад или специализиран малък обект за дестилиране - регистриран казан.

с пожелания за успешен ден

Information and Public Relations Department
National Customs Agency
Republic of Bulgaria
Tel: +359 2 9859 4210
 
От: Домашна ракия

Някой в този Европейски съюз има ли ме за пълноправен Европейски гражданин? И ракия ли не трябва да пия?
 
От: Домашна ракия

Идеята им е да си платиш акциза, и да не продаваш алкохола произведен за собствена консумация. Кой ти забранява да вариш? Просто трябва да го правиш в лицензирани казани!
 
От: Домашна ракия

Питай баща си и дядо си как са си плащали акциза по комунистическо.
 
От: Домашна ракия

Според новите изисквания, казаните задължително трябва да са медни, което е малко тъпа идея, тъй като лесно се окисляват. Другото е, че примерно на литър ракия трябва да плащаш акциз около 2 лв, но не ми е ясно защо? Държавата нито ти дава сливите, нито ти дава захарта, нито ти следи джибрите, нито ще ти свари ракията. Най-много да ти я конфискува, та за какво да се плаща този акциз?
 
Re: От: Домашна ракия

Според новите изисквания, казаните задължително трябва да са медни, което е малко тъпа идея, тъй като лесно се окисляват. Другото е, че примерно на литър ракия трябва да плащаш акциз около 2 лв, но не ми е ясно защо? Държавата нито ти дава сливите, нито ти дава захарта, нито ти следи джибрите, нито ще ти свари ракията. Най-много да ти я конфискува, та за какво да се плаща този акциз?
Абе то по твоята детска логика и данък не трябва да плащаме, защото като ходим на работа ние си работим, а не работи държавата вместо нас!!!
 
От: Домашна ракия

Не ми трябва да ги питам защото първата ми квалификация по варене на ракия беше по това време та помня как беше. Отделно в момента няма как да говоря с тях понеже не съм медиум.
 
От: Домашна ракия

Запиши една песен сега и за казаните
Не ми трябва да ги питам защото първата ми квалификация по варене на ракия беше по това време та помня как беше. Отделно в момента няма как да говоря с тях понеже не съм медиум.
 
От: Re: От: Домашна ракия

Нещо бъркаш понятията. Ако си отглеждаш домати, краставици и картофи плащаш ли данък на държавата?
 
От: Домашна ракия

Ако е същият Дисидент, за който се сещаме, би трябвало изобщо да не може да пие ракия на фона на лекарствата, които приема. Ако бъркаме човека, то тогава това, което съм писала не важи.
 
От: Re: От: Домашна ракия

У нашто село пък и децата знаят, че като свариш РАКИЯТА, "се плаща акциз върху готовата продукция, а дестилацията трябва да се извършва само в отговарящи на изискванията от закона обекти". Затова и отрано се приучават да не спазват закона :)

"Специализиран малък обект за дестилиране" - това ми харесва как звучи.
 
От: Домашна ракия

Според новите изисквания, казаните задължително трябва да са медни, което е малко тъпа идея, тъй като лесно се окисляват.
Трябва да са медни понеже ако е от алуминий материала нагаря и това прави ракията годна за мазане, миене, ... но не и за пиене. Тествал съм го в тенджера под налягане. Ако е от желязо процеса окисляване става ..... Въвеждам се в изкушение да си отлея от бетон ама надали някога ще мога да събера достатъчно мангизи за да ги рискувам. Е па ако стане ха да дойдат митничарите да ми го вземат. Четох, че и такива неща са правели по Русенско.
 

Горе