ЕТ с прокурист и здравни осигуровки на собственика/пенсионер/

Desisslava Dimitrova

Active Member
Здравейте,
Казусът е малко сложен, но ще се опитам да го обясня.
Собственикът на ЕТ, който е пенсионер прехвърля дейността на фирмата си на сина си. По препоръка от НАП, се изготвя нотариално заверено пълномощно, с което собственикът прехвърля управлението на фирмата на прокуриста. Прокуристът е на трудов договор към фирмата, осигурен е за всички осигурителни рискове. След тази процедура, собственикът е освободен от ЗО. Плаща само осигуровките на прокуриста. Това положение е в продължение на няколко години, т.е собственикът на ЕТ-то не плаща ЗО, а осигурява само прокуриста.
Сега през фирмата има допълнителен приход от онлайн рекламна дейност /афилиейт комисионни за реклама на продукти на сайт за групово пазаруване/. Има две фактури, едната е м.07,2014, другата е 12.2014.
Сега въпросът ми е трябва ли собственикът на ЕТ-то да внесе ЗО върху прихода от двете фактури. Важи ли правилото за самоосигуряващ се с личен труд/ сумата от личния труд-осигуровки върху минимален праг-данък= чиста сума за получаване/?
Между другото собственикът е ходил в НАП за консултация и е получил няколко различни отговора. Един казва, че въобще не е освободен от ЗО и трябва да го внесе за години назад, друг казва, че трябва да има осигуровки за ЗО само за двете фактури, трети казва, че не трябва да има осигуровки въобще.
Дайте мнение какво да направим?
 
От: ЕТ с прокурист и здравни осигуровки на собственика/пенсионер/

Личния ми съвет е ВЕДНАГА да спрете дейността на фирмата дамнаправите нова, която да е ООД или ЕООД
Лично аз имам две оод-та
Едното е по ддс , другото не е
Това е спрокуриста е много частен случай и всеки ще ти каже различно
И е като цяло недомослица в закона и остатък от социализма .
 
От: ЕТ с прокурист и здравни осигуровки на собственика/пенсионер/

Личния ми съвет е ВЕДНАГА да спрете дейността на фирмата дамнаправите нова, която да е ООД или ЕООД
Лично аз имам две оод-та
Едното е по ддс , другото не е
Това е спрокуриста е много частен случай и всеки ще ти каже различно
И е като цяло недомослица в закона и остатък от социализма .

Прав си, мислим за едно ООД, но в момента има издадени фактури за афилиейт към ЕТ и незнаем какво да правим.
 
От: ЕТ с прокурист и здравни осигуровки на собственика/пенсионер/

Регистрирайте си новата фирма и постепенно прехвърляйте фактурите на новата фирма
Надявам се до един месец да спрете да издавате фактури от ЕТ то
После ще подадете декларация , че фирмата спира дейност и преставате да внасяте осигуровки от тази фирма
Щото това си направо лудост . бил съм вмтакова положение преди 15 години и знам как е
А дали ще ви направят ревизия за осигуровките един дявол знае.
 
От: ЕТ с прокурист и здравни осигуровки на собственика/пенсионер/

Не можем да спрем дейността на ЕТ-то, защото прокуриста си работи и извършва патентна дейност.
Много сложно става става за него.

Регистрирайте си новата фирма и постепенно прехвърляйте фактурите на новата фирма
Надявам се до един месец да спрете да издавате фактури от ЕТ то
После ще подадете декларация , че фирмата спира дейност и преставате да внасяте осигуровки от тази фирма
Щото това си направо лудост . бил съм вмтакова положение преди 15 години и знам как е
А дали ще ви направят ревизия за осигуровките един дявол знае.
 
От: ЕТ с прокурист и здравни осигуровки на собственика/пенсионер/

Пак не ме разбра, подавате декларация и спирате работа. Ако имате някакви активи ги прехвърляте с фактури на ООД то
Подписвате си анекси с всички контрагенти и издавате фактури от новата фирма. Общо взето за един месец работа и добро желание от ваша страна. Иначе ще се забатачите тотално. Всичката печалба на фирмата е печалба на собственика, което е безумие.
 
От: ЕТ с прокурист и здравни осигуровки на собственика/пенсионер/

Пак не ме разбра, подавате декларация и спирате работа. Ако имате някакви активи ги прехвърляте с фактури на ООД то
Подписвате си анекси с всички контрагенти и издавате фактури от новата фирма. Общо взето за един месец работа и добро желание от ваша страна. Иначе ще се забатачите тотално. Всичката печалба на фирмата е печалба на собственика, което е безумие.

Разбрах.:)
 

Горе