Електронен хранителен магазин - КЗП, ГДБОП, НАП, ХЕИ и други главорези

alfalfa

New Member
Здравейте,

Четейки темата КЗП и контактни данни на сайт, доста се притесних от "правомощията", които има КЗП да налага глоби. В момента имам онлайн хранителен магазин, на който съм скрил контактната информация, наивино нядявайки се, че няма да бъда открит, но сега виждам, че това просто няма как да стане и се замислям дали да не публикивам пълните контактни данни. В такъв случай обаче бих бил по-уязвим за набезите на други "органи на реда" като примерно Агенцията по храните и НАП (имаш ли склад, лиценз, плащаш ли осигуровки?), особено в "светлината" на подготвяния нов закон за електронните магазини, търгуващи с храни. Въпросът ми е, кое е най-малкото зло, ако мога така да се изразя, или кое е най-малко вероятно да се случи:
- КЗП да ми наложи глоба за липса на контактни данни (като гледам, това се случва доста често)
- Агенция по храните да почнат да ровят за онлайн магазини, търгуващи с храни и намирайнки данните, да се свържат с мен или да цъфнат на място (къде ти е лиценза за склад, защо не си лицензиран по новия закон за храните и т.н.?)
- НАП да тръгнат да ровят в интернет и намирайки името на фирмата, да й проследят статуса (тя дори е неактивна!), кой работи в нея, кой се осигурява, какви данъци се плащат и т.н. Всъщност, те биха могли да намерят данните и от Търговския регистър.
- предполагам, че е възможно и няколко институции да се обединят срещу злото, за да хванат най-големия престъпник на 21-ви век: примерно клиент се оплаква в КЗП, че не е получил касова бележка, те се обаждат на ГДБОП, оттам икономическа полиция, НАП и т.н. (вероятно ще се моля да НЕ изляза жив от цялата ситуация...)

Осъзнавам, че може би звуча прекалено параноично, но виждам как всички институции в БГ полагат огромни усилия всичките ми страхове, дори и най-абсурдните, постепенно да се превърнат в реалност... Big Brother is watching you!
 
От: Електронен хранителен магазин - КЗП, ГДБОП, НАП, ХЕИ и други главорези

Моят съвет е или минаваш изцяло на светло или сменяш дейността. С тези неща шега не бива! Остави настрана кой какво може да ти направи.
 
От: Електронен хранителен магазин - КЗП, ГДБОП, НАП, ХЕИ и други главорези

При положение, че печалбата е 100-тина лв. на месец, а само осигуровките са повече, по-скоро бих минал към закриване!
 
От: Електронен хранителен магазин - КЗП, ГДБОП, НАП, ХЕИ и други главорези

Без значение дали си публикувал адреса или не си, щом работиш с клиенти и извършваш ежедневни доставки е много лесно да се разбере къде са ти складовете, офисите и всичко останало. Аз без да съм "орган" бих могъл да го направя за ден, най-много два. Така че няма смисъл да криеш тази информация. Това може само да ти навреди. По никакъв начин няма да ти помогне.
 
От: Електронен хранителен магазин - КЗП, ГДБОП, НАП, ХЕИ и други главорези

При положение, че печалбата е 100-тина лв. на месец, а само осигуровките са повече, по-скоро бих минал към закриване!

А замислял/а ли си се, че тази малка печалба може да е заради липса на доверие в магазина ти? Аз пазарувам онлайн от 10 години и повярвай ми, ако видя магазин като твоя директно го засилвам към blacklist-а, независимо от цените, които предлага. Това не е електронен магазин, нито бизнес модел. Това което си реализирал/а си е чиста проба онлайн амбулантна търговия. Как очакваш да продаваш нещо онлайн, което пряко влияе върху здравето на купувача, без да си в съответствие с необходимите здравни норми?
 
  • Like
Реакции: veda
От: Електронен хранителен магазин - КЗП, ГДБОП, НАП, ХЕИ и други главорези

Продаваш хранителни продукти и търсиш съвет, как да продължиш да избягваш закона...? Пич, ти си за затвора
 
От: Електронен хранителен магазин - КЗП, ГДБОП, НАП, ХЕИ и други главорези

При положение, че печалбата е 100-тина лв. на месец, а само осигуровките са повече, по-скоро бих минал към закриване!

Що за храна продаваш за сто лева кяр? Чай и кафе да продаваш, ще е повече. А те са с доста дълга годност на продукта.
Другия вариант е да живееш до Метро и на всяка поръчка да търчиш да зареждаш.

Избери си по-безопасна и безобидна дейност за магазина.
Край мен има офлайн бакалия - знаеш ли какви работи яде кучето им, понеже е изтекъл срока на годност.
 
От: Електронен хранителен магазин - КЗП, ГДБОП, НАП, ХЕИ и други главорези

Как очакваш да продаваш нещо онлайн, което пряко влияе върху здравето на купувача, без да си в съответствие с необходимите здравни норми?
"Необходимите здравни норми" са абсурдни и непостижими и са измислени единствено с цел съответните органи да си прибират рушветите и те много добре го знаят! Отделно, че самите институции нямат единодушно мнение какво точно трябва да е покрие, няма закон за ел. магазини и т.н.
Можеш ли да ми кажеш с какво би повлияло върху здравето на купувача (или в/у доверието в магазина), ако за да си купиш 1 кг. брашно, аз трябва:
- да си купя камион, за да разнасям стоките (това е задължително според ХЕИ!)
- да имам здравна книжка и всеки месец да ме изследват за глисти и сифилис. ДА, след като ходя до тоалетната си мия ръцете и НЕ си бъркам в гащите!
- разнасям храните с бяла престилка, бели ръкавици и радиационен костюм...
Сега ми кажи колко от магазините отговарят на тези изисквания? Виждал ли си куриер с бяла престилка и ръкавици и бус, измит с белина? Колко от онлайн магазините издават касова бележка?

Сега нека погледнем в големите, стабилни, утвърдени вериги магазини, които "спазват здравните норми": в колко от тях продуктите изобщо нямат срок на годност, производител и съдържание и никой не може да направи нищо по въпроса? (Веднъж сезирах ХЕИ и ми казаха, че нарушението било маловажно!). Колко от тях пренабиват нови срокове на годност като изтече актуалният? Дали те отговарят на всички изисквания или просто си плащат рушветите?

Сега нека погледнем как се реализира в БГ европейската програма за насърчаване на малкия и среден бизнес! Като всички малки и средни търговци се задължават да отговарят на същите норми, като за големите, само че целенасочено се следят по-стриктно, докато големите вериги случайно излизат извън контрола.

След няколко години ще се стигне дотам, че и хляба и киселото мляко ще се внасят от Китай и ще се продават само в МОЛ-а... Защото всички производители/търговци на качествени стоки или изнасят за чужбина, или емигрират, или фалират. НО това е действителността в бг - ако не продаваш цигари, алкохол, кафе или не си в хазартния бизнес, за теб няма бъдеще. Долнопробна и мизерна държавица с мизерни и жалки смачкани хорица...
 
От: Електронен хранителен магазин - КЗП, ГДБОП, НАП, ХЕИ и други главорези

Абе аз не съм много навит някой да си е бъркал в гащите (без да си измие след тива ръцете надлежно) и после да ми завива салама дето купувам ....

Тия норми не са написани без причина и който не ги спазва си е за санкциониране.

Твоя случай не го коментирам. Ще те посъветвам само да опиташ да минаваш леко-полеко към осветляване на бизнеса или да леко-полеко да сменяш дейността.
 
От: Електронен хранителен магазин - КЗП, ГДБОП, НАП, ХЕИ и други главорези

"Необходимите здравни норми" са абсурдни и непостижими и са измислени единствено с цел съответните органи да си прибират рушветите и те много добре го знаят! Отделно, че самите институции нямат единодушно мнение какво точно трябва да е покрие, няма закон за ел. магазини и т.н.
Можеш ли да ми кажеш с какво би повлияло върху здравето на купувача (или в/у доверието в магазина), ако за да си купиш 1 кг. брашно, аз трябва:
- да си купя камион, за да разнасям стоките (това е задължително според ХЕИ!)
- да имам здравна книжка и всеки месец да ме изследват за глисти и сифилис. ДА, след като ходя до тоалетната си мия ръцете и НЕ си бъркам в гащите!
- разнасям храните с бяла престилка, бели ръкавици и радиационен костюм...
Сега ми кажи колко от магазините отговарят на тези изисквания? Виждал ли си куриер с бяла престилка и ръкавици и бус, измит с белина? Колко от онлайн магазините издават касова бележка?

Сега нека погледнем в големите, стабилни, утвърдени вериги магазини, които "спазват здравните норми": в колко от тях продуктите изобщо нямат срок на годност, производител и съдържание и никой не може да направи нищо по въпроса? (Веднъж сезирах ХЕИ и ми казаха, че нарушението било маловажно!). Колко от тях пренабиват нови срокове на годност като изтече актуалният? Дали те отговарят на всички изисквания или просто си плащат рушветите?

Сега нека погледнем как се реализира в БГ европейската програма за насърчаване на малкия и среден бизнес! Като всички малки и средни търговци се задължават да отговарят на същите норми, като за големите, само че целенасочено се следят по-стриктно, докато големите вериги случайно излизат извън контрола.

След няколко години ще се стигне дотам, че и хляба и киселото мляко ще се внасят от Китай и ще се продават само в МОЛ-а... Защото всички производители/търговци на качествени стоки или изнасят за чужбина, или емигрират, или фалират. НО това е действителността в бг - ако не продаваш цигари, алкохол, кафе или не си в хазартния бизнес, за теб няма бъдеще. Долнопробна и мизерна държавица с мизерни и жалки смачкани хорица...


Трагичен си в разсъжденията. Нямало закон за онлайн магазин?!? - Законовата рамка за онлайн търговията се определя основно от два закона: Закон за електронната търговия и Закон за защита на потребителя, след това в зависимост от търгувана стока, се спазват допълнителни разпоредби, в твоя случай Наредбите на агенцията по храните. Това, че ти не искаш да ги прочетеш, не означава, че те не съществуват. СЪщото се отнася и за касовите бележки - това че ти не издаваш не означава, че никой не издава. За да не бъда голословен ще ти цитрам онлайн магазините, от които съм пазарувал през последните 12 месеца и от които съм получил всичко необходимо като документ (касов бон / потвърждение за плащане където съм платил с карта и гаранционна карта) - contrabanda.bg , sportdelivery.com, ridespot.net , laptop.bg , slushalki.net, margel.info, get.bg, laptopremon.bg, store.bg и т.н.

Относно това къде си бъркаш и дали си миеш ръцете си е лично твой проблем свързан с личната хигиена.
 
От: Електронен хранителен магазин - КЗП, ГДБОП, НАП, ХЕИ и други главорези

които "спазват здравните норми"
............
Долнопробна и мизерна държавица с мизерни и жалки смачкани хорица...
Ако гледаш надолу, никога няма да можеш да се изкачиш нагоре.
..............
Ами взимай си торбенцето и хващай влака за Канада!
 
От: Електронен хранителен магазин - КЗП, ГДБОП, НАП, ХЕИ и други главорези

При положение, че печалбата е 100-тина лв. на месец, а само осигуровките са повече, по-скоро бих минал към закриване!

Напълно невъзможно е да правиш какъвто и да е бизнес, който изисква да имаш фирма (защото извършваш търговска дейност) с толкова малко разлика между цените, на които продаваш и купуваш. Тоест допускам, че стоте лева са точно това - купуваш стока за хикс лева, продаваш я за игрек лева и разликата е 100 лв.

Ако 100 лв ти е печалбата след като плати разходите за счетоводство, лицензи, правни консултации, транспорт, наем, заплати за служители, заплата за теб (достатъчно голяма), значи 100 лв печалба на фирмата е напълно достатъчна. И нула да е печалбата - пак е достатъчно, ако получаваш достатъчно висока заплата. Много собственици на фирми решават вместо да плащат данък печалба на фирмата и данък върху дивидента, да си спестят плащането на дивидент, като повишат заплатата си, така че печалбата на фирмата да стане нула. Това е напълно законен начин да не се плаща (защото не се дължи!) данък върху дивидента и данък върху печалбата на фирмата (но се плаща данък върху дохода на физическото лице, което получава заплатата, както и всички осигуровки, които са свързани с получената заплата). Примерно, ако твоята заплата във фирмата е 20 000 лева на месец, няма от какво да се притесняваш, че печалбата на фирмата е 100 лева.

Обаче твоя случай не е такъв - 100-те лева не са печалба на фирмата след като фирмата си плати всички разходи (заплати, рекет, разрешителни, лицензи, консултации как да ти бъде всичко законно, счетоводство, одит, консултации с експерти как да си организираш бизнеса правилно и т.н.). Тоест, ако фирмата ти си плаща всички разходи, печалбата няма да е 100 лв, а голямо отрицателно число, нали така?

В този случай - това е правилния съвет:

Моят съвет е или минаваш изцяло на светло или сменяш дейността. С тези неща шега не бива! Остави настрана кой какво може да ти направи.

Тоест - прекрати си бизнеса незабавно. Освен, ако не можеш да направиш така, че размера на продажбите да се увеличи и да можеш да си покриваш разходите за спазване на законодателството. Много е лесно да те спипат - все някой собственик на магазин ще се намери да пусне донос или просто някой недоволен клиент. А има и психопати, които само се чудят срещу кого да пуснат жалба.
 
Последно редактирано:
От: Електронен хранителен магазин - КЗП, ГДБОП, НАП, ХЕИ и други главорези

Продаваш хранителни продукти и търсиш съвет, как да продължиш да избягваш закона...? Пич, ти си за затвора

Не е точно така. Всички вие си заслужавате бедността. Защо според вас е толкова голяма разлика между цените, на които производителите продават, и цената, на която потребителите пазаруват от магазина? Една голяма част от тази разлика отива за да се плати за спазване на законите.

Тук социалистите биха казали - законите са за това за да се спазват. Принципно може и да е така, обаче точно тези закони са подигравка със законността. Но щом ви устройва да купувате от магазина скъпи стоки, продължавайте.

Гражданите заслужават законите, с които са се съгласили мълчаливо. Ако искате да знаете на кого да се сърдите - погледнете в огледалото.
 
Последно редактирано:
От: Електронен хранителен магазин - КЗП, ГДБОП, НАП, ХЕИ и други главорези

Законите трябвало да се спазват, защото било задължително. Ако законите не са добри, те трябва да се променят, а не да се нарушават. Бла, бла, бла. Вие колко закона успяхте да промените? Как точно я виждаш тази работа - собствениците на малки магазини да се обединят (срещу тежкото законодателство) и всички граждани да ги подкрепят? Аз не го виждам. Защото масово хората виждат в собствениците на магазини зли-експлоататори-капиталисти, които печелят на гърба на честните бедни граждани (типично социалистическо мислене). А не взимат предвид факта, че голяма част от надценката на малкия магазин, отива за покриване на разходите за спазване на законите - счетоводство, вадене на разрешителни, плащане за правни консултации, отново за нови бумащини (щото имало някакъв нов закони и трябвало пак да се подават документи)...

Докато големите магазини печелят от ефекта на мащаба - колкото са по-големи, толкова по-малка част от надценката на продуктите отива за спазване на законодателството. Тоест за големите е по-изгодно законите да са сложни - защото така се отървават от по-малките си конкуренти, които не издържат на голямото законодателство. Тоест сложните закони са в полза на големите вериги магазини, които нямат проблем с регулациите - те просто заделят една малка част от надценката за справяне с регулациите (спазване на законите).

Не казвам, че да има големи фирми е нещо лошо - така се постигат икономии в резултат на ефекта на мащаба. Обаче да няма малки фирми е лошо - защото малките фирми са един вид регулатор, който не позволява на големите да сключват твърде неизгодни за потребителите картелни споразумения и да надуват цените твърде много. Примерно ако в един град има три големи вериги магазини (и нито един малък), големите биха могли да сключат картелно споразумение и да надуят цените. Ако обаче има малки магазини, гражданите биха се усетили - ще видят цената в малкия магазин, цената в големия и ще почнат да пазаруват от малкия (ако са съгласни да чакат на опашката). После ще се появят още малки магазини (защото ще има търсене - това ще намали опашките), някой от големите ще излезе от картела и т.н. Невидимата ръка на пазара ще накаже сключилите картелни споразумения. Обаче когато държавата се намесва твърде много (мъртвата ръка на държавата се намеси), невидимата ръка на пазара не може да се справи с картелните споразумения.
 

Горе