Инсталация на Линукс

Привет хора, опитвам се от два дена да инсталирам Минт ОС, направил съм от флашка да се буутва и в процеса на инсталацията винаги избирам опцията да се изтрие целия диск и да се инсталира операционната система на чисто. Всичко върви добре, когато в един момент дава грешка за GRUB

'Could not install grub in /dev/sda fatal error'

Пробвах всякакви варианти но , никак не става, има ли някой свободни 5 минутки да погледне на живо, можем да се свържем с камера и да удари едно рамо :)
 
Сигурен ли си че флашката или архива които ползваш не са повредени?
 
Привет хора, опитвам се от два дена да инсталирам Минт ОС, направил съм от флашка да се буутва и в процеса на инсталацията винаги избирам опцията да се изтрие целия диск и да се инсталира операционната система на чисто. Всичко върви добре, когато в един момент дава грешка за GRUB

'Could not install grub in /dev/sda fatal error'

Пробвах всякакви варианти но , никак не става, има ли някой свободни 5 минутки да погледне на живо, можем да се свържем с камера и да удари едно рамо :)
Добре, може да се свържем с Teamviewer
 
Няма гадаене. Не си конфигурира правилно efi партицията за буутващия мениджър.
Човека искаше real-time. Можеше да стане нещо интересно. Има различни варианти, и както е задал въпроса, може би иска да научи нещо. Може и да не е така.
 
няколко предположения:

1. лаптопа има secure boot - характерно за IdeaPad на Lenovo
2. Не си форматирал правилно партишъните - почти съм 100% убеден, че ползваш UEFI, а не MBR
3. флашката ти се разпознава като /dev/sda - което е изключително малко вероятно
4. недостатъчен размер на /dev/sda - пак много малко вероятно.
 
понеже Mint-а си е префасонирано Ubuntu, ето това трябва да ти реши проблема:


Изгледай го, ще научиш фокуси.
 

Горе