Какъв процесор да избера - i3, i5 или i7.

D.Ivanov

Well-Known Member
Дойде време за Ъпгрейд на старата машина или по точно направо подновяване с нова. Чудя се да дам ли пари за i7 и с много ли е по-добър от i5 и i3 или не си заслужава като цяло? Ще съм благодарен да споделите мнения и мисля, че тази тема ще е полезна не само на мен.
 
От: Какъв процесор да избера - i3, i5 или i7.

От 2009 съм с i7, чудесна работа върши :)
 
От: Какъв процесор да избера - i3, i5 или i7.

Всичко зависи от това, за какво ще го използваш - i3 са двуядрени процесори с по 2 виртуални ядра т.е. четиринишкови, i5 са четириядрени, а i7 са четириядрени с по 2 виртуални ядра, т.е. осемнишкови. (IvyBridge)

Ако има с какво да товариш високият клас, взимай него. Ако е от глезотия - няма смисъл.
i5 ще ти е предостатъчен за доста време напред ...
 
От: Какъв процесор да избера - i3, i5 или i7.

Тук играе огромна роля, за каква цел е компютъра.

Аз съм със i5 на 3GHz - не се сещам за модела, а не съм и във къщи в момента. Имай в предвид, че за да изкараш максимума от процесора ти трябва добро и силно захранване. Също така обърни внимание на твърдия диск, понеже той е най-бавният компонент в машината ти, следователно и останалите компоненти работят в неговия ритъм. Ако имаш възможност за SSD го вземи! Няма да съжаляваш.

Моето мнение е, че, ако искаш машина за игри, сърфиране и няколко програмки пуснати едновременно, то i5 е идеален. За i3 нямам мнение. :)
 
От: Какъв процесор да избера - i3, i5 или i7.

Наскоро си взех лаптоп с i5 процесор на 3GHz и съм доволен много. Смятам, че ще върши чудесна работа и на теб подобно решение.
 
От: Какъв процесор да избера - i3, i5 или i7.

В момента гледам dell inspiron един модел за 1200 лева с i7 и 1TB твърд диск и 8 ГБ РАМ. Понеже сегашната ми машина е DELL и е 6 годишна без никакви проблеми, а експлоатацията е сериозна, мисля отново DELL да си взема.
А за използването, мисля, че за 100-150 лева разлика бих избрал i7, понеже пускам програми, които доста товарят, а все пак е добре да не е постоянно на 100% ЦПУ-то.
Игри не играя, но все пак мисля, че за следващите 5 години ще се подсигуря с i7.
Друго важно нещо, което ми идва на ум в момента е използвате ли cooling pad-ове и кои са най-добри, кои вършат най-много работа. Аз в момента съм с един, който ми сваля температурата на ЦПУ-тата с по 4-5 градуса, но пак си седят над 62-63 градуса. Рових се из нета и от това, което прочетох ми стана ясно, че до 80 градуса е нормално, но пък на мен ми се вижда много и предпочитам да поддържам температура около 58-60 градуса. Какво ще кажете по този въпрос?
 
Наистина ли трябва да е лаптоп? Защото, предполагам знаеш, мобилните версии на кажи-речи всички компоненти са орязани... Една десктоп машина е доста по-добър вариант особено ако не ти трябва лаптоп или ако ползваш стария, когато ти е необходим мобилен компютър.
 
От: Какъв процесор да избера - i3, i5 или i7.

i7 твърдо ! И не някакви орязани 7ци ами 3630qm ако е за лаптоп !
Всичко друго е компромис и ще те е яд че не си дал някой лев отгоре.
 
От: Какъв процесор да избера - i3, i5 или i7.

i7 твърдо ! И не някакви орязани 7ци ами 3630qm ако е за лаптоп !
Всичко друго е компромис и ще те е яд че не си дал някой лев отгоре.

Добре, че спомена точно кой модел, защото това най-вече не ми беше ясно и сега виждам, че този е 4 ядрен.
 
От: Какъв процесор да избера - i3, i5 или i7.

В момента гледам dell inspiron един модел за 1200 лева с i7 и 1TB твърд диск и 8 ГБ РАМ. Понеже сегашната ми машина е DELL и е 6 годишна без никакви проблеми, а експлоатацията е сериозна, мисля отново DELL да си взема.

Дай линк ако ти се намира да го видим. Аз съм хвърлил око на това, но нещо процесора не ми харесва.
 
От: Какъв процесор да избера - i3, i5 или i7.

Аз си взех това -> dell 7720 и съм изключително доволен. Няма по ниска цена за този процесор в 17 инчов лаптоп и няма по ниска цена от тази на vario.bg, конкретно за този лаптоп, не знам за другите как е. И държа да кажа че не ги познавам и не им правя реклама просто си поръчах лаптопа, бяха изключително отзивчиви и коректни.
 
От: Какъв процесор да избера - i3, i5 или i7.

Добре. Иначе 3-то поколение за мен вече са „изпята“ (стара) песен така или иначе. И още ще падат цените им, идва новата порция с 4th Gen.

Отделно, както вече беше споменато по-горе, добре е да се пооглежда човек за най-бавният компонент от Desktop / Notebook конфигурация: дисковия преносител. Ориентиране към SSD-та няма да е зле. А за повече „бавно“ хардово пространство си има външни HDDs от бая години, издържащи на всякакви условия, както и ултра компактни (серии). Т.е. и да се закупи последен модел 4th Gen i7 + 32 GB RAM на 2000 MHz+ + GTX 780M > при обикновен 1-2 TB HDD… не виждам голяма файда.

Статия от PC World @ Ултрабързите SSD дискове. Най-долу на картинката, на последно място пак най-долу е сложен един от сравнително „уж“ бързите (на нормална цена) 3.5" Desktop HDDs. При Laptop-ите отделно, че са по-БАВНИ от тях (5400rpm), ами и другите ограничения… общо взето гледайки най-горе в табличката и „retard“ човек да е, пак може да преброи в пъти колко един нормален Desktop HDD е по-бавен от SSD, а после да добави още 1-2 пъти отгоре, за дето все пак тук си говорим и за Laptop HDD :).
 
От: Какъв процесор да избера - i3, i5 или i7.

SSD-то е страхотна екстра и си прав че няма файда да се взема супер конфигурация с бавен хард, просто няма да се усети ефекта на машината в 90% от нормалната работа. На моя дел му сложих допълнително 256Gb SSD за C: и сравнявам с на колегата лаптопа, който също е 7 серия но без SSD ... разликата е в пъти - примерно стартиране на windows при мен е 5-6 секунди след натискане на power бутона, при неговия е от порядъка на 30-40 секунди.
 
От: Какъв процесор да избера - i3, i5 или i7.

Каквото и да видиш като оферта ако не е с ССД пиши едни 200лв отгоре и си вземи едно 128гб SSD, че иначе няма смисъл от от i7 и т.н Дори лаптоп 1во поколение Ivy Bride с SSD ще мине такъв с 3то ама с HDD. Разбира се зависи за какво де, ама в 90% от случаите.
 
От: Какъв процесор да избера - i3, i5 или i7.

Това за стартирането е default-ското обяснение, всеки може да трае зареждането/изключването (още от 95 :)). Ама при тежките програми, при браузъра, при <какво ли не друго> – там вече повечко идват нервите. Който иска да ги спести, то вече знае какво да прави (или не прави).

А и вече има купища Cloud-услуги: M$ SkyDrive, Google Drive, Dropbox, Box, както и 1-Click-File-Hosters (да не забравяме и за ултра бързия RS с техния RapidShare Drive) – кои платени, кои не.
 
От: Какъв процесор да избера - i3, i5 или i7.

Това за стартирането е default-ското обяснение, всеки може да трае зареждането/изключването (още от 95 :)). Ама при тежките програми, при браузъра, при <какво ли не друго> – там вече повечко идват нервите. Който иска да ги спести, то вече знае какво да прави (или не прави).
Прав си, само като пример го дадох защото не ми се обясняваха подробности защото се опитвам да бъда конкретен и ясен.
Ефекта го има не само при тежките програми ами и при леките - Примерно Word, Excel, Owtlook, Браузър такива програмки се отварят светкавично.
Фотошоп, Корел, Dream Weaver - докато мигнеш. Вече и тях ги слагам към леките програми.
Това без SSD няма как да се постигне.
 
Re: От: Какъв процесор да избера - i3, i5 или i7.

освен това бутона сеив като натиснеш на някой гигабайтов файл и ще сейва 10 минути с хард :)

иначе се чудя за какво са ви тези процесори ако не за видео едит ... а там гигабайтовите файлове ги има демек ссд задължително ... който си е сложил няма желание да се върне на хард :)

аз бих направил лек компромис с процесора за сметка на видеото че интел видео карти не правят (просто има там нещо да се води видео карта) а не се зае кога ще му се прииска на човек да разпусне с някоя игра или да си намери нещо което върви на GPU и ще го яд че на суперския му 1200 1500 левов делл тези неща вървят по бавно от на лаптоп на половин цена с по нормално видео
 
От: Какъв процесор да избера - i3, i5 или i7.

Преди няколко дена си купих следния дзвер
Intel Core i7-4700MQ (4-ядрен, 2.4 - 3.4 GHz, 6MB кеш)
16GB (2x8192МB) DDR 3 1600 Mhz
NVIDIA GeForce GT 750M SLI (2GBx2 GDDR5)
С новия порт М.2 за новите SSD дискове (до 4-5 пъти по бързи от сегашните SSD-та).
Е те на това не може нищо да се опре (500 MB файл на AutoCad го яде и не го мисли)
Освен поколението на процесора, има значение и от самия модел (има i5 по добри и бързи от i7)
 
От: Какъв процесор да избера - i3, i5 или i7.

Засега при настолните само (май) RoG серията на ASUS дъната (продуктов каталог с пълни х-ки, избира се отляво „M.2(NGFF)“) има NGFF. При Gigabyte дори и върховия модел няма M.2 / NGFF. От друга страна пък няма… NGFF SSDs :D, освен тези на ADATA презентацията по време на Computex 2013. На 24 юли ASUS са пуснали и RAIDR Express PCIe SSD (но цената му е доста за 256 GB-ова бройка). Скоростите са добри, но… тоя контролер така или иначе няма нищо общо с NGFF (добро видео все пак).

Или накратко и необъркващо:

1. Единствените „дънни“ производители с поддръжка на новия port/standard M.2 / NGFF са ASUS с техните три RoG дъна (те са четири, но едното – Hero – не поддържа);
2. Който си закупи такова дъно, няма да намери NGFF SSD поне до Q3/Q4 тази година или направо до го смята януари-февруари догодина, когато по-масово се открои и от други евентуално производители, ако и те „взаимстват“ този стандарт (ама щом Gigabyte/MSI/AsRock/и другите не са вградили и те в своите си дъна… к'во ли остава);
3. Дори и 1. и 2. да са изпълнени, то пак опираме до цената, която на първо четене ще е височка (справка новите SSDs на Samsung: връзка).

При Mobile системите не знам как, но НАДАЛИ ако се пъхне (!?) стандартно SSD (в 99,99% от случаите хората именно такова имат) в M.2 Port-а ще се получава същата производителност, каквато е M.2 Port + M.2 SSD. След малко преглеждане и търсене още, както си и мислех – става въпрос за платка NGFF с вградена в нея „кеширащо“ NGFF SSD, което е безкрайно малко (24 GB), но достатъчно за самият „ExpressCache“. Справка (8. и тук).

Но каквото и да си говорим, размишляваме… фактът си е факт: Don’t be fooled by Laptop CPUs (статия за изчитане изцяло; същото важи и за останалите нему компоненти: Laptop GPUs, RAMs, HDDs, etc.). Разликата между Desktop CPU и Laptop CPU е… екстремно голяма. Ако се търси по-добра производителност и платформа на по-добра цена: PC. Ако се търси мобилност / преносимост (външни HDDs USB 3.0 споменах ли!? Slim?), то се плаща съответната (x3 / x4) цена за целта. В интерес на истината и аз бях такъв „заблуден“, тъй като мислех, че е само x2… но не е. Т.е. ако се сложи PC за 2k, то за има долу-горе еднаква производителност Laptop, то той трябва да е 4k. Е, да, ама не – този мит е „разбит“ – 6k-8k :). Или Laptop за 2k => производителността му се равнява на чаркалаци за PC за 700-800 max.
 

Горе