Как се справят сърварите, ако в едно и също време 700 човека гледат един и същи клип

dalasweb

Well-Known Member
Здравейте!
http: // vbox7(.)com/ прави над 30 000 посетители online.Интересно ми е,как ли се справят сърварите им,ако в едно и също време 700 човека гледат един и същи клип.Къде е хватката един и същи клип на няколко сървари ли е записан?
имат си и брояч 340 000 уникални посетителя!
 
От: Как се справят сърварите, ако в едно и също време 700 човека гледат един и същи к

Ако имаш доста RAM на сървъра и повечко процесори можеш да се справиш с няколко хиляди потребителя и с един сървър ;)
Вземи прочети малко за това как се управляват и работят процесите в Unix операционните системи, как работи примерно Apache web сървъра, за fork-ването и т.н.
Отделно прочети за клъстерите, web load балансирането и т.н. Това последното е много яко, особено като се има предвид, че има устройства,
които следят натоварването на всеки от сървърите и балансират заявките между тях по интелигентен начин :D Можеш да прочетеш малко и за сториджите и така.


Иначе най-просто казано:
0. Имаш няколко високоскоростни Интернет връзки
1. Представи си две еднакви устройства, които работят като едно и са достатъчно бързи за да обслужат хиляди заявки и гигабити трафик. Отделно ти правят и security на web ниво!
2. Зад тях си представи 10 сървъра, които имат обслужват дадения website. Тука са ти Apache-тата.
3. Зад тях пък имаш супер бърз дисков масив, на който са ти данните, резервирани, който сървърите ползват да четат клипове с висока скорост (и да пишат де)

Всичко това е резервирано и работи като едно цяло, напълно прозрачно за потребителя.

Отделно можеш да имаш балансиране на база DNS заявки и така да препращаш потребителите към различни центрове за данни. И отделно умни DNS-и, които да решават, кой потребител къде да пратят :D

А и да не намесвам устройствата при интернет доставчиците, които кешират video съдържание :D



Може и да ти станат ясно поне малка част от картинката :D
 
От: Как се справят сърварите, ако в едно и също време 700 човека гледат един и същи к

Аз съм стигал до 3000+ потребители онлайн на един сървър в Суперхостинг, където бях на споделен хостинг. Тогава имаше DDoS атака към сайта ми, но сървърът издържа и продължи да си работи без проблем. Атаката по едно време намаля и свърши без това да се отрази на работата на сайтовете. Обаче не знам с какви данни е бил тоя сървър. Това беше преди около 2-3 години.
 
От: Как се справят сърварите, ако в едно и също време 700 човека гледат един и същи к

Прав си. Аз като гледам как ми разархивира тоя сървър на споделения на Суперхостинг и се плаша :D

Токато напиша tar -xzf и името на архива и в момента, в който цъкна ентер в шела и е готов.

На моя лаптоп същия архив се чуди и се мае как да го разархивира :D Пък лаптопа не е никак лош :D
 
От: Как се справят сърварите, ако в едно и също време 700 човека гледат един и същи к

Стрийм видеото иска по различен тип ресурс си мисля. Ако не съм прав някой да ме поправи, ако обича.
 
От: Как се справят сърварите, ако в едно и също време 700 човека гледат един и същи к

Всеки вид сайт е специфичен сам за себе си. Вбокс харчи яко трафик и сървърни ресурси. Трафикът заминава когато хората гледат клипове, а сървърът се товари, когато конвертира новокачените клипове и зарежда потребителските коментари. Те затова изнесоха коментарите на съвсем отделен сървър, за да може като падне той да остане работеща останалата част от сайта. Предполагам и конвертирането на клипове също е изнесено отделно.
 

Горе