Кандидатстване за пари от Еврофонд и кандидатстване за кредит, за започване на бизнес

fifi

Well-Known Member
Здравейте. Имам няколко въпроса и се надявам хората с опит да ми помогнат с отговори, които чичо Гугъл не успя да ми набави. :mrgreen:

Бях чула, че от ЕС отпускат пари за започване на бизнес. Това, което успях да разбера от нета е, че това, което се иска е да се изготви бизнес план и да се кандидатства с него, ако си одобрен, отиваш на някакво безплатно обучение, след което пак има "профилактично изчистване на неодобрените", а на тези, които се класират, отпускат сумата в размер на 20 000лв и то безвъзмездно без значение дали бизнеса ти ще успее или не. От мои познати чух коментари от типа, че искали някакви пари, за да отпуснат сумата, други ми казваха, че някаква жена спечелила пари, но й отдържали за данъци и разни други и накрая й останали към 1000-2000лв за реализация на идеята и т.н. Също така, доколкото знам, не се отпускат пари за земеделие и животновъдство, абе тоест селско стопанство. И за да те одобрят, трябва идеята ти да е такав, че да осигури работни места някакви. Кое от това е вярно и кое не? Някой по-запознат може ли да ми обясни? Има ли някакъв шанс да ме одобрят ако кандидатствам? Тоест всичко, което знете по въпроса ме интересува.

Вторият ми въпрос пък е свързан с отпускането на кредит, отново за бизнес. Имам готова бизнес идея, мога да направя бизнес план, не ми е проблем. Доколкото четох в условията на банките, трябва да имам нещо, което да ипотекирам и т.н. При положение, че нямам стаж и нищо, което да ипотекирам, но искам да стартирам бизнес и мога да представя бизнес план, няма ли начин някак да ми отпуснат такъв заем? Не говоря за някакви суми от типа на 20 000 и кусур лева, а за 5-10 бона. Даже 5 000 ще са ми достатъчни за реализацията.

Надявам се да можете да ми помогнете. ПРЕДВАРИТЕЛНИ БЛАГОДАРНОСТИ! :rolleyes::p
 
От: Кандидатстване за пари от Еврофонд и кандидатстване за кредит, за започване на би

Аз до колкото съм чувал "определени фирми" изготват бизнес плана и прибират не малка част от парите.
 
От: Кандидатстване за пари от Еврофонд и кандидатстване за кредит, за започване на би

Знам ги аз... Взимат ти сумати пари, за да ти изготвят една дебела и ненужна тухла, наречена "Бизнес палн", но това не ме притеснява. Учила съм и знам как се изготвя по-кратък и компактен вариант, така че той ми е най-малкия проблем. :)
 
От: Кандидатстване за пари от Еврофонд и кандидатстване за кредит, за започване на би

Не ти май не ме разбра. За да можеш да кандидатстваш има определени фирми които трябва да го направят.
 
От: Кандидатстване за пари от Еврофонд и кандидатстване за кредит, за започване на би

Търси програми за финансиране. Банките няма да ти обърнат внимание освен ако не притежаваш някакво движимо или недвижимо имущество, което да може да бъде заведено като обезпечение в Централен Регистър за Специални Залози. Само със запис на заповед не става. Ако вече имаш фирма за 5-10 бона изискват фирмата да е функционирала поне една година (т.е. да имаш поне една данъчна декларация подадена), като размера на кредита трябва да е не повече от 10% от оборота през предходния данъчен период - т.е. за една година трябва да си врътнала от 50к до 100к за да вземеш кредит от 5 до 10к.
 
Re: Кандидатстване за пари от Еврофонд и кандидатстване за кредит, за започване на би

Първата част на въпроса

http://www.az.government.bg/OPHR/procedure_details.asp?id=48

пълната документация, аз не бих давал много ухо на тия работи с подкупите - не че ги няма, но нищо не ти пречи да пробваш и по нормалния начин. в общи линии със сигурност няма да получиш нищосамо ако не пробваш да си го поискаш


втория вариант кредит от банка - по принцип има няколко подварианат ама ти си без работа и без нещо за ипотекиране т.е. за теб не важат


единстсвеният бяха кредит по ГФМК (гаранционен фонд за микрокредитиране или т.нар. царски кредити) от 2009 насам обаче не съм сигурен дали тази програма още съществува - потърси на сайта на МТСП тя беше в техния ресор. към момента нямам представа дали някоя банка дава кредит за стартиращ бизнес т.е. ако гфмк е отекло ще трябва да потърсиш някой от ония странни фондове дето черезвичайно се занимават с това
 
От: Кандидатстване за пари от Еврофонд и кандидатстване за кредит, за започване на би

Още веднъж благодаря за отговорите. :) Ще се разровя още и ще пиша. предполагам темата ще е полезна и на други.

Междувременно ще чакам още коментари.
 
От: Кандидатстване за пари от Еврофонд и кандидатстване за кредит, за започване на би

Не ти май не ме разбра. За да можеш да кандидатстваш има определени фирми които трябва да го направят.

Точно така е.
 
Re: От: Кандидатстване за пари от Еврофонд и кандидатстване за кредит, за започване н

Търси програми за финансиране. Банките няма да ти обърнат внимание освен ако не притежаваш някакво движимо или недвижимо имущество, което да може да бъде заведено като обезпечение в Централен Регистър за Специални Залози. Само със запис на заповед не става. Ако вече имаш фирма за 5-10 бона изискват фирмата да е функционирала поне една година (т.е. да имаш поне една данъчна декларация подадена), като размера на кредита трябва да е не повече от 10% от оборота през предходния данъчен период - т.е. за една година трябва да си врътнала от 50к до 100к за да вземеш кредит от 5 до 10к.

сефте чувам за централен регистър за специални залози, вероятно иде реч за ЦРОЗ? от своя страна в ЦРОЗ недвижим имот няма как да влезе освен в перото сграден фонд ама това е съвсем друга тема. сигурно за недвижимите имоти визираш ипотека?

това с оборота къде го чете? вероятно иде реч за оборотен кредит тип овърдрафт щом е обвързан с процент от оборота. доизчети - има и други кредити за оборотни средства, а не само овърдрафт и не е задължително те да бъдат обвързани с процент от оборота.

изказвай се по простичко - объркваш се в терминологията и вярното и полезното в поста ти се размива на фона на произволната употреба на термини, които звучат компетентно, но за съжаление издават точно обратното
 
От: Кандидатстване за пари от Еврофонд и кандидатстване за кредит, за започване на би

Явно не знаеш що е това бизнес план щом викаш за един от основните си документи - в който е разчертан целия бизнес модел, цялата прозиводствена управленска струткутура, цялата бизнес структура всички тактики и стратегии при различни действие от страна на средата в която оперира фирмата просто "тухла", значи още ти трябва :)
 
От: Кандидатстване за пари от Еврофонд и кандидатстване за кредит, за започване на би

Точно за ЦРОЗ става въпрос, позаспал съм малко. Вписват се всякакви активи, кандидатствал съм няколко пъти. За оборота - ставаше въпрос за корпоративен кредит за оборотни средства, не за инвестиционен кредит. Царските кредити, за които ти говориш биваха обезпечени от т.нар банкова гаранция, обикновенно минаваха през Стопанска инвестиционна банка.
 
От: Кандидатстване за пари от Еврофонд и кандидатстване за кредит, за започване на би

Това, което успях да разбера от нета е...

Общо взето нищо не си разбрала. :)

Условието за кандидатстване е да си безработна, регистрирана в бюрото по труда, но да си била там по-малко от една година. Тоест, не трябва да си трайно безработна. Отиваш в бюрото по труда и казваш "Искам да кандидатствам за онези 20 000 лв.". Те знаят за какво става въпрос. Дават ти формуляр, който попълваш. Трябва да избереш дали ще се явиш на обучение или направо на консултиране. Ако имаш магистърска степен по икономическа специалност минаваш направо на консултирането. Ако нямаш трябва да се обучаваш. Ако ще се обучаваш ти дават ваучери и ти покриват някакви минимални разходи по време на обучението. След като минеш обучението и консултирането отиваш на втория компонент. При него си попълваш всичко документи от линка, който ти дадоха по-горе. Това е бюджет, бизнес план и др. работи. След това подаваш документите и комисия ги оценява. Дават ти точки в зависимост от това колко добре са попълнени документите. Ако събереш достатъчно точки получаваш парите.

Какво плащаш ти?

Първото нещо, което трябва да платиш е таксата за откриване на фирма. Общо взето това е и последният разход. Не е кой знае какво. По фирмата няма други разходи, тъй като стои замразена, докато не ти дадат пари, за да започнеш дейност.

В началото дават 20% от сумата. Харчиш ги за оборудване, консумативи и вноски по наем за помещение. Когато свършат, а това би трябвало да стане за няколко дена :) , даваш фактурите пред контролния орган на министерството и те в срок от 40 работни дни ти възстановяват парите, за да вложиш още в бизнеса. На този етап вече трябва да имаш някакъв собствен оборот, който да продължиш да влагаш. Последните 20% от парите ти ги дават чак след като си вложила 100% от парите според предварителния бюджет.

Не е задължително да влагаш собствени пари, но ще те улесни изключително много ако го направиш. Най-добре ще е ако намериш още поне 5 000 лв. под формата на кеш, машини или консумативи за бизнеса.

Имаш право да дадеш част от безвъзмездната сума на фирма, която да ти попълни документите за кандидатстване. Ако не си учила нещо икономическо или нямаш приятел, който да ти свърши тая работа безплатно, силно те съветвам да отделиш част от помощта за консултантска фирма. Това, че е задължително да ползваш такава фирма са пълни глупости. Няма такова нещо. Аз също участвам и стотинка не съм дал за нещо такова, но имам стотици часове хорариум по икономически дисциплини, включително съм учил "Управление на проекти" в университета, тъй че не се сравнявай с мен. Материята е много сложна.

Това че идеята ти трябва да осигури работни места също са пълни глупости. Няма такова изискване. За толкова малко пари колкото дават няма как да се издържа повече от един човек на сносна заплата. От тези 20 000 лв. имаш право да отделиш пари само за заплата за 3 месеца и то минималната за длъжността. Единственият работник в новата ти фирма ще си ти в ролята на управител. Ще ти осигурят 3х580 лв. на месец, но после каквото и да става ще трябва да работиш 2 години и да си плащаш осигуровките, а фирмата също трябва да работи. Иначе връщаш безвъзмездната помощ. Дори не си помисляй да назначаваш фиктивни работници, за да източиш парите за тримесечните заплати, защото после две години трябва да запазиш работната бройка и да внасяш всички осигуровки.

Никой не ти иска пари, за да отпусне сумата. Това са пълни глупости. Най-важното е да имаш оригинална идея, която е перспективна. Ако ще откриваш поредния фризьорски салон или, не дай си боже, магазин за дрехи втори употреба, изобщо не се захващай. Не че няма да ти дадат парите, но само ще си загубиш времето и ще влезеш в историята с поредната фалирала еднолична фирмичка с банална дейност. Ако имаш някакъв рядък талант или умение се насочи към него.

По програмата се осигуряват безвъзмездно ДО 20 000 лв. Това не означава, че ще ти дадат точно толкова. Ако комисията прецени, че си заложила в бюджета некоректни разходи ще ги ореже и ще ти даде по-малко. Със сигурност няма да можеш да усвоиш цялата сума, ако сама си попълваш документите без да разбираш от икономика. Ако не те отрежат директно от цялата програма, така ще ти опоскат бюджета, че ще имаш късмет ако вземеш и 10 000.

Най-важното е човек да си знае възможностите и да действа според тях, без да се подценява или надценява. Тогава всичко ще бъде точно.
 
От: Кандидатстване за пари от Еврофонд и кандидатстване за кредит, за започване на би

Test, от мнението ти ми се изясниха доста неща. Благодаря много! :) Значи, на условието за борсата, отговарям. Икономика съм учила, правила съм като проекти бизнес планове, така че знам за какво иде реч. :) Да точа пари от държавата, дада! По-скоро те мен ще източат. :D А колкото до идеята ми, не е уникална, но доколкото проучих е доходоносна, а и не е особено развита в града, в който живея. И това не е щото няма да се изкарват пари, а просто самите машини едната е между 1600-2200 втора употреба!

П.П.: Само не можах да разбера, може ли да се кандидатства за някакъв вид селскостопански бизнес? Било то земеделие или животновъдство? (Питам просто от любопитство).
 
От: Кандидатстване за пари от Еврофонд и кандидатстване за кредит, за започване на би

Тест хубав пост само не разбрах ти постигна ли заветната цел или както младите фермери от миналата година духа супата след като минаха през същите тези процедури и накрая се оказа че всъщност пара нема.
 
Re: От: Кандидатстване за пари от Еврофонд и кандидатстване за кредит, за започване н

Test, от мнението ти ми се изясниха доста неща. Благодаря много! :) Значи, на условието за борсата, отговарям. Икономика съм учила, правила съм като проекти бизнес планове, така че знам за какво иде реч. :) Да точа пари от държавата, дада! По-скоро те мен ще източат. :D А колкото до идеята ми, не е уникална, но доколкото проучих е доходоносна, а и не е особено развита в града, в който живея. И това не е щото няма да се изкарват пари, а просто самите машини едната е между 1600-2200 втора употреба!

П.П.: Само не можах да разбера, може ли да се кандидатства за някакъв вид селскостопански бизнес? Било то земеделие или животновъдство? (Питам просто от любопитство).

по тази програма доколкото знам не може да купуваш машини втора употреба - проектът ти заминава директно в канала ако има подобно условие. чети документацията и питай в бт
 
От: Кандидатстване за пари от Еврофонд и кандидатстване за кредит, за започване на би

Проектите не трябва да са от областта на земеделието и животновъдството. Наистина няма как да се купува каквото и да е втора употреба или на лизинг с пари от безвъзмездната помощ. Всичко трябва да е чисто ново. Ако искаш да ползваш нещо втора употреба, можеш, но няма да ти възстановят парите за него.

А иначе, аз не съм завършил още всички компоненти от програмата. Нещата стават доста бавно, но досега не съм имал пречки.
 
От: Кандидатстване за пари от Еврофонд и кандидатстване за кредит, за започване на би

Test ти е отговорил максимално изчерпателно. Документацията по програмата също е доста пълна. Подкрепям мнението (колкото и наивно да звучи на някои) че няма нужда да се бутат рушвети, за да те одобрят. Документите се разглеждат и оценяват от комисия, като критериите за оценка са достатъчно точно дефинирани. Ако не събереш нужните точки при оценяването, няма да вземеш парите (с рушвет или без). Бюджетът по програмата е доста сериозен, така че шансовете не са никак малки.
П.П.: Само не можах да разбера, може ли да се кандидатства за някакъв вид селскостопански бизнес? Било то земеделие или животновъдство? (Питам просто от любопитство).
Ако ти се занимава със земеделие (животновъдство), кандидатстваш по Програмата за развитие на селските райони. Затова е това ограничение тук. Не може да вземаш пари и от едното и от другото място :) Мярка 112 за млади ферери ще бъде отворена в края на лятото, така че се подготвяй отсега. Има доста предварителна работа. Най-малкото трябва да се регистрираш като земеделски производител.
 
От: Кандидатстване за пари от Еврофонд и кандидатстване за кредит, за започване на би

Ок, благодаря за отговора. :)
 
От: Кандидатстване за пари от Еврофонд и кандидатстване за кредит, за започване на би

Тест те и тези дето говоря за тях - младите фермери нямаха никакви пречки докато не стана време да получат парите - Ама парите ги няма - Иначе и там бяха големи приказки колко много пари имало - колко е сериозна програмата и тн.
 

Горе