Къде да осребря чек за "цели" $15 ?

lowriderzzz

Well-Known Member
Здрасти! Преди около месец получих чек от компнията за която работях, преди да се върна в Бългаия. ( "солидната" сума от 15$ овъртайм).

Някои банки на осребряват US$ чекове, а тези които осребряват таксата им е м-у 5 и 10 евро, което прави безсмислено осребряването.

Потах и в 2-3 чендж бюра, но там не го правят.

Чека е от банка JP Morgan.

Някой знае ли къде бих могъл да го осребря че да взема поне 10$ от него (ако ми одържат комисонна)?
Или направо, като ходя пак до САЩ да го осребря в тази банка ?

ПП: пуснах го като отделна тема, защото в темата за осребряване на чекове никой отговори.
 
От: Къде да осребря чек за "цели" $15 ?

Ами от моята практика всички бг банки взимат такса от 10Е (които ти ги искат предварително) за инкасиране на чекове до 100$ мисля, че беше (не съм сигурен), после 0.2/0.3% от сумата. Освен да ги попиташ, дали мога да го анулират и да ти пуснат парите по някоя от онлайн разплащателните системи, но и тогава ще има такси. Абе според мен, битката е загубена, то таксите само ще са колкото чека.

Едит: да използвам темата, ако дадеш да се инкасира чека на място в щатска банка, взимат ли такса или ако взимат колко е горе-долу
 
Последно редактирано:
От: Къде да осребря чек за "цели" $15 ?

То не си заслужава. По-добре си го пази в рамка този чек. В най-добрия случай няма да ти се наложи да доплатиш за осребряването :)
Банките си имат такси и ще ти глътнат чека само за таксите.
 
От: Къде да осребря чек за "цели" $15 ?

Интересна особеност на човешката психология. Ценят повече това, което имат. Ако някой ти беше предложил $15 за да му помогнеш да си осребри някакъв чек (да правиш проучване къде таксите са най-ниски, да питаш по форумите и т.н.) ти едва ли би се съгласил. Обаче след като имаш $15-доларов чек, който може да осребриш, ти се занимаваш и губиш време, което струва повече от $15.

Банките имат минимална такса за осребряване, която се доближава до размера на чека. Освен обявената такса може да имат и скрити такси (пощенските разходи на банката, които банката прави - банките пращат чековете по пощата до банката издател!).

При OKPAY ще ти вземат минимум $10 (или 2,5%; максимум $400). Тоест за чек с $15 ще ти вземат $10 и ще имаш в сметката си $5. Тези $5 може да ги изхарчиш при някой от търговците, които приемат OKPAY или да си купиш някакви други електронни пари. Обаче ще трябва да пратиш чека с писмо на адреса посочен от OKPAY. Цената на труда да купиш плик, да сложиш чека в плик, да прочетеш на сайта на OKPAY (афф. линк) какво точно трябва да пише на чека и т.н. ще превиши значително $5.
 
От: От: Къде да осребря чек за "цели" $15 ?

банките пращат чековете по пощата до банката издател!).
Точно затова взимат тези 10Е предварително, ако чека няма покритие или някакъв друг прблем да не останат капо:)
 
От: Къде да осребря чек за "цели" $15 ?

В някои банки не вземат нищо предварително.

Освен това някои банки предлагат да пратят чека по куриер, за което взимат допълнително пари от клиента (куриерската услуга е по-скъпа от обикновената поща).
 
От: Къде да осребря чек за "цели" $15 ?

В някои банки не вземат нищо предварително.
Кои са бг банките, които не взимат предварително комисиона за инкасиране?
 
От: Къде да осребря чек за "цели" $15 ?

Да и на мен ми интерасно да разбера. Вече бях в 6 и не става в нито една.
 
От: Къде да осребря чек за "цели" $15 ?

ако събереш повече чекове от същата банка, в случая JP, ще имаш само 1 такса за всички чекове, валидността на чека е 3 месеца, мисля.
Поне това ставаше преди около 3 години, събирах 3-4 чека на обща стойност около 100$ (15, 25 или 50 обикновено беше сумата по чек) и ги осребрявах наведнъж
 
От: Къде да осребря чек за "цели" $15 ?

ако събереш повече чекове от същата банка, в случая JP, ще имаш само 1 такса за всички чекове, валидността на чека е 3 месеца, мисля.
Поне това ставаше преди около 3 години, събирах 3-4 чека на обща стойност около 100$ (15, 25 или 50 обикновено беше сумата по чек) и ги осребрявах наведнъж
Да и сега е така, поне до преди няколко месеца беше. Ако им дадеш няколко чека, то таксата си остава същата като за един чек.

Едит: но общо взето това някой да ви плаща с чек е пълна пор..графия. Само бг банките те мотаят около месец за инкасиране, таксите не са малки. Абе с две думи това е супер аборигенски начин за плащане, така че ако някой, някъде и когато и да е ви предложи да ви плати с чек, то гледайте да пренасочите паричните средства към друг канал - банков превод, пп, скрил, ала бала, само да не е чек:)
 
Последно редактирано:
От: Къде да осребря чек за "цели" $15 ?

Прокредит банк не взимаха таксата предварително. Сега обаче не виждам тази услуга в тарифата им, може би вече не я предлагат.

Коя банка предлага намаляване на таксата, ако събереш няколко чека наведнъж? Последно като им гледах тарифите (преди години) не видях такива условия.
 
От: Къде да осребря чек за "цели" $15 ?

ЦКБ никога не са ми взимали такса предварително. Удържат си я от сумата на чека след като дойдат парите.
 
От: Къде да осребря чек за "цели" $15 ?

ЦКБ никога не са ми взимали такса предварително. Удържат си я от сумата на чека след като дойдат парите.
Взимат, това е нещо като ''замразяване'' на таксата от 10Е, тоест ти не ги виждаш в извлеченията, но на практика са блокирани и не можеш да си ги дръшнеш от АТМ, пост терминалите и тн.
 
От: От: Къде да осребря чек за "цели" $15 ?

Да и сега е така, поне до преди няколко месеца беше. Ако им дадеш няколко чека, то таксата си остава същата като за един чек.

Едит: но общо взето това някой да ви плаща с чек е пълна пор..графия. Само бг банките те мотаят около месец за инкасиране, таксите не са малки. Абе с две думи това е супер аборигенски начин за плащане, така че ако някой, някъде и когато и да е ви предложи да ви плати с чек, то гледайте да пренасочите паричните средства към друг канал - банков превод, пп, скрил, ала бала, само да не е чек:)

Не знам, аз този чек даже не го и очаквах. Пише на него овертайм, от работата където работих на пасажерските кораби. Иначе там като бях си ми плащаха в кеш.

Няма да има други чекове. Това е някакв забравен овертайм и са решили да ми го пратят. Поне са коректни в това отношение.
 

Горе