Ново начинание - дивидентно портфолио (fixed income)

Рекапитулацията за изминалите 11 месеца. Аз лично съм доволен, особено като се има предвид че в началото доста неща не ми бяха ясни.

Не съм отделял и по 10 часа месечно.
1703949884154.png

Целта от 2500$ годишно е достигната, а 8.05% yield on cost надминава първоначално замислените 5%. Особено при положение че почти 11% от протфолиото е в ETF(VUAA). Даже ми останаха за харчене догодина към 250 кинта от дивиденти изплатени преди празниците.

1703949911606.png

Следваща година се надявам да продължа в същия дух. При достигане на 10К пасивен доход, което съм си поставил като рамка за изграждане на по-рисковата част от портфолиото (предполагам някъде през 2025) вече ще се замисля разводняване с divident kings, knights etc.

Детското портфолио добре върви. :)
Интересно ми е какъв ти е yield on cost?
 
Последно редактирано:
Рекапитулацията за изминалите 11 месеца. Аз лично съм доволен, особено като се има предвид че в началото доста неща не ми бяха ясни.

Не съм отделял и по 10 часа месечно.
Виж файлът 31547

Целта от 2500$ годишно е достигната, а 8.05% yield on cost надминава първоначално замислените 5%. Особено при положение че почти 11% от протфолиото е в ETF(VUAA). Даже ми останаха за харчене догодина към 250 кинта от дивиденти изплатени преди празниците.

Виж файлът 31548

Следваща година се надявам да продължа в същия дух. При достигане на 10К пасивен доход, което съм си поставил като рамка за изграждане на по-рисковата част от портфолиото (предполагам някъде през 2025) вече ще се замисля разводняване с divident kings, knights etc.


Интересно ми е какъв ти е yield on cost?

5.2%. Започнах го в много неподходящ момент точно преди корекцията, та изяде дървото.

Имай предвид, че това портфолио е 2-3% от всичките ми инвестиции (equities + crypto) и е по-скоро диверсификация.

Ако нямах друго щях просто да купувам S&P500.

Сега обмислям да заменя някои от позициите, които станаха на плюс със SCHD. Все още не мога да реша дали SCHD или някоя европейска версия на S&P500, която реинвестира дивидентите, защото ще се пести данък така.
 
.
 
Последно редактирано:
Детското портфолио за пасивна доходност продължава да върви горе-долу добре.

Screenshot 2024-04-01 at 00.53.43.png

Прехвърлих му и малко крипто от крипто портфолиото, което е отново насочено към пасивен доход. Защо Cardano няма да обсъждам. Обяснението го има в други теми.

IMG_A8C53B60279A-1.jpeg

С това моето бъдеще дете е по-напред от 90% от българското население, които имат спестявания под 50,000лв. , а по една стара статистика 60% от българите нямат никакви спестявания.
 

Горе