Някои пазарува ли златни и сребърни монети

V.Andreev

Well-Known Member
Здравейте,

Има ли колега от форума които да е запознат с инвестиционните монети.
Някои които да пазарува от БНБ златни или сребърни монети.
От къде ги купувате/ къде ги продавате?
 
От: Някои пазарува ли златни и сребърни монети

Tavex са доста популярни в тази сфера. Лошото е, че можеш да купиш, но няма пазар за продажба на инвестиционни монети.

Аз лично бих си взел един Сребърен Американски орел, не заради инвестицията, а просто защото ми харесва как изглежда :)
 
От: Някои пазарува ли златни и сребърни монети

Виж тук:
thecollectorsmarket.com
 
От: Някои пазарува ли златни и сребърни монети

Да, Tavex продават и дори купуват. Ти от тях ли купи монетата.
 
От: Някои пазарува ли златни и сребърни монети

Доста по добра идея е да потърсиш стари руски монети... много баби и дядовци си ги пазят, някои от тях са продупчени, но така или иначе може да ги купиш за без пари и да ги пуснеш на големите аукциони. От царска русия са търсени монетите, един приятел търсеше така в аукрото, в украинския вариант дори и в ebay. Хората понякога не знаят какво имат и не го оценяват правилно!

А иначе идеята на инвестиционното злато е да се съхрани за черни дни, не е точно за бърза продажба (въпреки, че покрай кризата много хора направиха пари от това). Най-добрата инвестиция е в злато - не може да ги изхарчиш директно, но може да купиш всичко по света с тях.
 
От: Някои пазарува ли златни и сребърни монети

Виж тук:
thecollectorsmarket.com

Разгледах но не е това за което търся информация, тези монети спадат към друга категория.
 
От: Някои пазарува ли златни и сребърни монети

Доста по добра идея е да потърсиш стари руски монети... много баби и дядовци си ги пазят, някои от тях са продупчени, но така или иначе може да ги купиш за без пари и да ги пуснеш на големите аукциони. От царска русия са търсени монетите, един приятел търсеше така в аукрото, в украинския вариант дори и в ebay. Хората понякога не знаят какво имат и не го оценяват правилно!

А иначе идеята на инвестиционното злато е да се съхрани за черни дни, не е точно за бърза продажба (въпреки, че покрай кризата много хора направиха пари от това). Най-добрата инвестиция е в злато - не може да ги изхарчиш директно, но може да купиш всичко по света с тях.

Имаш повече информация относно руски монети - аз нямам такава а и не търся ( но благодаря за информацията ). Като цяло самата идея да се рови в нета за някои скъпа монета погрешно сложена ми се вижда абсурдна, шанса да се намери не е никак голям.

Като цяло ако се вземи инвестиционно злато или сребро е друго. До колкото бях чел, от доста време среброто се говори, че е обезценено, че се очаква да скочи.
 
Ама тези с нумизматична стойност са по ценни иначе може да купиш от навсякъде златни монети... но да продадеш е трудно в БГ (почти никой не купуваше или купуваха с голяма отбивка) до скоро преди да се появи тавекс разликите в курса бяха такива че излизаше по евтино дори и за една унция монета да си хванеш евтин полет до австрия да я продадеш и да се върнеш и пак да си напред с парите...

пп Аз съм с особено мнение за златото ... не вярвам че ще има голяма инфлация която да изяде всички пари...

и ако търся инвестиция дори и защитна бих се спрял на някой сайт за чужбина :) ако има инфлация ще вдигнеш цените на сайта или цените на рекламата ще се адаптират...
 
От: Някои пазарува ли златни и сребърни монети

Абе аз пък вярвам че ще ни чака инфлация :D, но нумизматиката не е решенеито а само инвест. злато/средбо и т.н, ако ще се спира на злато разбира се

Просто защото тези сувернни дългове, няма как иначе се върнат - европа ще пусне сериозните печатници в най-скоро време, нищо че ФЕД вчера намекнаха твърдо няма да има 3то QE :) - така де тез дългове без инфлация няма как се върнат е остава преструктуриране ама некак не ми се вижда като решение щото ще ни закопае - така че лонг търм инфлацията е ясна - НО ЗЛАТОТО не е идеално за антиинфлационни процеси - то е просто още една стока търгувана на борсата, загубила си силата след 71г и првеърната в почти масов контркат като петрол царевица и т.н. - та и от тази преспектива храните може се окаже да скчат повече ако горните шефове на Цб решат да правят пазарните оперции - за ЕУ съм понастороен от колкото УС

А иначе по темата - зависи какво търсиш - ако търсиш най-новите отсечени гледай големите банки - последно от Общинска банка си взех.

Иначе тавекс е идеална за целта, верно слагат си малка голяма надценка ама така е на дребно:)

А ако няма да купуваш от нузметична гл. точка а чисто инвест. има други инструменти - фючърсните контракти и златните ETF и не последно място физическото ама бегай е УК или Индия за тази работа :)
 
Последно редактирано:
  • Like
Реакции: Alf
От: Някои пазарува ли златни и сребърни монети

Преди няколко години си бях взел няколко монети( Австралийско кенгуру и Киви по -1 тройунция) от Първа инвестиционна банка за около 1600 лв. парчето, но сега може да са се покачили нали златото се вдигна. Но не съм продавал никога , даже не знам дали ги изкупуват назад.Най-добре иди и питай в банката как са цените. Имат си кутийки за да не ги пипаш, че да не стане някоя беля :D
 
Последно редактирано:
От: Някои пазарува ли златни и сребърни монети

Че къде продават такива реликви, последно бях гледал репортаж че всичко е частни колекции и много рядко се продават
 
От: Някои пазарува ли златни и сребърни монети

И аз имам 9 от тея сребърните на БНБ от различни серии от периода 2006-2011. Купувам си ги от ПИБ, когато ми е било кеф или ми е харесала някоя. За една съм ходил и до Райфайзен, защото я нямаха ПИБ а я исках.

Но нямам чак подробни наблюдения как върви пазара. Просто не се надявам някой ден да спечеля от тях. Доставя ми удоволствие :)

А да ги купуваш и веднага препродаваш... много трудно ми се вижда като начинание. Поне ако съдя по античните които следя доста повече. Имам малка колекция колкот за някой селски музей, без да претендирам, че може да хване окото на експерт с нещо. Пазара при тях е не залят ми буквално прелял отвсякъде... В ибай дори гледам продават римски буквално на килограм да си ги чистиш от патината и да се надяваш да попаднеш на нещо ценно. Хоби за ценители или мораж за глупаци, всеки си преценя от кои да е.

пп: не, не съм иманяр ! :) дори бих казал, че го ненавиждам. Струва ми се ужасно нагло нещо да се е запазило стотици години за да дойде някой кретен с багера и да рови като прасе. Сори че се отплесвам. Малко болна тема, всеки си има някакви страсти и хобита

едит: Сега се поразрових и гледам, че цените на някои от тях май вече са по високи отколкото съм ги купил. Ама пак не мисля че е голям келепир... инфлации- минфлации такива ми ти работи... пък и май наистина няма кой да ти ги купи. затворени пари са това ако не гледаш от естетическа гледна точка :)
 
От: Някои пазарува ли златни и сребърни монети

Че къде продават такива реликви, последно бях гледал репортаж че всичко е частни колекции и много рядко се продават
Ми много рядко се намират, затова са ценни. Даже е незаконно - леко. Но ми е хоби от малък и голяма страст... :) Освен това не го правя с търговска цел, а има и някои редки, които не мога да си позволя на момента и после ме е яд с години. Конкретно говоря за една офицерска сабя фердинадова - нямах пари да я купя на момента и вече няма намиране... както и да е..
 
От: Някои пазарува ли златни и сребърни монети

Ако не е тайна от чисто любопитство какви са цените - знам че са от човек до човек, щом няма пазар - но от това последно квото си спомняте
 
От: Някои пазарува ли златни и сребърни монети

Някои ако има монета която иска да продаде да ми пише.
 
От: Някои пазарува ли златни и сребърни монети

Ако не е тайна от чисто любопитство какви са цените - знам че са от човек до човек, щом няма пазар - но от това последно квото си спомняте

На черно до между 650 - 1000 лв. е една сабя (например), за мен са безценни. Всяка има собствена история и е била на някой офицер от Българската армия... за монетите е различно цените варират от 5лв. до... милиони предполагам има всякакви ценни експонати.
 
От: Някои пазарува ли златни и сребърни монети

Най-скъпата ( в " Труд" 10/03/12) е първия американски долар, 1794г и е продаден последно за $ 7 850 000.
 

Горе