Онлай магазин в БГ - едно малко проучване

ThinkFast

New Member
Тези дни един приятел все ме кара да се позанимая със сайта му (онлайн магазин - компютърна техника), ама на мене не ми се занимава.
И понеже и той не знае какво иска, нито какво да прави за да спечели клиенти, направих едно малко проучване за да разбера каво може да се очаква като цяло.

Запитах се "колко ли пари могат да се изкарат от един онлайн магазин в БГ". Потърсих малко информация из интернет и попаднах на това - http://blog.izgodnobg.com/elektronna-targoviq/65/
Според предоставени данни на ePay за 2008 към онлайн мазините има извършени плащания на стойност 5.49млн лв.
Според неофициална информация от онлайн магазините около 90% от транзакциите се извършват кешово.
След груби изчисления целия оборот възлиза на 54.9млн лв.
Всеки знае че в момента онлайн магазини бол, а пазара е свит (криза).
Поразгледах малко дилърски цени на компютърни компоненти и лаптопи, потърсих най ефтините магазини и установих, че доста от тях работят на около 4-5% печалба.
Ако искаш да си конкурентен трябва да подбиеш цената - примерно на 3% печалба.
Трябва да вземем на в предвид, че не се продават само компютри онлайн. Сещам се за десетина силно оборотни ниши - компютърна техника, битова електроника, хостинг услуги, GSM/PDA, фототехника, вело-стоки, бутикови и небутикови дрешки (дамски глезотийки), парфюми, за друго не се сещам засега.
Според една тема която бях пуснал тук за първа позиция в гугъл средностатистически можеш да се надяваш на около 40% от трафика.
Знам че трафик и клиенти са различни неща, но нека ги приемем за едно и също.

Та сметката е: 54.9 млн * 1/10 (нишов процент) * 0.03 (печалба) * 0.40 (клиенти/трафик) / 12 месеца = 5490лв.
Дотук всичко добре, но като добавим фактора за голямата конкуренция на пазара, малко ме съмнява един тотално изоставен сайт да достигне скоро и 3-та позиция в Г. Освен това има и куп допълнителни разходи като - наем на помещение, ток, телефони и т.н.

Човека иска съвет от мен, а аз се чудя какво да го посъветвам. Според мен няма никакъв смисъл от цялата работа. За 2-ра позиция в Г сметките са други - 12% трафик - 1674лв.

Интересно ми е вашето мнение.
 
От: Онлай магазин в БГ - едно малко проучване

Добър анализ си направил.
Важно е какво точно ще се продава и какво е текущото състояние на сайта - колко работа има по самия сайт и отделно по оптимизацията (ако е за конкурентна ниша).

Най-добре говори с приятеля си и му сподели едно към едно нещата как изглеждат според теб. Кажи му предварително, че не искаш да го разубеждаваш.
Попитай го какви са неговите идеи за клиенти, трафик и т.н.
Защото той може и да си има някаква стратегия...

Успех!
 
От: Онлай магазин в БГ - едно малко проучване

мой съвет - не се занимавайте с онлайн магазин за компютри и подобни !
ако внасяте някакви интересни джаджи и продавате да - но да продавате това което всички останали продават и се надпреварват да си подбиват цените...
мани
отделно кака я мислите с тея некачествени компоненти - 6 от всеки 10 компютъра се връщат за ремонт
периферията и тя лайняна.. изобщо къде сте тръгнали
и повярвайте ми на 3% печалба само луд трябва да продава!
за три% печалба няма да си мръдна косматия задник при никакво положение - просто това което мислите е обречено на провал отвсякъде
но това не пречи да си трошите главите щом имате желание
 
От: Онлай магазин в БГ - едно малко проучване

Добър анализ си направил.
Попитай го какви са неговите идеи за клиенти, трафик и т.н.
Защото той може и да си има някаква стратегия...
Той изобщо няма мислене като на предприемач, по скоро от днес за утре. Няма никаква дългосрочна преспектива, не си дава реално сметката дали си струва, не може да си направи никакъв маркетингов анализ. Действа много първосигнално.

coolice, и аз съм на мнение че в дългосрочен план ще има успех при добра стратегия. Но се чудя дали има смисъл да се бориш с конкуренцията в условия на криза.

С горният пост исках мнение по принцип за онлайн търговията в БГ. Мислите ли че си струва?
Аз лично виждам единствено място за двама трима лидери във всяка ниша. За по малките просто няма хляб.
 
От: Онлай магазин в БГ - едно малко проучване

мой съвет - не се занимавайте с онлайн магазин за компютри и подобни !
ако внасяте някакви интересни джаджи и продавате да - но да продавате това което всички останали продават и се надпреварват да си подбиват цените...
мани
отделно кака я мислите с тея некачествени компоненти - 6 от всеки 10 компютъра се връщат за ремонт
периферията и тя лайняна.. изобщо къде сте тръгнали
и повярвайте ми на 3% печалба само луд трябва да продава!
за три% печалба няма да си мръдна косматия задник при никакво положение - просто това което мислите е обречено на провал отвсякъде
но това не пречи да си трошите главите щом имате желание
Много точно казано. Ама кажи ми как да го убедя тоя човек да си затвори магазина.
На мене ми мирише на фалит.
 
От: Онлай магазин в БГ - едно малко проучване

Грешен начин на мислене. Не се питайте "Колко мога да спечеля от онлайн магазин?". Правилният въпрос е "Мога ли да предложа нещо, което да привлече много клиенти в моя онлайн магазин?". Ако си зададете този въпрос, ще се сетите, че първото нещо, което трябва да предложи един онлайн магазин е цени, които са непостижими за всички останали реални магазини. Второто, което е, трябва да предложите удобен и достъпен интерфейс, с който да се справят дори индианците от племето Панелкопитеки. И т.н. Спази ли се алгоритъма можеш да постигнеш успех и с онлайн магазин за точилки и кори за баница.
 
От: Онлай магазин в БГ - едно малко проучване

Грешен начин на мислене. Не се питайте "Колко мога да спечеля от онлайн магазин?". Правилният въпрос е "Мога ли да предложа нещо, което да привлече много клиенти в моя онлайн магазин?". Ако си зададете този въпрос, ще се сетите, че първото нещо, което трябва да предложи един онлайн магазин е цени, които са непостижими за всички останали реални магазини. Второто, което е, трябва да предложите удобен и достъпен интерфейс, с който да се справят дори индианците от племето Панелкопитеки. И т.н. Спази ли се алгоритъма можеш да постигнеш успех и с онлайн магазин за точилки и кори за баница.

То това е ясно, ама най важното е преди да се започне каквото и да е било, да си зададеш въпроса: "Струва ли си за 5лв печалба да инвестирам 10лв?"
Защото твоят начин на мислене води до фалит.
А и както каза AMOUN по горе не си струва за 3% да си губиш времето. Точно тази ниша е толкова претъпкана че 10 магазина делят 5 клиента от които да фанат по 2лв.
Няма смисъл, най добре като отмине кризата да се прецени пак.
 
От: Онлай магазин в БГ - едно малко проучване

Моето мнение е, че по-важен е избора на артикул, отколкото цената в твоят случай. За пример ще се дам аз самият, ще купя компютър и периферия от магазина, който ми предложи най-голям избор, защото ще можеш да си направиш сравнение спрямо марки и клас. Това е на първо място! Цената дали ще бъде с 10-20 лева по-голяма или по-ниска не е от значение, при положение, че един компютър струва 1000+ лева. Винаги потребителя ще предпочита да има избор пред цена, защото както се казва веднъж се купува компютъра на две-три години, така ще искаш избор.

От там можеш да си направиш извода, дали имаш финансова възможност да предложиш гама от артикули, за да привлечеш повече потребители. Друг важен фактор, след като вече си направил магазина и започнат да идват клиентите е промоцийте. Пускаш промоции и подаръци. По този начин ще намалиш печалбата си, но ще привлечеш клиенти, които има голяма вероятност отново да ти бъдат клиенти след време.
 
От: От: Онлай магазин в БГ - едно малко проучване

То това е ясно, ама най важното е преди да се започне каквото и да е било, да си зададеш въпроса: "Струва ли си за 5лв печалба да инвестирам 10лв?"
Няма смисъл, най добре като отмине кризата да се прецени пак.

Според мене в условия на криза е най-удачно да инвестираш а не да мислиш в същия момент колко ще спечелиш.
Ще му дойде времето в което ще си избиеш тези инвестиции и ще си на 1-во място пред конкурентите ти.
Незнам как стоят нещата но аз мисля по този вариянт.:wink:
 
От: Онлай магазин в БГ - едно малко проучване

В тази ниша няма как да стане Но1, ако ще и да се пръсне...
 
От: Онлай магазин в БГ - едно малко проучване

В тази ниша няма как да стане Но1, ако ще и да се пръсне...
може ако Бойката му е вуйчо !
 
От: Онлай магазин в БГ - едно малко проучване

Незнам как ги правиш сметките, но са ти доста криви ...
Всички онлайн магазини ПЛАЩАТ мноооого за реклама ...
 
От: От: Онлай магазин в БГ - едно малко проучване

Незнам как ги правиш сметките, но са ти доста криви ...
Всички онлайн магазини ПЛАЩАТ мноооого за реклама ...

абе да :)

3 онлаин магазина имам за реклама съм дал 50 лева да тествам как е адсенс :) и това е !

може и да не се дават зависи как си си постелил преди това...
 
От: От: Онлай магазин в БГ - едно малко проучване

Незнам как ги правиш сметките, но са ти доста криви ...
Всички онлайн магазини ПЛАЩАТ мноооого за реклама ...

Какво искаш да кажеш с това. Аз не съм смятал колко пари дават за реклама.
Аз смятам средностатистически колко изкарва един такъв магазин.
За реклама колкото си искат да дават. Най важното нещо в един бизнес е да си определиш потенциалния пазар на база на търсенето в момента.
Само с реклама не се продава. Пък да не говорим че става и без реклама.
 

Горе