Офлайн бизнес, издаване на платежен документ на място.

Elisaveta_T

New Member
Здравейте, искам да се занимавам с предоставяне на услуги по домовете. Имам опит в строителни дейности(боядисване, мазане, плочки и т.н), почистване, работа с компютри- (преинсталиране, смяна на термопасти и др). Искам да попитам първо за правната форма.

Някой ми казват ЕТ, но съм чела, че през ЕООД си финансово отговорен само с активите на фирмата, докато като ЕТ ако стане нещо си отговорен ти като физическо лице.

Другите ми два въпроса са свързани със счетоводство и лицензиране/разрешително.
Когато отида на място за да извърша услуга, какво издавам и как го осчетоводявам. Когато на мен са извършвали услуги в къщи съм получавала Договор за услуга подписан и подпечатан от изпълнителя подобен на този:
https://www.fakturirane.bg/1/docs/primerni-dogovori/item/81-договор-за-услуга
Касова бележка, фактура или друг финансов документ, не съм получавала. Следователно, не разбирам как се осчетоводява дейноста.
Втория ми въпрос е към коя институция да се обърна за да проверя дали мога да извършвам като услуга почистване на ламелите на климатици. Виждам, че климатичен техник го има като професия, но обучението е свързано с електрониката и работата с фреона. Почистването изцяло липсва като част от учебния материал така, че си мисля, че не е задължително да имам образователна степен за да го извършвам, но все пак искам да проверя дали ми е нужно някакво разрешително или квалификация.

Тази тема съм я публикувала в други форуми и никой засега не ми отговаря на въпроса какъв е вида документ който се издава на място в нечий дом след осъществяване на услуга. Не съм виждала някой да вади касов апарат от джоба, нито да принтира фактура(освен ако не е до бизнес и пре/пост фактум).
 
Здравейте, искам да се занимавам с предоставяне на услуги по домовете. Имам опит в строителни дейности(боядисване, мазане, плочки и т.н), почистване, работа с компютри- (преинсталиране, смяна на термопасти и др). Искам да попитам първо за правната форма.

Еееее браво, един, който не иска да е инфлуенсър в днешно време :D 👍 👏👏


Някой ми казват ЕТ, но съм чела, че през ЕООД си финансово отговорен само с активите на фирмата, докато като ЕТ ако стане нещо си отговорен ти като физическо лице.

Хубаво е да се консултирате със счетоводител за въпросите си

Ето тук има ориентираща информация

Касова бележка, фактура или друг финансов документ, не съм получавала. Следователно, не разбирам как се осчетоводява дейноста.
Не получавате, понеже повечето са в сивия сектор и взимат кеш, следователно се укриват данъци.
Договорът, който се подписва, първо не е нотариално заверен и второ не е документ за извършване на плащане а обещание за извършване на услуги.
Ако искате фактура за услугата, повечето казват, да ама ще струва 20% от горе

издаване на платежен документ на място.
Има различни опции за издаването на касова бележка на място с рсзлични устройства, като например устройствата на MyPOS


А въпросът за климатиците не го разбрах, какви са тези ламели?
 
"А въпросът за климатиците не го разбрах, какви са тези ламели?"


Ламелите са металните пластини които отдават/приемат топлината. В смисъл за законноста мисловния ми процес е, че ако искаш да си автомонтьор ти трябва профисионална квалификация, но за да измиеш кола не ти трябва.
 

Горе