ПОРЪЧКИ НА ЕДРО И РИСКОВЕТЕ СВЪРЗАНИ С ТОВА

How

New Member
Здравейте, всеки който започва тепърва своят онлайн бизнес и е решил да продава дадена стока първо трябва да я поръча. Доставчика ми обясни, че реда по който се случват нещата е следният - поръчвам стоката, получавам Проформа фактура, пращам парите (в моя случай през ПЕЙПАЛ) и едва след това пратката тръгва към мен. Искам да попитам - Ами ако пратя парите, а не ми изпратят стоката, какво правим? Може ли тази проформа фактура да ме спаси от евентуални загуби или ако са решили да ме запалят нищо не може да ми помогне!?
 
От: ПОРЪЧКИ НА ЕДРО И РИСКОВЕТЕ СВЪРЗАНИ С ТОВА

Не съм юрист, така че не вземай мнението ми в предвид. Няма и да коментирам правния аспект на въпроса.

Все пак, хубаво е да имаш доверие на хората с които правиш бизнес. Това очевидно ще е доставчик, с който ще работиш не веднъж - предполагам той има повече сметка да ти доставя много пъти коректно, вместо да те излъже веднъж.

Също съм чувал и за начини на плащане, когато се плаща след доставка и истинска фактура. Или при самата доставка. Или 50% преди и 50% след (по време на) доставката. Та по пътя на тази логика, погледна ли за други доставчици?
 
От: ПОРЪЧКИ НА ЕДРО И РИСКОВЕТЕ СВЪРЗАНИ С ТОВА

Здравейте, всеки който започва тепърва своят онлайн бизнес и е решил да продава дадена стока първо трябва да я поръча. Доставчика ми обясни, че реда по който се случват нещата е следният - поръчвам стоката, получавам Проформа фактура, пращам парите (в моя случай през ПЕЙПАЛ) и едва след това пратката тръгва към мен. Искам да попитам - Ами ако пратя парите, а не ми изпратят стоката, какво правим? Може ли тази проформа фактура да ме спаси от евентуални загуби или ако са решили да ме запалят нищо не може да ми помогне!?

В случая, добре че ще плащаш с PayPal. Ако не получиш стоката, можеш да си поискаш парите обратно и ще ти ги възстановят, но си пази всички документи.
 
От: ПОРЪЧКИ НА ЕДРО И РИСКОВЕТЕ СВЪРЗАНИ С ТОВА

Това е стандартна практика и по този начин се търгува. На проформата виждаш VIES и го проверяващ дали въобще има подобна фирма. Аз пазарувам само от ЕС, защото това пести много време, пари и най-вече главоболия.

Ето какво се прави:
1. Получаваш проформфактурата
2. посещаваш този сайт ---> http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do на него проверяваш има ли такава фирма (счетоводителя също го прави, но на по-късен етап).
3. Правиш валутния превод като най-добре е да се поделят разходите по него
4. те ти потвърждават за получен превод и те уведомяват кога стоката е напуснала склада на производителя или доставчига.
5. При пристигане на продукта преглеждаш дали отговаря на закупеното. Добре е ако има ЧМР, ако не не проблем. Трябва да има техническа характеристика на продукта и сертификат за качество.
6. Оригиналната фактура може да я поискаш по електронен път. Предаваш я на счетоводителя до 10 число на следващия месец.

за да правиш горната процедура задължително трябва да си регистриран по ДДС. Повечето от сериозните фирми не приемат пайпал поне никога до този момент не съм плащал по този начин само с валутен превод.

Вноса от страна, която не е членка на ЕС не е благоприятен за малките фирми, защото продуктите трябва да се регистрират в РИОКОЗ, глобата ако не го направиш е 5000лв. от тук нататък следва изпитание на продукта за безопасност може да те накарат да го изследваш тука още пари.

Отделно нещо което малко хора правят - плаща се продуктова такса за масово разпространени отпадъци тук глобата ако не си подал документи в РИОСВ е пак около 5000лв. Т.е. ако си вносител от страна, която не е членка на ЕС ако някой конкурент те набара може да ти съсипе бизнеса.

Мисли добре, мери и чак тогава режи!
 
От: ПОРЪЧКИ НА ЕДРО И РИСКОВЕТЕ СВЪРЗАНИ С ТОВА

В случая, добре че ще плащаш с PayPal. Ако не получиш стоката, можеш да си поискаш парите обратно и ще ти ги възстановят, но си пази всички документи.

Изобщо не е така. Ако човека е решил да те запали PayPal няма да те спасят. Ако е искал да те запали от самото начало ще изтегли парите и няма да ти ги върнат от PayPal (изрично е написано, че пейпал може да ти върне парите стига да са налични в акаунта на продавача. Ако не са налични "Ще направим всичко възможно да ви ги върнем веднага щом са налични" което означава, че ако е измамник няма да има никога повече налични пари, а кредитната карта с която си е верифайнал акаунта е била виртуална с 10 $ лимит примерно).
 
От: ПОРЪЧКИ НА ЕДРО И РИСКОВЕТЕ СВЪРЗАНИ С ТОВА

Благодаря на всички за отговорите, вече осъществих първата сделка и за щастие всичко е наред, за момента срещам много коректно отношение!
 
От: От: ПОРЪЧКИ НА ЕДРО И РИСКОВЕТЕ СВЪРЗАНИ С ТОВА

Вноса от страна, която не е членка на ЕС не е благоприятен за малките фирми, защото продуктите трябва да се регистрират в РИОКОЗ, глобата ако не го направиш е 5000лв. от тук нататък следва изпитание на продукта за безопасност може да те накарат да го изследваш тука още пари.

Отделно нещо което малко хора правят - плаща се продуктова такса за масово разпространени отпадъци тук глобата ако не си подал документи в РИОСВ е пак около 5000лв. Т.е. ако си вносител от страна, която не е членка на ЕС ако някой конкурент те набара може да ти съсипе бизнеса.

Мисли добре, мери и чак тогава режи!

Това е наистина ценна информация, но се чудя дали има и 1% търговци, които са извършили тези процедури?! Относно РИОКОЗ - нужни ли са всички горепосочени процедури, при положение, че продукта идва със сертификат за съответствие съгласно дадена директива на ЕС?! А продуктовата такса, която твърдиш, че се плаща в РИОСВ задължителна ли е за всички продукти или е в зависимост от тяхното естество??!
 
От: От: ПОРЪЧКИ НА ЕДРО И РИСКОВЕТЕ СВЪРЗАНИ С ТОВА

Това е наистина ценна информация, но се чудя дали има и 1% търговци, които са извършили тези процедури?! Относно РИОКОЗ - нужни ли са всички горепосочени процедури, при положение, че продукта идва със сертификат за съответствие съгласно дадена директива на ЕС?! А продуктовата такса, която твърдиш, че се плаща в РИОСВ задължителна ли е за всички продукти или е в зависимост от тяхното естество??!

чл. 11 от Закона за управление на отпадъците е добре да го прочетеш. Горе описания от мен пост се отнася тогава когато си ВНОСИТЕЛ или ПРОИЗВОДИТЕЛ, ако е вътрешно търговски обмен вече се водиш дистрибутор при което отговорността е намалена.

Масово търговците не го спазват това правило, защото обикновено им е нужен експерт за да класифицира отпадъците да подаде документи в РИОСВ.

За изпитанието на продукта ако има сертификат не мога да ти кажа как стои въпроса, но принципно ако ще внасяш продукт е добре да посетиш РИОКОЗ да се консултираш с тях и да ти одобрят етиката с превода на стоката.

Това, че повечето вносители на стоки от китай не спазват тези правила скоро може да им изиграе лоша шега, особено в интернет където всеки само дебне. Из тия дни ще пусна един пост за предимства и недостатъци на стоките от китай. :)
 
От: ПОРЪЧКИ НА ЕДРО И РИСКОВЕТЕ СВЪРЗАНИ С ТОВА

Това за РИОКОЗ и РИОСВ сигурно наистина го има. Убеден съм. Въпроса е, че наистина за малки фирми и малък внос това е абсурдно. Ако си внасяш по 5 артикула за електронния магазин, някакви джунджурийки, то как по дяволите да направиш такова нещо? Тука мисля изобщо не е помислено за предприемаческата инициатива и за малкия бизнес. Това за всякакви продукти ли важи? Освен това как ще докажат, че си внесъл стоката не от ЕУ. Например англичаните внасят масово и на едро от Китай, а после препродават...еми примерно ако си го внесъл от Англия си ОК, но ако не си значи лошо...НО ако те проверят и ти не представиш фактура..отнасяш глоба примерно, че нямаш фактура, а не 5К от РИОКОЗ....абе така направиха бизнеса труден и сложен, че да нямаш мотивация нищо да правиш...
 
От: ПОРЪЧКИ НА ЕДРО И РИСКОВЕТЕ СВЪРЗАНИ С ТОВА

То и без това вноса в Англия е по-лесен и нормален, предполагам за фирми с много и разнообразни артикули май е по добре да си направят една английска фирма и да въртят оттам, че тука сме по европейци от европейците с тия бумащини...
 

Горе