Помощ: Нарушаване на търговска марка

rossipel

Active Member
Здравейте,
имам сайт за групово пазаруване: http://bg-groupon.com/
Преди малко получих писмо от адвокатката на американския Групон, в който ми казва че нарушавам тяхната интелектуална собственост и нямам право да ползвам името ГРУПОН, който е част от името на домейна.
Искат 3 неща от мен:
1. да спра незабавно да ползвам домейна
2. да им прехвърля домейна
3. По никакъв начин да не ползвам името ГРУПОН в бъдеще

Някой има ли представа как точно стоят нещата с регистрираните марки в света и как точно трябва да постъпя?
 
От: Помощ: Нарушаване на търговска марка

Добре е да стигнете до някакъв консенсус извън съда ако искаш все пак да си с някаква изгода. Ясно ти е, че все пак с фирма от световен мащаб делото ще е предрешено и то, защото има търговска марка. Изтъкни, че си вложила достатъчно средства в развиването му и искаш да имаш някаква възвращаемост ако ще им го прехвърляш. Мисля, че само това можеш да направиш, но все пак си изиграй хитро картите ;)
 
А те какво точно са ти писали? Писали ли са ти, че имат регистрирана търговска марка "Групон" за европейския съюз?
И ти вярно ли имаш фирма, коато се казва Групон ООД (пише го на инфото на домейна)?
 
От: Помощ: Нарушаване на търговска марка

еми начи аз ти предлагам решение - пишеш ми едно ЛС и ти правя нов сайт с най-новата версия на системата за 1000 лв и си готов :D няма за какво да се занимаваш с адвокати
само казвам :D
 
От: Помощ: Нарушаване на търговска марка

Да, името на фирмата е БГ-ГРУПОН ООД
 
Личното ми мнение в такъв случай е, че ако не са регистрирали търговската марка в ЕС, могат да се гръмнат. Разбира се, посъветвай се с адвокат.
 
От: Помощ: Нарушаване на търговска марка

Както казва rds100 посъветвай се садвокат и после им тегли една. Но пък ако може да изкараш лев от цялата ситуация опитай
 
От: Помощ: Нарушаване на търговска марка

ето го и самото писмо, изрязах го малко, но отгоре има логото и си е абсолютно автентично.
GROUPON.jpg

Проверих и регистрацията на търговската марка - регистрирана е за цял свят : 2009 г.
 
От: Помощ: Нарушаване на търговска марка

Като начало, малко рисърч можеш да почнеш от www.epo.org - Европейския патент офис, после адвокат, специализирал се в авторските права и патентите и накрая им пишеш и гледаш да се споразумеете и да не си съвсем назад от цялата ситуация.

Има и друг варянт, мейла да е спам!!!! Китайци и други чат пат пращат подобни нещица, ако мине номера.

Подходи сериозно!
 
От: Re: Помощ: Нарушаване на търговска марка

Личното ми мнение в такъв случай е, че ако не са регистрирали търговската марка в ЕС, могат да се гръмнат. Разбира се, посъветвай се с адвокат.

In addition to these contractual arrangements, we also rely on a combination of trade secrets, copyrights, trademarks, service marks, trade dress, domain names and patents to protect our intellectual property. As of December 31, 2011, we had approximately 250 trademarks registered or pending in approximately 65 countries or regions, including the United States, the European Union, and countries in the South America, Asia‑Pacific, Middle East and Africa regions. Our trademark registration efforts have focused on gaining protection of the following trademarks: GROUPON, the GROUPON logo, GROUPON NOW and other GROUPON‑formative marks. These marks are material to our business as they enable others to easily identify us as the source of the services offered under these marks and are essential to our brand identity. In addition, as of December 31, 2011, we owned a number of issued U.S. patents and have additional pending patent applications.

http://investor.groupon.com/secfiling.cfm?filingID=1445305-12-922
 
Отново с уговорката, че трябва да се консултираш с адвокат специалист по тези неща, но личното ми мнение е: Ако имат наистина регистрирана търговска марка в ЕС, зависи дали марката им е регистрирана преди твоята фирма, или твоята фирма е първа. Ако те са първи - губиш. Ако фирмата е регистрирана преди марката - те губят.
Разбира се и при двата случая, може да се опиташ да се споразумееш с тях и да им продадеш фирмата / домейна, но вероятно евентуалната цена би била различна.
 
От: Помощ: Нарушаване на търговска марка

За съжаление фирмата ми е регистрирана след като те са регистрирали търговската си марка.......
 
Е тогава си мисли бекъп план, защото вероятно ще могат да ти вземат домейна. Или се опитай да им го продадеш евентуално.
 
От: Re: Помощ: Нарушаване на търговска марка

Колега, ако цялото патентно право се изчерпваше с тази зависимост... не е ли малко странно колко време се учи, специализира, набиране на опит?
Принципът на арбитриране при .bg домейните едва ли важи за всичко.
А колегата спешно да се посъветва с адвокат и много желателно да потърси и второ (поне) независимо мнение, за да се избегнат неприятни ситуации.
Не е лошо да потърси и подобни случаи, по европейския съюз.

Успех!

Отново с уговорката, че трябва да се консултираш с адвокат специалист по тези неща, но личното ми мнение е: Ако имат наистина регистрирана търговска марка в ЕС, зависи дали марката им е регистрирана преди твоята фирма, или твоята фирма е първа. Ако те са първи - губиш. Ако фирмата е регистрирана преди марката - те губят.
Разбира се и при двата случая, може да се опиташ да се споразумееш с тях и да им продадеш фирмата / домейна, но вероятно евентуалната цена би била различна.
 

Горе