Правен въпрос - връщане на пари за онлайн курс?

blackout8

Well-Known Member
Здравейте,

Обмислям създаване на обучителен курс, който ще е записан и всеки човек ще има достъп до него след като си го купи - т.е. това ще онлайн курс on demand.

Цената на курса няма да бъде малка, ще е в пъти над стандартният рейндж 100-200 лв, искам да им давам рефънд за да изчистя финансовият им риск. Обмислях 1-во да им да 7 дневен период и ако по ред причини не им допадне им връщам парите. Обаче когато им кажа имате 7 дни период, сещате се какво ще стане все пак сме и в БГ - като нищо клиент може си свали инфото или да опише всичко и да каже хайде върни ми парите. Отново говоря тук цената ще е в пъти от нормалният рейдинж. Затова реших да им сложа само 1-ви модул видим, и след като го приключат системата да ги пита, ако искате да продължите на пред отпада опцията за връщане на парите.

До колкото знам когато човек приеме условията за ползване, това е равно на "писмено" съгласие за приемане на правата/задълженията от тези условия.

Знам че има законов период за връщане на стоки, но тук говорим за услуга и чета https://pravatami.bg/107, че Разпоредбите за право на отказ не се отнасят следните случаи:
  • за предоставяне на услуги, при които услугата е предоставена напълно и изпълнението й е започнало с изричното предварително съгласие на потребителя и потвърждение от негова страна, че знае, че ще загуби правото си на отказ, след като договора бъде изпълнен изцяло от търговеца;
  • за предоставяне на цифрово съдържание, което не се доставя на материален носител, когато изпълнението е започнало с изричното съгласие на потребителя, който е потвърдил, че знае, че по този начин ще загуби правото си на отказа.
И точно тук идва въпросът ми, ако човек се съгласи с условията и ако иска да види останалите модули от курса, тогава автоматично отпада връщането на парите - чисто право погледнато?

Може да ви се вижда малко глупав въпроса, но ако може някой запознат да насоки и да кажи, дали всичко което го мисля е правилно, а ако не кое е най-доброто нещо в моят случай?

Благодаря предварително
 
Просто идея:
Избери си произволно сайт, да речем за онлайн чуждо езиково обучение. Изпрати едно запитване при какви условия връщат пари и дали въобще връщат. Ако кажат, че не - попитай защо :)
Разгледах 5-6 сайта и никъде нямаше такава информация.
 
Аз бих питал поне няколко адвоката, в различни области.
В тази идея се пресичат няколко закона, а е известно, че български закони наместят ли се заедно на едно място, става газово.
 
@white_pawn, да и аз търсих, но намерих нищо - за жалост, това не означава, че са законово прави.

@Вискяр Градинаров, преди адвоката реших да питам тук, дали някой се сблъсквал с този въпрос. Реално погледано това е члена от закона, които ми трябва и друго не виждам никъде:
Чл. 57. (Отм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., нов - ДВ, бр. 61 от 2014 г., в сила от 25.07.2014 г.) Разпоредбите на чл. 50 - 56 за правото на отказ на потребителя от договора от разстояние или от договора извън търговския обект не се прилагат за договори:
1. за предоставяне на услуги, при които услугата е предоставена напълно и изпълнението й е започнало с изричното предварително съгласие на потребителя и потвърждение от негова страна, че знае, че ще загуби правото си на отказ, след като договорът бъде изпълнен изцяло от търговеца;
2. за доставка на стоки или услуги, чиято цена зависи от колебанията на финансовия пазар, които не могат да бъдат контролирани от търговеца и които могат да настъпят по време на срока за упражняване правото на отказ;
3. за доставка на стоки, изработени по поръчка на потребителя или съобразно неговите индивидуални изисквания;
4. за доставка на стоки, които поради своето естество могат да влошат качеството си или имат кратък срок на годност;
5. за доставка на запечатани стоки, които са разпечатани след доставката им и не могат да бъдат върнати поради съображения, свързани с хигиената или защита на здравето;
6. за доставка на стоки, които след като са били доставени и поради естество им са се смесили с други стоки, от които не могат да бъдат отделени;
7. за доставка на алкохолни напитки, чиято цена е договорена при сключването на договора за продажба, при които доставката може да бъде извършена в срок не по-рано от 30 дни, считано от сключването на договора, и чиято действителна стойност зависи от колебанията на пазара, които не могат да бъдат контролирани от търговеца;
8. при които потребителят изрично е поискал от търговеца да го посети в дома му с цел извършване на неотложни дейности за ремонт или поддръжка; когато при такова посещение търговецът предоставя и други услуги в допълнение към тези, поискани от потребителя, или достави стоки, различни от резервните части, необходими за извършване на ремонта или на поддръжката, правото на отказ се прилага за тези допълнителни услуги или стоки;
9. за доставка на запечатани звукозаписи или видеозаписи или запечатан компютърен софтуер, които са разпечатани след доставката;
10. за доставка на вестници, периодични издания или списания с изключение на договори за абонамент за доставката на такива издания;
11. сключени по време на публичен търг;
12. за предоставяне на услуги за настаняване, които нямат за цел живеене, транспорт на стоки, отдаване на автомобили под наем, услуги за хранене или предоставяне на услуги, свързани с развлекателни дейности, ако договорът предвижда конкретна дата или срок за изпълнение;
13. за предоставяне на цифрово съдържание, което не се доставя на материален носител, когато изпълнението е започнало с изричното съгласие на потребителя, който е потвърдил, че знае, че по този начин ще загуби правото си на отказ.

В случаят, не е нужно никъде да споменавам връщане на пари, но от маркетинг гледна точка с цел намаляване на фин. риск на клиента ще го сложа, като ще го обвържа в условията за ползване, ако мине всеки следващ модул отпада връщането на пари, както и ще има забрана в система, ако иска да види остатъка всичко от пада. Реално погледано в момента на отварянето на 1-ви модул чисто законово аз нямам задължение да връщам пари, но както казах това го правя от съвсем различно естество.
 

Горе