Работа с чужбина и "фактура" без фирма

zzbomb

New Member
Здравейте,
Първо да уточня нещо, преди да бъда нападнат. Когато ми потръгнат нещата ще си регна фирма и всичко ще е по закон, но дотогава не мога да си позволя това удоволствие. А и както знаем нашата държава много обича малкия бизнес и прави всичко възможно да му помогне, та може и да се позабавя.

Та на въпроса. Ще извършвам услуга през интернет и съответно ще получавам плащане през интернет. Ако клиентът не е фирма ще си плаща през пейпал. До тук добре. Обаче ако клиентът има фирма вече стигаме до въпросите.
Какъв документ мога да издам на фирма в чубина, за да си оправдае разходите? Предполагам тях не ги интересува особено аз легално ли работя в моята страна или не, това си е мой проблем. Разписка? Пейпал има опция за фактура, ако я попълня с моите данни, като физическо лице, ще свърши ли работа? Как стои въпросът с фирми от ЕС, VAT номер?
Преполагам банката няма да ме изкаже на данъчните, че получавам пари от чужбина, та ще мога да летя известно време под радара, докато съм в състояние да си позволя фирмената подръжка.
 
От: Работа с чужбина и "фактура" без фирма

Мисля, че и сега, както и преди, не е никакъв проблем да си завериш кочан фактури в общината и да си работиш като самоосигуряващ се, без да имаш фирма.
Годишна данъчна декларация, графа други приходи, узаконява нещата.
 
От: Работа с чужбина и "фактура" без фирма

И мен ме интересува абсолютно същия въпрос. Ще съм много благодарен, ако някой разясни в детайли положението.
 
От: Работа с чужбина и "фактура" без фирма

Нали уж не можеше да продаваш навън без да си по ДДС. Самоосигуряващите се лица не са по ДДС.
 
От: Работа с чужбина и "фактура" без фирма

Става въпрос за услуга, не за продажби.
В крайна сметка, никой ли не може да хвърли малко светлина?
 
От: От: Работа с чужбина и "фактура" без фирма

Ако фирмата е от Европейската империя на злото се изисква да си регистриран по ДДС за да може при насрещна проверка да излязат сметките. Тоест, ако напишеш някакъв фалшив ДДС номер получателят на услугата ще има да ти благодари за ревизия. Ти също ще бъдеш проверен - защото ще лъснеш в системата като неподал данни за сделката.

Иначе, ако клиентите ти са извън Империята (на злото*) - може и да минеш между капките. Примерно ако клиентите ти са от Американската империя (на злото*). Или от някой друг край на света.

* Добри империи няма.

Самоосигуряващите се лица не са по ДДС.

Аз съм хем самоосигуряващ се, хем съм регнат по ДДС (като физическо лице). Щом аз го мога това - значи всеки го може. Не е сложно. Подаваш си бумагите и чиновниците ще те регистрират без проблем, по ДДС, като самоосигуряващ се... Няма да ти откажат парите.

Става въпрос за услуга, не за продажби.

Става въпрос за продажба на услуги.
 
От: Работа с чужбина и "фактура" без фирма

Значи лоша работата с тукашната империя. Ами ония там на острова, при тях минава ли номерът, малко бягат по тъча и се цепят от колектива, та за това?
 
От: Работа с чужбина и "фактура" без фирма

UK е част от Европейската империя и правилата за ДДС там са същите.

Само за това, че имаш клиент от ЕС трябва да имаш ДДС регистрация, като глобата, ако нямаш такава в срок е жестока.
 
От: Работа с чужбина и "фактура" без фирма

Значи лоша работата с тукашната империя. Ами ония там на острова, при тях минава ли номерът, малко бягат по тъча и се цепят от колектива, та за това?

В момента съм на Острова, и смея да твърдя, че нещата в България са детска игра.
Разбира се, и тук можеш да работиш в сивото, и да не те хванат доста време, но за това трябва да имаш знания, които ти липсват.
А моя съвет е, всеки, който може, да плаща на Кралството данъци и осигуровки. Има немалко български счетоводители, емигрирали и предлагащи обслужване там.
 
От: Работа с чужбина и "фактура" без фирма

дотук съм продал 109 линка по 1 долар
през пейпал
данъси не са ми искали, а и нема да дам
щото до 22 хиляди паунда не се облагат в ук
до 13 евро в спаейн
и до 8 хиляди в германия
ПРЕНАСОЧВАМ СМЕТКИТЕ НАТАМ
А СИ БАЧКАМ ОТ ТУКА!

много ме кефи една реклама по твто
НЕ КУПУВАЙТЕ КОНТРАБАНДА!
ами то всички магазини ни са контрабанда
оти народа купува евтино и нема пари!
него интересува кое какво е важното е да е евтинко!
 
Последно редактирано:
От: Работа с чужбина и "фактура" без фирма

Мисля, че и сега, както и преди, не е никакъв проблем да си завериш кочан фактури в общината и да си работиш като самоосигуряващ се, без да имаш фирма.
Годишна данъчна декларация, графа други приходи, узаконява нещата.

самоосигуряващ се носи едни разходи всеки месец за осигуровки, които не са 2 лева... ако работиш в сивото можеш да имаш само физически лица за клиенти, за останалите (най-вече в EU) забрави...
 
От: Работа с чужбина и "фактура" без фирма

На теория може да пускаш заявление, че прекратяваш осигуряването и да пускаш заявление, че подновяваш осигуряването когато пускаш фактура, после пак заявяваш, че спираш осигуряването... Обаче ще ти се завие свят от подаване на декларации за прекратяване/продължаване на осигуряването (въпреки, че вече това става безхартиено през сайта на НАП чрез ПИК (персоналния идентификационен код), който се издава като отидеш в НАП и подадеш заявление, че искаш да ти го издадат).

Тоест, може да плащаш осигурителен рекет само за дните, през които издаваш фактури. Обаче после може да искат да докажеш, че услугата си я изпълнявал в същите тези дни, а не в други. Това как ще стане не знам.

Всеки месец плащаш и поне три банкови такси за да си платиш трите вида осигурителен рекет (всеки с отделно нареждане за да може да платиш повече на брой банкови такси „банков превод в лева към бюджета“). Ако плащаш 0,50 лв за превод (примерно ползваш TBI Bank - те взимат по толкова) - това са 1,50 лв само за банковите такси.

Аз лично не се занимавам да пускам такива заявления, плащам си на държавата „дарение“ (или „осигурителен рекет“) от 108.36 лв. Плащам и на счетоводител да ми подава бумагите с неговия електронен подпис всеки месец. Не очаквам да получа нещо в замяна на тези пари, които давам - нито пенсия ще получа (щото като стане време за пенсия няма кой да бъде облаган с пенсионен рекет - сегашните пенсионери получават пенсия от парите, които такива като мен внасят сега, в бъдеще лицата, които се облагат с пенсионен рекет ще бъдат по-малко и пенсията от държавата ще бъде по-мизерна от сегашната - ако не успеем да вкараме и задържим достатъчно човешки материал от Африка, който да бъде облаган данъчно и осигурително).
 
От: Работа с чужбина и "фактура" без фирма

Мерси за отговорите (в темата и на ЛС). И с други хора говорих, и се оказва, че не е съвсем задължително ддс-то в Европата. Та ще видим до къде ще я докарам на края.
 

Горе