Регистриране на търговска марка

ZzZaPyr

Member
Здравейте,

Напоследък с колегата ни се въртят няколко идеи в главата да "озаконим" сътрудничеството помежду си :d Попитах тук-там и разбрах, че марка можем да регистрираме и като физически лица, и тъй като имаме някаква идея за име на марката, въпросът се свежда до това да разберем дали вече е регистрирана в границите на България.
Интересуват ме няколко въпроса:
1) Има ли някъде публични бази данни, където можем да проверим?
2) Колко ще струва евентуално регистрирането на такава марка?
3) Регистрацията предотвратява ли възможността някой друг да регистрира домейн с името на марката в Републиката?
 
От: Регистриране на търговска марка

Здравейте,

Напоследък с колегата ни се въртят няколко идеи в главата да "озаконим" сътрудничеството помежду си :d Попитах тук-там и разбрах, че марка можем да регистрираме и като физически лица, и тъй като имаме някаква идея за име на марката, въпросът се свежда до това да разберем дали вече е регистрирана в границите на България.
Интересуват ме няколко въпроса:
1) Има ли някъде публични бази данни, където можем да проверим?
2) Колко ще струва евентуално регистрирането на такава марка?
3) Регистрацията предотвратява ли възможността някой друг да регистрира домейн с името на марката в Републиката?

Струва 500 евро на територията на цяла Европа, а за България беше нещо от порядъка на 200 евро. Помисли си добре от къде ти идват клиентите и къде твоята ТМ трябва да се появи по света преди да предявиш претенции за даден регион. ;)

Няма публична база данни, а и като се замислиш не е етично да има. Консултацияta с юрист и проверка за името на ТМ-а е безплатна (или поне беше при мен).

Като си регистрираш търговската марка трябва да представиш:
- името на български и в транслитерация
- .pdf ако става въпрос само за лого
- списък със използваните тонове и цветове
Също така трябва да декларираш:
- към кой регион по света имаш претенции
- дали ще регистрираш форма, цвят, шрифт или име

Съответно се свиква комисия, която се взима предвид и ти удобрява ТМ-а (няма вариант да не те удобрят).

Ако някой на територията на, която си посочил, че регистрираш търговската ти марка, използва елементи посочени в спецификацията на регистрацията, получаваш известие от съответната комисия и решаваш дали да предявиш претенции. Не винаги използваните материали, сметнати от комисията за копиране, са кражби. Обаче говорим за изключения.

Това е в общи линии. Не е чак такава шашмалогия каквато звучи. Свържи се с юрист и всичко ще оправи по въпроса. Аз лично ти препоръчвам Базлянков, Станоев и Ташев. Имат кантора в Пловдив, но и в София би трябвало да имат. Ако си от другаде не мога да ти помогна.

Успех. ;)
 
От: Регистриране на търговска марка

Бъзлянков, Станоев и Ташев не са специалисти в интелектуалната собственост.......но спокойно можеш да се обърнеш към "ЮСАУТОР", лесно можеш да намериш сайта на тази кантора в Гугъл. Те се занимават изключително с интелектуална собственост - търговски марки и авторски права.
 
От: От: Регистриране на търговска марка

Бъзлянков, Станоев и Ташев не са специалисти в интелектуалната собственост.......но спокойно можеш да се обърнеш към "ЮСАУТОР", лесно можеш да намериш сайта на тази кантора в Гугъл. Те се занимават изключително с интелектуална собственост - търговски марки и авторски права.

Да, извинявам се - имаше бюра, които се занимаваха с интелектуалната собственост. Поста ми се основаваше на консултация с адвокат и за това така огелпих нещата. :)

Все пак информацията си е валидна с изключение на мястото където се обръщаш за регистрация.
 
От: Регистриране на търговска марка

Благодаря много за адекватните отговори на всички :)
 
От: От: Регистриране на търговска марка

Бъзлянков, Станоев и Ташев не са специалисти в интелектуалната собственост.......но спокойно можеш да се обърнеш към "ЮСАУТОР", лесно можеш да намериш сайта на тази кантора в Гугъл. Те се занимават изключително с интелектуална собственост - търговски марки и авторски права.
Ще ме прощаваш, приятелю, но когато въпросният "ЮСАУТОР" ти реши въпроса, елиа и ми се обади!
:mad:
 
От: Регистриране на търговска марка

КАКВИ ИНТЕРЕСИ ГОНИТЕ
ЧЕ СЕ РЕГВАТЕ И ПЪРВОТО И ЕДИНСТВЕНО МНЕНИЕ Е ИЛИ ДА РЕКЛАМИРАТЕ ИЛИ ДА ОПЛЮЕТЕ ТАЗИ ФИРМА ?
ИМА НЕЩО ГНИЛО ТУК А :)
 
От: Регистриране на търговска марка

Бъзлянков, Станоев и Ташев е една реномирана кантора с добри специалисти. Съжелявам, ако някой е възприел погрешно насоката ми към ЮСАУТОР в този контекст. Просто казвах, че има специализирани кантори. А кой е добър и кой може да помогне трябва да реши самия потребител, така че по-добре да не правим тук такива квалификации, не е коректно.
 
От: От: От: Регистриране на търговска марка

Ще ме прощаваш, приятелю, но когато въпросният "ЮСАУТОР" ти реши въпроса, елиа и ми се обади!
:mad:

Явно някой се регистрира тук само, за да пуска недобронамерени и неаргументирани изявления, а не да помага. До колко това е коректно остовям да прецени аудиторията.
 
От: От: От: От: Регистриране на търговска марка

Здравейте,

Виждам, че темата е доста старичка, но се надявам някой да ми помогне.

Имаме вече регистрирана марка и сега пред нас стои въпроса за опазването й. Има ли някакъв сайт или регистър, където може да се проверява дали няма ново регистрирана марка със същото име?

И какъв е варианта да опазим марката си?

Благодаря предварително!
 
От: Регистриране на търговска марка

Отнсоно това доколко адвокатите на "ЮСАУТОР" са специалисти по интелектуална собственост и в частност по търговски марки, Ви предлагам да проверите професионалния опит на адвокат Атанас Костов и съответно колко и какви книги относно търговските марки и авторските права същия е издал.
Мисля, че гугъл бързо ще Ви отговори на този въпрос и тогава изводът ще е очевиден.
 
От: От: От: От: Регистриране на търговска марка

Вижте търсачката TMView. Относно опазването на марката следва да се запознаете с новата процедура по опозиция на търговска марка.
 

Горе