Сайтове за картинки и графики с безплатно теглене, или платени лицензи!?

Може ли още малко светлина?
Meta данните, дори след преработка има начин да намеря изображение свалено от моя сайт .
- Къде са тези дани за снимката, може ли да се прегледат, неможе ли да се променят?
сега ще се свържа с администратора и ако не свалят снимките, санкциите са много сериозни
- Може ли да има санкции без да се свържат с администратора или само ако не сваля снимките има санкциите?
 
Може ли още малко светлина?

- Къде са тези дани за снимката, може ли да се прегледат, неможе ли да се променят?

- Може ли да има санкции без да се свържат с администратора или само ако не сваля снимките има санкциите?
Автора на снимка/изображение може да предяви претенция за неправомерно използване и да поиска определена сума по принцип. Случвало ми се е дори след като снимката е била свалена отдавна, но явно някъде е изскачала по търсачките.
 
За какви точно изображения става въпрос? Илюстрации или снимки? Каква бройка?

Това с print-on-demand реално е продаване на съответната графика. Никой не си купува тениската / чашата - купуват си дизайна върху този продукт. Затова и рестрикциите са големи, в сравнение с ползването за рекламни материали и прочие.

Дали някой от тези сайтове ще види, че печаташ техни неща върху чаши и ги продаваш, ако има продуктова снимка на сайта ти - много малко вероятно, но възможно. Ако ги продаваш на някоя сергия - едва ли.

Радикална идея - наеми добър дизайнер / илюстратор, плати му да ти направи уникални графики специално за теб с договор. Може да му плащаш и на продадена бройка, т.е. - ако дизайнът е добър, ще има повече хляб и за него.

Разгледах няколко сайта които предлагат PoD лицензиране - повечето искат да плащаш абонамент за периода, за който ползваш графиките така или иначе и предлагат единствено набор от готови графики. Ако имаш човек за тази работа, може да даваш заявка за конкретна концепция / послание и т.н.
 
За какви точно изображения става въпрос? Илюстрации или снимки? Каква бройка?

Това с print-on-demand реално е продаване на съответната графика. Никой не си купува тениската / чашата - купуват си дизайна върху този продукт. Затова и рестрикциите са големи, в сравнение с ползването за рекламни материали и прочие.

Дали някой от тези сайтове ще види, че печаташ техни неща върху чаши и ги продаваш, ако има продуктова снимка на сайта ти - много малко вероятно, но възможно. Ако ги продаваш на някоя сергия - едва ли.

Радикална идея - наеми добър дизайнер / илюстратор, плати му да ти направи уникални графики специално за теб с договор. Може да му плащаш и на продадена бройка, т.е. - ако дизайнът е добър, ще има повече хляб и за него.

Разгледах няколко сайта които предлагат PoD лицензиране - повечето искат да плащаш абонамент за периода, за който ползваш графиките така или иначе и предлагат единствено набор от готови графики. Ако имаш човек за тази работа, може да даваш заявка за конкретна концепция / послание и т.н.
Цените за добър илюстратор за PoD обикновено са от рода на стотици левове на дизайн . Няма да му е по-евтино, отколкото да си ги купува :)
 
Може ли още малко светлина?

- Къде са тези дани за снимката, може ли да се прегледат, неможе ли да се променят?

- Може ли да има санкции без да се свържат с администратора или само ако не сваля снимките има санкциите?
Администратора може да те репортне на Google и google да те накаже, като те изключи от търсачката (най-малкото зло )
За използване на авторско право, зависи към кой страни ти сочи сайта , санкциите са различни. Но да кажем, че 5к мисля, че беше най-малката .

- Ако мислиш, че можеш да надхитриш Google пробвай. ( За използване на снимки, които не са общодостъпни, без сериозна обработка - над 50% се смята, че нарушават авторски права ) . Всички снимки качени на друг сайт - без да е упоменато, че са свободни за използване - сами по себе си носят авторско право и претенцията може да бъде заявена както от сайта, така и от Автора на снимката
Например: Имаш новинарка, която точи новини през Rss, но нямаш съгласието на "Източника" - носиш пълна материална отговорност за снимки и за текст ( пари, жилища и т.н), ако не си фирма и до пълния капитал на фирмата, ако всичко е изрядно.
 
Цените за добър илюстратор за PoD обикновено са от рода на стотици левове на дизайн . Няма да му е по-евтино, отколкото да си ги купува :)

Евтино / скъпо е относително - колко чаши / тениски ще продаде този дизайн, каква е печалбата от всяка, за кой пазар. Каква ще е концепцията за цялото нещо, също има значение. Ако дизайнът дето го продаваш го има в още 10 сайта същия, трябва да ги биеш с цена. Ако го има само в твоя е друго, но трябва да се направи както трябва, според таргет, пазар и т.н.

Естествено, ако е за 10 чаши - няма смисъл. Само не разбрах откъде ще ги купува / сваля тези дизайни, че да е сейф на 100% от евентуално някакви търсения на права някога си. Тук има сайтове които продават чаши / тениски с всякакви клипарт простотии и явно никой не ги закача.

Аз чаши / тениски не съм продавал, така че може нищо да не е така, както го мисля, но съм бил от страната на клиента доста пъти. Ако 5 сайта предлагат едно и също нещо, ще избера този с най-ниската цена. Ако го има само в един, но да е точно каквото ми трябва, особено за качество, съм склонен да платя повече.
 
Последно редактирано:
Евтино / скъпо е относително - колко чаши / тениски ще продаде този дизайн, каква е печалбата от всяка, за кой пазар. Каква ще е концепцията за цялото нещо, също има значение. Ако дизайнът дето го продаваш го има в още 10 сайта същия, трябва да ги биеш с цена. Ако го има само в твоя е друго, но трябва да се направи както трябва, според таргет, пазар и т.н.

Естествено, ако е за 10 чаши - няма смисъл. Само не разбрах откъде ще ги купува / сваля тези дизайни, че да е сейф на 100% от евентуално някакви търсения на права някога си. Тук има сайтове които продават чаши / тениски с всякакви клипарт простотии и явно никой не ги закача.

Аз чаши / тениски не съм продавал, така че може нищо да не е така, както го мисля, но съм бил от страната на клиента доста пъти. Ако 5 сайта предлагат едно и също нещо, ще избера този с най-ниската цена. Ако го има само в един, но да е точно каквото ми трябва, особено за качество, съм склонен да платя повече.
Има толкова много графики в нета, че можеш да си избереш колкото искаш, които не се ползват на бг пазара. Винаги е по-оригинален варианта с авторските дизайни, но си е скъпичко удоволствие, а го има и момента, ако ти трябват 50 дизайна примерно, няма да станат за два дена :)
 
Има толкова много графики в нета, че можеш да си избереш колкото искаш, които не се ползват на бг пазара. Винаги е по-оригинален варианта с авторските дизайни, но си е скъпичко удоволствие, а го има и момента, ако ти трябват 50 дизайна примерно, няма да станат за два дена :)

Логично, но на уникалните дизайни ще им искаш и повече пари, стига да намериш пазар. Авторът на темата в момента има конкурс за илюстрация / дизайн върху чаша, където ще даде общо 300лв, за 4, явно не иска да ползва само готови. А и в този конкурс резултатът не е гарантиран въобще, нито знае кой откъде и какво е взел. Аз за конкурс не бих отделил толкова време, колкото при директна поръчка, защото няма никаква гаранция какво ще получа.

Ако има добър и ясен план, може да се договори на продадена бройка продукт - споделен риск. Има платформи, които работят така и има много добри дизайнери, а конкуренцията там е голяма и нищо не е гарантирано. Друго си е всичките графики да са със сходен стил но различни послания / тематики (както пакет стикери за телеграм, viber или нещо друго). Можеш да направиш по-бутиков бранд и да таргетираш по-млади хора в нашия бранш, които оценяват качеството и плащат повече за такива неща (сещам се за Pirin Hill, не знам колко добър пример е, но го развиха добре като бранд и цялостна концепция).

Естествено, аз съм biased, щото съм дизайнер и гледам на положения труд като повече от просто разход.
 
Логично, но на уникалните дизайни ще им искаш и повече пари, стига да намериш пазар. Авторът на темата в момента има конкурс за илюстрация / дизайн върху чаша, където ще даде общо 300лв, за 4, явно не иска да ползва само готови. А и в този конкурс резултатът не е гарантиран въобще, нито знае кой откъде и какво е взел. Аз за конкурс не бих отделил толкова време, колкото при директна поръчка, защото няма никаква гаранция какво ще получа.

Ако има добър и ясен план, може да се договори на продадена бройка продукт - споделен риск. Има платформи, които работят така и има много добри дизайнери, а конкуренцията там е голяма и нищо не е гарантирано. Друго си е всичките графики да са със сходен стил но различни послания / тематики (както пакет стикери за телеграм, viber или нещо друго). Можеш да направиш по-бутиков бранд и да таргетираш по-млади хора в нашия бранш, които оценяват качеството и плащат повече за такива неща (сещам се за Pirin Hill, не знам колко добър пример е, но го развиха добре като бранд и цялостна концепция).

Естествено, аз съм biased, щото съм дизайнер и гледам на положения труд като повече от просто разход.
Аз също съм имал същите дилеми с дизайните. Проблемът с дизайнерските графики и илюстрации е, че примерно за един магазин за тениски аз исках да имам 200 тениски с 200 дизайна. Кой дизайнер ще тръгне да ги прави и няма да ги точи 5 години, освен ако не ги праска помежду другото както дойдат... Затова според мен този вариант е най-добър за ограничено количество мърч - имаш 10 чаши, 10 тениски, на които искаш да наблегнеш и да промотираш ударно.

На този принцип са някои от бг мърчовете на разни "инфлуенсъри". То по тази причина и цените им вървят от рода на по 60лв за тениска, което в повечето случаи не е ок за бг пазара и успехът им е доста ограничен.

По темата - във Fiverr може да се пробва. Има оферти от 15 до 50-60 евро за дизайн. Трябва обаче да се внимава, че масово се предлагат готови дизайни или изплагиатствани такива.
 
Проблемът с дизайнерските графики и илюстрации е, че примерно за един магазин за тениски аз исках да имам 200 тениски с 200 дизайна. Кой дизайнер ще тръгне да ги прави и няма да ги точи 5 години, освен ако не ги праска помежду другото както дойдат... Затова според мен този вариант е най-добър за ограничено количество мърч - имаш 10 чаши, 10 тениски, на които искаш да наблегнеш и да промотираш ударно.

Аз бих казал, че като цяло да имаш 200 тениски с 200 дизайна не е добра стратегия. Колкото добре е да имаш само 2 дизайна, толкова добре е да имаш и 200. Големият избор е предимство само до един момент, после работи срещу теб.

Не виждам проблем да почнеш с 10, и ако върви и се продават дизайнера да прави още. Зависи от дизайните, но някакви по-семпли неща могат да се правят по 1-2 на ден. Може да вземаш идеи от други дизайни за тематика, стига да е направено по различен и приятен начин. Също - няма да продаваш само тениски, един и същи дизайн може да се слага на суичъри, чаши, постери и т.н.

Както и да е, няма да разводнявам темата повече :)
 
Последно редактирано:
Аз ползвам EnvatoElements с годишен събскрипшън - мисля, че е нещо от сорта на 300-400лв./година.

Дал съм го на графичните дизайнери от агенцията ми да го ползват също. Другия който ползваме за агенцията е Canva с 10$/месец събскрипшъна мисля.

Аз лично ползвам placeit.net за мои си проекти, но той е по-скоро за създаване на дизайни, не за сток картинки.
 
Аз ползвам EnvatoElements с годишен събскрипшън - мисля, че е нещо от сорта на 300-400лв./година.

Дал съм го на графичните дизайнери от агенцията ми да го ползват също. Другия който ползваме за агенцията е Canva с 10$/месец събскрипшъна мисля.

Аз лично ползвам placeit.net за мои си проекти, но той е по-скоро за създаване на дизайни, не за сток картинки.

Изброените имат същите клаузи и ограничения за Print on Demand продукти, т.е. не може да вземеш един готов дизайн от там и да го сложиш на тениска, която после ще продадеш. Трябва поне да е модифициран значително.
 
Изброените имат същите клаузи и ограничения за Print on Demand продукти, т.е. не може да вземеш един готов дизайн от там и да го сложиш на тениска, която после ще продадеш. Трябва поне да е модифициран значително.

По принип мисля, че грешно четене правилата на съотвените сайтове. Нямате право да продавате изображението като свое, .т.е да изкрвате пари от него директно като го качите без промени в други сайтове за сток картинки, но имате право да си ги ползвате за каквито искате цели с цел печелене на пари. Плакати, тениски, банери за реклама, обикнове с минимални или никакви промени. Особено важи за placeit.net но също и за Envato. При Canva има същите ограничения, като там мисля, че беше забранено да се ползват векторните им изображения без да има приодружаващ текст към тях, ако е дизайн на тениска. Т.е. не може само графиката.

За Print on Demand аз лично имам лайфтайм събкрипшън към vexels.com от който си свалям по 200 дизайна на тениски всеки месец, които могат да се ползват без да ги едитваш, за каквото поискаш, докато има събскрипшън при тях, което при лайфтайм събкрипшъна е супер сделка. Иначе е по 50-60лв. на месец за 200 сваляния. Както и ти изработват два дизайна по поръчка на месец, което за мен е супер, тъй като си поръчвам дизайни, които ми трябват да моята print on demand ниша и знам, че ще се продават добре.

Друг подобен сайт с готин събкрибшън модел е vecteezy. Там ти е 9 то 14 долара на месец unlimited стбкришшъна за примиъм векторите. Не им помня правилата, тъй като за мен Print on Demand е хоби, с което релаксирам и не разчитам да изкарам пари от него, така че събкришшъна към vexels ми покрива нуждите прекрасно.

Специално EnvatoMarket има стотици ако не и хиляди PSD-та с ефекти за текст, с които можете да иработите стотици хиляди готини дизайни, дори да не ползвате векторни картинки.
 
За Print on Demand аз лично имам лайфтайм събкрипшън към vexels.com от който си свалям по 200 дизайна на тениски всеки месец, които могат да се ползват без да ги едитваш, за каквото поискаш, докато има събскрипшън при тях, което при лайфтайм събкрипшъна е супер сделка. Иначе е по 50-60лв. на месец за 200 сваляния. Както и ти изработват два дизайна по поръчка на месец, което за мен е супер, тъй като си поръчвам дизайни, които ми трябват да моята print on demand ниша и знам, че ще се продават добре.

За vexels окей - на тях това специално им е нишата, дизайни за PoD, merch. Като им влизат пари редовно и балансират между малки и големи потребители - супер.

Другите буквално имат клауза за mechandise, PoD, че не може да им ползваш графиките без (значителна) промяна за тениски, чаши и прочие. И пак, както казваш, ако ползваш отделни елементи само и се сглобяват неща, няма проблем. Въпросът е за сваляне и печат директно.

Ето за envato:
1663781859548.png

Аз не съм против ползването на готови графики като цяло, но слагането директно на даден дизайн върху тениска / чаша, която продаваш, като услугата ти е само напечатването (а често и за това ползваш друга фирма), си е препродаване. Хората си купуват дизайна, а не чашата / тениската / суичъра.

Разбирам, че това е интелектуален труд и е трудно за схващане, но един физически продукт, трябва или да го произведеш или да го купиш на бройка, преди да го продадеш. Не може да купиш 1 часовник и да го продадеш 1000 пъти. Така качен от мен дизайн, вместо да е свален 1000 пъти и да ми е платена комисионна за всеки използвал го, един търговец го сваля и го препродава с печалба на 1000 клиента, а аз вземам комисионна за 1. Дизайнерите качващи в тези сайтове разчитат дългосрочно на сваляния / продажби и вземат жълти стотинки от всяка графика.

Затова е редно, ако дизайнът е добър, дизайнерът да получава процент за всяка продадена бройка, тъй като заслугата за продажбата е в голяма степен негова. Така той носи по-голям риск и получава възнаграждение за качеството. Ако пък търговецът иска да носи риска и всички потенциални печалби, плаща наведнъж на дизайнера дадена сума, с дългосрочно право да използва графиката за колкото бройки иска, и така.

Говорим чисто хипотетично. Реално и 10 000 тениски да продадеш с дизайни от freepik или envato elements, може никога никой да не ти обърне внимание и да се занимава да търси откъде какво си взел. Но си запазват правото, ако някога, нещо хванат - да те гонят и да търсят пари за "щети".
 
Последно редактирано:
Vecteezy позволява използване за POD: https://eezy.kustomer.help/en_us/new-vecteezy-licensing-ByHivesvt

placeit.net е същата платформа като vexels и там всичко което си създадеш ти дава ексклузивни права за ползване и препродаване

EnvatoElements и подобни дори да имат ограничения, на всички им е ясно, че са формални. Аз по-скоро бих се притеснявай да не сваля нещо, което някой е качил незаконно на някоя такава платформа и по този начин да си създам проблем, отколкото да сваля някой легитимно качен дизайн за тнеиска или чаша и да го ползвам, за да правя пари от него. Всеки сам си преценя толерантноста на риск и позитивите/негативите.

Аз лично имам стотици дизайни направени от мен самият, които някой ми е изкопирал пиксел по пиксел незаконно, и шанса да се занимавам да преследвам прегрешилите е точно 0. Шанса някой да тръгне да проверява дали си платил за Pro лиценз или за Super Pro лиценз и да те съди на база на това... под нулата. :) Това не е като да видиш, че съседа ти е откраднал чорапите с тригълната дупка, които си зашил с розов конец.
 

Горе