Сувенирен сезонен магазин на морето

sanita999

Member
Здравейте, този сезон (лято 2021) планирам да си отворя суверен магазин, основно с керамични сувенири и ръчно изработени изделия от дърво. Какво мислите за идеята и имате ли информация колко оборот е възможно да се прави на ден примерно в Стария град на Несебър и в Слънчев бряг?
 
Здравей!По питането се подразбира,че си пълен новобранец .Няма лошо,ама за да научиш нещо,трябва да гризнеш дръвцето .Аз съм от Варна и 17-18 години съм бил само на курорти-главно Златни, Слънчев бряг,и някои по-евтини места на юг!Произвеждал съм и продавал на едро сувенири и затова ми е интересно някой като попита заобиколно и без идея въобще .На хубаво място магазин струва ПАРИ .Не ти е необходим голям,но с локация !Другото важно нещо е добра реклама-аз като производител имах огромни реклами и на баба германка беше ясно даже,че мястото й е при мен!Много е важно какво ще продаваш и кой ще бъде до теб(с каква стока).Като новобранец ще се спуснеш без идея и може да се нагласиш до най-силния търговец(или до някои мангали,продаващи през 1 лев) и ще ти се разкаже играта-повярвай ми.Трябва да пробваш,разбира се,но не е тук мястото на въпроса ти-хората тук не дават 500 лв за готов сайт,а ти трябва да скочиш със наем(15000),стока(15000),стелажи,касов апарат, пожарогасители..(4-5000)???Това си е приключение на фона на Ковид-щуротията.Иии-Несебър и Сл. Бряг са коренно различни (нищо,че са близко).Успех
 
Според мен е по-добре в несебър от колкото в слънчев бряг. Мисля си за сергия вместо магазин, таксите са по-малки от наем, което ще увеличи печалбата но ще трябва някой да ти помага. Също така е много по вероятно да направиш спонтанна продажба от преминаващ покрай теб човек вместо да го чакаш специално да влезе в магазина. Помисли за рекламна табела на български и на английски, подчертано че са ръчно правени ако ти си ги правила. Допълнителни неща, като ръчно изработени чанти, бижута, чинии, чаши, шапки и шалове са една от най- добрите опции в този случай. Това ми идва на бързо. Но за магазин определено трябва предварително следене на човекопотока и потенциалните клиенти и конкуренти поне от предната година. За да знаеш какви продажби ще ти покриват разходите и 100 други неща като регистрация на фирма касови апарати как ще гарантираш хората да не хванат ковид. В на някои места не е разрешено пипането на разни неща. Трябва сериозно проучване.
 
Никакво проучване не трябва. Времето не е за новобранци. Нито на златните, нито на слънчака, най-малко в Несебър. Анани го е обяснил добре, нямаш никакъв шанс за успех в тези условия. Миналото лято хора, които са от 100 години на тея пазари едвам се оправиха, , новобранец, който не е местен няма никакъв шанс да излезе на плюс, никакъв.
 
Здравейте, първо искам да благодаря на всички за отговорът, който ми дадохте! Първо не знам на каква база решихте, че съм новобранец. Занимавам се с търговия и с продажба от 4-5 години. Работила съм в няколко магазина, имала съм и свой. Тази година реших обаче този магазин да го прехвърля на Черноморието, нещо което досега не съм правила (това вече е новото). Наеми на хубаво място има доста под 15000 лв, нужно е просто да се огледаш малко повече и да имаш връзки, а не да се хвърляш на първото срещнато помещение. Стоката, която смятам да продавам е от много добре развити занаятчийски производители основно от троянския балкан. Ако вече си имал магазин не е нужно да купуваш отново стелажи. И смятам и смея да твърдя, че този бизнес не е нужно да се започва с такава висока сума каквата вие предлагате. И отново смея да твърдя, че сезон 2020 изобщо не е бил толкова лош. Имало е доста туристи.
 
Здравейте, първо искам да благодаря на всички за отговорът, който ми дадохте! Първо не знам на каква база решихте, че съм новобранец. Занимавам се с търговия и с продажба от 4-5 години. Работила съм в няколко магазина, имала съм и свой. Тази година реших обаче този магазин да го прехвърля на Черноморието, нещо което досега не съм правила (това вече е новото). Наеми на хубаво място има доста под 15000 лв, нужно е просто да се огледаш малко повече и да имаш връзки, а не да се хвърляш на първото срещнато помещение. Стоката, която смятам да продавам е от много добре развити занаятчийски производители основно от троянския балкан. Ако вече си имал магазин не е нужно да купуваш отново стелажи. И смятам и смея да твърдя, че този бизнес не е нужно да се започва с такава висока сума каквата вие предлагате. И отново смея да твърдя, че сезон 2020 изобщо не е бил толкова лош. Имало е доста туристи.

Не става въпрос само за силен и слаб сезон. Ако си мислиш, че знаеш нещо за продажба на сувенири в курорт, лъжеш се. И 100 години да си правила това на нормален пазар, пак си новобранец. Просто няма нищо общо. Трябва поне няколко години да си правила това като продавач, чак след това да се пробваш като търговец. Изобщо не те подценявам, но има някои фактори, които не знаеш. Примерно още преди да влезе клиента, трябва да си го разпознала какъв е. Според националността и подхода. За руснака едно, за германеца друго, за англичанина трето. Ако си мислиш, че седиш зад гишето и нещата се случват от само себе си, не не е така. Сложи и обстановката с вируса върху това и шансовете ти стават отрицателни.
 
И трябва да знаеш няколко езика :Д
По точно 2, ако работиш сам - Английски и Немски, с руснаците е по лесно, а и много намаляха последните години. Преди 20 години, руснак да ти влезе в обекта беше като печалба от тотото, ама вече не е така. Само безпарични селяндури, дето плюскат филии с майонеза по стаите. Западните и те същите мизерници.... Обрахме отпадъкана на света с тея грозните курорти...
 
Седи във вас, готви на мъжа си и децата.
 
Здравей отново!Мислех да не пиша отново,за да не изглежда като заяждане!Та-наистина много точно хората над мен са обяснили нещата!Знаеш ли,biaaro е напълно прав-такива готини руснаци имаше,че дори пълни новобранци се справяха(не се обиждай)! Та,ако нямаш идея какво да очакваш,няма да знаеш какво да заложиш-а от там всичко,което ще си го мислиш,ще е само фантазии:) Търговията е сериозна работа-аз например като погледна нещо и знам колко трябва да струва,за да направя достатъчна печалба(и какви суровини и процеси бих използвал,за да докарам тази цена)-малко е налудничаво,ама е професионално изкривяване .За езиците и разпознаването на клиентите-много е важно,за да подходиш стратегически правилно към тях .Иии-каза ,че мислиш за БГ керамика(тя е тежка и евтина)-такива клиенти бяха руснаците,но вече почти ги няма.Дървени сувенири от Троянския район има доста и почти всички са с гадно качество-преди 10-на години зареждах старите майстори с мои модели чинии, часовници и кукли(Ами техните просто бяха ужасно нарисувани).В заключение-не искам да те обидя или откажа-просто трябва да знаеш какво да очакваш.Иии-отиваме в друга сфера,ама дори аз като БГ производител,имах и друг магазин-в който продавах марки(не те насърчавам да правиш това-пък и изисква наистина да познаваш точните хора,за да излезеш сух-и пак не е гаранция ). Затова ти казах-докато не гризнеш дръвцето поне 2 пъти-всичко ще ти бъде само във фантазиите!Успех!
 
само да питам? има няколко доказани сектора, които на практика беше ясно, че ще фалират още от първия ден на пандемията! - туризъм.хотели.ресторанти.транспорт за туризма. за какви дървени сувенири точно говорите? ..:)
 
Последно редактирано:

Горе