Търговия в ebay.co.uk

Dimitar Kokov

New Member
Привет! Мъчат ме едни въпроси относно търговията в ebay.co.uk, и по-конкретно legal частта.
Регистрирах се във форума да питам, ега някой ме просветли, моля, мерси. :roll:

Контекста е следният: регистриран съм от около 2 години, PayPal-а работи, купувал съм, продавал съм(от Англия) и с други думи всичко е up and running. Онзи ден обаче реших да продавам от мойто фирма, което е регистрирано в БГ. Ъпгрейднах ebay акаунта на business seller, смених id-то, имейли, адреси, всичко да съответства с фирмата. И единственото, което ме тормози е VAT-a (ДДС-то). Първо искат VAT ID (Булстат-а демек), което не е проблем, приемат БГ ват айди, обаче не знам после какъв документ да издавам със стоките - фактура/касова бел., на български/английски, в лева/лири.....??
Касова бележка принципно се издава при плащане в брой, а пък фактура с плащане по банков път май също не е уместно, защото парите отиват в моята лична PayPal сметка, а не в банковата сметка на фирмата.....??
Вече при листване на стоките се появява едно поленце наричащо себе си "Applicable VAT rate included in sales price" в %. Предполагам, че 20 трябва да напиша (и в БГ и в Англия е по толко), обаче ebay няма нищо против като го оставям празно и засега си седи така.
И последният въпрос, който по-скоро е мое притеснение да не ме подгонят английската бюрокрация и съдебна система - трябва ли да плащам някакви такси за доход в Англия или пък такси/данъци за внос-а? (продавам стоки по 100-500 паунда, пращам до врата на клиента с Еконт)
А също и онова поленце за VAT-а ме притеснява малко. :)

Като изключим горните въпроси може да се каже, че съм добре запознат с нещата, някой ако има въпроси по тая тема да пита!

И извинете ако са ми малко хард въпросите, но като разгледах форума, трябва да ви е писнало от "какъв бизнес да започна?" :mrgreen:

Живи и здрави!
 
От: Търговия в ebay.co.uk

Здравей,
поздравления за труда да изчетеш темите и желанието да се интегрираш. Малко хора тук са специалисти в областта за която питаш.
Професионален съвет можеш да получиш от потребителя account-bg, но ще ти споделя моите мисли по темата, като изрично отбележа че трябва да се проверят/не съм счетоводител/ :)
Първо VAT ID не е точно Булстата ти а Идентификационен номер по ДДС. За полето Applicable VAT rate included in sales price - би следвало 20 да напишеш щом е за краен клиент, ще е празно ако правиш износ извън ЕС. Ако е за фирма в ЕС също можеш да не начислиш такова, с основание износ, а те да си начислят ДДСто в тяхната си страна. /възможно е да има и някакви други казуси, това от опит/
 
От: Търговия в ebay.co.uk

А мислил ли си да си свързваш Paypal акаунта с фирмата :) Прочети за това в условията на paypal. Мисля, че можеше да се направи и да издаваш фактури към фирмата през пейпал :) Май трябваше да си направиш Merhant Account или да се ъпгрейдне до такъв, но не съм напълно сигурен :)
 
От: Търговия в ebay.co.uk

По-скоро си мисля, че проблемът не е в техническата част на издаването на фактура. :)
Димитър Коков, щом акаунта е вече фирмен следва парите да постъпват по фирмена пейпал сметка не по твоята лична. Следователно плащането не е в брой, а по сметка и би следвало да издаваш фактура. Защо не се консултираш със счетоводителя на твоята фирма, той/тя какво ти каза по казуса?
 
От: Търговия в ebay.co.uk

Димитър Коков, щом акаунта е вече фирмен следва парите да постъпват по фирмена пейпал сметка не по твоята лична. Следователно плащането не е в брой, а по сметка и би следвало да издаваш фактура.

Определено би трябвало да издавам фактура, това е целия смисъл с бизнес акаунта и ДДС-то. Регистрирах бизнес акаунт в PayPal с данните на фирмата, обаче мога да го свържа само с банкова карта, а не със сметка. А и дори да можеше със сметка да се върже, парите отиват в PayPal а не във фирмената сметка. На фактурата, която издавам пише данните на фирмената банкова сметка, и когато се отбележи плащане по банков път се очаква в банковата сметка да пристигнат пари със стойността обявена във фактурата и с номера на фактурата като основание за плащане. При withdraw от PayPal парите ще отидат в банката, но ще са отишли от мое име, а не от името на клиента, и ще са с основание на превод нещо като "PayPal transaction". Та това е проблемът. Техническата част също ми е мъгла :)
Счетоводителят не знае що е то PayPal

Мисля, че можеше да се направи и да издаваш фактури към фирмата през пейпал Май трябваше да си направиш Merhant Account или да се ъпгрейдне до такъв, но не съм напълно сигурен

Тук има някаква логика, ще го проверя. Мерси!
 
От: Търговия в ebay.co.uk

П.П.: за хората които ми пишат на лично - трябва да имам минимум 5 поста във форума за да ви отговоря, така че още 2 и ще ви пиша!
 
От: Търговия в ebay.co.uk

здравейте,
ето и още един въпрос.
Като частен продавач ebay начислява ДДС от 8,5% (ДДС в луксембург), а за професионалните продавачи ДДС-то е на тяхна отговорност и ebay не начислява ДДС.
Когато се продава на бизнес клиент изпращам фактура без ДДС , независимо дали клиентът е в ЕС или не.
Как се процедира когато продавам на частно лице в ЕС и извън него. Фактурата с ДДС ли е или не? и ако е, ДДС-то трябва да е 20% (БГ) или ДДС в държавата на клиента?
 
От: Търговия в ebay.co.uk

Когато купувачът е физическо лице, продавачът начислява ДДС и го внася. Когато се продава на фирма, купувачът начислява ДДС (на сьответната държава) при препродажба.
 
От: Търговия в ebay.co.uk

Привет! Мъчат ме едни въпроси относно търговията в ebay.co.uk, и по-конкретно legal частта.
Регистрирах се във форума да питам, ега някой ме просветли, моля, мерси. :roll:

Контекста е следният: регистриран съм от около 2 години, PayPal-а работи, купувал съм, продавал съм(от Англия) и с други думи всичко е up and running. Онзи ден обаче реших да продавам от мойто фирма, което е регистрирано в БГ. Ъпгрейднах ebay акаунта на business seller, смених id-то, имейли, адреси, всичко да съответства с фирмата. И единственото, което ме тормози е VAT-a (ДДС-то). Първо искат VAT ID (Булстат-а демек), което не е проблем, приемат БГ ват айди, обаче не знам после какъв документ да издавам със стоките - фактура/касова бел., на български/английски, в лева/лири.....??
Касова бележка принципно се издава при плащане в брой, а пък фактура с плащане по банков път май също не е уместно, защото парите отиват в моята лична PayPal сметка, а не в банковата сметка на фирмата.....??
Вече при листване на стоките се появява едно поленце наричащо себе си "Applicable VAT rate included in sales price" в %. Предполагам, че 20 трябва да напиша (и в БГ и в Англия е по толко), обаче ebay няма нищо против като го оставям празно и засега си седи така.
И последният въпрос, който по-скоро е мое притеснение да не ме подгонят английската бюрокрация и съдебна система - трябва ли да плащам някакви такси за доход в Англия или пък такси/данъци за внос-а? (продавам стоки по 100-500 паунда, пращам до врата на клиента с Еконт)
А също и онова поленце за VAT-а ме притеснява малко. :)

Като изключим горните въпроси може да се каже, че съм добре запознат с нещата, някой ако има въпроси по тая тема да пита!

И извинете ако са ми малко хард въпросите, но като разгледах форума, трябва да ви е писнало от "какъв бизнес да започна?" :mrgreen:

Живи и здрави!

Много интересна тема.Тъйкато и аз мисля да започна да продавам чрез магазин се интерсувам от някои работи които не са ми много ясни ще се радвам ако можеш да ми отговориш.
Това от което се интересувам аз ако е възможно да ми отговориш: какви са точно таксите които се заплащат,защото не ми е много ясно.Имам предвид освен 14,99 и 0,20 за листване или другите месечни такси които са имали нещо друго което да се зазплаща от рода на % от крайната продажна цена на продукта?Другото нещо как да открия фирмен акаунт в Пейпал при условие че иска кредитна карта на фирмата а пък аз имам на физическо лице?Неможе ли да имам магазин на физическо лице?Ако си наясно с таксите примерно ако можеш да ми обясниш ако продавам примерно мобилен телефон на стоиност 100 паунда колко ще ми удържат?
 
От: Търговия в ebay.co.uk

Здравейте г-н Коков. Дали сте успели да уточните всички детайли около фирмените акаунти и прочие. В момента изчетох доста форуми свързани с онлайн тъговията в ебай, но се звъртам в омагаьосан кръг и немога да намеря правилна форма за електронна търговия. Ако имате време и възможност бих искал да ви задам няколко върпоса.
Благодаря
 

Горе