Честити празници

madgooglebot

Well-Known Member
Естествено заглавието е подвеждащо и реално няма никакви празници..

Просто исках да ви зарадвам за предстоящият уикенд (празниците), защото не сме почивали/празнували от доста време – има няма 3-4 дни... Всъщност никак няма да ви зарадвам! Но такъв е шибаният лаф, когато предстоят празници (какъв ли е коренът на тази дума..)

И ако сте чели много теми - колко е зле ОН бизнеса, значи нищо не сте прочели още.
Бая си мислех дали да ви напиша тази честитка, но твърдото като паве нещо, което мъкна на раменете си - натежа (както обикновено) в полза на предпразничната новина... което не я прави толкова празнична, както разбрахте вече :)

Новината е...., че нищо не става! 90% от бъдещите ви проекти просто са обречени на провал!

Да, ясно ми е сега какви ще ги отнеса, но да ви предупредя – свикнал съм :)
В крайна сметка не го правя от лоши чувства, в никакъв случай, но пък ако няма на кой да си го изкарате - заповядайте :)

Темата е много сложна, за това разчитам някои от вас да се изкажат. Аз само ще ви дам както се казва тон за песен. Въпреки, че така май го отнасям още с това си изказване, щото „кой си ти бее диригенте“ ахахах

Без да се вглъбявам в сложни анализи и споменавам чисти факти за състоянието на он-бизнеса, печалбите от сайтовете, рекламата, трафика и тн – неща, които всеки от вас наблюдава или може да си набави матриали за това, директно задавам най-простите въпроси:
Колко сайта мислите, че посещава ежедневно българският потребител?
Колко време мислите, че прекарва потребителят в тях?
Колко сайта мислите, че има в България?

Тук пак ще имам нужда от помощ, но грубите сметки са;
Потребителят средно посещава от 5 до 20 сайта дневно. Като най-бодрите бръмчалки посещават по 20, а по-апатизираните по 5. Хах, найстина са толкова! Питайте някой по-голям провайдер да ви каже, ако не вярвате. Самите професионалисти (да кажем – вие) едвам стигат до към 30. Така ли е? Ако не ви мързи кажете в колко сайта влизате среднодневно.
А по колко време преседяват? В най-големите калабалъци, потребителят едвам го докарва до час, час и половина. А в по-посредствените и тези, които са му потребни заради един или друг вид получаване на информация – не повече от 5 минути.
Добре, стигаме до въпросът – колко сайта има в България?! Съгласни ли сте, че са над 50К..Всъщност, наистина не съм проверявал колко са (най-вероятно са много повече), но пък за сметка на това сметнах какъв е шанса днес например, един обикновен сайт да бъде посетен според горната статистика за среднодневната посещаемост. Няма да ви казвам цифрата. А сметката за това, че потребителят посещава само себе-полезните, себе-изгодните и все в тоя ред на мисли сайтове, въобще и нямам намерение да правя. Но ще намеква, че 80% от трафика се дели между има-няма 10 сайта.

Освен, че може да ме нахраните, може и да ме оборите, ако имате желание :)

Та, какъв смятате, че ще бъде вашият бъдещ проект? Как ще успее да се вреди в %-та от среднодневните посещавани сайтове.
Смятано е, че сайт с под 500 уникални посещения е абсолютно безмислено да се държи, ако идеята е печелене и възвращаемост (да не говорим за време и нерви), тоест такъв който може да се причисли за он-бизнес. А от тези 500 уникални, всъщност колко са УНИКАЛНИТЕ. Говоря за тези от които наистина може да се печели, независимо от вида – клик, клиент, рег и тн. Да не говоря за реалните изобщо, защото едно е посещение от някъде си, и съвсем друго сайт който е посетен умишлено – тоест тези с полезността и необходимостта.
Само че 500 посещения съвсем скоро ще бъдат 50, поради пак горната причина – че на потребителя му се „бутат“ твърде много сайтове. Реално ЕДНИ И СЪЩИ. По съвсем естествен път – този на полезността и предпочитаемостта, хилядите пълнеж-сайтове ще останат без посещения, да не говорим за тези „уникални“ посещения за които писах, че са смислени по отношение на печеленето/възвращаемостта. А тези 50 посещения...? Всъщност това не са посещения, това са ботове, конкуренти и самите вие!

Да погледнем изначално.
Преди да се започне определен проескт, най-малкото което се запитва собственикът му е – Как ще се печели?! Как ще се направи посещаван?! Как ще се докара да бъде полезен, тоест потребителят сам да го търси, а не да му го тикаме почти насила чрез тънкости и хитрини...защото само се заблуждаваме ако си мислим, че представянето му с такива методи ще го задържи и още повече, че ще го буукне. И след като си е задал тези първи въпроси собственикът, би трябвало да продължи с размишленията - „Какво няма“, „От какво има нужда – полезните“, „Какво се търси“, "С какво ще привлича" и така-нататък. Тогава вече, след като си е отговорил на тези въпроси – се проверяват тези сайтове, които нашият човек е сметнал, че отговарят на критериите му, тоест тези за които вече са се сетили преди него, както се казва „са го изпреварили“ Проверява тяхната посещаемост, проверява капацитетът им и ако може евентуално печалбите им. За да има някакъв шанс да ги подгони, предприемача се нуждае поне от два пъти повече ресурс, и като средства, и като идеи, и като трафик, и като оригиналност.. и всичко това ще бъде само опит да се пренасочат или клонират максимум 20-30% от посетителите на конкурентите, пак и поради причината и факта за среднодневната посещаемост на един средностатистически потребител. Да не говорим изобщо за привички, навици и чистата бг-консервативност по отношение на кибика.
Добре, колко от вас правят това преди да започнат определен проект? Сигурен съм че има, но колко? Като % не вярвам да е над 2-5. А колко имат необходимият ресурс (по-горе)?!

За по-кратко можеше само да напиша: За краткият си престой тук видях много сайтове изникващи и свършващи пред очите ми, както и много такива сменящи 3-4 пъти собствениците си, и всичките те бяха с потенциал (щях да пропусна думата) и с уверени в бъдещето им автори. НО само с тия два реда нямаше да е толкова празнично :)


Сега сериозно. За да не се пуска глупава анкета, от която сухите цифри на никой нищо няма да кажат, изкажете мнение и отговорете:

1. Колко от проектите ви през изминалата година бяха успешни?
2. Мисли те ли че бъдещият ви проект ще бъде успешен?
3. И големият въпрос - Мислите ли наистина, че качеството може да бъде фактор за спасение на новите идеи и бъдещи проекти?
 
От: Честити празници

Странно мълчалива тема...
Тук би трябвало да има изписани страници. Или нещата са много по-добри от горния анализ и никой не смята за нужно да си губи времето в опониране. Или са точно така и никой не смята да го потвърждава.
Аз съм ЗА за изказаното. Сам си правя сайта, сам си сложих форума(наложи се да си инсталирам уеб сървър на компютъра, защото Фантастико след инсталация на форума на хоста ми изтри целия сайт при деинсталиране на форума :? ), сега работя по вграждане на онлайн магазин. Всичко е съпроводено с много четене - не съм пипал програмиране от префокартите с Фортран в института. :lol: Свободно време имам само през зимата. Минавам десетки сайтове на ден в търсене на информация. Разглеждах и онлайн магазини. Ами разлика не виждам между тях. Да не говорим колко сайтове, при това търговски, са наклепани като от начеващ бояджия. И отдолу гордо стои името на уеб програмиращата фирма. :shock: Но явно такъв кич и ерзац се плаща...
А тази тема ме провокира да се регистрирам, така че може да пишете автора и като мой реферал. :beer:
 
От: Честити празници

Темата беше заплашително-поучително-предупредителна :D

Според мен доста хора са разбрали за какво иде реч :)
 
От: Честити празници

Вдигам темата не само заради вечната й актуалност, ами и специално за тези които днес на празника нямат повод да се нашльокат :D ето ви един хубав повод да удавите мъката редом с влюбените, веселяците и дефаут пияндетата :lol: ако пък не, то винаги можете да поспорите :twisted:
 
От: Честити празници

Наистина ако продължава така ще умрем от глад, особено хора където са вложили доста за проекти и др.В момента още има малки вратички ама станели по зле от това ЛОШО:) Да ни е честит празника на всички:)
 
От: Честити празници

Вдигам темата не само заради вечната й актуалност, ами и специално за тези които днес на празника нямат повод да се нашльокат :D ето ви един хубав повод да удавите мъката редом с влюбените, веселяците и дефаут пияндетата :lol: ако пък не, то винаги можете да поспорите :twisted:
Браво за новата - стара тема! Даже и репче ти пуснах.:)

По темата - винаги ще има оптимисти, които ще си мислят, че с поредния бг сайт могат да станат милионери.:)
 
От: Честити празници

Не знам за повечето, ама аз лично не съм влюбен, не съм и от дефаут пияндетата, но отивам да се натъртя с водка като донски казак...а па дали има голяма връзка с темата и давенето е вече друг въпрос :D :beer:
 

Горе