.

От: Принципен Въпрос за Адсенс
.
 
Последно редактирано:
От: Принципен Въпрос за Адсенс

Фирмата се регистрира по чл. 97а на ЗДДС, не по обикновеното ДДС. Във форума има една голяма тема по въпроса, прочети я. Ако имаш някой счетоводител, който да ти води счетоводството за някаква нормална сума (все пак ще пуска една фактура на месец), със сигурност разходът ти няма да е 300 лв.

Другият вариант е да караш на частно лице и да пропускаш декларирането на приходите (не те съветвам да го правиш, само казвам, че е вариант). Тогава ще имаш 0 лв. разходи, а глобите, ако те хванат (не съм чувал някой да е хванат, но винаги може да си първия или някой ден да почнат да проверяват) са от 500 лв - 2000 лв (ако не се лъжа).
 
От: Принципен Въпрос за Адсенс
 
Последно редактирано:
От: Принципен Въпрос за Адсенс

Може и да не регистрираш фирма, ако нямаш много разходи (защото ако си без фирма ще плащаш данък върху всички приходи т.е. ще се облага не само печалбата, но и разходите, които правиш). Примерно ако имаш 1000 лв приход и 500 лв разход - плащаш данък (и осигуровки) не само върху 500 лв печалба, но и върху 500 лв разход - общо върху 1000 лв. Ако имаш фирма - ще платиш за счетоводство 500 лв и няма да имаш печалба (и съответно данък печалба, фирмата ти ще фалира заради осигуровките, които трябва да се плащат всеки месец, въпреки че няма нито заплата, нито печалба).

Фирма има смисъл да се прави само ако искаш да плащаш данък върху печалбата (тоест ако имаш много разходи).

Счетоводството на фирма струва една заплата месечно (голяма или малка заплата - зависи от договорката със счетоводителя - един счетоводител обслужва счетоводството на няколко фирми и така си изкарва по няколко заплати месечно - за по-малко пари не си струва да учиш за счетоводител цял живот - законите постоянно се менят и трябва да се четат редовно).

Ето един вариант за облагане като физическо лице („идиот“):
Бъди ИДИОТ, декларирай приходи от интернет като доход от чужбина и плати 18 % Рекет.

Спорно е дали е достатъчно да декларираш дохода като доход от чужбина и да платиш само здравна осигуровка 8% + данък върху дохода 10%. Съществуват тълкувания на закона, че трябва да се регистрираш по БУЛСТАТ, което те задължава да плащаш и останалите осигуровки, не само здравната. Това, че извършваш дейност на свой риск и за своя сметка може да се твърди, че е причина за задължението ти да се регистрираш.

Като физическо лице също трябва да се регистрираш по ЗДДС, но разходите за счетоводител са по-малко (една месечна заплата годишно вместо една месечна заплата месечно).
 
От: Принципен Въпрос за Адсенс
 
Последно редактирано:
От: Принципен Въпрос за Адсенс

Данъците не са никакъв проблем. Проблемът е купищата регистрации и ежемесечното подаване на декларации, едната заплата за счетоводство, глобите ако изпуснеш срока на някоя декларация (мин. 5000 лева), осигурителния рекет, който плащаш дори и да нямаш доходи през съответния месец...

Глобата ако те хванат, че си получил доход и не си се регистрирал по ЗДДС в срок започва от 500 лева. Ако си декларираш дохода веднага ще те хванат, че нямаш регистрация и ще те глобят. Ако не го декларираш - пак може да те хванат.
 

Горе