6 полезни съвета за бъдещите копирайтъри

bgtifo

Well-Known Member
Имате ли потенциал да станете копирайтър? Ако отговорите с ДА, то имайте предвид, че тази професия, занаят или както искайте я наречете, не е толкова лесна, колкото Ви изглежда на пръв поглед. В практиката си можете да се сблъскате с всякакъв вид клиенти. До голяма степен копирайтингът е работа, в която трябва да присъства елементът психология. В случай, че не можете да контролирате нервите си и не можете да приемете несгодите, с които евентуално може да се сблъскате, то по-добре въобще не започвайте да се занимавате.

По-долу давам 6 полезни съвети за всеки бъдещ копирайтър, като предоставените напътствия са плод на мои лични съждения по темата, с които не претендирам, че съм 100% прав. Все пак прочетете следващите редове, защото могат да Ви бъдат от полза.

1 - Преди да парадирате, че сте отличен копирайтър и предлагате страхотни услуга на високо ниво, първо го докажете на себе си, а после и на другите. Това изисква време, но пък времето работи за Вас. Колкото повече клиенти познават качествата Ви, толкова по-добре. Имайте предвид, че извършвайки услуги на високо равнище, рано или късно ще получите съответните оценки, а те в много случаи работят във ваша полза.

2 - Определете правила и условия към клиентите. Не се срамувайте да искате авансово плащане, защото в един момент можете да се укажете в позицията на губещ, колкото и старателно да сте свършили работата си. Преди обаче да искате каквито и да е плащания, е нужно да имате портфолио, където всеки клиент може да види какво предлагате и да прецени, дали има нужда от вашите услуги.

3 - Не се сближавайте прекалено много с клиентите си. Да, понякога имате чувството, че отсрещната страна е добронамерена и лесно може да се разберете с нея. Имайте предвид, че всеки човек подлежи на смяна на настроения и промени в гледните си точки. И, ако допуснем, че до вчера са Ви хвалили и са обяснявали, че статиите Ви са перфектни, то това може да се промени буквално за един ден.

4 - Не се поддавайте на провокации. Ако не Ви платят не бързайте да разгласявате информацията по всевъзможни форуми, фейсбук групи и сайтове. Да, наистина може да сте прави, но не се знае дали дадена провокация не цели именно да се поддате на емоциите си, и да претърпите вреди от това. По-добре преглътнете сумата, отколкото да се разправяте с адвокати на фирми и коропрации, които изкарват вашия хонорар за броени минути. В никакъв случай не искам да Ви разубеждавам да си търсите правата, но е добре да оцените възможностите си и да помислите какъв ще бъде крайният резултат.

5 - Легализирайте дейността си. Никога не правете грешката да си мислите, че може да завлечете държавата. Ако сте добър копирайтър, то няма как да не успеете да изкарвате прехраната си, та даже и да поддържате нормален стандарт на живот. Имате възможност да практикувате свободна професия или да отворите фирма. Всичко зависи от вашите желания, но гледайте сериозно на нещата, а не се опитвайте да минете между капките, както се казва.

6 - Предлагайте услугите си на реални цени. Вие сте хората, които могат да оценят работата си. И, ако някой Ви каже, че 10 лева за 300 думи му се струват много, не го приемайте лично. Това е вашата цена. Тя може да бъде в пъти повече или по-малко. Всичко на този свят си има цена, и ако на някой не му изнасят, то той просто може да смени изпълнителя. При положение, че нямате достатъчно опит, не сте работили за много клиенти и все още не разбирате правилата на копирайтинга, няма смисъл да бурите с цените. Поставете достъпна цифра, която да подхожда на вашите знания и умения.

Защо написах този пост?

Имам фирма за копирайтинг услуги - Колорфул Копирайтинг ЕООД, която е на малко повече от 1 година. Преди това бях фрийлансер. В практиката си съм се срещал и съм си писал с всякакви хора. Предоставял съм услуги на физически лица с малки сайтчета за игри или музика, но съм писал и за големи корпорации в сферата на продажбите, автомобилизма, спортните залози, рекламните агенции, строителството и много други. Не претендирам, че съм безупречен, тъй като всеки се учи, докато е жив. В много от случите съм постигал успешни сделки с клиентите си, за което им благодаря. В други случаи обаче съм търпял нападки, обиди и по-сериозни неща, които обаче няма да споделя.

Тук във форума виждам много млади ентусиасти, които искат да станат копирайтъри. Те са със солидни дипломи и придобито самочувствие. Това е много хубаво, но не е единствения начин да се изградят като копирайтъри. Гледайте напред и изграждайте себе си през годините. Копирайтинг услугите не са просто поредния начин да се изкара някой лев, а след това да забравим, че сме ги предлагали и да се ориентираме към продажба на царевциа например. Наблюдавам теми, в които даден потребител на фоурма създава тема със заглавие "Как да изкарам пари от интернет". Следват отговори от сорта, ами ако можеш да пишеш статии отиди в пазара и си предложи услугите. Това обаче ми наподобява не топиците във форума БГ Мама, където има немалко дискусии на тема копирайтинг.

По всяка вероятност всеки грамотен човек може да сътвори някаква статия и да иска пари за нея. По-важното е да вникнете материята на копирайтинга, защото тя няма за цел просто създаване на текстове, а такива текстове, които да повлияят с положителен знак върху читателя. Не искам да повтарям мантрите за полезно съдържание, call-to-action и прочие, тъй като те могат да се намерят на хиляди места в интернет. По-скоро желая да проумеете какво е копирайтър и да не си лепите подобен етикет, ако все още не сте достигнали до тази да я наречем титла.

Как мога да помогна?

Ще отговоря на всеки въпрос, който ми зададете на ЛС, относно създаването на съдържание за сайтове, писането на SEO статии за линк билдинг, подготовката на PR статия или писането на материали за блогове. Склонен съм да направя това напълно безплатно, защото и на мен са ми помагали през годините. Няма да отговоря на въпроси от сорта на как да си намеря клиенти, колко пари мога да взема или как да завлека клиента. Предоставям само полезна информация, която е свързана с дейността, която практикувам. Преди години старите хора казваха "не си давай занаята", аз обаче не съм на тази логика и искам да съм полезен на младите копирайтъри. Не търся никакви изгоди от цялата тази работа. Просто желая да съм полезен с нещо.
 

Горе