.bg домейн и фирма със същото име

От: .bg домейн и фирма със същото име

Щом имате толкова много пари за всеки да регистирате по фирма... давайте смело!

Аз като по-беден ще изчета това:
https://www.register.bg/user/static/rules/bg/index.html#pr2
и после ще преценя кое и как да задействам.

Между другото - ако фирмата ви идва скъпа... можете да закупувате кораби (тук) и така да регистрирате домейните... ;)
 
От: .bg домейн и фирма със същото име

Копирайт права за дадено текстово, музикално, визуално и т.н. творение по международен закон имаш от момента на създаването на това произведение и привеждането му във вид, в който е достъпен за други хора - независимо дали говорим за виртуален или веществен формат. Същото до голяма степен важи и за търговската марка, която придобиваш регистрирайки и поддържайки даден домейн. Обаче в България има хитреци и от двете страни на барикадата - едни, които се опитват да си приписват търговска марка с домейн наподобяващ името й, и такива, които искат с регистрирана търговска марка по български закон да придобият търговска марка, която друг притежава по международен закон, заради по-ранната дата на придобиването й - т.е. регистрирането на домейна.

Т.е. самото регистриране на такъв търговски марки специално за сайтове е само ако сайта е изключително важен и печеливш, защото никога не знаеш както ще стане, но когато имаш доказателство, че притежаваш неофициално регистрираната търговска марка с по-задна дата от претендента, по закон сайта си остава твой, независимо претендента дали има 100 фирми с това име регистрирани СЛЕД времето, в което ти си регистрирал домейна.

Въобще - тук говорим за злоупотреба с търговски марки, защото не й е това главната функцията на този тип интелектуална собственост.

Аз не се занимавам много с домейни и т.н. но България е първото място, в което чувам, че някой ей така може да се опита да ти открадне сайта законно. За това ако стане - търсиш си правата от международното право, защото има подписани договори за такива неща, които ги е подписвала и България, а и като член на ЕС е длъжна да ги спазва. Така че ако искаш ходи регистрирай фирми - тя държавата от регистрационни такси и такси "експресна поръчка" се храни все пак.

Не съветвам против регистрирането на търговска марка, когато наистина ти е необходимо, или против запазването авторски права върху произведения пак по законен път, когато е необходимо. Но проблема е, когато хората го правят от невежество, защото не си знаят правата като създатели на даден продукт, пък бил той и във виртуалната сфера или в сферата на изкуството.

ЕДИТ: Не ме разбирай погрешно - не ти пиша този пост защото питаш. Питането е хубаво нещо. Но начина по който питаш на мен ми показва, че твоя приятел със 7 супермаркета или пести пари от адвокатски услуги, или си е наел някой адвокат, който не може да му свърши за 2 лева работа, защото ако можеше( или ако адвоката му имаше точните приятели/познати - един адвокат не може да знае всичко, така че като се специализира в някоя сфера от правото е много добре да има приятели и познати, които специализират в други, за да могат да си помагат с безплатна информация като им иде някой клиент със 7 супермаркета да ги пита такива неща, и добрите адвокати обикновено я имат тази мрежа от познати, по това се познават), досега щеше да му е обяснил нещата честно и коректно, и да му спести нерви и пари - на адвокатите това им е работата. А сега какво излиза - ти си тук в този форум и питаш хора от интернет, за да спестите 50-100лв. консултация при адвокат, с който да си вържете гащите.

И другото тъжно нещо е - че за всеки един като теб, който поне си е направил труда да пита тук, има поне десет, сто или хиляда други, които само като са чули търговска марка и сайт, и са се забили да регистрират когломерати, или както е написал колегата по-горе - кораби.

Несериозно е това.
 
Последно редактирано:

Горе