CentOS

VPenkov

New Member
Какво е мнението ви за CentOS като сървърна операционна система, някой има ли опит?
Ползвал съм RHEL, но не съм му особено голям фен. С какво са различни една от друга?
 
От: CentOS

Не знам с какво се различава от ентерпрайса, но аз го ползвам като ОС на хостинга и нямам никакви забележки. Ползвам yum за обновяване и нямам никакви проблеми. Въпроса с дистрибуциите е до свикване :)
 
От: CentOS

А yum как се държи при MySQL ъпдейт?
В Дебиън при apt-get update/upgrade не съм имал проблеми, но под RHEL са ставали големи бози.
 
От: CentOS

Значи аз нямам много вземане-даване със Cent OS-a, но това се дължи именно на факта, че брах малко ядове с него. Наскоро инсталирах една машинка с i7 Xeon, 12 GB RAM, RAID 1 и etc. Общо взето не е като да няма ресурси. Казаха ми че тази ОС е добра за хостване на виртуалки. Направи ми впечатление че Cent OS-a се инсталира доста по-бавно от очакваното. Когато беше без натоварване работеше ОК, но като му пуснахме няколко виртуални машини, графичната среда на управляващата ОС взе да сече. Решихме че не се кефим на на Цент ОС как работи и го сменихме с Ubuntu Server. Без почти никакви модификации е пуснато и в момента под него работят с VMware 4-5 виртуални Ubuntu-то и 2-3 windows-a без проблеми. Единствено го мъчеше скоростта на твърдите дискове и разкачих RAID-a и разпръснах виртуалните машини на 4 диска, за да могат да четат и пишат по бързо. За бекъп ги копирам между дисковете и няма грижи.
 
От: CentOS

В случая графичната среда не работеше добре, защото нямаше ресурси за нея. По незнайни причини kernela не разпределяше добре паметта и процесора за виртуалките и просто нещата не бяха добре. Някои хора пускат доста по-тежки неща от нашите под Cent OS, но според мен се иска много повече време и познаване на операционната система, за да стане. Имам предвид да се качи подходящ kernel, да се спрат ненужните сървиси и да се променят малко default настройките. Но тогава единстеното което печелиш от това да си конкретно на Cent OS е yum-a, който според мен не е нещо повече от apt.
 
От: CentOS

Choco А защо като се занимаваш с виртуализация не се спря на дистро подходящо за целта ESXi на VMware или Xen Server лично аз ти препоръчвам да пробваш Xen Server на такава машина ще разбереш защо.

Иначе CentOS е перфектен за сървър няма разлика между него RHEL просто CentOS няма платена поддръжка. Не е случайно че и Cpanel използва именно CentOS за основа. Лично за мен сървърните линукси за уеб са два CentOS и Debian извращения като Ubuntu Server, Suse и други просто не струват. Много жалко че и Debian скоро ще го сасипят с тези производствени цикъли на 2 години. Много много жалко.
 
От: CentOS

И аз гледам, че CentOS много го ползват за VPS-и, веднъж трябваше да настройвам един такъв и след няколко часа зверски мъки поисках да го сменят с дебиан. Най-вече yum-a неможах да подкарам като хората, четох какво ли не ама репоситорито - супер бедно. Накачих му един списък с адреси за пакети и почна да дава най-различни грешки.
Дебиана като го качиха и всичко тръгна по вода :)

Ubuntu Server също го ползвам, то е производна на дебиан, и с него вече година и нещо нямам грижи ама немога да кажа с ресурсите как се справя, понеже сървърите не са много натоварени.
 
От: CentOS

Оооо, то убунту сървър го броя като морско свинче (дето нито е морско, нито е свинче). Някога евентуално може да се получи нещо предвид това кой стои зад Убунту, но едва ли ще е скоро.
SuSE го отписах като Novell сключиха договор с MS.
Дебиън съм забелязал, че е за по-мързеливи като мен. Не вярвам да умре скоро, понеже е може би най-приятното нещо, което съм ползвал. Аpt-get кърти :)
 
От: CentOS

Оооо, то убунту сървър го броя като морско свинче (дето нито е морско, нито е свинче).

И малко по-конкретно може ли - какво не му харесвате на убунту сървъра? Например в моя случай както е на колокейтната машина, без никакви виртуализации, какво ще спечеля ако го сменя с CentOS да речем?
 
Последно редактирано:
От: CentOS

Според мен Ubuntu е по-добър от Debian защото:

- е по-комерсиален, но все пак безплатен. Хората които го разработват не го правят между другото, а за $
- разработен е на базата на Debian-а, но пакетите са по-внимателно селектирани и оптимизирани. В Debian всеки ръга каквото му падне и има голямо количество взаимно изклюващ се и взаимно заменим софтуер. В повечето случаи това не пречи зашото никой не инсталира всички дискове.
- ъпгрейдите на Ubuntu излизат много по-редовно
- в Debian-a заради лиценза не се допуска добавянето на някои програми, които иначе са достъпни в други дистрибуции. Това включва браузъри, кодеци и тн. Конкретните примерни нямат отношение към сървърите и хостването, но все пак са слабости.

Дебиън съм забелязал, че е за по-мързеливи като мен. Не вярвам да умре скоро, понеже е може би най-приятното нещо, което съм ползвал. Аpt-get кърти :)
 
От: От: CentOS

И малко по-конкретно може ли - какво не му харесвате на убунту сървъра? Например в моя случай както е на колокейтната машина, без никакви виртуализации, какво ще спечеля ако го сменя с CentOS да речем?
Просто не мога да го приема насериозно. Даже хостинг компаниите чак отскоро започнаха да го предлагат тук-там.
 
От: CentOS

Ако става на въпрос хостинг компаниите предпочитат OS които се компилират по време на инсталацията както Gentoo, за да изкопчат и последния ресурс от системата. Идеята е да не загубиш една седмица в настройки на машина била тя на Gentoo или Cent OS а да се позлва нещо out of the box.

а като говорим са Ubuntu хвърлете едно очо на това :D
 
От: CentOS

Аман от всички разбирачи, които плюят Ubuntu. Това Вашето не мога да го нарека опит, а предразсъдък.
 
От: CentOS

И аз предпочитам убунту пред дебиан най-вече заради поддръжката. А също и голямото community, понеже какъвто и проблем да имам, все съм намирал решение из разни форуми. С други дистрибуции съм имал доста повече ядове.

А както и Choco каза хостинг компаниите имат съвсем различни изисквания към ОС-а и такива неща малко ги вълнуват.
 
От: CentOS

От позицията на човек занимаващ се с хостинг мога да кажа че аз поне търся система която да е стабилна и да не се налага да се чудя на 6 месеца какво да я правя (какъвто е случеят с убунту).

Лично за мен CentOS и Debian са перфектните избори за сървърна операционна система.

И почти винаги ползвам едно от тези двете.

За десктоп обаче и аз като всички вас ползвам Ubuntu текущо 8.10 и поне докато не му спрат поддръжката ще си ползвам него.

После може да пробвам 9.10 но ще видим.

В крайна сметка хостинга е съвсем различна история още повече че съм виждал сървъри при който Uptime-a е над 2 години. И тогава наистина се замисляш ако една операционна система не е рестартирана в продължение на 2 години колко стабилна всъщност е тази OS.

Естествено това води до много проблеми по някога но все пак за мен е важна стабилността най-вече и сигурноста разбира се.
 
От: CentOS

Мнения за ОС хиляди, колкото хора попиташ, толкова и различни мнения ще чуеш. Всичко е въпрос на вкус :) с която ОС си свикнал да работиш и която ти се вижда най-стабилна. Аз лично предпочитам да работя със Slackware или FreeBSD, до сега проблеми не съм имал никакви.
 
От: CentOS

Еха, ето интересна тема насочена в моя кръг на интереси. Нека споделя лично мнение доказано чрез опит и аз (да подчертая, че всеки си има мнение и уважавам всички такива тук). През скромния ми опит като администратор стигнах до един единствен извод: ползвам това което ми е най-познато и удобно и което ще ми свърши работа за конкретната цел. За една обикновенна хостинг машина едва ли някой ще го бърка толкова дали ползва Ubuntu, Debian, SuSe или някоя друга дистрибуция. Лично аз ползвам SuSe (и версиите на Novell и openSuSe) и от части Ubuntu. Така съм свикнал да работя и за мен те са номер едно. Истината е, че където има пари, и то много пари, продукта е добър. За тези които ползват виртуализация за по-сериозни цели, както е писал един колега преди мен, погледнете ESX на VMWare и прочетете малко теория за видовете виртуализация. Това да се ползва ОС с VMWare отгоре е играчка за тестове и ненатоварени системи.
 

Горе