Какво трябва да проверите преди да регистрирате БГ домейн

mantaman

Well-Known Member
На никой няма да му е приятно да регистрира БГ домейн и след време някой да му го вземе за това преди да регистрирате избраният от вас домей му направете следните три проверки които може да ви спестят много неприятности в последствие

Проверка за регистрирана марка

Проверка за регистрирана Фирма

Проверка за запазено име за регистрация на фирма

Ако при тези три проверки не излезе нещо с вашето име мисля че не би трябвало да има проблем, но знае ли човек.

*При проверката в Агенцията по вписванията кода за сигурност го въвеждайте с главни букви
 
От: Какво трябва да проверите преди да регистрирате БГ домейн

А проблеми винаги може да има... плавателен съд в ЕС с името на домейна например...
 
От: Какво трябва да проверите преди да регистрирате БГ домейн

Това за плавателният съд е вярно но мисля че става въпрос само за регистрирани в България

Иначе ето пълният списък с основания на чиято база може да се направи защитена регистрация или да се оспори вече регистриран домейн (освен ако не е на повече от 5 години)

5.5.1. При избора на ИНТЕРНЕТ ИМЕТО на ДОМЕЙНА РЕГИСТРАНТЪТ трябва да се съобразява с обстоятелството, че регистрацията на ДОМЕЙНА може да бъде оспорена (арбитрирана) от други заявители.

В процеса на АРБИТРИРАНЕ ДОМЕЙНЪТ се счита за ЗАЩИТЕН, ако за неговото формиране РЕГИСТРАНТЪТ е използвал и предоставил на РЕГИСТЪРА основание за ползване на ИНТЕРНЕТ ИМЕТО, отговарящо (съответстващо) на:

5.5.1.1. Името на РЕГИСТРАНТА.

5.5.1.2. Име на регистрирана марка или географско означение на РЕГИСТРАНТА или такива в процес на регистрация. В последния случай задължително се сключва договор за условно регистриране на ДОМЕЙНА.

Марката или географското означение трябва да бъдат действащи на територията на Република България. Името на марката или географското означение не може да бъде съкращавано.

5.5.1.3. Регистрирано име на издание (например, притежаващи ISSN, ISBN).

5.5.1.4. Име на програма или проект на държавната, областните или общинските администрации и институции в страна, членка на ЕС или орган на ЕС.

5.5.1.5. Име, придобито от РЕГИСТРАНТА, съгласно издадени лицензи, валидни на територията на Република България.

5.5.1.6. Име на консорциум или неперсонифицирано гражданско дружество.

5.5.1.7. Име на медийна програма или предаване.

5.5.1.8. Име на културно, спортно, научно или друго събитие.

5.5.1.9. Име на коалиция, инициативен комитет или име, използвано от кандидат, за участие в кампания за парламентарни, президентски или местни избори.

5.5.1.10. Име, разрешено за ползване във връзка с франчайзингов договор.

5.5.1.11. Наименование на артистична група, регистрирана по чл.83 от Закона за авторското право и сродните му права.

5.5.1.12. Име на категоризиран туристически обект.

5.5.1.13. Име на строеж.

5.5.1.14. Име на плавателен съд.
 
От: Какво трябва да проверите преди да регистрирате БГ домейн

Бих добавил и този линк. Тук може да се провери дали има регистрирана търговска марка в европейския съюзhttp://oami.europa.eu/ows/rw/pages/QPLUS/databases/searchCTM.en.do

Аз загубих един домейн на арбитраж, защото другата страна имаше регистрирана марка в европейския съюз от 1996г.
 
От: Какво трябва да проверите преди да регистрирате БГ домейн

А домейнът защитен ли беше?
 
От: Какво трябва да проверите преди да регистрирате БГ домейн

да интересно ми е и на мен - беше ли защитен ?
 

Горе