Изисквания за успешно и безпроблемно стартиране на онлайн магазин.

Ranchero

New Member
Здравейте!
Първо искам да изразя благодарност към създателите на този форум и всички пишещи в него! Случайно го открих и съм длъжен да призная, че това ми спести доста главоболия, търсене и объркване от разнопосочните информации които получавам от тук и там.
Както се досещате, имам затруднение и бих искал да попитам, преди да действам:
С мой приятел създадохме сайт, с целта той да стане онлайн магазин. Всичко ни е готово, само че се притесняваме от факта, че не сме на 100% сигурни в изискванията които закона има към подобен тип сайтове.
Конкретно към въпросите ми:
Получих няколко сравнително еднакви информации за това какво се изисква да има на сайта, за да отговаря той на изискванията /за да бъда честен аз не разтълкувах закона за ел. търговия със задоволително разбиране/.
Моля ви за помощ, за да уточня за последно преди за стартираме:
Трябва да имаме данни за фирмата.
Адрес /електронен/, телефон и т.н. данни за контакт, които доколкото схванах, колкото повече, толкова по-добре.
Ще завършим започнатите 'условия на сайта' в които описваме какво правим ние и съответно клиентите, и кой какво може/ не може.
Ще сложим цени на артикулите /още нямаме такива, защото горепосочената информация не се показва освен пред админите/
Ще уточним методите за доставка и плащане, като засега те най-вероятно ще са само с куриерски фирми /без електронни плащания, карти и банкови истории, поне засега/

Освен всичко това, пропускам ли нещо съществено, заради които може да си навлечем проблеми?
Ако някоя от информациите липсва, например пише че сме онлайн магазин, а няма цени, или не пише адрес на фирмата а има цени, могат ли да ни санкционират?
Това е хипотетично като въпрос, защото е въпрос на часове или маскимум ден за да корегираме нещо от подобно естество.
Ако не се сложат цени, и не пишем че е онлайн магазин, но сайта си работи с артикули и описание, може ли някой да ни притесни? Това ще е така, поне докато уточним какъв е пълния пакет от информация за да може да стартираме законно? Тоест няма да слагаме данни на фирмата, защото не сме решили коя да е тя например, или няма да обявяваме цени?
Простете за въпросите, предполагам е объркващ, но след срещи със счетоводители и уж разбиращи хора по въпроса, объркването стана дори по-голямо отколкото в началото.
Благодаря!
 
От: Изисквания за успешно и безпроблемно стартиране на онлайн магазин.

В закона за електронната търговия има изискване за данните за фирмата, които се публикуват на сайта.

Правен съвет - съставен акт по закона за електронната търговия
Контактна информация в сайт

Прочети също и закона за защита на потребителите.
 
От: Изисквания за успешно и безпроблемно стартиране на онлайн магазин.

От първия линк, останах с впечатлението, че според закона, ако решат да се заядат с мене, или ако евентуалната ми конкуренция намери връзка, и прати познат на проверка, могат да ми натряскат глоби дори да нямат сериозно основание за това.
Добре, какъв е смисъла да отговарям на някакви изисквания, ако те могат да бъдат тълкувани по няколко различни начина, и ако няма голяма вероятност да успея да покрия всичките?
 
От: Изисквания за успешно и безпроблемно стартиране на онлайн магазин.

Кои са тези изисквания, които могат да се тълкуват по няколко начина? Според мен изискванията за предоставяне на информация са достатъчно точно написани:

Чл. 4. (1) Доставчикът на услуги на информационното общество е длъжен да предоставя безпрепятствен, пряк и постоянен достъп на получателите на услугите и на компетентните органи до следната информация:

1. името или наименованието си;

2. постоянния си адрес или седалището и адреса си на управление;

3. адреса, на който упражнява дейността си, ако е различен от адреса по т. 2;

4. данни за кореспонденция, включително телефон и адрес на електронна поща, за осъществяване на пряка и навременна връзка с него;

5. данни за вписване в търговски или друг публичен регистър;

6. информация за органа, осъществяващ контрол върху дейността му, когато тази дейност подлежи на уведомителен, регистрационен или лицензионен режим;

7. когато осъществява регулирана професия - информация за камарата, професионалния съюз или организацията, в която доставчикът членува или е регистриран, професионалното звание и държавата, в която то е предоставено, както и препратка към приложимите разпоредби относно правото на упражняване на занаята или професията и указания за достъпа до тях;

8. съответно указание, ако е регистриран по Закона за данък върху добавената стойност;

9. друга информация, предвидена в нормативен акт.

(2) Когато при предоставянето на услуги на информационното общество се посочват цени, те трябва да се обозначават по ясен и разбираем начин. Доставчикът на услуги е длъжен да указва дали цените включват данъци, такси и разноски, които формират крайната цена.

Важно е да се отбележи, че на практика всеки собственик на публичен сайт е "Доставчикът на услуги на информационното общество" по смисъла на този закон (независимо дали се продава нещо на сайта или не):

Чл. 1. (1) Този закон урежда обществени отношения, свързани с осъществяването на електронна търговия.

(2) Електронна търговия по смисъла на този закон е предоставянето на услуги на информационното общество.

(3) Услуги на информационното общество са такива услуги, които обикновено са възмездни и се предоставят от разстояние чрез използването на електронни средства след изрично изявление от страна на получателя на услугата.

Изразът "обикновено са възмездни" означава, че услугите няма нужда да са възмездни за да се счита предоставянето им за електронна търговия. Например този сайт, в който пишем предоставя услугата "публикуване на мнение" безвъзмездно и затова ако спипат собственика на форума ще го глобят.


Добре, какъв е смисъла да отговарям на някакви изисквания, ако те могат да бъдат тълкувани по няколко различни начина, и ако няма голяма вероятност да успея да покрия всичките?

Смисълът е, че така написани законите осигуряват условия за извършване на корупция, от което някои печелят много пари (с които финансират същите тези закони).
 
От: Изисквания за успешно и безпроблемно стартиране на онлайн магазин.

според двама познати адвокати, точки 5,6 и 7 не ме касаят. Ще продавам, образно казано детски играчки. Примерно колички, метални. Не точно, но да речем че е това.
Каза ми следното: Nqmash regulator i ne 4lenuvash v organizacii, dannite podlejashti na vpisvane sa imeto na firmata ti i EIK, tezi to4ki ne kasaqt tvoqta dejnost.

Eй това не ми е много ясно. Идват и си измислят за кво да ме глобят...че аз имам 3 блога. Утре идват, блъскат ми глоба и а кво? НИЩО може би?
Ей това ме обърква...
Не ме интересува дали си правят схеми за корупция или не, то е ясно как е в държавата. Въпроса е аз доколко мога да минавам между капките и по-точно, КАК да го направя:
Какво да пиша като инфо, да слагам ли цени, да не слагам ли, наличности да описвам ли?
и т.н.
Колкото повече чета и питам, толкова по-безсмислено ми се вижда всичко и по-глупав се чуствам.
 
От: Изисквания за успешно и безпроблемно стартиране на онлайн магазин.

Един съвет и от мен - на 100% няма как да си изряден. Направи сайта така както ти се струва, че трябва да бъде. Сложи каквато информация ти се струва, че трябва да има и започвай да продаваш, защото те конкурентите ти вече продадоха колички или каквото там ще продаваш и изкараха пари за една глоба. След като продаваш ако те хванат в някакво нарушение, ще го оправиш и ще платиш глобата и пак ще си в бизнеса. А така докато само питаш и нищо не продаваш нищо не кяриш и пак може да те глобят за нещо, ама няма да имаш кинти за глобата. Та значи важното е да върви паричния поток. С глобите и санкциите някак си ще се оправиш ако печелиш добре.
 
От: Изисквания за успешно и безпроблемно стартиране на онлайн магазин.

Здравейте,
може ли някой да ми даде съвет към коя институция трябва да се обърна за да ми кажат какви са необходимите документи за онлайн магазин?
 
От: Изисквания за успешно и безпроблемно стартиране на онлайн магазин.

Обърни се към счетоводител. По принцип не ти трябват никакви допълнителни документи, освен обичайните за да може една фирма да съществува.

Само трябва да внимаваш в сайта да си напишеш данните за обратна връзка както коментирахме по-горе ("Доставчикът на услуги на информационното общество е длъжен...").
 

Горе