VPS, VDS, Overcomiting на ресурси

deanski

Member
В случая е терним, който най-добре описва за простосмъртния уеб мастър начина на парцелиране на ресурсите. Не е чист VPS, но същевременно има изолацията и разпределение на ресурсите както при VPS, а в същото време има и преимуществата на shared-hosting-а - контролен панел и dedicated sysadmin. Не се хващай за термина. А VDS потребителите в този форум сигурно се броят на пръстите на едната ръка и то, ако си отрежеш поне 2 от тях.

Такова нещо като изолация на ресурсите има при VDS, при VPS няма. Затова попитах. При VPS хората обикновено за да са на печалба oversell-ват машината. При VDS-a ресурсите са строго определени за всеки. Ако си използвал Citrix XEN Server ще разбереш за какво иде реч. Там пишеш 512МБ РАМ и са си 512. Не може друга виртуална машина да настъпи твоята. Това се нарича VDS. Няма как да рекламираш VPS със изолация на ресурсите. Там всяка виртуална машина използва кърнела на хоста. Ако само един клиент успее да потроши кернела - всичките ти виртуалки заминават на кино (не че това е лесна задача). Аз например си поиграх с един контролен комерсиален панел за виртуални сървъри (OnApp)- сложих го на 5 машини и там oversell не позволяваше да има. Смята общия брой процесорни ядра, паметта и дисковото пространство и заделя.
 
От: Мощни като VPS, CloudLinux хостниг планове с cPanel и Varnish Cashe - CooliceHost

Такова нещо като изолация на ресурсите има при VDS, при VPS няма. Затова попитах. При VPS хората обикновено за да са на печалба oversell-ват машината. При VDS-a ресурсите са строго определени за всеки. Ако си използвал Citrix XEN Server ще разбереш за какво иде реч. Там пишеш 512МБ РАМ и са си 512. Не може друга виртуална машина да настъпи твоята. Това се нарича VDS. Няма как да рекламираш VPS със изолация на ресурсите. Там всяка виртуална машина използва кърнела на хоста. Ако само един клиент успее да потроши кернела - всичките ти виртуалки заминават на кино (не че това е лесна задача). Аз например си поиграх с един контролен комерсиален панел за виртуални сървъри (OnApp)- сложих го на 5 машини и там oversell не позволяваше да има. Смята общия брой процесорни ядра, паметта и дисковото пространство и заделя.

Благодаря за лекцията, но нито съм изненадан, нито съм впечатлен. Разбирай написаното от мен като "по-голяма" степен на изолация във файловата система и подялба на физическите ресурси. При VDS също може да се овърселва, не можеш да ме обедиш по никакъв начин, че има виртуализация, при която да не е възможна overallocation. Еле пък баш с OnApp колко овърсел може да наковеш не е истина :)
 
От: Мощни като VPS, CloudLinux хостниг планове с cPanel и Varnish Cashe - CooliceHost

Зависи - може би ако ти е цел да овърселваш ще можеш да го направиш. Опитай да oversell-неш паметта в Цитрикс ксен център-а.
 
От: Мощни като VPS, CloudLinux хостниг планове с cPanel и Varnish Cashe - CooliceHost

Зависи - може би ако ти е цел да овърселваш ще можеш да го направиш. Опитай да oversell-неш паметта в Цитрикс ксен център-а.

Опитваш се да ме обедиш, че XenServer не поддържа dynamic memory control ?!? Дай да не спамим темата на Айса, че се отклонихме доста. Радвам се, че работиш по проекти, за които потребителите тук, могат само да четат по форумите !!!
 
От: Мощни като VPS, CloudLinux хостниг планове с cPanel и Varnish Cashe - CooliceHost

Okay, Okay... То всичко можеш да си направиш... Но ако прекалено се овърселва дадена услуга, еле пък впс-те на сървъра лошо му се пише :) харда ще се дърпа за кабела и ще иска да избяга :)
 
Овъркомитинга на ресурси за да се оползотворява по ефикасно наличния хардуер е една от основните цели на виртуализацията :) от там нататък е квото сабя покаже и цел на админите е да балнсират потребителите че да не се получава тесни места

то затова лимузината на виртуализацияра Vmware почнеш с лицензите за 3-4 големи еврва за Всферичка от три хипервайзора почват да включват нещица като vmotion което само мести горещи машини между хипервайзорите автоматично с цел ребаланс на ресурсите... :)
 
От: VPS, VDS, Overcomiting на ресурси

VPS и VDS е едно и също и overprovisioning може да се прави с всяка виртуализация, включително и VMWare.
Както каза coolice зависи от целите.
Като при хостинг индустрията забравете за VPS/VDS за $2 на месец със стабилно количество ресурси и без overcommit.
За силно натоварени сайтове/приложения най-подходящото решение е Dedicated server.
 
От: VPS, VDS, Overcomiting на ресурси

VPS и VDS е едно и също и overprovisioning може да се прави с всяка виртуализация, включително и VMWare.
Както каза coolice зависи от целите.
Като при хостинг индустрията забравете за VPS/VDS за $2 на месец със стабилно количество ресурси и без overcommit.
За силно натоварени сайтове/приложения най-подходящото решение е Dedicated server.

Там удряш на друг проблем. Ограничението на физическите ресурси и липсата на скалируемост.Вземи за пример DB сървър, който да се използва за анализ на big data :) за колко време мислиш, че ще му стигнат 128 гигабайта RAM и няколко терабайта дискове ?!?
 
От: VPS, VDS, Overcomiting на ресурси

Аз имах предвид силно натоварени сайтове, не DB сървър.
Иначе относно липсата на скалируемост - не е точно така, има начини за скалиране и нещата са дори по-опростени, което е предпочитам вариант, вместо на всеки 10 пъти увеличение на натоварването да се мисли върху нова инфраструктура.
Доста големи компании използват по-малки сървъри, повече на брой на този принцип, в днешни дни това е най-лесното решение, разбира се с изнесен storage.

Ето един пример за подобно решение: https://www.rackspace.com/blog/onmetal-the-right-way-to-scale/
 
От: VPS, VDS, Overcomiting на ресурси

В едното мнение ми говориш за dedicated server, в другото за private cloud от dedicated servers, само че напудрено с повече маркетингови и PR термини.
 
От: VPS, VDS, Overcomiting на ресурси

Е защо да се ограничаваш с един дедикейтед сървър? Защо да не може да се скалира? Скалирането трябва да се поддържа от съответния софтуер, с който разполагаш. Лесно може например един уордпрес да го скалираш до 4-5 дедикейтед сървъра - 2 балансирани за application, 1 database с много рам и SSD дискове и примерно 2 за статичен контент - html, images, js... Такова чудо има един наш клиент, но е разположен на 15. Някакъв е-магазин в комбинация с аукцион. При това не е кой знае колко известен. Преди всичко като се започва един проект трябва да се вземе предвид и скалируемостта.
 
От: VPS, VDS, Overcomiting на ресурси

Има и по-трагични случаи, DB-то е разхвърляно на няколко сървър - 1 за insert / update завките, 2 за select заявките, един само за binary log... мани... Ама програмисти, какво да ги правиш.
 
От: VPS, VDS, Overcomiting на ресурси

Load Balance-инга е доста обширна тема и не е нужно да е клауд от наети сървъри, за да е лесно скалирането. С подходящи машините отпред (FreeBSD Load balancer-и) лесно може да се скалира бекенда, без зависимост от виртуализация.
 
От: VPS, VDS, Overcomiting на ресурси

За скалиране на такива проекти е малко неудачно да се използва такава машина. Хубаво е да се вземе нещо от типа циско/джунипер лоуд балансъри.
 
От: VPS, VDS, Overcomiting на ресурси

По тукашните географски ширини много рядко ще намериш клиент, който да си позволи този лукс.
 
От: VPS, VDS, Overcomiting на ресурси

Може би защото не работя с тукашни клиенти, колко дедикейтед, колокейтед сървъра има в тези нашите големи хостинг провайдери? (да не правя реклама няма да споменавам имена)
Дали имат 200-300 ?
 
От: VPS, VDS, Overcomiting на ресурси

Минимум 2000 рака.
 
От: VPS, VDS, Overcomiting на ресурси

еее 2000 рака много ме съмнява да имат... виждал съм БГ дейта центрове... имах и колокиран сървър в такъв, влизал съм в дейта центъра и за 2000 рака и дума не може да става
 
От: VPS, VDS, Overcomiting на ресурси

Ако имаш предвид определен доставчик колко рака има - трябва да ги питаш тях, аз ти дадох приблизителна бройка за раковете в София като цяло.
Но силно се съмнявам, които и да е доставчик да е с повече от 50 рака.
 
както се шегуваха едни колеги от бранша в София имало един дейтацентър едно дейта мазе и няколко по малки места за колокация

предполагам деански е виждал мазето :) затова е останал с такова впечатление
 

Горе