FOREX - валутна търговия

От: FOREX - валутна търговия

Тези документи от брокера не стават и за да си избършеш задника (хартията е много твърда). Интересното е, че дават копие от същите документи и на НАП и данъчните (ако не са наясно - а те не са, защото иначе нямаше да са данъчни, а щяха да са счетоводители) се чудят какво става. Изчисленията там нямат нищо общо със ЗДДФЛ (цената на придобиване се смята по курса на БНБ за деня на придобиването, продажната цена се смята по курса на БНБ за деня на продажбата).

Няма проблем и сам да си смяташ нещата и да си попълниш данъчната декларация - не е сложно. Само трябва да не объркаш сметките. Ако обаче си регистриран по ЗДДС - тогава е по-сложно (продажбите се пишат и в справка-декларацията по ЗДДС).

Ако по времето когато спекулираш нямаш друга дейност (от гледна точка на данъчните продажбата на финансови инструменти и Форекс ти е основния приход) - следва да се регистрираш, ако продажбите надвишават 50 хиляди. Обърни внимание, че може и на загуба да си продавал - гледа се прихода (сумата от продажбите), а не печалбата, когато се взима решение дали трябва регистрация по ЗДДС или не. Това със задължението за регистрация е малко сложно - за всеки случай може да подадеш едно заявление и да получиш евентуално отказ.

Има едно интересно понятие - „основна икономическа дейност“. Ако спекулацията не е основна икономическа дейност - няма да те регистрират по ЗДДС дори и да искаш.

Обаче ако видят, че работиш на договор за 1000 лева заплата, а правиш продажби на финансови инструменти за 10 000 лева месечно (правиш няколко сделки на маржин със сметка от 100 лева при някой долнопробен Форекс брокер), може да решат, че „основната икономическа дейност“ е спекулацията. Без значение, че си занулил сметката и си 100 лева на загуба.

Ако нямаш доходи (примерно плащаш си здравния рекет като „безработен“) ще те регистрират и в акта за регистрация по ЗДДС ще пише нещо такова:

Предвид гореизложеното, се установи че лицето няма други приходи освен приходите от продажбата на (валута/финансови инструменти) и в този случай оборотите от освободените доставки на финансови услуги по чл. 46 участват при формирането на облагаемия оборот за задължителна регистрация по чл. 96 от ЗДДС.
 
От: FOREX - валутна търговия

А има ли значение размера на спечелената сума за подаването на данъчна декларация и изобщо има ли смисъл да се подава такава, след като не е изтеглена парична сума от брокера?
 
От: FOREX - валутна търговия

По принцип никой брокер не обявява данните на НАП, така че ако трейдъра не декларира сумите няма кой да му каже нищо.
 
От: FOREX - валутна търговия

Всеки български брокер праща на НАП справка за сделките.

Тегленето на сума от брокера няма никаква връзка с декларирането на доходите и плащането на данъци.

Може примерно тази година да печелиш и да изтеглиш парите през следващата година. В данъчната декларация за тази година (която се подава следващата) ще декларираш тези доходи. В данъчната декларация за следващата година (която се подава през по-следващата година) доходи няма да декларираш (ако нямаш такива) - тегленето от брокера не се разглежда като доход, а като прехвърляне на пари от единия джоб в другия (или между една твоя банкова сметка и друга твоя банкова сметка).

Ти като вадиш парите от портфейла си и ги слагаш в джоба, декларираш ли това прехвърляне на пари като доход? Като вадиш пари от една твоя банкова сметка и ги депозираш в друга банка (пак на твое име), декларираш ли това като доход?
 
От: FOREX - валутна търговия

Преди няколко години се пробвах във Forex, но за щастие с малка сума и поне загубата ми беше малка. Към момента тогава нямаше много платформи, докато сега виждам, че избора вече е доста по-голям. Въпроса ми е към "играещите" на борсата, коя платформа за вас е най-дорба?
Ясно е, че всеки има предпочитания, но на мен въпроса ми е по-скоро коя е по-удобна за хора, които не искат да бъдат постоянно пред компрютъра.
 
От: FOREX - валутна търговия

Най-използваната е MetaTrader 4...

А имаш ли поглед върху iTrader или plus500? За втората чух доста положителни отзиви, но не и от хора, занимаващи се сериозно с Forex.
 
От: FOREX - валутна търговия

Нямам никакъв опит с тези двете, но щом 95% от трейдърите използват MetaTrader, значи е доста добра :)
 
От: FOREX - валутна търговия

Отворих си реална сметка при Адмирал Маркетс и условията са от най-добрите. Има и много готин бонус от 100Е.
 
От: FOREX - валутна търговия

Отворих си реална сметка при Адмирал Маркетс и условията са от най-добрите. Има и много готин бонус от 100Е.

А провери ли дали са NDD брокер? Щото ако не са - лошо за сметката ти... Аз не видях да пише из сайта им какви са. Може и да съм пропуснала де... :)
 
От: FOREX - валутна търговия

Попадна ми случайно, незнам доколко е истина

http://news.data.bg/4/economics/619401/този_японски_трейдър_има_150_млн_до

Общо взето цитатите са 1към1 със съветите, които дадох преди това в темата

Намира успеха, когато негов приятел му дава съвет: Забрави за фундаментите. CIS не е абониран за финансовия ежедневник Nikkei, нито пък за някой друг вестник. Той също така не гледа подробно финансовите отчети на компаниите, изявленията на централната банка и не набляга на техническия анализ.

Специално за блек - Две години след като се научава да прави точно това - да следва пазара, CIS казва, че е бил заработил 80 млн. йени (734 000 долара), търгувайки между другото в офиса си. В края на 2003 г. той напуска работа, за да се отдаде напълно на търговията.

CIS изглежда не гледа на търговията или на трупането на пари като средство към нещо. Търговията е основното нещо. Печеленето е основното нещо.

CIS твърди, че в момента греши в четири от всеки 10 сделки. Ключовото в случая е бързо да закриваш губещите позиции, докато в същото време оставяш печелившите да трупат пари.
 
От: FOREX - валутна търговия

Успех там и кажи след време дали го препоръчваш да се пробвам и аз там

Всичко е супер. От другата седмица ще имат и по-добри условия. Най-добре е да си направиш една демо сметка и да пробваш как е търговията - Admiral Markets
 
От: FOREX - валутна търговия

А провери ли дали са NDD брокер? Щото ако не са - лошо за сметката ти... Аз не видях да пише из сайта им какви са. Може и да съм пропуснала де... :)

Няма dealing desk, сигурен съм :)
 
От: FOREX - валутна търговия

Принципно има модел за по-надолу, който не изключва краткосрочно ретест на 1300

jNxaTCaQ

Това, което си мисля, че ще падне скоро до 1170 - 1200 зоната - не само, че техническо му се дава, но и Фундаментално! Хайде Фифи, тук влиза пак ФА - в момента ФЕД мажи положението с намаляване на QE, a пък ЕЦБ почва да увеличава! Това с Украйна е кофти за ЕС като цяло! Като вкараме, че вадят добри данни Хамериканците, които са разбира се жестоко манипулирани - та като цяло сентимента т.е. отношението на играчите сега е следното! Еврото ще пада, евровите капитали са рискови, бягаме към безопастността на долара, долара е силен за кратко и е перспективен! Това ще води до повече търсене в средносрочен план, а има много спекуланти на златото така, че като цяло и те ще продават за сигурност колкото и странно да звучи, вижданията за злаото са ирационални на играчите - та като нищо ще видим тестване на дъното - а и ФЕД и ко няма се свинят го натиснат! Като цяло чакам 1200 и тройно дъно да видим и от там посока нови върхове! Под 1200 предлагането ще се свие, а търсенето ще е огормно така че .....

Разви се по-сценарият, за които говорих!
 

Горе