Споделете идеи, съвети, критика относно стартиране онлайн магазин за UK пазара

pa_lta

Well-Known Member
Раших да спретна тази тема, тъй като съм доста бос, но упорит в развитието на такъв проект. Надявам се както вие ще ми помогните със своите идеи, така и това инфо да бъде полезно за някой друг, решил да продава стока в UK /Обединеното кралство = Англия + Уелс + Шотландия + Северна Ирландия/ в случая от България. Нарочно за някои от нещата ще съм по-лаконичен, за да не се превръща в роман това първо мнение.

Идеята: Дълго време мислех какво да продавам в UK от милата ни татковина. Общо взето мислите ми се въртяха около нещо ръчно изработено, което само бях чувал, че се цени на запад :wink: . Сувенири - валяло, козяци и одяла - много обемни и т.н. Един ден си викам - много дъжд, много мрачно, какво ще е подходящо и ще върви целогодишно - СВЕТЛИНА! Слънце не мога да им продавам, лампи - Китай залива със стока... ами свещи?!!! Решено - ще им продавам ръчно изработени свещи.

Проучване: То хубаво свещи, ама какви?!? То не беше обикаляне по магазини, то не беше ровене в нета докато реша, че ще са к а р в и н г свещи и още един вид, при който за сега нещо не се получават нещата ми - не мога да намеря кой да ги прави.

Стоката: Намерих един читав онлайн магазин за БГ и доста фейс страници /да хората си продават във фейса и пей сърце - викам нещо магазин да спретнете - те - няма нужда, така сме ок, дано Н А П да стои надалеч, че не ми се мисли/

Dropshipping: Абсурд - това като цяло е най-големия минус на целия проект, т.е. няма кой да чака по една-две седмици след поръчка, тепърва да се изработва свещта и да дойде от БГ до UK!!!! Всичко трябва да се плати и достави до островите и чак тогава да се продава / качва в магазина.

Фирма: 10 мин+ комп+ 15 лири и... честито имате фирма. :D

Такааа... и се започна...
Какво съм свършил до момента:
Имам фирма, напазарувах няколко домейна - иметонафирмата.co.uk за 5 год., .uk, .com, .eu за една година /послушах двама колеги и ги разделих да не са при един рег. и не взех нищо от GoDaddy, боднах хостинг - https://coolicehost.com/, разбрах се откъде /от кой/ ще купувам стоката и съответната цена. Част от свещите са поръчани и се правят.
Говорих с няколко човека /фирми за изработка на опаковки, но и тук малко греда - имат хората сайт, има я опаковката, която ми трябва - ще сложим печат всичко казва, чак и обява в ало.бг си сложили, че да продават повече, но викат - "ооо, ние това го правим между другото, нямаме и не можем да направим 100 бройки, ако искаш имаме 50 ама пише Слънчев бряг", а сега де:shock::cry: И другата крайност - 500 бройки минимум.
По магазина започва да се работи, имам и виртуална асистентка вече, скоро ще сложа едно - Under construction.
А да, конкурса за лого върви с пълна сила

И сега какво? На втора?! Как ще ги докарам пациентите?
Смятам сериозно да се заиграя със социалките и ...? :?::cry: Афилиейт програма - страхотно, ама поне няколко месеца да минат, че да тръгнат някакви продажби.
Реклама при Гошо, не е за изхвърляне като вариант, но почти нищо не разчитам на нея - 100% конкуренция, за половината думи ми вади по 10 реклами.


Микрофона е ваш, помагайте... моля.
 
От: Споделете идеи, съвети, критика относно стартиране онлайн магазин за UK пазара

Първо поздравление за нишата, която сте избрали, имате доволен брой търсения през гугъл.uk за свещи.
Проблема е, че като цяло ми се струва че сте действали много инстинктивно и прибързано. Според мен е чисто съвпадение, че сте успяли да влезете в ниша, която има наистина добро търсене, а не сте направили анализ на търсенето.
За да пробиете на пазара ще ви е нужно солидно разузнаване на конкуренцията. Най-големият ви конкурент е yankeecandle . com . Успеете ли да намерите, слабите им страни и ги превърнете във ваши СИЛНИ, ще се радвате на успех. Сравнете си цените. доставката, предложете нещо повече от тях, отстъпки, всичко каквото се сетите. Направете си SWOT анализ е моят съвет.



EDIT: Да разбирам ли, че още нямате изграден дистрибуторски канал и как ще се доставя до Англия. Директно ще се пращат от тук към клиента или ще се пращат към ваш човек по-големи количества и от там да се пращат на клиента с цел по-ниска цена на доставката.... ?
 
Последно редактирано:
От: Споделете идеи, съвети, критика относно стартиране онлайн магазин за UK пазара

Мен ми изглеждат супер нещата, имайки впредвид стъпките който си свършил вече (преди да питаш излишни въпроси) и бюджета който имаш само за лого, подхождаш към цялата реализация на идеята правилно, за разлика от повечето хора, който ги е страх и 1 лев да инвестират и преди дори домейн да регистрират 1 година се колебаят. :D

Аз лично нищо не знам нито за свещи, нито за дропшипинг, но ако тези Yankeecandle са основния конкурент, определено може по-добър магазин от техния да се направи. Непременно давай линкове към сайта като стане готов за да критикуваме.

Оттук нататък проучваш няколко уникални (или поне с малко конкуренция) маркетингови ъгъла (с инструмент за ключови думи/по форуми/по фб/навсякъде другаде) - 1-2 по-широки (ръчно изработени свещи от българия/свещи несъдържащи еди си какво си вредно вещество/свещи горящи дълго, незнам и аз..) и 2-3 по-специализирани (свещи за вана/свещи за романтична вечеря, т.н, доста по специализирани от тези де, просто като пример давам), прави се отделен landing page за всяка идея и за всяка идея се пускат по 4-5 реклами като се следи конверсия, не само CTR (може CTR да е 3 пъти по-малък, ама конверсията 5 пъти по-голяма на дадена реклама, случвало ми се е).

Общо взето си е доста занимавка и постоянно тестване. Добре е да се измисли уникален маркетингов ъгъл както казах, ако рекламата ти е "евтини свещи" не се откроява достатъчно. Ако нямаш огромен бюджет най-добре се започва от много малък под-раздел (свещи за еди си какво си) специялно за който големите магазини не са си оптимизирали маркетинга, и после се разраства. Фейсбук рекламата също не е за изпускане, изграждаш си и фб страница и редовно постваш разни информационни работи за свещи, за декорация и т.н, тук таме и линкове към твоя сайт (Както Gary Vaynerchuck съветва). Може и реклама тип конкурс да се пусне (спечели безплатна свещ по твой избор, въведи си е-мейла), абе хиляди вариянти има за пробване, от бюджета зависи всичко.

Предполагам че таргет групата ще са жени над 45, пинтерест е златна мина за това даже и платена реклама май имат от доста време, само не съм сигурен колко трафик от УК имат.

При положение че си легитимен продавач на физически продукти с качествен сайт, няма да имаш проблеми със нито една рекламна агенция, всички ще се радват да ти оптимизират кампанията, и разни rtb може да пробваш с рекламни банери, sitescout не знам дали още са актуални преди години доста ги ползвах.

Относно самата доставка на свещите незнам нищо :(
 
От: Споделете идеи, съвети, критика относно стартиране онлайн магазин за UK пазара

@zbm Мислиш ли, че аз разбирам от свещи и Англия.... ? Стига да знаеш как да си напишеш домашното е много лесно:

Capture4.jpg"
 
От: От: Споделете идеи, съвети, критика относно стартиране онлайн магазин за UK пазар

Разузнаване на конкуренцията е правено, както и на търсенето, SWOT - ok, разширен SWOT - не точно.
Човек в UK има - до там се пращат и после с различни агенции, най вече пощите до пациента :wink: Това съм го писал по-горе, защо не дропшипинг.
Това с домашното е правено още преди 3 месеца, даже и доста по-подробно :wink:

Първо поздравление за нишата, която сте избрали, имате доволен брой търсения през гугъл.uk за свещи.
Проблема е, че като цяло ми се струва че сте действали много инстинктивно и прибързано. Според мен е чисто съвпадение, че сте успяли да влезете в ниша, която има наистина добро търсене, а не сте направили анализ на търсенето.
За да пробиете на пазара ще ви е нужно солидно разузнаване на конкуренцията. Най-големият ви конкурент е yankeecandle . com . Успеете ли да намерите, слабите им страни и ги превърнете във ваши СИЛНИ, ще се радвате на успех. Сравнете си цените. доставката, предложете нещо повече от тях, отстъпки, всичко каквото се сетите. Направете си SWOT анализ е моят съвет.



EDIT: Да разбирам ли, че още нямате изграден дистрибуторски канал и как ще се доставя до Англия. Директно ще се пращат от тук към клиента или ще се пращат към ваш човек по-големи количества и от там да се пращат на клиента с цел по-ниска цена на доставката.... ?
 
От: Споделете идеи, съвети, критика относно стартиране онлайн магазин за UK пазара

@zbm, рекламни мрежи казваш... много пара човек, тук не е лев, два работата! За фейса така и ще се прави, но ще разчитам на други страници най-вече и по-малко на реклама там /без да я пренебрегвам/. Това с лендинг страниците ще го видя, че доста играчка ще е. За доставката споко - аз знам :wink:.
 
От: Споделете идеи, съвети, критика относно стартиране онлайн магазин за UK пазара

Желанието ми, колеги, е да разчупим модела! Рекламата и соц мрежите - ясно! Търсят се по-креативни идеи!
Аз не, че малко съм го разчупил - описанията на всяка свещ ще е приказка за големи /кратка история. Въпроса е как да ги домъкна в сайта пациентите, освен чрез горе посочените варианти. Хайде някоя свежа идея out of the box.
Нещо много съм се замислил за създаването на син океан :wink: - стратегията син океан. Ама съм малък, много малък, за бюджета да не говорим:cry:
Изкарайте нещо от ръкава, нещо което сте си мислили за някоя ваша идея, ех този проект така ще направя, така ще го врътна, но поради една или друга причина - време, постоянство, пари, екип - така и не мислите да го направите.
 
Последно редактирано:
От: От: Споделете идеи, съвети, критика относно стартиране онлайн магазин за UK пазар

Желанието ми колеги е да разчупим модела! Рекламата и соц мрежите - ясно! Търсят се по-креативни идеи!
Аз не, че малко съм го разчупил - описанията на всяка свещ ще е приказка за големи /кратка история. Въпроса е как да ги домъкна в сайта пациентите, освен чрез горе посочените варианти. Хайде някоя свежа идея out of the box.
Нещо много съм се замислил за създаването на син океан :wink: - стратегията син океан. Ама съм малък, много малък, за бюджета да не говорим:cry:
Изкарайте нещо от ръкава, нещо което сте си мислили за някоя ваша идея, ех този проект така ще направя, така ще го врътна, но поради една или друга причина - време, постоянство, пари, екип - така и не мислите да го направите.

Специално със свещи, нямам идея какъв син океан може да сътвориш, виж за друга сфера имам няколко идейки :)
Относно тинкинг аут Ъф дЪ бокс, мога да ти дам пример с един от нашите магазини за доставка на цветя. Там примерно предлагаме услуга за абонамент за цветя за офиса, като на няколко дни наш човек ходи до въпросния офис и сменя цветята с по-свежи :) Ако успееш да предложиш на клиентите си нещо ново свързано с предлаганите свещи ще бъде страхотно. Примерно гравюра на имена в/у свещите. Хващаш най-популярните имена в Англия и стават перфектен подарък :)
 
От: Споделете идеи, съвети, критика относно стартиране онлайн магазин за UK пазара

Персонализацията на свещите я правят някой, аз мислих по въпроса и ще е малко зор, но ще го предложа по нататък. Нестандартното мислене беше по-скоро както съм писал - как да ги домъкна в магазина, а не какво да им предлагам, но и на това съм благодарен. :beer:

П.П. Ти нямаш спирка - кво пиеш? :wink:
 
От: Споделете идеи, съвети, критика относно стартиране онлайн магазин за UK пазара

Хаха ... Monster :D Просто когато разсъждавам по чужди проекти, някак си ми идва музата да мисля и по моите :|
 
От: Споделете идеи, съвети, критика относно стартиране онлайн магазин за UK пазара

Мисли повече какво искат клиентите, какви типове са - не мисля, че са основно жени над 45 определено. Свещи, аромати, красота, стил, лукс, романтика - такава атмосфера се цели и в доста заведения, а също и в спа центрове. Ако имаш възможност да осъществиш контакти със заведения (малки ресторанти, кафенета), спа центрове и да им предложиш хубав продукт на добра цена. Трябват ти много добри снимки на продуктите; фб и пинтерест - здрава работа, PR статии в някои тематични блогове или сайтове, проба за контакт със страници на заведения или работещи там хора през социалките, дори малко нахалство в началото се иска.
 
Последно редактирано:
От: Споделете идеи, съвети, критика относно стартиране онлайн магазин за UK пазара

Ще споделя мнения аз какво си мисля, като ми се сподели за ръчно направена свещ:

1. Скъп подарък, от близък за мен човек. Обиколил някое друго местенце и ми носи сувенир. Сетил се е за мен, купил е свещта и воала.
2. Ръчно изработена свещ с любов. Фамилията, семейството, събиране, сплотяване... Можеш да наблегнеш на този мотив - създаваш приятни спомени сред купувачите ти.
3. Декор - изисканост, изтънченост, нестандартно аранжиране на декора с ръчни свещи, които се набиват на очи.

Та това ми е идва на първо време и без да се замислям много.
Хвани някой с хубав почерк на английски език и при всяка направена покупка, пращай по една РЪЧНО написана благодарствена бележка, че е твой клиент.

П.С. Можеш да направиш и като абонамент, както каза колега по-горе. На точно определена дата, да доставяш на клиента исканите свещи.
П.С.2 Нямам спомен дали си си купил книжката ми преди време (37 ефективни начина да удвоите продажбите си), като я продавах, но ако я нямаш ми напиши на едно лично мейла си, за да ти подаря 1 копие. Може да ти хареса някоя идея от там и да я използваш ефективно. Поне на мен твоята много ми допадна :)
 
От: Споделете идеи, съвети, критика относно стартиране онлайн магазин за UK пазара

аз имам сайт в ук в адски конкурентна ниша, не е невъзможно, но изисква много време, знания и средства. Ако ги няма знанията, късмет и много големи средства. Иначе, това, което ще те посъветвам е, както при всеки друг сайт - виж с какво може да обогатиш нишата, фокусирай се на съдържанието. Виж от какво се интересуват хората и какво питат и пиши на тази тема задълбочени и релевантни текстове, които да отговарят на въпросите. Наблегни и на медията, снимки, видеа, колкото можеш повече и да се доближи до процеса на производство, много хора се интересуват от това.
 
От: Споделете идеи, съвети, критика относно стартиране онлайн магазин за UK пазара

И аз да се изсера в темата - SWOT не се прави от 10 години насам. Правят се други анализи, но за това си е нужен практик, който е в Англия.
Афф. системата трябва да ти е опорна точка. Защо ще чакаш продажби? Та нали при афф. маркетинга плащаш за резултат. Къде ти е проблемът? Щом не искаш да платиш за 500 свещи, най-вероятно нямаш пари и за анализ на пазара.
Разрови се за няколко силни женски блога в UK и попитай за ревю на свещите - платено или безплатно (предоставяш свещите безплатно). Прати им едни хубави свещи, в една хубава кутията, опаковано, всичко да е ала-бала, като за жени направено. 5 ревюта са ти достатъчни да те изстрелят в орбита. UK пазарът е голям, а социалките са силни. Направи си афф. системата, вземи ревюта и на тези, които първи се съгласят да ти направят ревюта, първо на тях дай достъп до афф. системата, за да имат още по-голяма файда да ти пишат ревюта и да ти правят реклама. Да намериш 10 жени, да им дадеш 1-2 месеца ексклузивен достъп като афилейти, за да направят някоя друга кинта и после пускай wide-open.
Това е моят съвет към теб :)
 
От: Споделете идеи, съвети, критика относно стартиране онлайн магазин за UK пазара

Здравейте!
Извинявам се предварително, че се намествам в темата и поста ми няма да е като съвет към автора, но имам няколко съвсем основни въпроса за онлайн магазин в УК, а не ми се иска да отварям нова тема за това.
Накратко обяснявам каква ми е идеята, от няколко години продавам в ebay имам отворен ebay shop в co.uk отскоро обаче от сайта ми правят спънки и пречат на работата ми с разни ограничения, както и да е..
Бих искала да пробвам да продавам в УК със собствен онлайн магазин, подобен на този в ebay, напълно изчистен с не много продукти. Имам си редовни клиенти от ebay натрупани с годините, но връзката я правим чрез имейл или директно от ebay, не е много удобно затова и се замислям и за този вариант със сайта.
Струва ли си да се захвана с това след като не съм легитимен онлайн търговец?
Колко време ще просъществувам, ако все пак го направя на своя глава?
Ще съм ви благодарна, ако ме насочите със съвет или информация!
 
От: Споделете идеи, съвети, критика относно стартиране онлайн магазин за UK пазара

Здравейте!
Извинявам се предварително, че се намествам в темата и поста ми няма да е като съвет към автора, но имам няколко съвсем основни въпроса за онлайн магазин в УК, а не ми се иска да отварям нова тема за това.
Накратко обяснявам каква ми е идеята, от няколко години продавам в ebay имам отворен ebay shop в co.uk отскоро обаче от сайта ми правят спънки и пречат на работата ми с разни ограничения, както и да е..
Бих искала да пробвам да продавам в УК със собствен онлайн магазин, подобен на този в ebay, напълно изчистен с не много продукти. Имам си редовни клиенти от ebay натрупани с годините, но връзката я правим чрез имейл или директно от ebay, не е много удобно затова и се замислям и за този вариант със сайта.
Струва ли си да се захвана с това след като не съм легитимен онлайн търговец?
Колко време ще просъществувам, ако все пак го направя на своя глава?
Ще съм ви благодарна, ако ме насочите със съвет или информация!

регистрирай си една фирма, какъв ти е проблема?
 
От: Споделете идеи, съвети, критика относно стартиране онлайн магазин за UK пазара

Като за начало докато опипам почвата и видя дали си струва начинанието ще действам без фирма.
На по-късен етап ще го направя, въпроса ми е къде да бъде регистрирана в УК или БГ?
Проучвам и вариант с посредническа фирма, която да ми съдейства за регистрирането с адрес и банкова сметка там(УК)
 

Горе