България с първи излишък по текущата сметка от 14 години насам

От: България с първи излишък по текущата сметка от 14 години насам

Това е една добра новина бих казал, надявам се тренда да се запази :) Лека полека да почнем да излизаме от блатото :)
 
От: България с първи излишък по текущата сметка от 14 години насам

Блеки какъв е твоят коментар на тази новина - на мен лично ми говори че мизерията се е увеличила - другите не знам как го разбират
 
От: България с първи излишък по текущата сметка от 14 години насам

"За последната година до ноември 2011 г. брутният външен дълг на България намалява с 1,08 млрд. евро до 35,5 млрд. евро, което е възможно поради положителния баланс по текущата сметка."

От същия текст.


А аз си мислех, че имаме 4-5 милиарда долара дълга хахахах.
 
От: България с първи излишък по текущата сметка от 14 години насам

Алфчо това е брутен външен, но за държавния си прав като цяло е около 16% от БВП можете си направете справа колко е из гърция над 159 Италия 120 Германско и Френско 80-90% и т.н.

А по темата съгласен съм с Куул, за статистиакта се манипулира както сегашната така и за всеки период от последните 14, но като цяло съм оптмистично насторен то и няма как от толкова раздути дефиците на излишък, та така Манта положитлно го приемам, както и по рано ти бях писал все още съм оптимиситено насторен за нас.
 
От: България с първи излишък по текущата сметка от 14 години насам

Направи ли ви впечатление следният текст"и българи живеещи в чужбина с общо положително салдо от 1,7 млрд. евро"
Излиза, че българите в чужбина са осигурили излишъците.
 
От: България с първи излишък по текущата сметка от 14 години насам

Алергодил много неща ще им направят впечатление но в последствие - като например фразата че за първи път от 14 години - като се върна 14 години назад нямам добри спомени - и това не е случайно
Тази статистика за мен сочи че хората в по голямата си част вече са фалирали и купуват само стоки от първа необходимост.
 
От: България с първи излишък по текущата сметка от 14 години насам

Alergodil недей така, че ако бе това истина още по-добре щеше да е така - така както си го описал не отговоря на реалността, а тя е:

"нетни транфери от членството ни в ЕС и българи живеещи в чужбина с общо положително салдо от 1,7 млрд. евро"

Това е изгирало силна роля за намалването:

"Силна роля за излишъка изиграва спадът на дефицита по търговския баланс с 919 млн. евро, или с 33%, до 1,8 млрд. евро за 2011 г."

Като цяло има още доста работата, но се върви в правилна посока
 
От: България с първи излишък по текущата сметка от 14 години насам

Alergodil недей така, че ако бе това истина още по-добре щеше да е така - така както си го описал не отговоря на реалността, а тя е:

"нетни транфери от членството ни в ЕС и българи живеещи в чужбина с общо положително салдо от 1,7 млрд. евро"

Това е изгирало силна роля за намалването:

"Силна роля за излишъка изиграва спадът на дефицита по търговския баланс с 919 млн. евро, или с 33%, до 1,8 млрд. евро за 2011 г."

Като цяло има още доста работата, но се върви в правилна посока

За съжаление е истина.ТУК може да прочетеш повече.
Живял съм в Испания 4 години и съм наясно само от там какви пари идват към България.
А и аз съм на 46 години и отдавна не вярвам на статистика.Ще и повярвам, когато видя хората около мен да живеят по-добре.
Ще се обоснова и защо не вярвам на статистиката.Преди известно време БНБ публикува данни,че депозитите се били увеличили, но после се оказа че
в тази статистика са включили и ипотечните заеми на гражданите. Как да вярвам на такава статистика?
 
От: България с първи излишък по текущата сметка от 14 години насам

Ако правилната посока е намаляване на потреблението - всеки с по едно покривало и към Централни Градски Гробища :D
Като цяло новината не ме радва никак и може да се тълкува така:

Силна роля за излишъка изиграва спадът на дефицита по търговския баланс с 919 млн. евро, или с 33%, до 1,8 млрд. евро за 2011 г.


С 384 млн. евро до 2,4 млрд. евро се подобрява салдото по услугите, от които със 78 млн. евро до 1,9 млрд. евро е подобрението на салдото по международния туризъм.


... преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ), които през 2011 г. са за 1,06 млрд. евро, като намаляват със 714 млн. евро, или с 40% спрямо 2010 г.

Данните показват, че само чуждите банки са намалили инвестициите си в България (под формата на депозити) с 1,5 млрд. евро през 2011 г. Това е така, тъй като българското население спестява усилено и банките погасяват част от дълговете си.


Тоест - няма ама никакво потребление - няма съответно и внос...
Много високорискова страна сме и инвеститори ще се появят при следващото правителство... ако не е същото май...

И хубавата новина е (зависи как се тълкува): Още по-евтинко е станало при нас и идат повече туристи
 
От: България с първи излишък по текущата сметка от 14 години насам

Alergodil, aз ти казвам че 1.7 милярда е общо изпратени пари + членство в ЕС това ти казвам че не е правилно.

Тео съгласън съм с ниско потребление, но това с кредитите не го приемам за ПЧИ щото реално не е инвестиция а кредитиране ама тези кредити за какво идат .... а иначе си е плюс за депозита държи стабилна банковата система. Рисковия фактор, който трябва се гледа е процента на ДЦК-то а то е доста нисък, инвестиротите не ни приемат за рискови - че по-евтинко е при нас това е + очаквам след време ръст на местното произвдоството да замести куция внос дето само некви глупости ни внасят - в питанката се пита как се е държал този стандр преди няколко години и що не сме го продължил по неолибералната схема яко дефиците, щото 97г. пак ще се повтори от тази гледна точка си е добра новината има кеш повече в държавта да покрива задължения вместо да влиза в нови да рефинансира стари и както сме в борд нещата няма са розови, щото ако го погледнем от този ъгъл ако се запзят тези дефиците по милярди на текуща сметка да питам как ще се рефинансират?
 
От: България с първи излишък по текущата сметка от 14 години насам

Сега докато вечерях и мернах по новините следващата статистика - необслужените кредити от населението са скочили с 1 милиард - това вероятно се дължи на доброто състояние на икономиката и на просперитета на дребният бизнес.
 
От: България с първи излишък по текущата сметка от 14 години насам

Хехе айде стига бе излиза новина че като никога за последните години харичм по-малко от колкото печелим и никой не го приема за добро ..... Ясно е че се отлага потреблението, но за сметка на буфер, предпочитам да сме така отколкото без не знам за вас

Да манта , сега намери разбивка на необслужените кредити да ги видиш какви са и какъв е кредитния профил на един такъв човек и ще видиш че като цяло искат си държат високия стандарт, който нямат кинти го покрият - харчат повече от колкото печелят или викате вече е номрлано да имаш 1к приходи и да харчиш за 2к :D ако е така да тогава съм съгласен с вас че положенито е лошо, лошо е че само 2 а не 3 :D А и тези кредити са взети на високите цени преди кризата - интерсното което бях чел е че голяма част от кредити банките са успели да асимилират чрез провизии и други такива методики, което е добре

Хората купуват неща, които не желаят за да впечелятват хора които не обичат - това е без значение сини зелени чеврни или пенбени са на власт както в БГ така и на запад - назапад този синдром е силно изразен само дето се мислят за богати копеленца ама като дойде банката си иска парите ..... разбират че не са толкова богати а дори по бедни от преди да го вземат кредита та така и при нас си имаме семеен приятел последния път ни иска 10к че има да връща на банката е питаме го кво сатана нали пак ти дадохме пари по рано ама свуршиха вика и за какво и кво се оказва той взима Х пари от заплата но харичи близо 2Х Тази криза дето сме сега в нея точно това учи да се научиш да харичш според чергата си и БГ за първи път харчи според чергата си и като гледам има доста пари да обслужи кредити и главници а 2013 ни чакат матуритети на големи ДЦК никой не питат от де ще се вземат за тях кинти А и за ПЧИ нали не си мислите че това са чисти инвестици кредиите дето ги дадоха, нали в крайна сметка си ги искат или селектвино ги гледаме нещата като има кредити има яко неща на корeм а после те банките виновни та и затова правителството винвно без значение кое е че намаляват ПЧИ. Отделно че банките прехвърлят цялата тежест над клиентите си и така проектират загубата си върху клиените чрез увеличение на кредита, ей тука е монопола в който държавта трябва яко се намеси и затова яко е виновна, но до колкото бях чел през 2007 е била приета няква такава вратичка за банкаите да им дава това право - та като цяло не ги е толкова лошо необслужването и ако трябва сме честни това дето се дава по ТВ-то не е вярно:

Първо намаление на лошите и преструктурирани кредити от три години насам

пак казвам гледайте доходността на ДЦК-то то за мен както и ОЛП са едни от най-точните фактори за риска в БГ.

Айде стига от мен по темата, приятна ви вечер че мен тежка нощ ме чака :D
 
Последно редактирано:
От: България с първи излишък по текущата сметка от 14 години насам

Блеки какви буфери какви 5лв - Фискалният резерв се стопи от 8 на 4 милиарда - това е буфера който трябва да пази държавата а него го няма вече на половината.

Как точно прецени профила на необслужените кредити според един твой познат - тези лафове за за богатите дето искат да си държат стандарта и харчели повече от колкото имат ги пускат за залъгалка на баламите. Не че няма такива но не са те определящата маса от лошите кредити.

А поста спрях да ти го чета до момента където си написал че кредитите били скъпи преди кризата. - поредното ти изказване което доказва че си много далече от реалният финансов живот в БГ - както се казва в една реклама по телевизията - не става само с четене трябва и практика
 
От: България с първи излишък по текущата сметка от 14 години насам

Манта недей така бе приятелю, само около краставичката - да не са ви спрели парите от ЦК-то за пропаганда - Стига си въвеждал в заблуда - не бъркай фискаления резерв с излишък по текуща сметка - щото да си говорим скивай кви дефиците е имало по текуща сметка преди а и ти бях ти извадил данни за движенията по фискалния резерв и ти много лесно с популизъм се измъкна, факт е безспорен резерва е стопен но работата на резерва не е да се трупа прах - като цяло не съм много доволен от начина на изразходване но може, много по добре можеше - но аз съм за фин. дисицпилна от колкото вашите разхищения, щото в бъдеще време децата ти ще го плащат - е ти хубаво избяга в УК, ама не сметна че там децата ти ще плащат още по големята брадва...

Смени си източника, някой друг че от толкова червено се забатачваш - протестирахме за АКТА за да имаме достъп до инфото не до пропагандата:

http://www.capital.bg/biznes/finans...ata_ot_dlujnicite_ne_plashtat_dulgove_zaradi/

Кой е той

Според изработения от тях профил на длъжника, той е между 40 и 50 години, жител на голям град - София, Варна и Бургас. Преди години е достигнал висок стандарт, теглил е голям кредит наред с ползването на редица други скъпи услуги.

Статистиката на асоциацията, чиито членове се занимават със събиране на просрочени дългове, сочи, че ако не могат да влязат в бюджета си, домакинствата отлагат сметките си първо за вода и топлофикация.

При тези услуги при неплащане на сметки не се прекратява доставката на услугата, каквато е практиката при мобилните оператори и ток например. Следват отлагането на плащане за бърз кредит, за лизинг на стоки за дома, кредитна карта, потребителски кредит, лизинг на автомобил, ипотечен кредит.

Ако махнеш червените очила - ще видиш кво става колата и скъпите играчки на последно място се плащат, за сметка на другити просрочени - Какво ти говори това ами на мен ми говори едно висок стандрт, който не може се подържа преди и по-време на кризата яко кредити са набълкбокани - защо е така ? Тука няма как да не се сългася с предишните найстина осигуриха доста кинти в държавта но за сметка на големи дефиците и някоя други игри - то си го пише в цифрите, е дойде време се плаща тази сметка нали или искате да е като гъция масивен write off.

Куул прав си сега се заглдах за 5 мин. минаха 10 Q7-ка 15 скъпи БМВ-та няколко лексуса няколко S класи и т.н. суморано средно притеглено колите който са навън евтини и скъпи минават по мои сметки над 30к кво ви говори на вас пък това?

Манта хайде недей че ставаш смешен за лихвата - найстина не става само с четене на червения бюлетин чети малко обективно, че АКТА по-добре да влиза ако ще го караме така

Виж движенито на лихвите гледай какво е било края 2008 и началото до средата 2009 ако нема те затормозя виж и статистиката не е така подредена но ще добиеш пак инфо http://www.bnb.bg/Statistics/StMonetaryInterestRate/StInterestRate/StIRInterestRate/index.htm БНБ ти води статистиката и виж кога е била висока и сега каква е била......

Като и преди не ми се четат червените глупости, та и затова не смятам пиша повече тук --- една добра новина излизе и вие пак, страна работа сте излиза нещо добро и вие го плюете, излиза нещо кофти и още повече плюете .хаха какво да се коментира

Хайде със здраве
 
Последно редактирано:
От: България с първи излишък по текущата сметка от 14 години насам

Блеки не се похлъзвай по лесната плоскост кой не скача е червен. Крайно време е да узрееш с другите мушмули че е възможно да има хора които не са доволни от начина на управление на ГЕРБ и да не са комунисти - но това е за хора с над следно интелигентно явно ти не попадаш там

Аз съм сигурен че ти в краткият си живот до момента заем от банка не си теглил - както и не си имал фирма регистрирана по ДДС или пък реално работеща фирма осигуряваща работници. За разлика от теб на мен тези неща са ми минали през ръцете и за последните 10 години съм изтеглил и обслужвал доста кредити и имам много добър поглед върху реалните лихвени проценти преди кризата и след кризата.

А тази новина можеше да е добра ако този резултат беше дошъл на база работеща икономика и силен износ - тогава тази новина е добра - когато е функция на фалирало население което не потребява е лоша новина и показва че е на път да се удари дъното - не случайно това се е случвало преди 14г в най голямата криза - когато хората нямаха пари за храна - така че крайно време е да свалиш розовите очила и да пораснеш
 
От: България с първи излишък по текущата сметка от 14 години насам

Манта, абе я си признай, ма честно - колко ти плащат от Партията-майка да дращиш само глупости по форумите? :D Или с падането от власт вече не плащат, та сега от яд пишеш? :) Абе как няма една тема, дето да не се обади бре? Една добра новина да има - пак ще я изсучеш на 180 градуса :D
еййй това бесепарите какви хора сте, направо не ми се верва... :D
 
От: България с първи излишък по текущата сметка от 14 години насам

Манта, абе я си признай, ма честно - колко ти плащат от Партията-майка да дращиш само глупости по форумите? :D Или с падането от власт вече не плащат, та сега от яд пишеш? :) Абе как няма една тема, дето да не се обади бре? Една добра новина да има - пак ще я изсучеш на 180 градуса :D
еййй това бесепарите какви хора сте, направо не ми се верва... :D

Аз не съм червен, зелен, син, жълт... (всъщност съм мургав:lol:) но не ме кефят герберите също. Новината, както писах по-горе не е добра, по скоро отразява една лоша тенденция така, че да изглежда по-добре от колкото е всъщност. Според мен сегашното управление е толкова кадърно, колкото предишните не крадяха :)

Специално за антикомунистите, почитатели на ГЕРБ - ГЕРБ имат всички белези на лява партия, провеждаща лява политика (с постоянство и хъс). За разлика от БСП (както соло, така и в тройката с кебапчета), които проведоха редица десни политики...

едит: може би нямаме дясна партия... най-много Костов се доближи от ляво в посока центъра и до там...
 
От: България с първи излишък по текущата сметка от 14 години насам

Открийте разликите...

Из ФАШИЗМЪТ, Желю Желев:
1. Фашизмът установява еднопартийна система, като осигурява пълен политически монопол на своята партия, докато военната диктатура се обявява за безпартийна система, за разпускане на всички и всякакви политически партии без изключение: единствената „партия“, на която се опира, е армията.
2. Фашизмът разчита не само на открития физически терор, но и на подкрепата на широки маси от народа (особено дребната буржоазия), обхванати в най-различни държавни масови организации. Военната диктатура се опира изключително на поголовния терор, без да може да създаде своя социална и политическа база.
3. Фашизмът създава свои масови организации, посредством които обхваща цялото население — професионални, женски, младежки, спортни, детски, докато военната диктатура забранява и преследва всякакви организации и съюзи: от гледна точка на генералското мислене армията е единствена масова организация, която оправдава своето съществуване.
4. Фашизмът успява да унифицира духовния живот на обществото, като го подчини на своята идеология, докато военната диктатура само го тероризира: в тази област фашизмът освен разрушителна дейност се опитва да върши и позитивна, докато военната диктатура се ограничава само с негативна работа.
5. Най-после фашизмът изгражда тоталитарна държава, посредством която ефикасно контролира цялото гражданско общество, докато военната диктатура не винаги може дори да изгради една авторитарна държава, за каквато мечтаят обикновено военните.

Днес:
1. Днес е установена многопартийна система, защитена от праг, който не допуска промяната в нея. На практика всичките години след 1989 във властта са едни и същи хора, привидно сменящи властовите си позиции.
2. Днес терорът не само е открит и подкрепен от властта, той е начин за контрол и принуда. Съдебната система е умъртвена.
3. Днешната система не разчита на масовото организиране на свободното време, усилията са й насочени към финансово заробване на населението, като само на определени индивиди се дава възможност за израстване.
4.Днешната система се стреми да монетаризира духовния живот, като още един лост на въздействие
4. Най-накрая, днешната система изгражда бюрократична държава, посредством която ефикасно контролира цялото гражданско общество

Еволюция :)
 

Горе