Заплащане на програмисти за издигане на сайт

Рейтинг - 100%
5   0   0
Здравейте :)
Имам малко неяснотии и бих искал да ми помогнете.

Как вървят цените за изграждане на сайтове ( естествено, има доста фактори, кои са те ? )
Как да съм сигурен, че цената е честна за свършената работа ?
Като цяло сайта, който искам не е с ecommerce, а обикновен сайт, който ще представя компанията с хубав и модерен дизайн .. блог секции и още модерци секции. Също така сайта ще има Main Site и Membership сайт.
Какви цени да очаквам и как да бъда сигурен, че не ми вземат повече пари? Също така как мога да преговарям да смъквам цените в тази сфера ?

Поздрави и благодаря за отделеното време,
Павел :)
 
Може да смъкнеш драстично цената, ако заложиш и ги подбутнеш към безплатна платформа, някоя премиум тема и вече си е изграждането. Всичко това може да ти докара нещо сносно като крайна цена. Това е моя съвет. Пък и каквото и да си говорим повечето на това се опират. ;)
 
От: Заплащане на програмисти за издигане на сайт

Кажи първо какво търсиш - качество или ниска цена?
 
От: Заплащане на програмисти за издигане на сайт

Въпроса не е "Как да смъкна цената?", а дали сайта ще е "работещ", направен кадърно и да изпълнява ролята за която е предвиден. То голямата файда да е евтин сайта, а да не влиза никой в него или да не може да накара посетителя да ти звънне по телефона и да те потърси за услуга, стока и т.н.
Според мен трябва не да търсиш евтинкото и да се чудиш дали ще те измамят, ами да се разровиш за кадърни хора, които ще помогнат на бизнеса ти да се развива напред.
То нали затова са сайтовете - да карат потенциалните клиенти да се доверят точно на теб или най-малкото да разберат, че съществуваш.
 
От: Заплащане на програмисти за издигане на сайт

Първо седни с лист и молив и си изясни какво искаш да представлява уебсайта ти в няколко точки. Какво да има какво да няма, кой уеб сайт има подобни неща и т.н.
След това поискай оферта от няколко Фирми/фриленсъри. Така ще видиш кой какви цени ти дава и кой мами и кой не. Обикновено с офертата ще получиш и обосновка за крайната цена.
Ако парите са такъв фактор може да обявиш бюджет, който може да заделиш. Така ще получиш още отговори на въпросите си.
Като си харесаш оферти правиш кратко проучване на избраниците. Завършени проекти, мнения на клиенти и т.н. Така ще си изградиш крайно мнение за най-правилното за теб решение.
Задавай въпроси. Добрите фирми/фриленсъри ще ти обърнат внимание и ще получиш всички отговори. Ако те прескачат, лаконични са или не отговарят навреме бягай от такива.
 
От: Заплащане на програмисти за издигане на сайт

Както каза колегата по-горе, трябва да си изясниш какво точно искаш.
След като си наясно какво точно искаш, взимаш и правиш техническо задание, като описваш точка по точка какво точно искаш. Може и да слагаш линкове към други сайтове, от които си харесал някои неща.
Това техническо задани като нищо може да има и над 10 страници, така че колкото си по подробен, толкова по-малко неясноти и проблеми ще си имаш с този, който ще ти прави сайта.

За цените: първо зависи какъв дизайн искаш, дали ще е уникален, дали ще е премиум тема, която ще се закупи и дообработи. Имаш ли лого или и то трябва да се прави.
Най-ниската цена би била с готова система /WP, Drupal, Joomla или друга/ с безплатен темплейт, който малко да се пипне /смяна на цветове и подобни/

Иначе казано цената на това което искаш може да варира от 300-500 лева до 5000 и нагоре :)
 
От: Заплащане на програмисти за издигане на сайт

Здравейте :)
Имам малко неяснотии и бих искал да ми помогнете.

Как вървят цените за изграждане на сайтове ( естествено, има доста фактори, кои са те ? )
Как да съм сигурен, че цената е честна за свършената работа ?
Като цяло сайта, който искам не е с ecommerce, а обикновен сайт, който ще представя компанията с хубав и модерен дизайн .. блог секции и още модерци секции. Също така сайта ще има Main Site и Membership сайт.
Какви цени да очаквам и как да бъда сигурен, че не ми вземат повече пари? Също така как мога да преговарям да смъквам цените в тази сфера ?

Поздрави и благодаря за отделеното време,
Павел :)

Честна сделка няма. Винаги купувача смята, че е дал повече, а продавача - че е взел по-малко.
 
Re: От: Заплащане на програмисти за издигане на сайт

Честна сделка няма. Винаги купувача смята, че е дал повече, а продавача - че е взел по-малко.

Да, за това се събират няколко оферти, след написването на техническо заданието и се преценява, защото един започващ фрилансър и една фирма с голям опит не биха взели еднакви пари, а и в много случаи - не вадят еднакво качествени продукти. Добре помисли и върху това. ;)
 
От: Заплащане на програмисти за издигане на сайт

Както казаха колегите горе, има един прост принцип в действие - "You get what you pay for." ;)

Неведнъж съм виждал как нещо кoето излиза първоначално евтино, по-късно ти излиза двойно и тройно :)

Съветвам де да се поразровиш и да разгледаш в интернет какви цени искат различни фирми и агенции. Дори няма да е лошо да видиш и какви са цените в чужбина (с изключение на индия :D ), за да оцениш "високите" цени на нашия пазар. :)
 
От: Заплащане на програмисти за издигане на сайт

В този бранш не се работи на парче, а на човеко/час. Отиваш при хората, показваш какво искаш, разписвате го като техническо задание, определят ти брой часове, казват си цената на час и ако ти хареса почвате работа. Всяко изменение от първоначалното техническо задание е допълнителна работа, която трябва да се калкулира допълнително. Преговарянето за понижаване на цената не е най-добрата идея, защото винаги е съпорводено с намаляване на качеството, което при възникнал технически проблем може да струва двойно по-скъпо. Ако на това обяснение което ти даде, някой ти каже, че ще ти направи сайт за 120 лв с фактура, значи ще минеш през поне още 3-4 уеб студиа след това за да го докарате на поне що годе прилично ниво. А след като си минал през 3-4 фирми, закъснял си поне 6 месеца с пускането на сайта накрая си склонен на всякакви компромоси, само и само да пуснете нещо в нета, а след това ще дойде и проблема на маркетинга и бранда.
 
От: Заплащане на програмисти за издигане на сайт

Смятам, че отговорите, които колегите са дали, са достатъчни, за да си направиш сметка как да процедираш оттук нататък. Много е важно да се стремиш към по-високо качество, разбира се за сметка на цената, но крайният резултат ще си струва в пъти повече, отколкото, ако минеш по-тънко с цената и някой претупа нещата.

И както казаха останалите - направи списък с всички неща, за които се сещаш и искаш да има в сайта, който даден програмист или уеб студио ще изгражда за теб. Вземи предвид дизайна на сайта, разположението на нещата (тук може и да оставиш избора да бъде по усмотрение на дизайнера, защото той има по-добро виждане от клиента), какви функции, трябва да има сайта и т.н., и тогава вече можеш да пуснеш нова тема в този форум, търсейки хора за изработването на проекта ти.
 
От: Заплащане на програмисти за издигане на сайт

Добих представа за нещата.
Благодаря на всички отзовали се ! :beer:
 

Горе