За птиците и природата - Градина Вискяр

Вискяре, тия насаждения на розмарин приличат. Хич не го докарват на домати.
Май си объркал си разсада нещо тая година.

Иначе браво задето толкова близо до София се намират и диви животни. Да не повярваш.
Естествено, не може да се сръвнява с тъдявашното разнообразие :) . Ама да не почвам да давам примери, че ще вземеш да завидиш.
 
Последно редактирано от модератор:
От: От: От: От: Мисля, че администраторът Blinky (Банко) не е добре !!!!!!!!!!!!!!!!!

Тъкмо таралежа ще ти лови змии, до колкото съм запознат таралежите змиите ги морят.
Змиите също са полезни. Скакалци и друга гад, много мишки унищожават. Гущерите се хранят главно с насекоми. Тази година край доматите се присламчи и голям зелен горски гущер. Ама не ще да позира, гадината!

Noke, бе то аз с мента уж кръстосвах, да дам по-богат аромат, пък и за чай зимата да стават. Ама нещо не се получи. :(
Но пак мога да кандидатствам пред Нобеловата комисия за генетични постижения. ;)
А диви животни и в София има много. Преди доста години дори имаше лисиче семейство край гара София-север. А пък сега с тези занемарени сгради и парцели, пълни с буреняк, вероятно са повече. Природата не търпи празно място.
Наскоро бе гласуването за избор на птица за символ на София. Там пишеше колко вида птици са регистрирани в столицата. Не запомних числото, но не бе никак малко.
Преди месец и нещо, в тополите край реката, от изгрев докъм обяд някаква птица вдигаше страшен джангър - точно като в тропическа гора. За първи път чувам край мен подобни звуци. Вероятно някакъв гласовит папагал. Няколко дни се канех да ида да погледна, че крещеше от високо, в гъстото. И докато се наканя, млъкна. Вероятно белката го бе докопала.
Доста птици се мяркат в градината, включително прелетни. Само синигерите са 3-4 вида. Зимата, заради тежкото време, довтасаха и типично горски птици.
Но тази година е постно откъм птици. Преди имах 4 славееви гнезда, сега само едно бе активно.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Много яка тема момчета....автор е Бискяр Бг!!!!!
Благодарско, Blinky! :beer:

И ако ми напишеш псевдонима правилно... :wink:
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Sova_2.jpg

Sova_1920.jpg



В двора на комшията тази зима.
 
От: От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Sova_2.jpg

Sova_1920.jpg



В двора на комшията тази зима.

Красота :) Все едно гледам зимна приказка. Тази красива сова така се прилива с контраста на боровите клони... Направо е страхотна. :D Аз ако бях там с удоволствие бих оставил няколко парчета месо да се нахрани животното. Но предполагам и на друга храна няма да откаже - една отворена рибна консерва или хляб напоен с олио... В този студ няма начин да не е гладна птицата. Особено зимата - нито змии има да хване, нито мишки, всичко е скрито. Между другото нощните птици ( сови, кукумявки, горски улулици, бухали, чухали ) са символ на мъдростта. Хората са ги смятали че носели нещастия или смърт, вероятно защото само вечер излизат и имат зловещи очи в тъмното, и издават злокобни звуци. А всъщност са безобидни птици които дори са полезни - ловят мишки и змии. Между другото са и много умни.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Днес вадих мед. Пчелите се представиха блестящо! :D

25star25-37.jpg
 
От: От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Днес вадих мед. Пчелите се представиха блестящо! :D

25star25-37.jpg

Обади се напролет да ти пратя боя за кошерите. Срещу мед :)
 
От: От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Днес вадих мед. Пчелите се представиха блестящо! :D

25star25-37.jpg

Колко пъти вадиш мед в годината? Аз на село, като помагах на дядо ми досега 2 пъти вадих, при теб по-силно ли е?

p.s. - не те ли жулят яко така пчелите без екипировка?
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Ще те имам в предвид, тео. :beer:

delta_force, това ми е най-безопасния вариант. Скривам космаците, че ако се заплете някоя пчела в тях, много се сърди от заплитането. И може да жилне по тази причина.
Спокойствие и прецизна работа. Като не ги дразниш, не налитат. :wink:
В софийския регион пашата не е силна. При хубава пролет може да се извад нещо от овошки и акация. Обичайно по това време вадим еднократно.
Преди години извадихме по 30 кг средно от кошер. Но това си бе жив джакпот. Днес извадих мед от два кошера - единия 16 кг, другия 10. За утре имам още два да проверя. Тази зима доста измряха, само 4 останаха.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Ето я моята колекция от хвъркати красоти и подобни:

100_0293.JPG

100_0364.jpg

101_0018.jpg

101_0030.jpg

101_0031.jpg

101_0110.jpg
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр


Красиви са. :) Аз се опитах да сложа снимки на черешарката която бях намерил зимата полупремръзнала и корелата която излетя от отворения прозорец, но нещо не иска да ми ги качва. Иначе ги имам снимани двете едно до друго.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Ето я моята колекция от хвъркати красоти и подобни:

Виж файлът 4510

Тази като я видях, и реших, че не е в България.
Там при теб явно няма гладни цигани да "ловуват".
Хубави патици! :D

Красиви са. :) Аз се опитах да сложа снимки на черешарката която бях намерил зимата полупремръзнала и корелата която излетя от отворения прозорец, но нещо не иска да ми ги качва. Иначе ги имам снимани двете едно до друго.
Качи ги някъде и вземи линк. С тагове
 
Последно редактирано:
От: От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Тази като я видях, и реших, че не е в България.
Там при теб явно няма гладни цигани да "ловуват".

Да, нито една от снимките не е от БГ. Снимах ги в Нова Зеландия, беше ми интересно как така не бягат от хората и си плуват на воля (е ако имаше гладни роми едва ли щяха да оцелеят). Семейството с малките го срещах няколко пъти из града, черен лебед въобще не бях виждала през живота си или пък красиви люляци през Октомври.

На един от терминалите на сингапурското летище попаднах на живи дървета и ферма за пеперуди. Истинска ферма си беше със специалната растителност, водопад и много влажен въздух. На кой би му хрумнало да прави подобна ферма за забавление на отегчените чакащи?

В Киото в областта на храмовете имаше един парк където сърнички се разхождаха наравно с хората, но това беше по-отдавна.

Правилно казват хората "истини и чудатости много".
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Ето черешарката:









А това е папагал - качулатата корела:



Корелата се опитва да прави политика, но черешарката нещо я избягваше, и двете са женски:



Накрая успяха да постигнат приятелство:

 
Последно редактирано:
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Малко видео - как отварям пчелен кошер.

[video=youtube;_wQWUy9Dub8]http://www.youtube.com/watch?v=_wQWUy9Dub8&feature=youtu.be[/video]
 
Re: От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Ето още нещо интересно за нощните птици: Невероятно сладки бебета бухали
Егати яките животни....много добра тема. Не съм предполагал, че това може да радва толкова много. Авторът има специални поздравления от мен. Доста качествена тема. :)
 
От: Re: От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Егати яките животни....много добра тема. Не съм предполагал, че това може да радва толкова много. Авторът има специални поздравления от мен. Доста качествена тема. :)

Бебета бухалчета. :) Птиците са моята страст, аквариумните рибки и кучетата. Но за птици и рибки - там си е атракция. :) Братле в по предния ми пост, където сложих снимки на черешарката и качулатата корела, имай напредвид че ги гледах в отделни клетки. Колкото пъти им отворя клетките и ги пусна да летят из стаята, толкова пъти черешарката се дърпаше настрани от корелата и ме беше страх да не го клъвне с тоя масивен дебел клюн. Накрая успяха да се сближат но с голям зор. Нормално - все пак черешарката я бях намерил в диво състояние в гората премръзнала и беше голяма, в смисъл не съм я отгледал от малка. Но свикна де.

Някой ако има домашни птички в къщи, нека да пусне снимки, или ако навън е правил такива. Може и аквариумни рибки да пуснете. :)
 

Горе