За птиците и природата - Градина Вискяр

От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Здрасти,
а само семена ли продаваш или може от някъде да си купи човек от твоите домати, краставици и други неща.
Бих си купил..
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Eй тва е сайт :lol:
Ашколсум бе Вискяр.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Страшни ли са пчелите?

[video=youtube;uN0O9x5eewc]https://www.youtube.com/watch?v=uN0O9x5eewc&feature=youtu.be[/video]
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Здрасти,
а само семена ли продаваш или може от някъде да си купи човек от твоите домати, краставици и други неща.
Бих си купил..

Здрасти.
Може и продукция да се купува.
В момента има касис, френско грозде и цариградско грозде.
Скоро очаквам тиквичките. Доматите закъсняват.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Здрасти.
Може и продукция да се купува.
В момента има касис, френско грозде и цариградско грозде.
Скоро очаквам тиквичките. Доматите закъсняват.

Още нямаш тиквички? :shock:
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Здрасти.
Може и продукция да се купува.
В момента има касис, френско грозде и цариградско грозде.
Скоро очаквам тиквичките. Доматите закъсняват.

Аз бих купувал краставици, домати, картофи, тиквички и такива неща

А къде може да си купим? Видях във фейсбук една снимка на сергия с твоя продукция, ама къде да я намерим ;D
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Разни нрави, разни пчелари. Събиране на мед.
Имате ли такава пушалка?!

[video=youtube;TPIY07gr6Tg]https://www.youtube.com/watch?v=TPIY07gr6Tg&feature=youtu.be[/video]
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

А къде може да си купим? Видях във фейсбук една снимка на сергия с твоя продукция, ама къде да я намерим ;D
Тази година не ходя на сергия.
Влез в тази група - https://www.facebook.com/groups/339971939464107/
В нея публикувам какво има.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Онзи ден Градина Вискяр бе посетена от Slow Food в България.

11053214_1635874439986062_3074879773119496723_n.jpg


Снимка: Dimitar Nikolov
Дизайн: Нели Николова
 
  • Like
Реакции: CTAH
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Български гражданин е задържан в Домодедово за контрабанда на яйца от сокол скитник (Falco peregrinus) за 25 милиона рубли.
Инциденти 15 юли 15:13 UTC + 3
(Специално за ъпхиро, не умеещ да ползва преводача на гугъл.)

Заподозреният успя да разбие почти всички яйца, за контрабандата го очаква до 7 години затвор

© Архив ИТАР-ТАСС / Юрий Машков
МОСКВА, 15 юли. / ТАСС /. Служители от митницата в Домодедово спряха контрабанда 25 яйца на редкия вид сокол скитник (рус. Сапса́н), застрашен от изчезване и вписан в Червената книга на Русия.
"При извършване на митнически контрол в зеления канал на залата за международната отпътувания на летище Домодедово на 8 юли през нощта е бил спрян 54-годишен български гражданин, който летял от Москва до Малта. По време на претърсването в чантата му бяха намерени картонени съдове, в които яйцата бяха кафяво-пъстри, 25 броя. Цената на всяко такова яйце на черния пазар е около 1 милион рубли. "- ТАСС съобщава пресслужбата на Федералната митническа служба.

Според агенцията, гражданинът обяснил, че е купил яйцата за 2800 рубли и те били за лична употреба. След като митничарите извикали ръководителя на руския център за соколи на Научноизследователския институт за опазване на околната среда бе установено, че "откритите обекти са живи образци на сокол скитник." Този вид е включен в Конвенцията за международна търговия със застрашени видове от дивата фауна и флора като застрашени от изчезване, и в Червената книга на Руската федерация е вписана.
При изготвянето на процесуални документи пътникът започнал да хвърля яйца по пода, за да унищожи доказателствата. "Благодарение на намесата на митническите служители от 25 яйца бяха спасени три яйца, две със спукани черупки, както и три или четири ембриона, които може да бъде в състояние да се спасят. Следователно, действията на този гражданин от България има признаци на престъпление по ч. 1, чл. 226.1 от Наказателния кодекс (незаконното движение през митническата граница на най-ценните диви животни, принадлежащи към видове, включени в Червената книга на Русия и са защитени от международни споразумения), "- отбелязва в митническата служба.
В случай на наказателно дело, той може да се изправи до седем години затвор.
Перегрин - граблива птица семейството сокол, смятан за най-бързото същество на Земята, като ускорява до 322 km / h. Той се използва за лов в арабските страни. Поради бракониерски улов соколи Перегрин в Русия се оценява от наблюдатели на птици, не превишава 2-3000 екземпляра.

Falcon_Peregrine%20TAB12MK4-19465-L.jpg


Според „Нешънъл Джиографик“, най-високата измерена скорост на сокол скитник е 389 km/h.

[video=youtube;hbaJX3YyDQ8]https://www.youtube.com/watch?v=hbaJX3YyDQ8[/video]
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Да повдигна малко темата и да благодаря на Вискяр, че ни помогна да спасим една птица. На един колега в терасата му се е ударила неизвестна за него птица и беше временно контузена. Вискяр ни помогна с информация за вида на птицата и евентуално начините, как да й помогнем, за да оцелее. Свърза ни и с природозащитници, които ни посъветваха как да действаме и резултатът е налице. Става дума за т.н. Бързолет. Птицата постепенно започна да яде и да събира сили като на втория-трети ден започна да излиза навън за различно време и да се завръща като у дома си. Ден-два по-късно вече я няма и не се е завръщала като надяваме се вече има сили за дългото си пътешествие. Според тях птицата може безпроблемно да обитава и градска среда, така че е възможна и бъдеща среща с нея и други подобни от същия вид. Ето и 2 кадъра с нея:
11701099_682684598532903_25129644891668767_n.jpg
11825925_682684371866259_1819195005530497583_n.jpg
 
Последно редактирано:
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Добро утро,
Сега видях темата и искам да питам някой знае ли от къде мога да си купя тютюневи семена? Предпочитам да си гледам тютюна, паради факта, че качеството на цигарите е под всякаква критика.
Благодаря предварително!
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Тютюна си иска майсторлък

майсторлък е да го отгледаш, обереш и изсушиш
майсторлък е да го нарежеш
майсторлък е да свиеш цигара

а освен това е незаконно
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Мисля, че е незаконно ако го продаваш. Аз ще го сея за лична употреба. Благодаря все пак за отговорът!
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Обработката е много кофти, пробвал съм преди и не успях.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Предпочитам да си гледам тютюна, паради факта, че качеството на цигарите е под всякаква критика.

Ако е за пушене, откажи се.
Можеш да пренебрегнеш монопола на държавата над тютюна, къде легално, къде нелегално.
Но не можеш в домашни условия да проведеш процеса на ферментация на тютюневите листа. А именно този процес "пригажда" изсушените тютюневи листа към днешния начин на пушене.
 
От: От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Да повдигна малко темата и да благодаря на Вискяр, че ни помогна да спасим една птица. На един колега в терасата му се е ударила неизвестна за него птица и беше временно контузена. Вискяр ни помогна с информация за вида на птицата и евентуално начините, как да й помогнем, за да оцелее. Свърза ни и с природозащитници, които ни посъветваха как да действаме и резултатът е налице. Става дума за т.н. Бързолет. Птицата постепенно започна да яде и да събира сили като на втория-трети ден започна да излиза навън за различно време и да се завръща като у дома си. Ден-два по-късно вече я няма и не се е завръщала като надяваме се вече има сили за дългото си пътешествие. Според тях птицата може безпроблемно да обитава и градска среда, така че е възможна и бъдеща среща с нея и други подобни от същия вид. Ето и 2 кадъра с нея:
attachment.php

attachment.php
Отлична работа! Браво!
Аз пък благодаря на вас за загрижеността и труда да потърсите знание!

Още една история с бебе бързолет:

Спасяването на Редник Утро.

20400_828197513960232_9212308239825447945_n.jpg


Един от онези протяжни дни, в които всичко е като лавина. Цял ден приготвяш храна за безброй животни, приемаш нови и нови животни за доотглеждане, намерени от хора, телефонът звъни непрекъснато... Тъкмо почнеш да храниш, слагаш ръкавици, омърляш се с месо и червеи и телефонът звънне и айде пак сваляй ръкавици, за да говориш по телефона - поредният сигнал вече лети към теб и има нужда от твоето внимание... На целия ужас обаждания от типа "Аз знам, че Вие сте просто един координатор и стоите на бюро, но дали бихте могли да ми кажете....?", а ти преглъщаш с пълно изтощение и промълвяваш "Кажете как мога да Ви помогна?"...

При това положение работата на компютър е нещо далечно и твърде невъзможно, но разбира се, хората, които ти звънят и пишат в съобщения във Фейсбук, няма как да го знаят. ..

Вече късно вечерта сядам за малко на компютъра да пия за 5 минути поредното кафе и виждам, че са тагнали Дивите Животни в някакви коментари. Зачитам се и виждам, че жена е намерила в района на НДК малко пиле, което смята за хищно, но понеже е била с бебе, не е могла да прибере и го е оставила там в тревата. Има снимка, а на нея мънинко алпийско бързолетче в лошо състояние, паднало на земята. Публикацията е от преди 2 часа и може би всичко е загубено, защото за 2 часа на земята котките вече ще са се погрижили да няма пиле...

В коментарите пише, че жената е звъняла на Дивите Животни, но никой не е вдигнал. Поглеждам телефона - само 2 пропуснати и неотговорени обаждания от 30+ и вероятно едното е било точно от тази жена... Толкова ме е яд, отвратително ми е, че заради едно обаждане, на което не съм имала сили да отговоря, пиленцето вероятно е загинало!

Все пак, решена съм да търся начин, защото някъде в мен тлее надежда, че може би не е съвсем късно, трябва да разбера... Веднага пиша на жената, постнала снимката, и на моята приятелка Фани, която е тагнала Дивите Животни. Двата разговора вървят паралелно:

Разговорът с жената, която е постнала снимката:

Falconess Bg
Здравейте. Птицата е насекомоядна, не хищна, бебе е. Там ли я оставихте?

М.Т.
знам, че е бебе
ами да, аз бях с моето бебе и нямаше как да я взема

Falconess Bg
преди колко време?

М.Т.
но я поставихме на тревата в една кутия
.... това можахме да сторим за нея

Falconess Bg
можете ли да посочите точно мястото?

М.Т.
ми около 20:00
секунда
ъгъла на шандор петьофи и витошка

Falconess Bg
ок
каква е кутията

М.Т.
ммммм ниска, без капак..... май от вафли беше

Falconess Bg
цвят?

М.Т.
шарена

Falconess Bg
в тревата ли е

М.Т.
да
ако сте с гръб към НДК се пада левият тротоар

Falconess Bg
добре, отива човек да го търси
аз съм Любомила от Дивите Животни

_________________________________

Разговорът с Фани:

Falconess Bg
имаш ли човек в района на НДК да отиде

Fani Horn
сега ще питам иван, той е с колело

Falconess Bg
ок

Fani Horn
как ще търси бързолет в тъмното, направо не знам

Falconess Bg
оставили са го вкутия

Fani Horn
казаха ли къде?

Falconess Bg
може да е още там ако котките не са си свършили работата
Шандор Петьофи и Витошка

Fani Horn
о, боже мой. а къде да го занесе? у нас ли?

Falconess Bg
да
или ще се уговорим, ако Вяра може дадойде
да вземе от някъде
но сега е спешно
ниска кутия без капак шарена
като си с гръб към НДК е левият тротоар

Falconess Bg
кутията е втревата

Fani Horn
трябва да знам с какво да го храня
ок

Falconess Bg
добре
вода първо

Fani Horn
ок

Falconess Bg
после ще мислим

Fani Horn
намерил го е
извън кутията
сега ще го хване
доста е изтощено явно

Редник Утро веднага бе взет при Дивите Животни, защото състоянието му беше критично - изключително слаб и обезводнен, хлътнали очи, които дори не се отварят. Малкият е бил в това състояние, когато е паднал и точно заради него е паднал, всъщност. Няма да разберем защо не са го хранили достатъчно родителите му.

Редник Утро беше обезумял от глад и каквото се докоснеше до главата му се опитваше да погълне. След течните витамини и малкото количество храна първоначално, защото гладувало животно не трябва да се натъпква с храна, редник Утро заспа, а до него аз стоях и се чудех дали ще има утре за него, дали ще се събуди...

Утрото дойде, а с него и Утро отвори очичките си :)

11745493_828661533913830_1103294105397180149_n.jpg


Дивите Животни / Wild Animals
Помните ли Редник Утро?

11822439_843228935790423_2803833313465821887_n.jpg



Помните ли Редник Утро, за който не беше сигурно дали ще доживее утрото? Той замина... за Африка smile emoticon

След драматичната история на неговото спасяване, редникът спокойно растеше сред другите бързолети и поглъщаше невероятни количества храна в нашия Бебешориум.

Вчера сутринта, вече пораснал достатъчно, той показа, че иска вече да лети - момент, към който са насочени всичките ни усилия за всички наши бебешори пациенти. Проверихме перата дали са израснали и след като стана ясно, че той е в пълна бойна готовност, младата птица бе изнесена навън, една човешка ръка се протегна нагоре държейки го и редникът огледа новото утро и истинския за него свят.

Очите му попиваха гледката известно време, той погледна за миг назад, след което махна мощно с прекрасните си крила и тръгна... към Африка... без багаж, без приготовления, без нищо, което да го спре... в новия живот. Получи повиквателна и се яви по служба.

Успешно изпълнение на мисията, редник! За нас беше чест да бъдем близо до теб, когато имаше нужда!
 

Горе