Има ли място за благодарности по вашите сайтове?

meleager

Active Member
Рейтинг - 100%
9   0   0
Днес ме осени една идея, касаеща свободната "професия" фрилансър. Никъде не съм виждал, а може би просто не съм попадал на сайт, който да изкаже благодарност към изпълнителите на отделните елементи на сайта. Обикновено виждаме кой е автора на WordPress темата или дизайна на сайта, но не и напр. кой е написал текстовете, били те ПР статии, продуктови описания и т. н. Представям си нещо като секция, сегмент, линк .. формата може да варира, с надслов напр. БЛАГОДАРНОСТИ (сигурен съм, че ще се сетите и за по-подходящ), изброяващ всички, взели участие в изграждането на сайта.

Пример: Този сайт (проект) беше изграден (осъществен) с помощта на (изредени поименно или с никове, било то частно лице или фирма)
1 - основна идея, 2 - графичен дизайнер, 3 - копирайтър, 4 - редактор, 5 - преводач, 6 - художник, 7 - SEO оптимизатор и т.н. и съответно линк към личен сайт, портфолио, представяне, онлайн визитка или тема във форум, ако няма друго, разбира се със съгласието на изпълнителя.

Така, ако някой влезе в сайта ви и прочете напр. текст, който го впечатлява, или види лого-"убиец", може да потърси директно услугите на този, който го е сътворил. По една или друга причина това не е практика, но не виждам защо да не стане и то по инициатива на българското уеб предприемачество (или част от него).
Какво мислите?
 
От: Има ли място за благодарности по вашите сайтове?

Ти как си го представяш това? Нещо като 15те минути финални надписи на филм?
 
От: Има ли място за благодарности по вашите сайтове?

Идеята ти е много добра, но ще ти отговоря според мен защо това не се случва. Българинът е горделив и в много от случаите заядлив човек. Много рядко са хората, които изказват благодарност за някаква услуга (дори да им е харесало супер много). Всеки предпочита да си преписва чужди заслуги и да трупа имидж на гърба на черноработниците. В много от сайтовете дори забелязвам, че хората пишат с измислени псевдоними, като дори и редакторите се крият. Това може би е породено от страх или нещо подобно, не знам, то ако някой иска винаги може да те намери. Работата на другите рядко се зачита и всеки гледа да избере евтината услуга, макар и некачествена.
 
От: Има ли място за благодарности по вашите сайтове?

Идеята ти е много добра, но ще ти отговоря според мен защо това не се случва. Българинът е горделив и в много от случаите заядлив човек. Много рядко са хората, които изказват благодарност за някаква услуга (дори да им е харесало супер много). Всеки предпочита да си преписва чужди заслуги и да трупа имидж на гърба на черноработниците. В много от сайтовете дори забелязвам, че хората пишат с измислени псевдоними, като дори и редакторите се крият. Това може би е породено от страх или нещо подобно, не знам, то ако някой иска винаги може да те намери. Работата на другите рядко се зачита и всеки гледа да избере евтината услуга, макар и некачествена.

Е, като проблема е в българина дай да видим НЕбългарски сайт с подобна секция. Някой онлайн магазин може би...някое голямо онлайн издание...Убеден съм, че и там за дизайн и какво ли не са взели участи много хора.
 
От: Има ли място за благодарности по вашите сайтове?

Причината да няма подобна секция е, че има доста хора, които не държат на онлайн популярността. Друга причина би била това, че например някаква фирма - собствениците или служител във фирмата намира разни проеки за изпълнение и съответно е необходимо екип за изпълнението на дадения проект. То накрая, ако след всеки проект пише кой какво направил и чак линкове към лични сайтове и въобще контакти за връзка, какво ми пречи другия път аз да се обадя лично на граф. дизайнер или копирайтъра, които си вършат перфектно работата?Вместо да се занимавам директно с фирмата?

Има фирми, които имат страница "Екип". Това е достатъчно.

Има и друго, ако въпросната фирма има само 1-2 човека, които имат работа само за тях си и си я разпределят, то защо да си благодарят само на себе си?
 
От: Има ли място за благодарности по вашите сайтове?

Това като цяло е практика при безплатните продукти (било то лого, плъгин, текст). Не е прието на нещо, за което си си платил, да оставяш благодарности или контакти за обратна връзка към автора.
 
От: Има ли място за благодарности по вашите сайтове?

Ква благодарност за логото което съм платил или статиите които също са платени?
 
От: Има ли място за благодарности по вашите сайтове?

Всяка идея е хубава защото най-малкото води до друга идея :)
Сега например се замислих. Понякога слагам в сайт на клиента връзка към мен (сайт, мейл, тел...). Какво ми пречи да сложа долу един линк към вътрешна страница на клиента в която да се опише какво как и от кой е направено? Това дава възможност да се сложи повече описание, начини за връзка а и стой в сайта на клиента, който явно ви уважава и дава препоръка към вас.
Който не иска - просто да не го прави.
Благодаря meleager, идеите са хубаво нещо.
 

Горе