Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

  • Да, искам.

    Votes: 64 70.3%
  • Не, не искам.

    Votes: 23 25.3%
  • Не знам.

    Votes: 4 4.4%

  • Общо гласове
    91
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

целта на подписването с електронния сертификат е да докаже, че електронното волеизявление е направено от притежателя на частния ключ, опционално може да се докаже кога е направено волеизявлението в точна дата, час, минута, секунда. използването на тази технология за гласуване е нарушение на Конституцията, защото поне един(само че реално бройките са поне 2O) оператор на CA издател на сертификата може да свърже еднозначно физическото лице със номера на сертификата,
разделянето пък на вота от подписалия го сертификат пък си е откровена фалшификация, тъй като фактически е вземане на саморъчно написана от избирателя бюлетина и преписването и наново на друг бял лист и пускането и в друга урна, дали това става на ръка от оператор или от програма или комбинирано си е равнозначно на подмяна на вота, тъй като никой не може да гарантира верността на преписаното, нито пък ще има алгоритъм за обратна проверка, ако пък има то автоматично става явно гласуване.

с две думи електронното дистанционно волеизявлени може да е или:

1.еднозначно/непроменимо, но не и тайно, възможно е да се даде опция, даже си е задължителна да се даде опция за проверка как е отчетен вота.
2.само тайно, без гаранции за неподменен вот.
3.само тайно, без гаранции кой е гласувал и има ли право на глас изобщо, без гаранция по колко пъти е пуснал вот.

ако някой желае да използва електронно дистанционно гласуване да промени Конституцията, като отпаднат текстовете "с тайно гласуване"!
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Стига с тая тайна на вота, наредил си един тон високопарни уредби, които никой не спазва. Конституцията за нищо я нямат тука, да почна да давам примери ли? В по-голямата част се нарушава.
Давай по същество - как ще се гарантира липса на манипулация.
Електронното гласуване на практика променя държавната структура, и се връщаме във времената на светлия соц. Ей това направи неграмотната некъпана река, дето окончателно прецака живота не само на децата, ами и на внуците си. Ега ги тероризират циганите до сетния им дъх, това заслужават с простотията си! Не знае как изглежда компютър, ама се наредила да си каже мнението, по тема, дето и тия от бранша нямаме единно мнение.
Всеки "народ" си заслужава "управниците"!
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

за липсата на манипулация и за гаранцията срещу манипулации вече съм написал и тя е в точка 1., и такава гаранция досега не е съществувала, но същата тази гаранция дава възможност и за 100%-това гаранция на купен срещу получен вот!

Конституцията е в основата на всички закони, всичко друго е строене на въздушни кули, дебилски въпроси на референдум и разговори на седянката...
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

за липсата на манипулация и за гаранцията срещу манипулации вече съм написал и тя е в точка 1., и такава гаранция досега не е съществувала, но същата тази гаранция дава възможност и за 100%-това гаранция на купен срещу получен вот!

Конституцията е в основата на всички закони, всичко друго е строене на въздушни кули, дебилски въпроси на референдум и разговори на седянката...

1.еднозначно/непроменимо, но не и тайно, възможно е да се даде опция, даже си е задължителна да се даде опция за проверка как е отчетен вота.
И какво ще ме спре да си видиш вота правилно, а да ти го преброя грешно като програмист? Може всички да си го видите правилно, но няма как да се преброите, че да валидирате каквото съм ви сипал!
Наистина ли искаш да ти изброя по колко параграфа се газят констиц. ни права? Аман от политическо говорене, имахме си Местан за словоблудства и него не изтърпяха, отворихте кутията на Пандора с неграмотния си вот! Сори, но не заслужавате по-мек изказ!
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

И двамата твърдите едно и също, пък се нападате. Поне си четете мненията де, не е лошо.

И сега да уточним малко
поне един(само че реално бройките са поне 2O) оператор на CA издател на сертификата може да свърже еднозначно физическото лице със номера на сертификата
Категорично не е вярно. Това са две, независими системи - едната те проверява дали имаш правото да гласуваш, след което ти дава удостоверението за това. Това удостоверение носи единствено информацията, че имаш право да гласуваш и до тук. Втората система получава това удостоверение и брои гласа ти, но няма представа кой си.
Ако трябва да го опиша като офлайн - отиваш при едната лелка, тя ти проверява личната карта и данни, след което ти дава удостоверението (бюлетината), с която ти отиваш да дадеш гласа си. Двете системи нямат връзка. Ако твърдиш, че едното е фалшификация, то и другото е фалшификация.
Тайната на вота е съвсем (за да издразня Rabin :) ) сигурна.

Нека сега уточним кои са тия, които не знаят как изглежда компютър, че ми е странно? Също така, откъде ще дойде манипулацията? Как влизаш в системата и я манипулираш, кое манипулираш, данните в базата ли, самите данни на входа на базата ли, анализа на данните ли, подменяш резултата ли? Как го правиш, откъде?
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

ова са две, независими системи - едната те проверява дали имаш правото да гласуваш, след което ти дава удостоверението за това. Това удостоверение носи единствено информацията, че имаш право да гласуваш и до тук. Втората система получава това удостоверение и брои гласа ти, но няма представа кой си.
И кой ще спре свети Бойко да ги свърже?

Тайната на вота е съвсем (за да издразня Rabin ) сигурна.
Сигурно е, че дори гола кука не ви трябва, да се уловите. Захапвате влакното и стискате здраво!
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

1. Бойко не може да ги свърже, щото техническото решение не предполага такава връзка. За да стане това, извън проекта, Боце трябва да поръча допълнителен интерфейс, който не знам дали някой би се навил (и би могъл чисто технически) да му разработи.
2. Убеден съм в голата кука, но аз предоставих достатъчно аргументи защо е сигурна тайната на вота. Не видях контрааргументи.
3. Не видях и аргументи или поне бегли насоки как ще се манипулират данните и къде, в коя им част.
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Как да коментирам в конкретика система, дето е мъртва по рождение, и няма дори елементарни защити?
Боце трябва да поръча допълнителен интерфейс, който не знам дали някой би се навил (и би могъл чисто технически) да му разработи.
Св. Боко може да нарине милиарди, за да остане на власт. Все ще се намери фирма да му свърши работа, срещу някое милионче.
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Нямам никакво съмнение в подобна умисъл на Боце - най-малкото би наринал наши, а не негови милиарди. Ще намери и фирма, и то не за милионче, за 50 000лв аз се сещам без особени трудности поне 10 такива. Тук обаче идва и трудността. За да направиш интерфейс между две системи, някой трябва да ти даде техните описания и изисквания. А това вече е производителят на решението. Такива пък са 4-5 фирми в света, и те си пазят тоя бизнес като ташаците си. Пазят си го, щото е достатъчна една издънка нейде по света и решението приключва жизнения си път.
И понеже системата няма елементарни защити, още чакам поне елементарен начин как, какво и къде, на кой етап може да бъде манипулирано. С това не твърдя, че не е възможно. Твърдя, че е безбожно трудно, ако решението е внедрено добре.
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

... За да направиш интерфейс между две системи, някой трябва да ти даде техните описания и изисквания. А това вече е производителят на решението. Такива пък са 4-5 фирми в света, и те си пазят тоя бизнес като ташаците си. Пазят си го, щото е достатъчна една издънка нейде по света и решението приключва жизнения си път.
И понеже системата няма елементарни защити, още чакам поне елементарен начин как, какво и къде, на кой етап може да бъде манипулирано. С това не твърдя, че не е възможно. Твърдя, че е безбожно трудно, ако решението е внедрено добре.
Koи са тия фирми, и какъв софт са написали, като знам за една държава, де гласуват електронно. Знам и за 4-5 дето са го въвели, и после са се отказали!
Стига с тия простотии за дядо Мраз, давай по същество, че темата е сериозна!
Имена и цитати искам, не малоумия за баби!
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Нищо не ти разбрах. Ти твърдиш, че знаеш кои са пропуските в решенията, но ме питаш мен за имената на фирмите и решенията? :shock:
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Нищо не ти разбрах. Ти твърдиш, че знаеш кои са пропуските в решенията, но ме питаш мен за имената на фирмите и решенията? :shock:
Изчел съм всички варианти на идеи, съществуващи системи, и негативни опити за такива. Най-зарибяващото на гола кука е Биткойн алгоритмите. Има 1-2 теми в помиярския форум, де ме баннаха основно заради критиката по това гласуване. Мога да се подкрепя с линк, а може и лесно да ги намериш.
Има и тема в bgdev, където сме го обсъждали професионално, и пак така решишме, че няма начин да се направи, и да няма забележки откъм сигурност.
Искам да видя ти каква информация имаш, за да поддържаш яростно такава тема, бидейки видимо безхаберен по въпроса!
Айде да го напиша като за тебе...
Как, аджеба се нареди на опашка с некъпаните баби с бастонките, да си изходите вота, де нямате на идея за какво иде реч!
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Още не съм видял от теб нито един аргумент или каквато и да е конкретика как ще манипулираш електронен вот, за сметка на обилни квалификации. Докато аз дадох няколко примера за защити, които не виждам да си коментирал или оборил. Не те разбрах точно за каква информация ме питаш - щом си такъв разбирач и знаеш всички идеи и съществуващи системи, не виждам причина да ме питаш мен кои са фирмите и решенията. И нямам представа кой е помиярския форум.

Но пък нека пробваме, щом си видял и разбил всички системи, предлагам ти да споделиш къде са пропуските в най-известната - тази в Канада, Швейцария, Норвегия и Индия. Там вендорът е един и същ.
 
От: От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Още не съм видял от теб нито един аргумент или каквато и да е конкретика как ще манипулираш електронен вот, за сметка на обилни квалификации. Докато аз дадох няколко примера за защити, които не виждам да си коментирал или оборил. Не те разбрах точно за каква информация ме питаш - щом си такъв разбирач и знаеш всички идеи и съществуващи системи, не виждам причина да ме питаш мен кои са фирмите и решенията. И нямам представа кой е помиярския форум.
Искам първо да видя ти на кое казваш, че вярваш, и нямаш забележки. После аз мога да те зарина с идеи, реални опити, и негативни такива.
Още не си на стъпалото да ми изискваш аз да ти давам информация. Искам да видя какво ви накара да паднете с деменциралите пенсии, после мога да те зарина с колкото искаш линкове и инфо!
Зомбирания форум е offroad-bulgaria. Прилича на секта, водена от трима неграмотни мода. Може да ме намериш по същия ник.

Но пък нека пробваме, щом си видял и разбил всички системи, предлагам ти да споделиш къде са пропуските в най-известната - тази в Канада, Швейцария, Норвегия и Индия. Там вендорът е един и същ.
А, верно ли гласували електронно там? Линкче, нещо???
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

О, аз не съм ти на стъпалото и не мога да ти искам информация, но ти на мен можеш? :D Тук някъде разговорът приключи. Може да продължи, ако случайно срещна поне някаква мъничка дори не конкретика, а мъничка идея как точно ще се пробие такава система. Която и да е от всичките, които знаеш. Не за друго, просто искам да грабна идеята и да се изкача на някое по-горно стъпало :lol:
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

http://bnt.bg/news/referendum-2015/elektronno-glasuvane-po-sveta
Само прословутата Естония, дето е на всички в устата- и вече ми омръзна само за нея да слушам.
Останалите - получават по пощата pin код, където е изключена тайна на вота. Сума и държави са отрекли дистанционното гласуване като несигурно. Това с червеничкото на картата.
phpThumb.php

http://ime.bg/bg/articles/elektronnoto-glasuvane-plyusove-i-podvodni-kamyni/

Ето още малко митове, в статията се казва, че само прословутата Естония (вече ми се драйфа от това име) - само там има напълно работеща дистанционна система. Дето нито е по-евтина, нито по - използвана, нито без проблеми.
http://www.bgnes.com/analizi-i-interviuta/analizi-i-interviuta/4371825/
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Чакам отговор на въпроса как ще хакнеш най-популярната и използвана система за електронно гласуване. Къде са й пропуските, как се хоства, как ще я пробиеш или манипулираш данните. И ако може с твои думи, не да ми казваш - ей тук пише. До тогава разговор няма.
Между другото, прави впечатление, че в Европа, Америка, че и в Азия има подготовка за електронно гласуване на различен етап - къде на фаза дискусия, къде въведени машини или интернет гласуване. Само в Африка няма ни проект, ни дори дискусия за такъв. Предполагам, по твоите обяснения и логика, там живеят умните хора, дето ги разбират нещата.
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Чакам отговор на въпроса как ще хакнеш най-популярната и използвана система за електронно гласуване. Къде са й пропуските, как се хоства, как ще я пробиеш или манипулираш данните. И ако може с твои думи, не да ми казваш - ей тук пише. До тогава разговор няма.
Вероятно за десети път го пиша. Няма да я хаквам аз, или някой отвън. Ще я манипулират отвътре! Тия, дето са на власт. Системата е при тях - каквото и кажат - това ще покаже. А теб няма да те пуснат да припариш до сградата с компютрите. Не, че ако те пуснат ще разбереш!
Между другото, прави впечатление, че в Европа, Америка, че и в Азия има подготовка за електронно гласуване на различен етап - къде на фаза дискусия, къде въведени машини или интернет гласуване. Само в Африка няма ни проект, ни дори дискусия за такъв. Предполагам, по твоите обяснения и логика, там живеят умните хора, дето ги разбират нещата.
Глeда ли hacking democracy, в Кolibka.com го има с БГ субтитри... Става въпрос как манипулират машините в "напредналата" Америка, и това дори не е онлайн гласуване.
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

А теб няма да те пуснат да припариш до сградата с компютрите.


Сградата с компютрите? БАХАХАХАХАХАХА, тук разговорът наистина приключи. Не съм на високото ти ниво и стъпало, съжалявам. Щом във филм го има.. ясна е работата.
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Сградата с компютрите?
БАХАХАХАХАХАХА
, тук разговорът наистина приключи. Не съм на високото ти ниво и стъпало, съжалявам. Щом във филм го има.. ясна е работата.
Нямам допирни точки с такива като тебе. Опитах до колкото можах. Жалкото е, че имате право на глас!
У другата тема ми едат ушите, че не съм искал да чуя за фейсБоклук. За съжаление - мнозинството иска клюки, жълтини, чалга, сапунки... и вярва на каквото му сипят по теле-визията.
Поне да беше опитал да предложиш конкретна система, да ти кажа откъде ще издиша!
И гола кука не ви трябва - захапвате влакното, и стискате здраво!
Европейците дори пуснаха негрите да им чукат жените, овчедушието няма горна граница. Днес новините вече приличат на наченка на гражданска война. Вече реват кански, ама късно, чадо! Един бан отнесох в сектантския форум - кога разправях преди години какво идва. Родени сте да бачкате до 70 години, и после да ровите по кофите! Погледни през позореца ако не си забелязал... все си мислех, че като изпукат тия дъртофели и малко ще живне следващото поколение!
БАХАХАХАХАХАХА
- деба и аргументите, и твоя глас важи колкото моя :confused:
 

Горе