Ново начинание - дивидентно портфолио (fixed income)

metaverse

Well-Known Member
Вкъщи решихме, че искаме да направим и дивидентно портфолио. Т.е. шефката реши и иска тя да го спонсорира. :D Fixed income ще бъде много популярен идните години, а за мен е по-скоро поредното упражнение. ;)

Та, какъв е планът?

Целата е доход първо на месечна база, а после на седмична. Около 50 компании.

Идеята е за фиксиран, предвидим доход и да събирам реални данни, които имам право да публикувам. Сумите не са важни, а ме интересуват процентите.

Целта НЕ Е по-добър перформънс от SPY или VIG. Наясно съм, че най-вероятно ще е под тяхното ниво като доходност (не се знае де). И двата продукта имат съвсем друга функция. Също не са лесно достъпни за българи, защото са нужни пари за поне 100 бройки.

Параметрите са следните засега:

- Минимум $50 на месец.
- Дивидент от 3-4% с история за покачване.
- Payout ratio от 30% до макс 50%.
- Минимум 5г. история увеличаване на дивидент.
- Избраната компания трябва да дава дивидент в текущия или най-късно следващия месец.
- Доходите от дивидентите ще се реинвестират обратно в акцията, от която е дошъл (drip investing).
- Без продаване и ребалансиране поне 5г.
- Брокера отново е IB и това е отделен акаунт.

Остава един въпрос да решим дали да минава през фирмата. Някой някъде ми беше споменал, че може да се пести от дивидентите, но май не важи за компании от САЩ, а само за ЕС. Пуснал съм запитвания и ще видим.

Ще направя месечен бюлетин на сайта си с ъпдейти за покупките и съвсем прост анализ защо избирам компаниите.

Нека да видим дали с малко пари няма как да се събере сума след време. ;)

Ако някой има предложения за допълнителни параметри ще се радвам да сподели.
 
Да, да ъпдейтваш темата. Да имаш постоянни калкулации на месечна база, седмичната ще е сигурно трудоемко и не много оправдано. Аз съм супер навит да следвам и по възможност копирам. Забелязал съм, че си от хората, от които в трейдването има какво да се вземе. За това, ако не се води някаква вид борсова спекулация, може да пускаш идеи за съдържанието на този микс. Аз малко съм се отдалечил от всичко това, но с радост пак бих "се качил на коня", особено с такива лесно за отделяне суми на месечна база. Бих бил още по-щастлив, ако в това порфолио са включени няколко високорискови компании, но може да не е търсения от теб микс. :)
 
Да, да ъпдейтваш темата. Да имаш постоянни калкулации на месечна база, седмичната ще е сигурно трудоемко и не много оправдано. Аз съм супер навит да следвам и по възможност копирам. Забелязал съм, че си от хората, от които в трейдването има какво да се вземе. За това, ако не се води някаква вид борсова спекулация, може да пускаш идеи за съдържанието на този микс. Аз малко съм се отдалечил от всичко това, но с радост пак бих "се качил на коня", особено с такива лесно за отделяне суми на месечна база. Бих бил още по-щастлив, ако в това порфолио са включени няколко високорискови компании, но може да не е търсения от теб микс. :)

В това портфолио няма място за рискови компании или спекулация. :)

Имам си друго за такива там знаеш къде бутам с всяка свободна стотинка от трейдването и call опциите (TSLA, AAPL, NVDA).

Единствената цел е предвидим доход и евентуално да събираме данни за идеи за контент.

Ще отнеме много време с $50 де, но понякога ще пускаме повече.

Един бърз пример с JNJ и ако приема, че дивидента ще се покачва с 1% на година, а самата акция с 0.5% на година, като увеличението за дивидента е супер консервативно при положение, че наскоро вдигнаха с 6.6%.

Screen Shot 2022-09-09 at 0.41.39.png

А това е бенчмарк 10г. назад във времето.

Screen Shot 2022-09-09 at 0.43.03.png
 
Ще отнеме много време с $50 де, но понякога ще пускаме повече.
А, ако са $100. Ще се ускори ли. Идеята е да са пари, които заделяш и инвестираш с цел след 5-7 години да имаш натрупан капитал. Мерси много за това пояснение. ;)
 
А добра идея ли е след определени години например 10 или по-малко, когато дивидента те устройва вместо да се реинвестира да се взима всеки месец. Тоест всеки месец да имаш по 500лв доход например.

И как стоят нещата с физически лица в България, дивиденти реинвестиране или не и данъци ?
 
А, ако са $100. Ще се ускори ли. Идеята е да са пари, които заделяш и инвестираш с цел след 5-7 години да имаш натрупан капитал. Мерси много за това пояснение. ;)

Логично е да се ускори.

А добра идея ли е след определени години например 10 или по-малко, когато дивидента те устройва вместо да се реинвестира да се взима всеки месец. Тоест всеки месец да имаш по 500лв доход например.

Все едно питаш добра идея ли е да се съглася да работя за 500лв или 1000лв. :)

За да получиш 500лв. на месец:
- с дивидент от 5% (например MMM) ти трябва акаунт с нещо от сорта на $5,500. Това са ти едни мижави 1,000лв. на месец за 1г. за да ги събереш...
- с дивидент от 2.5% (например JNJ) ти трябва двойно $11,000.


Зависи какъв дивидент избереш и какво искаш да направиш.

Сам виждаш, че даже не са толкова големи сумите ако целта ти е малка.

Аз ще избягвам висок дивидент, защото не е устойчив и рискувам утре да го намалят или спрат, което ще ми омеша сметките.

Според мен 3-5% с payout ratio 30% до 50% е ОК. Payout ratio-то е приходи на компанията спрямо какво трябва да плати на акционерите си. https://www.investopedia.com/terms/d/dividendpayoutratio.asp#:~:text=The dividend payout ratio is,paid to shareholders via dividends.

И как стоят нещата с физически лица в България, дивиденти реинвестиране или не и данъци ?

Като физическо лице дължиш 5% от дивидента на НАП доколкото знам. Другата седмица имам среща със счетоводителката ми, защото търся начин да спестя тези 5%.

В много държави няма данък за fixed income (дивиденти, облигации и др) ако общите ти доходи са под определена сума. Тук май си е твърдо.
 
Последно редактирано:
Не знам защо хората толкова се прехласват по дивидентите. Дали една компания разпределя печалбата си като дивидент или я реинвестира няма особено значение за инвеститора. Инвестирането в дивидентни компании е грубо казано ужасно неефективен начин да инвестираш във value акции, особено ако ще се поддържа портфолио от отделни компании, тъй като там вече комисионните могат да станат дебели, а е актуален и казусът дали не се инвестира по занятие (прословутите 3 транзакции на година), от което следва 15% данък върху печалбата и осигуровки. Или просто може да се купи един value ETF с реинвестиране на дивидентите с 0% данъци, без осигуровки и с минимални комисионни. Като ти притрябват пари - продаваш акциите и теглиш. Друг е въпросът, че и самите value акции не предлагат по-добър risk/reward ratio от широките пазарни индекси.

Между другото fixed income, както подсказва името, са инструменти, които предлагат ясни и предвидими плащания. Примерно облигации с фиксиран купон или заеми с фиксирана лихва. Дивидентите не са фиксирани и варират, а в моментите на турбуленция - още повече.
 
За да получиш 500лв. на месец:
- с дивидент от 5% (например MMM) ти трябва акаунт с нещо от сорта на $5,500. Това са ти едни мижави 1,000лв. на месец за 1г. за да ги събереш...
- с дивидент от 2.5% (например JNJ) ти трябва двойно $11,000.
Тая сметка си я объркал май - с 5500 USD ще получаваш 45лв на месец, а не 500.
 
Като физическо лице дължиш 5% от дивидента на НАП доколкото знам. Другата седмица имам среща със счетоводителката ми, защото търся начин да спестя тези 5%.

В много държави няма данък за fixed income (дивиденти, облигации и др) ако общите ти доходи са под определена сума. Тук май си е твърдо.
Да, моля те дай информация. И определено се декларират, и се плаща ако са на принципа на дивидент. ;)
 
Тая сметка си я объркал май - с 5500 USD ще получаваш 45лв на месец, а не 500.

Да, прав си. Смятах го с DRIP. Трябваше да е без, защото искаме да си задържим парите, а не да влизат обратно.

Не си бях пил сокчетата сутринта. Ще редактирам горе.
 
Не знам защо хората толкова се прехласват по дивидентите. Дали една компания разпределя печалбата си като дивидент или я реинвестира няма особено значение за инвеститора. Инвестирането в дивидентни компании е грубо казано ужасно неефективен начин да инвестираш във value акции,

Напълно съм съгласен с теб, защото ако една компания има дивидент това обикновено означава, че не знае какво да прави с печалбите си ИЛИ има някакъв проблем, който се опитва да замаже със сочни дивиденти.

особено ако ще се поддържа портфолио от отделни компании, тъй като там вече комисионните могат да станат дебели,

Има брокери без комисионни ако те притеснява това левче на месец.

а е актуален и казусът дали не се инвестира по занятие (прословутите 3 транзакции на година), от което следва 15% данък върху печалбата и осигуровки.

Търгувам активно вече доста години. Този закон все още е изключително мъгляв и не е ясно описан. Стига в края на годината доходите от пазарите да са под заплатата ти и под прага за ДДС никой няма да те закача и ще си дължиш 10% за търговията. Дивидентите са 5%.

А винаги можеш да намалиш печалбата като ребалансираш губеща позиция понеже в България такова нещо като tax loss harvesting няма. Казвам го от опит, защото понякога правя по над 100 транзакции на ден.

Или просто може да се купи един value ETF с реинвестиране на дивидентите с 0% данъци, без осигуровки и с минимални комисионни. Като ти притрябват пари - продаваш акциите и теглиш. Друг е въпросът, че и самите value акции не предлагат по-добър risk/reward ratio от широките пазарни индекси.

Май не си прочел първия пост. Изобщо не става въпрос за кое е по-добро като крайна доходност. :) The beauty is in the process, not the outcome.

Едит: също повечето ETF-и имат такси.

Между другото fixed income, както подсказва името, са инструменти, които предлагат ясни и предвидими плащания. Примерно облигации с фиксиран купон или заеми с фиксирана лихва. Дивидентите не са фиксирани и варират, а в моментите на турбуленция - още повече.

Дивидентите се водят фиксиран доход. В някои държави при определени условия не дължиш данъци именно поради тази причина. Има компании със стабилен дивидент без промени надолу в продължение на десетилетия.
 
Последно редактирано:
Още нещо интересно на тази тема.

Дивидентите в САЩ средно и ако става въпрос дълъг период:
- винаги вървят нагоре.
- покачват се с над нивото на инфлация.

За други пазари незнам, не ги следя и нямам желание.

FcNlCEmWAAEN51D.png

FcNl2T9XwAMzf4Q.png
 
Подготвих и спредШИТа за да следя дивидентите. Да живее Google. ;) Макар, че пак имам проблем с това, когато станат повечко Google отказва да дърпа данните с IMPORTHTML.

Остава само да стане готов акаунта и ще направя първите покупки. Чак се вълнувам! :eek::)

Тези са примерни ще ги редактирам с времето, защото искам да добавя още неща. Таблиците ги намерих в Интернет и малко ги украсих по мой вкус.

Също се опитвам да намеря начин автоматично да визуализирам ръста на фиксирания доход с всяка промяна. Май засега ще е ръчно на месечна база след добавянето на нова позиция.

Стабилен, растящ дивидент, колкото и старомоден подход да е, е един от най-лесните, предвидими и нискорискови методи за постигане на финансова независимост.

Screen Shot 2022-09-09 at 21.17.09.png

Screen Shot 2022-09-09 at 21.16.58.png

Screen Shot 2022-09-09 at 21.16.50.png
Screen Shot 2022-09-09 at 21.16.42.png
 
Тук нещо неразбирам пак - годишния ти дивидент общо е ~75USD, а в таблицата по месеци имаш съвсем други цифри (~500+ usd)?

Портфолиото не е реално. Ще добиеш представа като започна да купувам.

Има няколко колони, които не са динамични (въвеждат се на ръка), защото няма как да дръпна динамично данните от брокера. Засега съм ги нашляпал колкото да генерирам графиките. Месечните доходи и самите позиции (акцията + бройките).

Добре ме подсети да ги направя с друг цвят и да се знае, че са ръчни полета.

Всъщност може и да има ако сглобя скрипт, който през API-то на IB ги дърпа и плюе в HTML, а после да импортвам в таблицата с IMPORTHTML пак. :rolleyes:

Няколко таблички са. Ще споделя файла понатам да потърсим грешки.

Screen Shot 2022-09-10 at 17.13.50.png
 
Акаунта е готов. :)

Направих и превод като ще тествам нова схема с дебитна карта -> Revolut -> Wise -> IB. Би трябвало да излиза много по-евтино за малки суми (под $500) спрямо SEPA и превалутиране в IB. Ще я опиша в сайта си след като мине.

Първата компания мислех да е HPQ (ex-dividend е на 13-ти), но май няма да пристигнат парите навреме. Та ще избера нещо друго.
 
Не знам защо хората толкова се прехласват по дивидентите. Дали една компания разпределя печалбата си като дивидент или я реинвестира няма особено значение за инвеститора. Инвестирането в дивидентни компании е грубо казано ужасно неефективен начин да инвестираш във value акции, особено ако ще се поддържа портфолио от отделни компании, тъй като там вече комисионните могат да станат дебели, а е актуален и казусът дали не се инвестира по занятие (прословутите 3 транзакции на година), от което следва 15% данък върху печалбата и осигуровки. Или просто може да се купи един value ETF с реинвестиране на дивидентите с 0% данъци, без осигуровки и с минимални комисионни. Като ти притрябват пари - продаваш акциите и теглиш. Друг е въпросът, че и самите value акции не предлагат по-добър risk/reward ratio от широките пазарни индекси.

Между другото fixed income, както подсказва името, са инструменти, които предлагат ясни и предвидими плащания. Примерно облигации с фиксиран купон или заеми с фиксирана лихва. Дивидентите не са фиксирани и варират, а в моментите на турбуленция - още повече.

3-те транзакции са за продаване, не за купуване, този вид доход е за пенсионери, те не реинвестират дивидента, а го харчат!
5% данък дивидент не можете да го избегнете, и без това е малък, простокирчо като ви вдигне двойно данъците друга песен ще пеете...

p.s. нормалните компании плащат дивидент, само балончестите фирми не го правят!
btw предлагам да включите IMB и BATS от LSE, дивидент плащате точно 5% на НАП, не ви го удържат при плащане в сращ, там е 10% или повече, ако е свързано с петрол.
 
3-те транзакции са за продаване, не за купуване, този вид доход е за пенсионери, те не реинвестират дивидента, а го харчат!

Не е нужно си пенсионер. Аз ако продам цялото си портфолио и го вложа в дивиденти хич няма да ми е зле, но много ще забави целите ми и все още няма да поддържа стандарта на живот, който желая.

Когато дойде момента да имам нужда от повече сигурност е много вероятно точно това да направя.

5% данък дивидент не можете да го избегнете, и без това е малък, простокирчо като ви вдигне двойно данъците друга песен ще пеете...

Напротив. Като юридическо лице има как да се избегне. Скоро имам една интересна среща със счетоводител на тази тема.

Дори без счетоводни врътки ако имаш повечко позиции и някои са на загуба в края на годината можеш да заличиш данъка изцяло ако ти се занимава, защото в България няма правила за tax harvesting.

p.s. нормалните компании плащат дивидент, само балончестите фирми не го правят!

Дивидент се плаща, когато нямаш къде другаде да вложиш парите освен да ги дадеш на акционерите си, които да търсят ROI някъде другаде.
Компаниите, които се развиват имат по-висок ROI върху капитала си спрямо това, което ти можеш да направиш като обикновен човек.

Нали знаеш какво е дивидент и какво се случва при разпределението му? Парите са все твои. Дали ще са включени в цената на акцията или ще се разпределят като дивидент, а акцията ще падне с тази сума надолу при разпределянето няма голямо значение.

Това е и причината основно големи, стари компании да дават стабилни и консистентни дивиденти в продължение на 50-60г.

btw предлагам да включите IMB и BATS от LSE, дивидент плащате точно 5% на НАП, не ви го удържат при плащане в сращ, там е 10% или повече, ако е свързано с петрол.
 
Поправка за Wise:
- На много места пише, че работят преводите към IB, но моите не минаха. Съпорта казаха, че е нормално да ти отказват, защото банката партньор има някакви нови регулации.

Сега ще пробвам и със SEPA през Revolut да видим.

Ако не мине ще си остана с банковата сметка в евро като пускам SEPA от там и така. А как искам да ги разкарам... ;).
 
Малко офтопик ама смятам, че е полезно.

С Револут работи перфектно с безплатен SEPA превод. Имайте предвид, че съм с платен акаунт по други причини, но доколкото гледах това няма ефект върху превода. Wise имат такси и затова се отказах от тях.

Т.е. засега за мен най-евтино и бързо е зареждането с:
1. Карта към Revolut
2. Превалутиране в Евро (ако не са). Имат по-добър курс от банките ни освен ако нямате някакво преференциално банкиране. Все пак сравнете курсовете.
3. IB -> превалутиране в $. Също много по-добри курсове от банките.

Става буквално за 1-2 часа.

А евровата сметка във Fibank отпада и я затварям.
- 60лв. на година на вятъра
- плюс левчето за превода :mad:
- 84лв. на годишна база повече за инвестиции ;)
- или 7% на 1200лв. ако приема, че някой би се решил да внася по 100лв. на месец

Едит: ще опитам да вкарам в сметката и таксите по превалутирането. Сега проверих реално се връзват почти еднакви, но нали съм си фрийк.
 
Последно редактирано:

Горе