Относно теглене на фирмен кредит

sunnyguy082

New Member
Здравейте хора,

Сегааа, малко по-различен въпрос от предния ми, но някой може ли да ми обясни следното: какви критерии следят банките, за да одобрят ЕООД за кредит между 20к и 70к?

За ФЛ е ясно - кредитна история, доход, осигуровки, местоживеене.

Относно ЕООД гледат данъчната декларация може би? Какво друго? Изискват ли някакво обезпечение? От колко време трябва да е фирмата на пазара, може ли да е съвсем нова - 7-8 месеца и да кандидатства за такъв кредит?

Поздрави,
 
обичайните неща, оборот, печалба, за нова фирма едва ли тези пари ще ти дадат освен по някоя програма
 
Като всяка банка, както и клиент, критерият е общо взето все един - да може свободно да го погасява. Да имаш чиста история е другия и последния, но и не по-важност да ти сметнат или направят анализ на риска. В крайна сметка вече в последствие ще изискват доказателства за всичко това. Това поне ми обясниха в моята банка, но като цяло вече може да има и различни изисквания всяка банка. Нужно е също така да си управител / собственик или представител с нужните документи.
 
За Фирма на 8 месеца шанса ти е никакъв. Ти най- малко ако е от толкова не си подавал годишна декларация и нямаш никакви документи за печалба
 
За Фирма на 8 месеца шанса ти е никакъв. Ти най- малко ако е от толкова не си подавал годишна декларация и нямаш никакви документи за печалба
А тези, които искат начален кредит за стартиране? Или се води друг вид кредит?
 
Изискват ли някакво обезпечение?

Темата може да приключи :) защото това е 100% задължително независимо каква е фирмата. Може да бъде и движимо, но много рядко и със смешни оценки. Любимата ипотека е за предпочитане, макс 50-60% от стойността ;)
 
И без това кредитите са тъпа идея. Ако тепърва стартираш нещо, дори да имаш готови пари за чупене, шансовете са бизнеса да се провали и да загубиш инвестицията. Би било по-кофти ако накрая увиснеш с кредит. Ако пък бизнес идеята е толкова невероятна, толкова обещаваща и толкова безрискова, тогава пак няма смисъл от кредити - просто започваш от най-ниското стъпало и се изкачваш нагоре.
 
А тези, които искат начален кредит за стартиране? Или се води друг вид кредит?
Това е съвсем друг кредит, не съм се занимавал никога с такъв, но доколкото ми е известно трябва да свалиш всички карти на масата какво що ще правиш и да има някакво обезпечеване. Например купуваш оборудван фургон-кухня и все едно е заложен, иначе кой би ти дал кредит щото си решил да се пробеваш :)
И без това кредитите са тъпа идея. Ако тепърва стартираш нещо, дори да имаш готови пари за чупене, шансовете са бизнеса да се провали и да загубиш инвестицията. Би било по-кофти ако накрая увиснеш с кредит. Ако пък бизнес идеята е толкова невероятна, толкова обещаваща и толкова безрискова, тогава пак няма смисъл от кредити - просто започваш от най-ниското стъпало и се изкачваш нагоре.
Това са глупости... Айде кажи ми например аз съм готвач и искам да си отворя ресторант . Как да стане без кредит като за един поне приличен ресторант и то някъв бутиков малък с 3-40 места няма да ми мръднат поне 20-30 бона. Нали не мислиш ,че един обикновен работник решил да се захване с нещо има такива пари ей тъй в банката? Или ако ти следя правилно мисълта да почнеш от продаване на кебапчета на Илиенци :D ....
Има едно такова ( ако не рискуваш няма как да спечелиш )
 
Нема да повярвате колко хора, елей пък по-млади и неопитни, напират да вземат кредит, като не на последно място им е мисълта, че все пак МОЖЕ ПЪК И ДА НЕ ГО ВЪРНА 😁 Рискуват един вид още преди да са започнали 😆
 
Трябват ти 2-3 години история с данъчни декларации, както и какви дивиденти си си пускал като собсвеник. Има някаква програма по КОВИД, с която ти дават троен месечен оборот като кредит, но осреднено на средния ти оборот от последните 12 месеца. Т.е. за да вземемш 60к креди, трябва последните дванайсет месеца да имаш среден оборот от 20к на месец. И отново това с данъчните декларации. Никой няма да ти даде кредит без фирмена история, по-добре пробвай като ФЛ ако имаш доказани доходи през там.
 
Нема да повярвате колко хора, елей пък по-млади и неопитни, напират да вземат кредит, като не на последно място им е мисълта, че все пак МОЖЕ ПЪК И ДА НЕ ГО ВЪРНА 😁 Рискуват един вид още преди да са започнали 😆
Има, а има и такива дето цял живот не поемат ниаккъв риск и са си наемни работници форевър... Ясно е ,че всичко си има плюс и минус
 
Трябват ти 2-3 години история с данъчни декларации, както и какви дивиденти си си пускал като собсвеник. Има някаква програма по КОВИД, с която ти дават троен месечен оборот като кредит, но осреднено на средния ти оборот от последните 12 месеца. Т.е. за да вземемш 60к креди, трябва последните дванайсет месеца да имаш среден оборот от 20к на месец. И отново това с данъчните декларации. Никой няма да ти даде кредит без фирмена история, по-добре пробвай като ФЛ ако имаш доказани доходи през там.
Това не е като едно време. Дори като физическо лице , самоосигуряващ се във фирмата е много трудно. А с тая фирма без отчетена цяла година и то на печелба си е безмислено.
Изискват ли някакво обезпечение?
Самият факт ,че е ЕООД трябва да ти говори много.. Колко ти е капитала 20-50 лв?
 
Капитала няма значение, и аз съм ЕООД, капитала сигурно ми е 10лв. Предлагаха ми преди месец кредит на база данъчни декларации и оборот по банковата сметка, но не ми трябваше.

Аз лично за моя бизнес избягвам по всякакви възможни начини да ползвам кредити, защото почнеш ли с тях, все едно работиш 10 дни от месеца за банката, 10 за държава и ако имаш късмет 10 за теб.

Разбира се всеки бизнес си има своите особености, но аз винаги подхождам с нагласата, че е по-добре да имаш бизнес за милион, който си е само твой, отколкото бизнес за 5 милиона, който е на банката. :)

Но моята нагласа е малко може би антагонистична към банките. Преди 10-15 години като ми трябаха пари да спася предишни мои бизнеси от фалит, не ги ебеше за мен и бизнесите ми. Когато не са ми били приятели в трудните моменти, не ми трябват да са ми приятели в добрите. Поне докато мога да си позволя да имам тази нагласа, разбира се. :p
 
Последно редактирано:
Това са глупости... Айде кажи ми например аз съм готвач и искам да си отворя ресторант . Как да стане без кредит като за един поне приличен ресторант и то някъв бутиков малък с 3-40 места няма да ми мръднат поне 20-30 бона. Нали не мислиш ,че един обикновен работник решил да се захване с нещо има такива пари ей тъй в банката? Или ако ти следя правилно мисълта да почнеш от продаване на кебапчета на Илиенци :D ....
Има едно такова ( ако не рискуваш няма как да спечелиш )
Ти като готвач разбираш как да правиш ядене. Може да си най-добрия готвач на планетата, но хал хабер си нямаш как да въртиш бизнес и въобще какво да правиш с пари. Защото на тия неща не те учат в училище. Разбирам мечтата: "Ще си отворя ресторант, на всички ще им е толкова вкусно, всички клиенти ще ме харесват, ще забогатея и това е невероятно". Такива розови очила има всеки новобранец, решил да си отвори ресторант, или някакъв магазин, или все тая какво.

Обясних ситуацията каква е. Нека банката даде кредита, но какво ще стане после? Бизнеса се проваля, а кредита остава. Духаш супата години наред. Ок, сигурно има изключения, но шансовете са ако си новобранец, да НЕ си сред изключенията. Розовите очила ще скрият напълно всички възможности за провал, но провалът е почти гарантиран. Това че си голям мераклия да развиваш собствен бизнес не е никаква гаранция за успех.

Парите от банката дават само възможността да купиш по-бързо някакви неща. Но ако си зелен, не дават необходимите знания и опит да въртиш успешен бизнес.

Айде кажи ми например аз съм готвач и искам да си отворя ресторант .
Отиваш да работиш в хубав ресторант, но освен да правиш манджи се опитваш да разбереш и как се случва целия бизнес. Гледаш и анализираш приходи, разходи, възможните спънки, и така може би няколко години. Докато правиш това можеш да спестиш и някой лев за бъдещия собствен ресторант.

Има едно такова ( ако не рискуваш няма как да спечелиш )
Съгласен съм, но когато рискуваш с чужди пари (на банката) и не ти се получи, после ти се налага да работиш каквото и да е, за да изплащаш лихви. Някой печели в случая, и това е банката.
 
Ти като готвач разбираш как да правиш ядене. Може да си най-добрия готвач на планетата, но хал хабер си нямаш как да въртиш бизнес и въобще какво да правиш с пари. Защото на тия неща не те учат в училище. Разбирам мечтата: "Ще си отворя ресторант, на всички ще им е толкова вкусно, всички клиенти ще ме харесват, ще забогатея и това е невероятно". Такива розови очила има всеки новобранец, решил да си отвори ресторант, или някакъв магазин, или все тая какво.
Аз като готвач имам опит в готвенето, в управлението на кухня, в менежирането на рекламна фирма, в управлението на хипермаркет така като цяло автобиографията. Бил съм от всяка една страна и далеч не съм слагал или сега сложил розови очила. Ти явно не схвана какво казвам аз, да има риск да теглиш кредит да фалираш и после да бачкаш , за да плащаш. Без риск няма успех, без значение дали имаш готови пари, дали теглиш заем и какво що там. Има всякакви хора по-рискови и не толкова рискови.

Съгласен съм, но когато рискуваш с чужди пари (на банката) и не ти се получи, после ти се налага да работиш каквото и да е, за да изплащаш лихви. Някой печели в случая, и това е банката.
Ами не всеки има пара от мама и тати бе човек, има хора, които искат от обикновеното семейство и обикновената професия да се издигнат, а понякога това е благодарение на кредит. Аз не твърдя ,че кредита за каквото и да е е добра идея, но за жалост това е алтернатива, когато нямаш нещо наготово или не си избрал някаква топ професия , от която не само да ти стигат парите , а да можеш да заделяш и с перспектива за отваряне на собствен бизнес.
 
Здравейте хора,

Сегааа, малко по-различен въпрос от предния ми, но някой може ли да ми обясни следното: какви критерии следят банките, за да одобрят ЕООД за кредит между 20к и 70к?

За ФЛ е ясно - кредитна история, доход, осигуровки, местоживеене.

Относно ЕООД гледат данъчната декларация може би? Какво друго? Изискват ли някакво обезпечение? От колко време трябва да е фирмата на пазара, може ли да е съвсем нова - 7-8 месеца и да кандидатства за такъв кредит?

Поздрави,
Ето ти един много готин съвет: вземи си един ден отпуска, обиколи няколко банки и ще събереш достатъчно инфо. Защото ако четеш всичките мнения тук, никога няма да започнеш нищо.
 
Ноката, ето ти нов подпис :)
"Тук пишат хора с много пари, такива с някакви пари и такива без никакви пари, и после всичките се чудят защо нямат консенсус, въпреки, че всеки един е 100% прав" 😆
 
Ноката, ето ти нов подпис :)
"Тук пишат хора с много пари, такива с някакви пари и такива без никакви пари, и после всичките се чудят защо нямат консенсус, въпреки, че всеки един е 100% прав" 😆
Тук в тая тема тоя дето дава мнение е все тая дали има пари или няма, много неподготвен се изказваш. Идеята е тоя пич дали има шанс за кредит или не. На този етап няма , тва е
 
Не знаех, че трябва специална подготовка да се прави, за да пишеш по темата, мислех, че пишеме на база опит :)
Не искам да те обидя, но само един знам в този форум, който пише толкова голословно като теб ;)
 
  • Wow
Реакции: ST-1
Ами не всеки има пара от мама и тати бе човек, има хора, които искат от обикновеното семейство и обикновената професия да се издигнат, а понякога това е благодарение на кредит. Аз не твърдя ,че кредита за каквото и да е е добра идея, но за жалост това е алтернатива, когато нямаш нещо наготово или не си избрал някаква топ професия , от която не само да ти стигат парите , а да можеш да заделяш и с перспектива за отваряне на собствен бизнес.

Търсиш инвеститор/съдружник.
Искаш едиколко си хиляди лв и предлагаш 49% от бизнеса.

ПП: Дефа най-ги разбира тия неща, щото ЧСИ-тата от години му дишат във врата :)
 

Горе