Подновяване на шофьорска книжка - въпрос

mvmrik

Well-Known Member
Шофьорската ми книжка изтича през май месец и трябва да я подновя. Категория B е и доколкото разбрах е необходимо само медицинско. Работата е там, че съм във Варна, а по лична карта се водя в София. Книжката ми също е със софийски адрес, както и колата. Питах един полицай и той ми каза, че няма как да я изкарам от тук, а трябва да ходя лично до София. Имам документ за временен адрес, но явно той не важи. Според него няма друг начин и трябва или да отида и да поръчам експресна поръчка, или да чакам (евентуално да пътувам отново) 1 месец докато стане готова книжката. Въпроса ми е дали това е така или има начин да я изкарам оттук, без да се разкарвам напразно. Ако някой знае, ще съм благодарен да сподели.
 
От: Подновяване на шофьорска книжка - въпрос

Няма начин не те спасява временния адрес, според мене де
 
От: Подновяване на шофьорска книжка - въпрос

Ако смяташ да живееш за постоянно във Варна, отиваш в РПУ-то в чийто район се водиш по местоживеене и искаш да ти прехвърлят досието от София във Варна. Ще трябва обаче и номерата на колата да смениш, както и ЛК освен книжката.
 
От: Подновяване на шофьорска книжка - въпрос

Ако смяташ да живееш за постоянно във Варна, отиваш в РПУ-то в чийто район се водиш по местоживеене и искаш да ти прехвърлят досието от София във Варна. Ще трябва обаче и номерата на колата да смениш, както и ЛК освен книжката.
Много разправии са да си сменям регистрацията, не си заслужава, а и не знам докога ще съм тук :)
 
От: Подновяване на шофьорска книжка - въпрос

Много разправии са да си сменям регистрацията, не си заслужава, а и не знам докога ще съм тук :)

Затова ти казах "Ако смяташ да живееш за постоянно", иначе отиваш в СФ рано-рано да си сред първите на опашката, пускаш експресна за 2-3 часа, вземаш си я и си само 120-150 лв вътре за път и за книжка.Но задължително отиди рано, че има хора от 6 и 30 да висят...
 
От: Подновяване на шофьорска книжка - въпрос

И да си подготвиш правилно документите, че есента докато вадих видях как върнаха няколко човека, заради това.
Трябва да медицинско, не знам само ОП лекар дали става, аз ходих и на очен, помисли добре за неплатени глоби да не са останали, а ако пазиш документи и за платените (дано нямаш никакви) си ги вземи - видях скандали, че били платени, а в КАТ излизат, като неплатени.
Трябва ти валидна лична карта, книжка, талон на книжката, медицинско(и), както и една камара други документи, които поне в Пловдив ги издават в банката?!... :)
 
От: Подновяване на шофьорска книжка - въпрос

Вариант е да си подадеш документите и да напишат там кой ще ги получи, нещо като пълномощно - просто им казваш че еди кои си с ЕГН, ЛК, и трите имена да ги получи от твое име, и по някакъв начин да ти я прати по куриер или друг начин, това в случай че не искаш да платиш за експресна.
 
От: Подновяване на шофьорска книжка - въпрос

Вариант е да си подадеш документите и да напишат там кой ще ги получи, нещо като пълномощно - просто им казваш че еди кои си с ЕГН, ЛК, и трите имена да ги получи от твое име, и по някакъв начин да ти я прати по куриер или друг начин, това в случай че не искаш да платиш за експресна.
Мислех за този вариант, но ми казаха че не може друг човек да ги вземе. Ще отида и ще си пусна по стандартната тарифа. За момента ми е все едно дали ще бъда един месец в София или Варна, все пак и там имам интернет :) Мислех да си спестя разкарването, но явно няма как да стане.
 
От: Подновяване на шофьорска книжка - въпрос

Ходих до София и подадох документите за нова. Оказа се, че може друг човек да я вземе, направил съм пълномощно. Там е работата, че преди да я получи, той трябва да им предаде старата ми книжка и талона.

Мога ли да ги пратя по Еконт, а след това той да ми прати новите? Питам, защото не знам дали нямат някакви ограничения за такива лични документи.
 
От: Подновяване на шофьорска книжка - въпрос

Пишеш документи и толкоз, в едно найлоново джобче от тия за папка, 2 бели листа и между тях книжката(да не я вижда куриера) и.. готово :)
 
От: Подновяване на шофьорска книжка - въпрос

Пишеш документи и толкоз, в едно найлоново джобче от тия за папка, 2 бели листа и между тях книжката(да не я вижда куриера) и.. готово :)
И аз си помислих за това, но се чудех дали няма някой легален начин, дори и да е по-скъп. Все пак това са лични документи и ако по някакъв начин се загубят, ще имам доста разправии, които се надявам да си спестя.
 
От: Подновяване на шофьорска книжка - въпрос

И аз си помислих за това, но се чудех дали няма някой легален начин, дори и да е по-скъп. Все пак това са лични документи и ако по някакъв начин се загубят, ще имам доста разправии, които се надявам да си спестя.

Просто го прати с някакъв приоритет като ценно, важно или нещо от сорта. Понякога трябва да се рискува....
 

Горе