Спомени от следосвобожденска/царска България

Блокът си има стегнация в тоя период.
Стагнацията си е основно и заради вътрешни управленски проблеми и липса на реформи, наливане в тежка индустрия щото "ще построим социализма за 20 години". Ние сме получавали евтин петрол от СССР под пазарни цени и пак сме се осрали. Нали уж беше "развития социализъм" тогава?
 
Стагнацията
Стагнацията си е основно и заради вътрешни управленски проблеми и липса на реформи, наливане в тежка индустрия щото "ще построим социализма за 20 години". Ние сме получавали евтин петрол от СССР под пазарни цени и пак сме се осрали. Нали уж беше "развития социализъм" тогава?

СтАгнацията е за целия блок, като "част" от него ние няма как да сме по-добре, кое ти трудното да разбереш? Инфлацията също спомага нещата да не вървят.

Дай да видим леките години, че са ми по-интересни, каманизма разбрахме, че е зле.
 
СтАгнацията е за целия блок, като "част" от него ние няма как да сме по-добре, кое ти трудното да разбереш? Инфлацията също спомага нещата да не вървят.

Дай да видим леките години, че са ми по-интересни, каманизма разбрахме, че е зле.
Първото изречение се отнася за блока.
 
Първото изречение се отнася за блока.
Не мое да разберем кво дълбаеш? Опитваш се да докажеш, думите ти по-горе, че не е имало кризи и войни ли? Ми не ти са получава.

През 70-те години започва фаза на икономическа стагнация. Опитът да се премине към нов режим на интензивно натрупване с висок растеж на производителността за преодоляване на тези нови ограничения се провали. Влошаването на трудовата дисциплина, милитаризацията на икономиката, както по отношение на големите разходи поради Студената война, така и проблемите с промишлената структура и разпространението на техническия прогрес и големите трудности със селското стопанство при студено време бяха отчасти отговорени. Предвид тези трудности стратегията беше променена към модел на външна търговия, основан на износа на стоки и зависимостта от вноса на основни стоки, което създаде ситуация на голяма външна икономическа (и политическа) уязвимост.

Съединените щати и някои от техните съюзници решават да забранят износа за СССР на много стоки като отмъщение за съветската намеса в Афганистан. Това беше част от глобалната стратегия на Съединените щати за отслабване на СССР през 80-те години, използвайки съветската външна зависимост. Някои анализатори също смятат, че драстичният спад на международните цени на петрола в средата на 1980-те години, причинен от внезапно масивно увеличение на износа на Саудитска Арабия, е част от тази стратегия.

Студена война между основните играчи довела до световна инфлация и разни стратегии и подливане на вода. Сателитите също го отнасят.
 
Не мое да разберем кво дълбаеш? Опитваш се да докажеш, думите ти по-горе, че не е имало кризи и войни ли? Ми не ти са получава.





Студена война между основните играчи довела до световна инфлация и разни стратегии и подливане на вода. Сателитите също го отнасят.
Па аз си мислех, че СССР-то са си самодостатъчни и са върл враг на капитализма... па ся той им виноен пак. Цялата идеология е основана на убавия социализъм и лошио капитализъм. СССР-то си затворил пазара, границите и се изолирал в планова икономика ма кат видяли зора решили да изнасят и да внясят стоки и щото чичо Сам им показал среден пръст, той бил виновен че имали криза. Кат са праиш на голем, после нема да ревеш и да се оправдаваш.

тудена война между основните играчи довела до световна инфлация и разни стратегии и подливане на вода. Сателитите също го отнасят.
Иначе Балканските, ПСВ, Голямата депреся не са причина за тегленето на кредити и кризите, а некадърните управленци. Обаче кога става дума за СССР, немат никва вина за кризата, всичко заради Студената война. 🤣
 
Па аз си мислех, че СССР-то са си самодостатъчни и са върл враг на капитализма... па ся той им виноен пак. Цялата идеология е основана на убавия социализъм и лошио капитализъм. СССР-то си затворил пазара, границите и се изолирал в планова икономика ма кат видяли зора решили да изнасят и да внясят стоки и щото чичо Сам им показал среден пръст, той бил виновен че имали криза. Кат са праиш на голем, после нема да ревеш и да се оправдаваш.
Аха, мислите ти за самодостатъчността да не са нещо като "Киев за 3 дни", което е твърдение на западен генерал, а не на чебурашките. Ама сега папагалите го повтарят през ден...

Т.е. имаш некво фалшиво заложено очакване...

Иначе европата от време едно си ги е шубе от рашъните, нашата история го доказва. И едва ли е имало момент, в който да не искат да ги прецакат.

Ето го как спада вноса на селскостопанските продукти..
Screenshot_20240118-084928~2.png

Иначе Балканските, ПСВ, Голямата депреся не са причина за тегленето на кредити и кризите, а некадърните управленци. Обаче кога става дума за СССР, немат никва вина за кризата, всичко заради Студената война. 🤣

Тука страшно много си проличава невъзможстта да разбираш прочетеното.

Всъщност, никога не съм казвал, че проблема е в управленците... даже напротив, именно кредитите и следвоенните задължения са проблема, а след ВСВ, те не изчезват, каквито са фантазиите ти, даже стават повече.

Изградил си си грешна фантазията за преди 44та, а си с нереални очаквания за след 44та...
 
Аха, мислите ти за самодостатъчността да не са нещо като "Киев за 3 дни"
Ти го цитираш...

Предвид тези трудности стратегията беше променена към модел на външна търговия, основан на износа на стоки и зависимостта от вноса на основни стоки, което създаде ситуация на голяма външна икономическа (и политическа) уязвимост.
Създали са си уязвимост, дет преди тва е нямало. Станали зависими от външни стоки. Демек осрахмеса с "развития социализъм" и станахме зависими от капитализмо.

Друго дет си цитирал от нещата които казах преди това, наливали са в тежка индустрия и производство без да е икономически обосновано:
Опитът да се премине към нов режим на интензивно натрупване с висок растеж на производителността за преодоляване на тези нови ограничения се провали
 
Обаче кога става дума за СССР, немат никва вина за кризата, всичко заради Студената война. 🤣

Всъщност тва не е мое твърдение, а некъв твой вътрешен спор...

Аз нямам проблем, че се взимат грешни решения..., но имам проблем със подобни фантазии

Каманягите са зле и 70-те и 80-те, без да има войни и депресии, там плановата икономика и "деректорете" са основния проблем.

Та, освен "деректорите" имаме: голяма световна инфлация, стагнация, стратегии и планове покрай студената война и не само нея. Това се отразява на чебурашките, съответно и на нас, като техен сателит + задълженията, които си влачим от време оно.


Ти го цитираш...
Хаха, кое цитирам? Идеята е, че си втълпяваш некви очаквания, дето дори тоя от дето ги очакваш ги няма. Затуй е примера.. иначе ето та... зареден с очакване..

Screenshot_20240118-114543~2.png

Създали са си уязвимост, дет преди тва е нямало. Станали зависими от външни стоки. Демек осрахмеса с "развития социализъм" и станахме зависими от капитализмо.

Друго дет си цитирал от нещата които казах преди това, наливали са в тежка индустрия и производство без да е икономически обосновано:

През 70-те години започва фаза на икономическа стагнация.

Както разбрахме тва важи не само за тях, тва че са се оакали с решенията си + леката помощ от стратегията на страхливците е ясно.
 
Та, освен "деректорите" имаме: голяма световна инфлация, стагнация, стратегии и планове покрай студената война и не само нея. Това се отразява на чебурашките, съответно и на нас, като техен сателит + задълженията, които си влачим от време оно.
Факт, отразява се най-вече заради неработещата планова икономика и грешните стратегии за справяне с кризата. Плановата икономика е обречена на провал по дефолт. Не е като да каеш нещо си работи попринцип и заради стагнацията се прецака.

иначе ето та... зареден с очакване..
Ами виж кой съм цитирал горе, Нандито и дружина подскачаха, че ако искали можели да ги превземат за 2 дни ама нямали желание. Иначе тва за 2-3 дни превземане на Киев, мисля че Кадиров го говореше.

 
Последно редактирано:
Не е като да каеш нещо си работи попринцип и заради стагнацията се прецака.
Да де, ама аз не го казвам, ти си фантазираш, че го казвам.

Иначе не е като да каеш, то всичко на световно ниво беше цветя и рози, мир и спокойствие, само наще каманяги не мое се оправят..

Ами виж кой съм цитирал горе, Нандито и дружина подскачаха, че ако искали можели да ги превземат за 2 дни ама нямали желание. Иначе тва за 2-3 дни превземане на Киев, мисля че Кадиров го говореше.


Може да съм пропуснал такива коментари, ако намериш някой дай насам.. или ако четат и тая тема - да си признаят. Ти не я цитираш, а тагваш и питаш.

Кадиров искал.. намери си какво точно казва Кадиров, ако ти е трудно по-късно ше го шерна...

Няма инфо някой от по-официалните рашъни да е заявил такова нещо, освен западния генерал, който засади едно очакване.. което после стана хит сред папагалите.. защото не беше изпълнено....

Та.. същото и с очакването за самодостатъчността.
 
Иначе не е като да каеш, то всичко на световно ниво беше цветя и рози, мир и спокойствие, само наще каманяги не мое се оправят..
Е ако ще сравняваме с 3 войни + Голямата депресия е като да сравним космодиск с космоса. Дори всичко да е цветя и рози в света, тая планова икономика пак се осира, тука е разликата.
Може да съм пропуснал такива коментари, ако намериш някой дай насам.. или ако четат и тая тема - да си признаят.
Ей са ше се върна да рова 2 години назад.

Кадиров искал.. намери си какво точно казва Кадиров, ако ти е трудно по-късно ше го шерна...
Не помня точно кво беше, затва потърсих набързо и излезна тая статия от руска медия в която го цитират.

„Дайте заповед на нашите войници да превземат Харков, Киев и всички други градове, бързо, ясно и ефективно. Наистина ви моля да затворите очи и да оставите това, което се случва там, да приключи за ден-два“, каза Кадиров в канала си в Telegram.
 
Е ако ще сравняваме с 3 войни + Голямата депресия е като да сравним космодиск с космоса. Дори всичко да е цветя и рози в света, тая планова икономика пак се осира, тука е разликата.
Ма то ти ги сравняваш, аз казвам че има натрупване на задължения, които след 44та не изчезват магически..., даже се увеличават и че не сме били неква икономическа сила преди туй.

Ей са ше се върна да рова 2 години назад.
Ами не са връщай, тя топката е у твойто поле.

Не помня точно кво беше, затва потърсих набързо и излезна тая статия от руска медия в която го цитират.
По-скоро са оплаква, че провеждането на СВО по тоя начин... със седене на позиции. Докато текат преговорите се дават много жертви, щото другите си ги бият... Рамазанчо иска картбланш "затваряне на очите" да действа по друг начин за да може нещата да приключат за ден-два..

Рамазанчо разполага ли с "втората армия на света", че да имаш такива претенции към него и неговите думи?

Е, преговорите ги разбрахме, алиекспрес версията на Тръмпчо - Борисчо, казал "ще са бием".... Борисчо вече го няма, а они още си се бият.. и се вижда колко напредват след оттеглянето..... опс.. първата контраофанзива.

Казвам, че днес вие изпълнявате задачата, поставена от Върховния главнокомандващ на територията на Украйна. Но не ми харесва това, което се случва днес около Украйна и вътре в нея. Нашите момчета умират за нищо. Опитваме се по всякакъв начин да гарантираме сигурността на държавата, да не разрушаваме градове, да спасяваме човешки животи.
Моля да дадем възможност на нашите бойци да се докажат напълно, но да им дадем възможност да използват всички възможни и невъзможни свои сили.... Преговорите са добри, демокрацията, свободата на словото, човешкият живот е добър. Но нашите братя, нашите близки приятели умират. Никой не обръща внимание на това, така че това е малко, мисля, несправедливо. Заповядайте на нашите бойци да превземат Харков, Киев и всички останали градове - бързо, ясно, качествено. Сигурен съм, че това ще е повече в полза, отколкото да седят на позиции. Това вече продължава ден, два... седмици, не е добре за нас.... Другарю президент, другарю върховен главнокомандващ, неведнъж съм казвал, че съм ваш пехотинец. Готов съм да дам живота си за вас. Но не мога да гледам как загиват моите и нашите бойци.... Наистина ви моля да си затворите очите и да ми позволите да довърша за ден-два това, което се случва там. Това е моето лично мнение.

Та, Рамазанчо, е готов да поеме ангажимента, ако Владо си затвори очите, да довърши нещата... за ден, два. Също се разбира, че към тоя момент е нямало заповед да се превземат.. а само да се чака...
 
Ма то ти ги сравняваш, аз казвам че има натрупване на задължения, които след 44та не изчезват магически..., даже се увеличават и че не сме били неква икономическа сила преди туй.
Никой не отрича натрупването но както сами си докладват команистите, основите проблеми са им вътрешни.

Рамазанчо разполага ли с "втората армия на света", че да имаш такива претенции към него и неговите думи?
Да не би да съм твърдял, че Путин го е казал, щото само той разполага с нея? Иначе Рамазанчо казал ли го е? Ся не бил имал втората армия, ма в еди къв контекст било, лукуми. Най-малкото чалмите играят не малка роля във войната, все едно някой генерал да го каже. Изобщо много излишно изместване на темата.
 
Да не би да съм твърдял, че Путин го е казал, щото само той разполага с нея? Иначе Рамазанчо казал ли го е? Ся не бил имал втората армия, ма в еди къв контекст било, лукуми. Най-малкото чалмите играят не малка роля във войната, все едно някой генерал да го каже. Изобщо много излишно изместване на темата.

Не си твърдял, но питаш защо не може, т.е. имал си такова очакване. А то е нямало такава заповед, имало е такова желание, ама на съвсем друг човек. Е, поне си отговори на въпроса - "Защо втората армия на света не превзе Киев за два дни"

Дано и другите папагали си отговорят.

За да се върнем в темата, ше кажеш ли в кои години сме били в разцвета си, че имаше претенции, че вадя само "избрани" такива, в които сме били зле
 
Само последно... виж как хубаво е обяснено тук..

След началото на инвазията украински и западни анализатори условно оцениха, че Путин изглежда е предположил, че руските въоръжени сили ще бъдат в състояние да превземат украинската столица Киев в рамките на дни, което в крайна сметка доведе до общоприетото заключение, че „превземането на Киев за три дни“ е била първоначалната цел или очакване на нахлуването. Планираното „тридневно“ превземане на Киев беше допълнително подсилено на 2 март, когато Службата за сигурност на Украйна (SBU) повтори твърдението след публикуването на видеозапис, показващ пленен руски войник, който твърди, че неговата част е била изпратена в Украйна с хранителни доставки за само три дни.

Та.. да си видиш кой ти е насадил очаквянията.
 
Не си твърдял, но питаш защо не може, т.е. имал си такова очакване. А то е нямало такава заповед, имало е такова желание, ама на съвсем друг човек. Е, поне си отговори на въпроса - "Защо втората армия на света не превзе Киев за два дни"
Ква заповед бе човек, хаха?! Добре твърдял съм, мислил съм айде, очаквания, мисли, желания, страшна работа. Фана ма, край!

За да се върнем в темата, ше кажеш ли в кои години сме били в разцвета си, че имаше претенции, че вадя само "избрани" такива, в които сме били зле
Като ми извадиш, къде съм казал за тоя "разцвет", тогава може...
 
Както и да
Ква заповед бе човек, хаха?! Добре твърдял съм, мислил съм айде, очаквания, мисли, желания, страшна работа. Фана ма, край
Идеята беше тука, че имаш некви твои си очаквания за СССР... и как той си бил самодостатъчен... а реално никъде СССР няма такива претенции.

Та, тва горе с 3те дена беше пример за очакване вс реалност.

Като ми извадиш, къде съм казал за тоя "разцвет", тогава може...

Така го изкарваш ти, като пускаш инфо само от тежките години.

Ше извиняваш.. не е разцвет, търсим леките години... които предполагат все пак некъв разцвет..
 
Идеята беше тука, че имаш некви твои си очаквания за СССР... и как той си бил самодостатъчен... а реално никъде СССР няма такива претенции.
Очакванията са на Марксизма, реалността е СССР.

Ше извиняваш.. не е разцвет, търсим леките години... които предполагат все пак некъв разцвет..
 

Горе