Карибски синдром“. Западът започна нов трилър за Кремъл
Брюксел и Вашингтон внезапно преосмислиха отношението си към руската агресия: вместо да се страхуват, те решиха да сплашват, показвайки, че няма да позволят Украйна да загуби и са готови да пренебрегнат собствените си червени линии. Най-сетне...
Евроатлантиците въвеждат нов алгоритъм за прекратяване на войната в Украйна. Бункерният е „усетил кръвта“ и не вижда смисъл от каквито и да било преговори, затова партньорите се опитват да го накарат да осъзнае, че единственият начин да се излезе от украинското военно блато е просто да се прекрати войната и да се изтеглят войските.
Кампанията започна преди две седмици: много политици и анализатори на Запад говореха в един глас, че Путин трябва да бъде поставен на мястото му и че цивилизованият свят няма да допусне Украйна да загуби. Същите тези изказаха политици от най-висок калибър, като Шолц, и експерти от калибъра на бившия командир на американската групировка в Европа Бен Ходжис.
Конкретните действия не закъсняха. Британският външен министър Дейвид Камерън заяви, че Украйна има право да използва британски оръжия на територията на Руската федерация. А Макрон „не изключи“ възможността да изпрати войски в Украйна, ако Русия пробие фронтовата линия и Киев поиска това.
Ако Русия реши да отиде по-далеч, при всички случаи ще трябва да се запитаме дали да изпратим войски, защото Русия е сила за "регионална дестабилизация“ и „заплаха за сигурността на европейците“. Налице е ясна стратегическа цел: В противен случай няма да има сигурност в Европа - каза Макрон.
Американските демократи подкрепиха информационната щафета: въпреки че в Украйна не се изпращат войски, те са готови да помагат с пари, докато е необходимо, в противен случай американците ще трябва да се бият.
„Не можем да оставим Украйна да падне, в противен случай има голяма вероятност Съединените щати да се наложи да се намесят в конфликта - не само с нашите пари, но и с нашите военни“, заяви конгресменът демократ Хаким Джефрис.
Московците реагираха предвидимо, като имитираха реториката от Кубинската ракетна криза през 1962 г., като уж започнаха ядрени учения с тактически ядрени оръжия.
Те ще „тренират“ на територията на Южния военен окръг, отговорен за окупацията на Източна Украйна: пропагандните публицистични материали намекват, че ще атакуват логистичните центрове, инфраструктурата за командване и контрол, както и „ гейтовете на бункерната инфраструктура в Карпатите, където се очаква да бъдат разположени F-16“.
„Изпращането на западни войски на територията на Украйна ще доведе до прякото влизане на техните държави във войната и ние ще трябва да отговорим на това. И, за съжаление, не на територията на Украйна", - бившият руски президент и държавен алкохолик Медведев.
Най-сложният въпрос е докъде са готови да стигнат САЩ и ЕС, за да принудят Путин да прекрати войната. Важно е да се разбере това, в случай че новата стратегия за „принуждаване на Кремъл да прекрати войната“ не проработи.
Повишаването на градуса на международното напрежение очевидно е само един от сценариите за оказване на натиск върху Кремъл, и то многовекторен: Макрон заяви готовност да изпрати войски, ако фронтовата линия се провали, а La Repubblica назовава други причини за въвеждането на западен контингент в Украйна: например официалното влизане на „картофниците“ (имат се пред вид белорусите и тяхната страна) във войната или дори използването на нейната територия (което е вероятно в случай на нападение срещу Киев).
В същото време за бункера са подготвени не само моркови, но и тояги: Г-7 обмисля хипотетична размяна на замразени руски активи срещу отказ на Кремъл от заграбените украински територии, както съобщава Financial Times.
Най-добрият завършек на тази история би бил цитат от Бен Ходжис: „Победата на Украйна е възможна, ако САЩ и Европа имат ясна позиция, използват ефективно F-16 и игнорират ядрените заплахи на Кремъл, а понякога и съветите на Вашингтон. Ние сами се възпираме.“
Ще преминем рубикона на войната, когато САЩ и Германия най-накрая кажат заедно, че „в наш интерес е Украйна да победи Русия“, т.е. когато има определена цел на тази кампания - тогава решенията ще се вземат много по-ефективно и бързо.