Финансов речник

xainov

Well-Known Member
Здравейте, започвам тази тема, защото наблюдавам, че много от хората нямат и най-малка представа от понятията във финансовата/банковата сфера. В азбучен ред ще обясня по-разпространените понятия.

Авторизация на транзакция

Авторизацията е процес, при който в момента на извършване на транзакция с карта се проверява дали е възможно нейното одобрение от банката-издател. Искането за авторизация се одобрява или отхвърля след проверка на набор от данни за картата: наличие на достатъчна сума по сметката при дебитни карти или разрешен кредитен лимит при кредитните карти, размер на разрешените за дадена карта дневни и седмични транзакционни лимити, валидност на картата, валидност на ПИН кода - ако се изисква въвеждане на ПИН код.
При успешна /одобрена/ авторизацията средствата само се блокират по картата и намаляват оставащата разполагаема наличност по нея. Това обаче не води до директно осчетоводяване на сумата по сметката на картата. Много често осчетоводяването се извършва в рамките на следващия работен ден или до 4-5 дни.

Авторизационен център

В най-общия смисъл авторизационният център одобрява или отказва дадена транзакция или дава отговор на запитване за нефинансови операции с нея /например справка за наличност по карта, справка за последни 5 транзакции и др./. При всяка транзакция авторизационният център изпраща отговор към терминалното устройство /АТМ или ПОС/ дали картата:
- има достатъчна наличност за извършване на транзакцията;
- е валидна;
- е активна или блокирана;
- трябва да се задържи или не.
В България някои банки ползват собствена авторизационна система, други ползват авторизационен център БОРИКА /Борика-Банксервиз АД/, а трети използват комбинация от двете.

АЙБАН /IBAN/

От 05.VI.2006 г. всички банкови сметки имат нови номера. IBAN (International Bank Account Number) е новият номер на банкова сметка. IBAN-номерът се генерира съгласно международния стандарт за банкови номера. В България стандартът се използва както за международните, така и за местните плащания.

Активна карта

Състояние на картата, което позволява извършване на транзакции с нея.

Акцептираща банка

Банка, която приема плащания с карти на банкомат, ПОС терминал, импринтер или други устройства.

Акция

Акцията в Търговския закон е определена като ценна книга, която удостоверява, че притежателят й участва с посочената от нея номинална стойност в капитала на акционерно дружество.

АТМ

Automated Teller Machine (ATM) или банкомат, както е по-известен като наименование в България, представлява електронен терминал, на който могат да се теглят пари в брой. В зависимост от технологичните настройки повечето банкомати предлагат възможности: да се променя ПИН-код на картата, справка за последни 5 транзакции, да се проверява наличност по картата, да се прехвърлят суми и други функции /като плащане на периодични сметки и сметки към търговци и др./. Някои видове терминали предлагат и услугата „внасяне на пари“.

Банкомат

Познат също като АТМ (Automated Teller Machine). Представлява електронен терминал, на който могат да се теглят пари в брой. В зависимост от технологичните настройки повечето банкомати предлагат възможности: да се променя ПИН-код на картата, да се проверява наличност по картата, справка за последни 5 транзакции, да се прехвърлят суми и други функции /като плащане на периодични сметки и сметки към търговци и др./. Някои видове терминали предлагат и услугата „внасяне на пари“.

Банкова карта

В общия случай представлява пластмасова карта, върху която е записана информация по електронен или магнитен начин и която се използва многократно за теглене на пари в брой и плащания на стоки и услуги. Чрез картата клиентът получава достъп от разстояние до банковата си сметка или до предоставен му от банката финансов ресурс под формата на овърдрафт по картата или кредитен лимит /за кредитните карти/.

БЕЗКОНТАКТНА ДЕБИТНА КАРТА

Безконтактния метод на плащане се осигурява от допълнително вградени микрочип и антена в картата, които позволяват плащане с картата само чрез доближаването й до съответния безконтактен четец. Определени плащанията за малки суми (например обекти за бързо хранене) е възможно да се осъществяват без да се въвежда ПИН код. Безконтактно плащане може да се осъществи и за по-голяма сума, но тогава ще бъде необходимо въвеждането на Вашият ПИН код. Транзакция с PayPass карта може да се извърши само при търговци чиито терминали могат да приемат този вид плащане. Терминалите обикновено са обозначени със специален символ. За да бъде извършена транзакцията е необходимо само да допрете картата до четеца. Продължителен звуков сигнал ще ви извести за успешната операция. В случай, че терминалът не разполага с безконтактен четец, транзакцията ще се осъществи по обичайния начин – чрез прочитане на чипа или магнитната лента на картата.

Блокирани суми от авторизации

Авторизирани, но все още неотразени като реални движения по картовата сметка транзакции. С тяхната сума се намалява разполагаемата наличност по сметката до момента на тяхното осчетоводяване или до тяхното освобождаване след изтичане на определения от издателя период.

БИН на карта

БИН е Банков идентификационен номер. БИН представлява първите 6 цифри от номера на картата. Всяка банка за всеки вид карта има уникален БИН.

БИСЕРА (Банкова Интегрирана Система за Електронни Разплащания)

БИСЕРА е система за обслужване на междубанкови клиентски плащания, инициирани за изпълнение в определен момент. Тя се изгражда, организира и регулира от БНБ. БИСЕРА се базира на извършване на сетълмент в БНБ – окончателно прехвърляне на средства по разплащателните сметки на участниците в платежния процес.
Основни функции на системата са:
- приемане и обработка междубанкови клиентски плащания за суми под 100 хил. лв., изпратени от банките към системата;
- сетълмент на междубанковите плащания – извършва се чрез системата за брутен сетълмент в реално време RINGS в БНБ, в строго определени моменти от системния ден на RINGS. Заявките за сетълмент се съставят в резултат на многостранно нетиране на инициираните от участниците плащания;
- подготвя и изпраща до участниците информация за резултатите от сетълмента;
- осигурява трансфер до адресата на друга банкова информация – платежни инструкции по вътрешнобанкови плащания, искания за инкасиране на суми, откази на искания за инкасо, информационни съобщения.

Блокирана карта

Статус, при който е невъзможно да се извършват транзакции чрез картата. Дадена карта може да бъде блокирана в резултат на различни причини: въведен три поредни пъти грешен ПИН код, задържане на картата от банкомат, блокиране поради кражба или загуба на картата и др.

БОРИКА

БОРИКА е национален картов оператор, съкращение от "Банкова организация за разплащания, инициализирани с карти". БОРИКА обслужва редица български банки, които издават банкови карти и приемат плащания с тях, като:
- авторизира плащанията, извършени с местни дебитни, международни дебитни и кредитни карти, издадени от български банки
- персонализира картите, издавани от български банки
- извършва нетиране на междубанковите плащания, инициирани чрез карти, и изпраща резултатите за сетълмент в Българска народна банка
- осъществява връзката между българските банки и международните картови организации MasterCard, Visa, American Express
- тества и сертифицира банкомати и ПОС терминали.

Борсова котировка

Борсовата котировка е публично обявената типична средна цена, от която стартира борсовата търговия.

Валутен пазар

Валутният пазар е основа на всички други финансови пазари. Той представляват съвкупност от субекти, обекти, отношения и резултати (курс на валутите), които възникват в процеса на сблъсъка между търсенето и предлагането, т.е. в процеса на покупко-продажба на валути.

Виртуален ПОС терминал

Софтуерно дефиниран банков терминал предоставен на интернет търговец за приемане на плащания от него с дебитни и/или кредитни карти чрез електронен магазин.

Валидност на карта

Зададен от банката-издател период, изписан върху самата карта, през който банковата карта може да бъде използвана.

Гейтуей

Гейтуей (англ.: gateway) или още шлюз, е рутер, прокси сървър или софтуер, който свързва различни телекомуникационни мрежи използващи несъвместими протоколи. Гейтуеят представлява мрежова точка, която действа като врата за преход към друга компютърна мрежа.

Дебитни карти

Дебитните карти са сигурна и удобна алтернатива на парите в брой. Предоставят достъп до банковата Ви сметка навсякъде и по всяко време чрез използване на АТМ-и за теглене на пари в брой или на ПОС терминали при покупки в търговските обекти. Употребата на картата е защитена от Персонален Идентификационен Номер (ПИН). Използваните суми се удържат директно от наличността по сметката Ви, т.е. ползвате собствени средства и не заплащате лихви. Дебитните карти се издават само от банки.

Допълнителна дебитна карта

При този тип карти картодържателят е лице, различно от титуляра на сметката. Картата се издава по искане на титуляра на картовата сметка на друго лице, като той може да определя и транзакционни лимит за допълнителната карта. Необходимо условие за издаване на допълнителна карта е по сметката да има основна карта. Всички транзакции с допълнителна карта, съответните такси и комисиони, свързани с тях, се осчетоводяват по сметката на титуляра.

Електронна платежна система

Вид платежни системи, при които транзакциите се осъществяват чрез електронни съобщителни мрежи (например Интернет) или с платежни чипове.

Ембосирани данни

Данните, изписани върху картата с релефни букви.

Извлечение по картова сметка

Информация в електронен или хартиен формат за движенията по картова сметка за фиксиран период. Включва информация за транзакциите /дата на транзакция и дата на осчетоводяване/ и начален/краен баланс по картата за конкретния период.

Импринтер

Импринтер е устройство за снемане на механичен отпечатък на персонализационните данни, ембосирани върху банковата карта. Този метод на приемане на картови данни се изполва при липса на електронен канал за връзка между търговеца и обслужващата го банка. Трансферът на средства между картодържател и търговец се извършва чрез попълване от търговеца на т.нар. слип за продажба и изпращането му, заедно с отпечатъка от картата, за обработка в банката, обслужваща търговеца. Понастоящем разплащането чрез импринтер се използва от някои големи вериги хотели и рент-а-кар компании като резервен вариант, в случай че ПОС терминалът не работи поради технически или комуникационни причини. Плащането чрез импрентер е остаряла форма и не се препоръчва.

Инфилнати данни

Данните, изписани върху картата с нерелефни букви.

Картодържател

Физическо лице, на което банката е издала банкова карта. Името на картодържателя е отпечатано върху лицевата страна на картата.

КЕШ - БЕК НА ПОС ТЕРМИНАЛ ПРИ ТЪРГОВЕЦ (CASH - BACK)

CashBack e услуга, която дава възможност на картодържателя при определени търговци в България да изтегли малка сума пари в брой от картата си, когато пазарува на ПОС терминал при търговец, например хранителни стоки от супермаркета. Това е удобен начин за теглене на малки суми в брой, без да е необходимо клиентът да търси банкомат. За да се ползва услугата, е необходимо банката издател на картата и банката на търговеца да са разрешили този тип транзакции както за картата, така и за терминала. Разрешеният лимит за теглене на суми при пазаруване при търговец за България е до 50 лева на транзакция. Покупката и сумата, която клиентът желае да изтегли на касата на търговеца минават като една транзакция.

Клиринг

Клиринг е банков термин и представлява начин на плащане чрез взаимно погасяване на непрекъснато възникващи насрещни вземания и задължения, без употребата на налични пари. система от безкасово разчитане за стоки, ценни книжа и услуги, основаваща се на зачитане на взаимните искания и задължения. В банковото дело – уреждане на задължения между банки или между държави чрез счетоводно уравняване на вноса и износа. Видовете клиринг:
- банковият клиринг представлява система от междубанкови безналични плащания, осъществявани чрез сметни палати и основани на взаимни сметки за равни плащания един на друг;
- валутният клиринг представлява реда на извършване на международни плащания между страните на базата на взаимно пресмятане на плащанията за стоки и услуги, имащи равна стойност, изчислени в т.нар. клирингова валута за съгласуване на цените;
- прост клиринг — определяне на задълженията на всеки участник в клиринга и разплащане с ценни книжа и парични средства по всяка извършена от участниците в клиринга сделка от клиринговия пул;
- многостранен клиринг — определяне задълженията на всеки участник от клиринга и разплащане с ценни книжа и парични средства по всички извършени от участниците в клиринга сделки от клиринговия пул.

Кредитен лимит по карта

Използва се при кредитните карти и представлява максималната сума от отпуснатия кредит, която може да бъде ползвана с дадената карта.

Кредитна карта

Карта, чрез която картодържателят ползва за разплащане предварително отпуснат от банката кредитен лимит, до размера на който може да прави транзакции. Кредитните карти са свързани с усвояването на средства от револвиращ кредит, отпуснат на картодържателя. Те осигуряват гъвкавост, позволявайки задълженията да се погасяват изцяло, частично или на вноски, разпределени в определен период от време. Ако решите да не извършвате пълно погасяване всеки месец, от Вас ще се изисква да превеждате поне минимална месечна погасителна вноска и ще дължите лихви върху непогасената сума по кредитната си карта.

Лимити за транзакции /Транзакционни лимити/

Наложени като ограничение максимални стойности за сума и брой на транзакциите, извършвани с банкова карта за определен период от време. Лимитите могат да се определят за 1 транзакция, за 24 часа, за 7 дни или за 1 месец. Тези лимити могат да се дефинират за теглене в брой или за плащане при търговци, както и общи такива.

Метод за активиране на карта

Специфичните действия, водещи до активиране на дадена карта. Те могат да бъдат: на АТМ, на ПОС терминал, по телефона, чрез интернет, лично, при зареждане и др. Всяка банка задава свой метод за активиране на дадена карта, който може да бъде различен за различните картови продукти, предлагани от нея.

Магнитна лента

Лента, прикрепена към гърба на кредитна или дебитна карта, която съдържа записана по електронен метод чрез намагнетизиране информация за картата, картодържателя и срока на валидност на картата. Магнитната лента се прочита от всяко ATM устройство и в определени случаи може да служи като единствения източник на информация в електронен вариант.

Международна дебитна или кредитна карта

Карта, която може да се използва както в страната, така и в чужбина.

Местна /национална/ банкова карта

Карта, която може да се използва само в страната, в която е издадена.

Минимален неснижаем остатък

Минимален неснижаем остатък по картова сметка е сумата, която е блокирана по картовата сметка, докато съществува картата. Минималният остатък не е такса, а само блокирана сума. След като изтече срокът на валидност на картата тази сума се разблокира. Минималният остатък се включва в салдото по сметката, но се приспада от сумата, която може да се ползва с картата. Банките обикновено залагат минималния неснижаем остатък с цел при осчетоводяване на дадени транзакции от предходен ден да поеме разхода за цената на тази транзакция.

Ще пусна темата на 2 части заради ограниченията в броя на символите.
 
От: Финансов речник

Облигация

Облигация е ценна книга, издадена от заемоискател, която задължава нейния издател (емитент) да прави определени плащания на притежателя на облигацията в продължение на даден период от време. Облигацията е вид ценна книга на кредитора, и като такава е с предварително фиксиран твърд (постоянен) доход под формата на купони (лихва) и изплащане на главница на падежа, в зависимост от вида на самата облигация.

Овърдрафт по картова сметка

Отпуснат револвиращ кредитен лимит по карта. Овърдрафтът няма погасителен план или фиксирани ежемесечни вноски. Клиентът внася и тегли неограничено и когато пожелае в рамките на отпуснатия размер на овърдрафта. За разлика от другите потребителски кредити, лихва се начислява само върху ползваната част от овърдрафта. Честа практика в България е по сметката на дебитните карти да се отпусне овърдрафт срещу обезпечение трудово възнаграждение.

Основна дебитна карта

Карта, издадена на лице, което е титуляр /притежател/ на картовата сметка, т.е. картодържателят и титулярът на сметката са едно и също лице.

Оспорено плащане /Chargeback/

Процес, при който се оспорва дадена транзакция с банкова карта и има финансово изражение.Иницииране на оспорено плащане в общия случай се извършва по искане на картодържателя пред банката-издател на картата, посочвайки основателна причина за това. Оспорването се извършва от банката-издател към акцептиращата банка, която обслужва съответния терминал и/или търговец.

Онлайн терминал

Терминал, работещ в режим реално време. При него информацията за транзакция с карта се изпраща в момента на извършването й, като изисква авторизация за всяка транзакция.

Офлайн терминал

Терминал, при който при извършване на транзакция тя не се авторизира в момента на транзакцията. Терминалът обикновено прочита и съхранява информация за картата и транзакцията и на по-късен етап изпраща информация до банката-издател на картата за нея.

ПИН код - Персонален Идентификационен Номер (PIN CODE)

Секретен код, свързан с дадена банкова карта, който се проверява всеки път при теглене на пари от АТМ, както и на някои търговски терминали. ПИН кодът е най-малко четирицифрен и служи за идентификация на картодържателя при използване на картата. Кодът е известен само на картодържателя и не трябва да се съобщава на никого. Банката-издател и БОРИКА нямат информацията за ПИН кода на картата. При забравен ПИН код е необходимо клиентът да се свърже с клона-издател на картата и да заяви нов ПИН код или нова карта и ПИН.

Платежна система

Платежна система е съвкупност от правила, процедури и техническа инфраструктура, с които се осигурява прехвърляне на средства между икономически субекти. Платежните системи са един от ключовите компоненти на съвременните монетарни системи. Платежните системи са заместител на плащането с налични пари при осъществяване на вътрешни и международни плащания и е една от основните услуги, предоставяни от банките и от другите финансови институции. Най-голямата услуга от този вид е системата SWIFT на английски: SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications). Разширена форма на платежна система (включително физическа или електронна инфраструктура и свързаните с тях процедури и протокол) е осъществяването на финансови транзакции с помощта на банкомати, платежни киоски, POS-терминали, предплатени карти; електронни портмонета; транзакции на валутните пазари, пазарите на фючърси, деривати и опции.
Платежните системи в България са няколко:
- БИСЕРА (Банкова Интегрирана Система за Електронни Разплащания);
- БОРИКА (Банкова Организация за Разплащане с Използване на Карти);
- Система за брутен сетълмент в реално време - RINGS.

Подновяване на карта

Персонализиране на нова пластика за даден картодържател, притежаващ карта с изтичаща или изтекла валидност. Новата карта притежава характеристиките на старата карта, но е с нова дата на валидност.

ПОС терминал /терминално устройство ПОС/

Устройство, чрез което се извършва плащане на стоки и услуги при търговец или се получават пари в брой при използване на банкова карта. Чрез ПОС терминала се прочита информацията, съдържаща се в магнитната лента или чипа на картата, и се изисква потвърждение /авторизация/ за извършване на транзакцията от авторизационен център.

Презентмънт /Presentment/

Счетоводната операция която се изпраща от акцептиращата банката до банката издател на картата, на базата на която ще се осчетоводи дадена сума се нарича "PRESENTEMENT". Чрез презентмънта банката, приемаща плащания с карти /акцептиращата банка/, изисква парите по дадена транзакция от банката, издател на банковата карта. При получаване на презентмънт банката-издател задължава сметката на клиента и разблокира сумата, блокирана чрез авторизацията /в случаите когато е била на лице такава/.

Предплатена карта

Платежна карта, която е предварително заредена с определена сума пари, с която могат да се извършват плащания. Примери за предплатени карти са картите за подаръци и картите за пътувания.

Преиздаване на карта

Процесът на персонализиране на нова банкова карта за картодържател, чиято карта е била открадната, изгубена, физически повредена или за която клиентът е забравил ПИН кода. Преиздадената карта има същите характеристика като старата, но е с нова дата на валидност.

Разполагаема наличност

Сумата, която е на разположение да бъде използвана посредством картата от картодържателя. Представлява средствата по сметката, намалени с блокираните суми от авторизации и минималния неснижам остатък, когато банката е определила такъв.

Сетълмент

Сетълмент се нарича окончателното прехвърляне на средства по разплащателните сметки на участниците в платежния процес, с което се преразпределя ограниченият паричен ресурс и с което плащането между банките, участващи в платежната транзакция, е действително завършено. Друго определение за сетълмент е прехвърляне на парични средства по сетълмент-сметки с цел изпълнение на нареждания за превод между участници в платежната система.

Сетълмент-сметка

Сметка при агент по сетълмента, използвана за съхранение на парични средства и за разплащане по сделки между участниците в системата.

Система за брутен сетълмент в реално време - RINGS

Българската народна банка изгражда, организира, регулира и оперира система за брутен сетълмент в левове, работеща в реално време. Системата за брутен сетълмент в реално време RINGS е собственост на БНБ. RINGS е система, в която сетълментът на плащанията в левове на територията на страната се извършва незабавно и индивидуално за всяко нареждане за плащане в съответствие с операционни правила и процедури, изготвени от БНБ.
Системата изпълнява следните основни функции:
- приема платежни инструкции от участниците в RINGS;
- при наличие на достатъчно средства по сметката за сетълмент на платеца извършва сетълмент в реално време на всяко плащане чрез задължаване сметката на платеца и заверяване сметката на получателя;
- изпраща съобщения за резултата от сетълмента до участниците в RINGS.

Смарт карта

При банковите карти това е популярно нарицателно за чип банкова карта.

Срок на валидност на карта

Зададен от банката-издател период, през който банковата карта може да бъде използвана. Срокът на валидност е посочен върху всяка банкова карта и е до 24 ч. на последния ден от изписания на съответната карта месец и година. Обикновено картите са с валидност от 1 до 3 години в зависимост от техния вид и се определят по преценка на всяка банка-издател.

Сума за картови операции

Сума за картови операции показва каква е максималната сума от картовата сметка, разполагаема с дебитната Ви картата. Сумата може да е “реалната наличност по сметката” или всяко друго положително число. Ако изберете “реалната наличност по сметката”, то ще имате достъп до цялата наличност по сметката само чрез използване на дебитната си карта на банкомат, ПОС-терминал или виртуален ПОС-терминал и няма да може да извършвате касови операции и преводи от сметката. Ако посочите конкретна стойност и по сметката има повече пари, отколкото е сумата за картови операции, то остатъкът от парите може да се изтегли на каса, да се използва за преводи и други банкови операции.

Такси по карти

Разноските, свързани с използване на картата или картовата сметка. Таксите могат да бъдат заложени на база конкретно събитие (напр. такса за теглене от АТМ) или да се събират на определен период.

Търговец

Мястото (най-често магазин, в т.ч. и онлайн магазини), където се извършват покупки с карта.

Транзакция /картова транзакция/

Извършване на операция чрез банкова карта като: теглене на пари в брой от банкомат или ПОС терминал, плащане на стоки и услуги в търговски обекти или в iнтернет, плащане на стоки и услуги по телефон, плащане на стоки и услуги от банкомат, прехвърляне на суми между сметки и карти.

Фирмена карта

Карта, която е издадена по фирмена банкова сметка. На лицето на картата се изписва името на картодържателя /служител или собственик на фирмата/ и името на фирмата.

Фондова борса

Фондовата борса е организиран пазар на ценни книжа, концентриращ търсенето и предлагането на приети за търговия ценни книжа.

Ценна книга

Ценната книга е писмен документ, при предявяването на който се материализират права - вещни, облигационни и други. Ценни книжа са инвестиционните договори, които се предлагат публично с цел получаване на доход. Ценни книжа са инвестиционните договори, които се предлагат публично с цел получаване на доход.Те са права,които могат да се прехвърлят като се регистрирани по сметки в Централния депозитар , или документи, материализиращи прехвърлими права, които могат да се предлага публично като акции, облигации или други права, свързани с акции, облигации или други дългови ценни книжа. Под други дългови ценни книжа по смисъла на ЗППЦК следва да се разбират прехвърлими вземания за предварително определен или определяем доход срещу издателят на ценните книжа, възникнали вследствие на предоставени му в заем парични средства или други имуществени права. Трябва да се прави разлика между инвестиционни и търговски ценни книжа (най-често се изучават във връзка с търговски сделки – менителница, запис на заповед и други). Инвестиционните ценни книжа представляват инвестиция за техните титуляри. По тези договори инвеститорите предоставят парични средства или други имуществени права на друго лице, без да участват пряко в тяхното управление, т.е. това е влагане на средства в стопанска дейност за създаване на доход.

Централен депозитар

Централният депозитар представлява национална система за съхранение и управление на ценните книжа. Централният депозитар има за предмет на дейност:
- откриване и водене на сметки за безналични ценни книжа;
- регистриране на сделки с ценни книжа по т.1;
- водене на парични сметки и осъществяване на плащания във връзка със сделки с ценни книжа по ал. 1;
- администриране на ценни книжа, включително водене книгите на акционерите за безналични акции и облигации;
- обездвижване на ценни книжа в случаите, определени в нормативните актове;
- други дейности, определени в наредбата за дейността му и действащите нормативни актове
Централен Депозитар АД е единствената организация в България, която осъществява сетълмент на безналични корпоративни ценни книжа.

Чардж карти

Тип кредитни карти, при които балансът по картата трябва да се погасява изцяло ежемесечно в рамките на няколко дни след издаване на месечното извлечение.

Чип банкова карта

Банкова карта с вграден електронен чип, изпълняващ функции като магнитната лента. Често чип картите имат едновременно с това и магнитна лента, но има и изключения. Чипът предоставя възможност да се запишат повече данни върху него /напр. за възможни промоции, в които клиентът да участва чрез извършените от него транзакции и др./ и възможности за вграждане на повече приложения в него /например една и съща пластика може едновременно да служи като дебитна и като кредитна карта или към банковата информация да има записана и небанкова информация, напр. медицински картон на лицето/.

Надявам се съм бил полезен.
 
От: Финансов речник

554705.png
 
От: От: Финансов речник

Да да ... нямаше нужда да ни "обясняваш", а просто да дадеш линк към сайта от който си ги изкопирал.

http://www.teximbank.bg/all/finansov-rechnik

То се знае. Едното постнато в 9:46, другото в 9:47. ... Или го е 'писал' на чернова първо. :D
 
От: Финансов речник

Хайде сега попрочетете цялото от Тексимбанк да видим дали е едно към едно или съм го допълнил. Платежни системи някъде да виждате? Или Клиринг? Или Сетълмент?
Хахахахаха. И на вас ли да казвам да си проверявате информацията, преди да пишете?!

4moki, ако беше малко по-умен и наблюдателен, щеше да знаеш, че има ограничение на знаците в едно мнение, което е 20 000 символа. Заради това съм го пуснал на два пъти, байкуш недоразвит.
 
От: Финансов речник

Хайде сега попрочетете цялото от Тексимбанк да видим дали е едно към едно или съм го допълнил. Платежни системи някъде да виждате? Или Клиринг? Или Сетълмент?
Хахахахаха. И на вас ли да казвам да си проверявате информацията, преди да пишете?!

4moki, ако беше малко по-умен и наблюдателен, щеше да знаеш, че има ограничение на знаците в едно мнение, което е 20 000 символа. Заради това съм го пуснал на два пъти, байкуш недоразвит.

Останалото е от тук - http://basaga.org/wiki/index.php?title=Категория:Финансови_пазари_и_инструменти

Това което 4moki се опитва да каже е, че няма как да напишеш толкова текст за една минута - още едно доказателство, че е копи/пейст, а ти какво си разбрал, не е ясно...
 
От: Финансов речник

Ама ясно е, че е взето от интернет. Аз нови определения за сетълмент не мисля да давам. Ама защо някой друг не го е написал тук питам? Защото не се е сетил. Момчета, излагате се, сериозно. Аз не откривам топлата вода и няма да се наема да ви ограмотявам с над 28 000 символа ей така, ако не мога да намеря и събера информацията от интернет. Събрах, обобщих информацията и я постнах тук. Направете същото, ако искате. Все едно. Само, че аз за, разлика от вас, няма да ви спамя темите, защото не съм хейтър. Ето това е разликата.
 
От: Финансов речник

Вземи обясни какво представлява дългова монетизация по какъв начин се прави и какви са последиците ...
 
От: Финансов речник

Вземи обясни какво представлява дългова монетизация по какъв начин се прави и какви са последиците ...

Не че не знаеш, но ок, щом ще се препитваме.
Монетизацията на дълга беше на дневен ред на обсъждане преди няколкото години, когато рецесията беше здраво хванала еврозоната. Разглеждаше се като вариант за изход от дълговата криза. Монетизацията на дълга представлява финансиране на държавния дълг чрез увеличаване на паричното предлагане. С други думи Централната банка се намесва, когато види, че държавния дълг става непосилен, и купува ценни книжа (акции и облигации) като по този начин налива свежи пари във финансовия поток. Обявява се фалит чрез Европейската Централна Банка, който се използва за алиби, за да се прикрият размерите на разходите, нужни за преструктуриране на дълга. Предимството на монетизацията на дълга е, че страните в криза ще поделят разходите си под формата на по-малко трансфери от печалбата на Европейската Централна Банка в дългосрочен план.
 
От: Финансов речник

Малко си в грешка - на дневен ред е към днешна дата, също така аз питах за дългова монетизация, а не за количествени улеснения :) Също така при монетизацията няма преструктуране на дълг (нали затова се нарича монетизация на дълг) и няма абсолютно никакви предимства разбира се, ако не е плюс налагане на инфлационен данък, отместване на проблемите в бъдещето като ги прави по-големи до един момент, в който цялата финансова система имплодира. Прочети пак и си го напиши в речникът :)
 
От: Финансов речник

До неотдавна "монетизацията на дълга" се наричаше просто "печатница на пари" и да - за предпочитане е например пред опрощаване на дълга.
 
От: Финансов речник

Всяка форма на увеличаване на паричната база не до отдавана а от когато има фиатни пари до отново ден днешен се нарича печатане на пари - но това не е равно на дългова монетизация.
За другото ти май се обърка съвсем.
Опрощаването е много добре за държавата, но зле за инвеститорите! Защо според теб гърците реват за отписвания?

С две думи за речникът ти - дългова монетизация е директен трансфер на ДЦК към ЦБ срещу нови емисии пари, където основният играч е самата ЦБ. На облигационият пазар основен купувач са ЦБ-та посредство операциите на отвореният (паричен/капиталов) пазар. Фокусът е само 1 ДЦК и нищо друго. При QE фокуст е ДЦК + всичко каквото се сетиш на паричният пазар, а и на само!
Към днешна дата тази монетизация направи така, че да има над 10 трилиона ДЦК с отрицателни лихви.
И именно тази монетизация ще имплодира системата.
 
От: Финансов речник

Зависи от гледната точка. Ако го гледаш от страната на инвеститорите, които при гърците са останалите страни от Европейския съюз, монетизацията е за предпочитане пред опрощаването. Защо си мислиш, че Гърция обяви фалит?
 
От: Финансов речник

Зависи от гледната точка. Ако го гледаш от страната на инвеститорите, които при гърците са останалите страни от Европейския съюз, монетизацията е за предпочитане пред опрощаването. Защо си мислиш, че Гърция обяви фалит?

Колега, има да наблягаш още от към финансовите въпроси - ще има къде да се развиваш :)
Винаги опрощаването е най-доброто пред всичко останало - това за самата държава/икономика е добре. А най-добре е директен фалит и дефлацията да изчисти всичко грешно в икономиката.
Гърция, не е фалирала, а е спасявана вече забравих колко пъти.
А спасението беше решението защото падаха Дойче Банк, Сосиетето, Сантандер и Уникредита от раз и до края на седмицата цялата фин. система щеше да е срината .... и точно това щеше да изчисти всичко, но ...
 
Последно редактирано:
От: Финансов речник

Това се опитвам да ти кажа. За Гърция опрощаването е идеалния вариант, ама за Германия не е.

В речникът си трябва винаги да го пишеш от страната на държавата.
Добре, че се сети, че не са фалирали маляките ...
 
От: Финансов речник

Xainov, на практика каква е разликата между бисера и рингс . Примерно ако отида в 4 часа в банката и наредя превод с рингс, ще пристигне ли превода същия ден
 
От: Финансов речник

Xainov, на практика каква е разликата между бисера и рингс . Примерно ако отида в 4 часа в банката и наредя превод с рингс, ще пристигне ли превода същия ден

Преводите по БИСЕРА се обработват 3 пъти на ден: 10:00, 13:30 и в 16:00. Рингс през целия ден. Виж ТОВА!
 

Горе