относно paypal

mhx

Member
Благодаря на всички отзовали се,оправих се.

Темата не е актуална вече и затова я "редактирам".
 
Последно редактирано:
От: относно paypal

Аз обикновено задавам Personal -> Other или нещо такова (цитирам по памет). Ако данъчните имат претенции ще им обясня, че не разбирам английски (интерфейсът в PyaPal е на английски) и ще покажа дипломата си и даже може да питат учителката ми по английски дали заслужавам тройката или ми е писана от съжаление ;) Друг е въпросът дали ще мине номера. Те данъчните първо глобяват, а после може да ги съдиш (ако имаш пари за това) да отменят глобата. Виновен си до доказване на противното.

Такси никой не плаща когато плащам от баланса в PayPal (обаче гледам, че ще има скоро промени в таксите, но не съм гледал какви ще бъдат и дали ще сложат такси за превод от баланса в PayPal). Такси се плащат когато се плаща директно от картата (това обикновено става когато балансът е празен).

Късно си се сетил за данъците. Изисква се регистрация по БУЛСТАТ в седемдневен срок след като сключиш договора (приемаме, че не искаш да регистрираш фирма). След това всеки месец дължиш осигуровки около сто лева независимо дали има приходи или не. При повече приходи (над не си спомням коя сума) се дължат допълнително осигуровки. Отделно се дължат и данък 10% върху разликата между приходите и платените осигуровки.

Ако примерно получаваш стотина лева месечно ще трябва да ги даваш всичките за осигуровки (данък няма да дължиш, защото след като платиш осигуровките не остава нищо за облагане с данък).

Глобата за нерегистрация в срок по БУЛСТАТ е 7000 лв (цитирам по памет).

Разбира се ако си траеш и нищо не декларираш е малко вероятно да те хванат. И особено ако изхарчиш парите без да ги теглиш в банковата си сметка (сметката, която е свързана с банковата карта) е почти невъзможно да те спипат.

Може би има български магазини в Интернет, в които може да пазаруваш с PayPal. Може и хостинг и домейни да купуваш.

Освен това може да се окаже, че извършваш търговска дейност, а за това ти трябва фирма (покупко-продажба на статии). Ако не регистрираш фирма може да се окаже, че дължиш данък и върху разходите - т.е. получаваш 1000 лв, раздаваш 999 лв на подизпълнители и дължиш данък и осигуровки не върху разликата от 1 лев, а върху цялата сума. Ако имаш фирма няма да дължиш данък, а само осигуровки и фирмата ти ще фалира, защото разходите ще надвишат приходите (999 лв + счетоводство + осигуровки надвишава 1000 лв със стотици левове).

Ако хванат всички деца, които извършват фрийлансърска дейност чрез ползване самоличността на родителите си, държавата ще се напълни с приходи и бездомниците ще се увеличат (за да платят глобите родителите ще трябва да си продадат жилищата).

*** Аз не съм компетентен да давам счетоводни и правни съвети - онова по-горе е възможно да е било моето лично мнение, а е възможно и да не е било това (може и да не съм го писал аз). Не давам гаранция за написаното, най-добре питай счетоводител за подробностите. ***
 
Последно редактирано:
От: относно paypal

Кога най после ще се появи някой който да изреве че данъчните са го глобили за недекларирани доходи от интернет получени чрез PayPal, независимо дали си ги е теглил към картата или само е оперирал с тях от баланса, или поне дайте линк към подобен случай.

Явно аз ще бъда първия и обещавам да разглася случая в цялото Българско онлайн пространство.
 
От: относно paypal

Представям си как пейпал получават писмо от данъчните в следния примерен текст:
-Имате потребител с име Пешо Гошев . Искаме да ни дадете разпечатка от сметката му .
И съответния отговор:
-Имаме потребител Пешо Гошев . А вие кои сте и за какво се борите ?

Ще падне голям смях .
 

Горе