Bitcoin / Биткойн

От: Bitcoin

Да изтупаме темата малко от прахта.

[video=youtube;KkcK4ZpoFS0]http://www.youtube.com/watch?v=KkcK4ZpoFS0[/video]

Отскоро тествах да видя за какво става въпрос. Дали си заслужава, не знам за момента (имам едва 3BTC = 24EUR горе долу за 1 седмица = 47 лв.). Да видим сметката за тока как ще е. Ако има някой зарибен по борсите, гледам ги цените за момента само се покачват (балона се надува) и определено си е добра бърза инвестиция (без застояване, защото балона ще се спука все някога). За сведение, 1 BTC се е продавало в началото за 0.50 $.

http://gizmodo.com/5905394/nsfw-reddit-women-are-getting-naked-for-bitcoins
Вече и ППВ розови камери, за които можете да платите с монетки

А това е по интересното
http://www.scribd.com/doc/93077438/Bitcoin-FBI?secret_password=1mxflsx3fzyhr68db9w6

Реално това си е така (говорим за прането на пари и т.н.). Преди време е-голд беше станала златна система за пране на мръсни пари и движение на големи средства без следи. Кой какво превежда и на кой за какво, си беше мъгла (след това въведоха регистрация на нови и стари акаунти само след качване на лична карта в е-голд).
 
От: Bitcoin

http://hardwarebg.com/forum/forumdisplay.php/25-Distributed-software - в раздела има 2 теми, които ще те научат на много работи ;) Там са/бяха маниаци на тема Bictoin ;) Не съм следил темите от доста време и не знам какво им е положението в момента.
 
От: Bitcoin

Bitcoin-новете не са валута. Осчетоводяването им по българското законодателство според мен трябва да е като стока. Но тук се явява проблема с начисляване на ДДС. Ако някой измисли нещо нека пише
 
От: Bitcoin

Ако не е ясно как точно трябва да се осчетоводяват значи има много възможности държавата да ви пре***. Но на вас явно ви харесва, защото не правите нищо за да спрете държавата да бълва нови и нови закони, които са неясно написани и създават възможности да бъдете виновни за всичко, за което се сетите...
 
От: Bitcoin

Не си струва занимавката с Bitcoin-ове, защото стойността им непрекъснато пада. Иначе може да се mine-ва и в голям мащаб с хиляди компютри. Само 1 rat трябва :)
 
От: Bitcoin

Стойността на всички пари непрекъснато пада...
 
От: Bitcoin

пада, дига се, винаги трябва да има губещи, интересното е че се задържа доста време вече на около 10$ за coin, но вероятно като китайците си пуснат новия майнер ще паднат много бързо
 
От: Bitcoin

Не си струва занимавката с Bitcoin-ове, защото стойността им непрекъснато пада. Иначе може да се mine-ва и в голям мащаб с хиляди компютри. Само 1 rat трябва :)

ако ги ползваш за разплащане(в твой сайт примерно) не губиш от разлика в курсовете - ако си направиш скрипт, който продава през някоя борса, директно получаваш $$/евро в акаунта
 
От: Bitcoin

За момента се дига. Началната цена от 0.05$ стигна до 10$ в момента. Тепърва ще почне нормализирането и до 5-7$ или огромното и покачване до 20$ заради повишението на трудността по добива и.
 
От: Bitcoin

Не мога да повярвам. Вече има лицензирана банка във Франция, която предлага лесно откриване на банкова сметка (с IBAN) онлайн и възможност да се обменят пари от тази сметка към Bitcoin и обратно. Тоест обмяната евро/Bitcoin се предлага от банка, регистрирана във Франция!

Новината, отразена в: Bitcointalk, Reddit, Hacker News.

Заговори се и за дебитни карти с Bitcoin.

Появи се и американска фирма (BitPay), която предлага payment processing service за търговци - когато клиентът плати с Bitcon, търговецът получава американски долари в сметката си. По този начин търговецът е защитен от падане на цената на Bitcoin - обмяната в долари става моментално, когато се извършва транзакцията. При класическия начин на приемане на плащания с Bitcoin, търговецът прави обмен на криптопарите, когато е натрупал някаква сума. Заради промените на цената на криптопарите, търговецът може да губи или да печели от това. Ползването на BitPay е един вид застраховка, че няма да загуби (но цената, която плаща за това е, че няма да спечели от валутните курсове).

При ползването на BitPay, търговецът е защитен и от възможно нарушаване на законодателството в империята на злото, където се намира. Защото империята на злото може да реши да забрани приемането на криптопари. А когато се ползват услугите на BitPay, търговецът получава американски долари, което е напълно разрешено. Не вярвам да приемат закон, който да забранява приемането на американски долари от лице, което е приело криптопари. Но може и да приемат. Тогава ще стане интересно - ще си проличи как държавите не искат да има стабилни пари.

В бъдеще тенденцията е, че цената на криптопарите ще се повишава (спрямо хартиените пари), защото криптопарите са в ограничено количество (също, както и златото в земната кора), а търсенето ще нараства - все повече хора ще искат да си купят криптопари и да пазаруват с тях.

В един момент обаче държавата може да се намеси като забрани ползването на криптопарите (защото може да се ползват за финансиране на тероризма, за пране на пари, бла, бла, бла... сякаш сегашните пари не се ползват за същите цели), цената им може да се срине. Или точно обратното - да се търсят още повече и да поскъпнат. Трудно е да се прогнозира.
 
От: Bitcoin

http://www.investor.bg/forum/showthread.php?t=13811#p1358179546

Когато някой има монопол над парите и може си играе с тяхната маса като тази система, това не е добре. Само златото и среброто са иситнските пари и добрата стара алтернатива!
 
От: Bitcoin

Не разбирам за какво играене пишеш.

Количеството биткойни е ограничено. В момента са изкопани част от съществуващите биткойни, очаква се към 2033 година да се изкопаят всички биткойни. И след това количеството биткойни в обращение ще бъде непроменено (кат изключим това, че ще има хора, които няма да могат да си харчат парите, защото са си забравили паролата за портфейла, не са си направили архив на портфейла или са умрели).

Total Bitcoin supply over time. Starting in 2009, the Bitcoin supply is created at a rate of approximately 50 bitcoins every 10 minutes. Every 210,000 generations (about every four years), the creation rate is cut in half (i.e. 50, 25, 12.5, 6.25, etc.) and tends to zero, such that there will never be more than 21 million total coins created.

Количеството биткойни, които могат да се изкопаят е ограничено. По същия начин, по който е ограничено златото и среброто в земната кора. Злато и сребро може да се добиват и от астероидите, така че златото и среброто са повече заплашени от обезценяване в това отношение.

При Биткойн никой няма монопол над тези пари, защото системата е децентрализирана. Всеки може да обмени на какъвто си иска курс (ако и двете страни са разумни ще го правят на близка до пазарната цена).
 
Последно редактирано:
От: Bitcoin

Идеята е че ел. всичко. Манипулира се. 2-ро това нещо в какво го обръщаше да стане реално, за да има покритие? И това покритие в каква част от населението му има вярва и доверие, това ми бе мисълта. На теория хубаво, но на практика щом по ел. път значи всичко е прекалено лесно манипулируемо - е то ще си дойде на мястото като почне цената скача в биткойни, което при Х сума биткойни трябва е обратното.
 
От: Bitcoin

Как точно се манипулира? Има едни математически формули, които няма как да излъжеш. Все едно да увеличиш броя на числата от 1 до 10. Кой ще ти повярва, че съществува числото Мосем точно между Осем и Девет? Така че количеството на биткойните е ограничено. Ще се увеличава до 2033 година (бавно), а след това ще намалява, защото някои хора ще си губят портфейлите.

Биткойн е най-популярната криптовалута, следователно ще си остане такава завинаги (ако не се появят квантови компютри, които да я обезсмислят).

Как точно може да се манипулират криптопарите? Технически как може да стане?

Единствения начин за манипулиране е държавите да обявят, че ще вкарват в затвора всеки, който притежава биткойни (сделката с тях е доказателство за притежание). Тогава ще се ползват главно от организираната престъпност за някои сделки.

В момента има над 10 милиона биткойна в обращение (това е над 140 милиона долара).

Когато извършиш транзакцията, тя не може да се отмени на практика. Тоест няма chargeback - нула измами, извършени от клиента. По този начин биткойните приличат на хартиените пари. За да ти откраднат биткойните трябва да проникнат в компютъра ти и да разберат паролата, с която си защитил портфейла си. Общо взето - същата сложност като да откраднеш хартиени пари (от джоба, от банката).

Биткойните се укриват лесно - може да си криптираш портфейла и да си го пратиш по електронната поща като прикачен файл до себе си. Или да го запишеш на флашка, на твърд диск, на компактдиск, в паметта на телефона, фотоапарата и каквото се сетиш. Не го лови метален детектор като златото и среброто.

В крайна сметка ценността на биткойните се основава на вярата на хората в тяхната стойност - също както и златото - златото е толкова скъпо, защото хората вярват, че става за алтернатива на парите. Не само защото е в ограничено количество. Има други метали, които могат да го заместят в много приложения (освен бижута - те се правят от злато, защото хората вярват, че то има стойност).
 
Последно редактирано:
От: Bitcoin

Видео от weusecoins.com:
[video=youtube;Um63OQz3bjo]http://www.youtube.com/watch?v=Um63OQz3bjo[/video]
 
От: Bitcoin

Момчета и момичета. Цената на BTC-то ще се качва и то доста. Напоследък се поразрових в едни работи (Deep Web) и разбрах от къде се поддържа цената на BTC. В Deep Web се търгува само с BTC. Срещу 20 000$ в BTC се поръчват убийства, срещу 1 BTC се купува 1 грам марихуана и т.н.. Оръжия се продават и подобни неща (има даже клиенти от България които са закупували автоматични оръжия и т.н..). Стана ми интересно и се поразрових и разбрах даже как се доставят и как минават митница без проблеми (което малко ме уплаши, че явно всеки с пари може да се сдобие с каквото автоматично оръжие пожелае). Това държи цената на BTC-тата. Непроследимоста им (като едно време e-gold-a). Лично аз след като разбрах за какво се търгува валутата, спрях да фармя и си обмених BTC-тата за евро в пейпала (11$ за 1 BTC курса). За момента не ви съветвам да се намесвате (вече има и начин горе долу да се проследи "замърсени BTC-та" и можете да имате проблем, ако са се ползвали за незаконни сделки.
 
От: Bitcoin

Хепи идеята е щом е електроно то спокойно може си променят скриптовете и някой прави повече от другиго и се възползва, това ще увеличи паричната маса от там ще се осетят хората и цените ще се качат и ето ти инфлация. Много имагинерно е всичко през нет-а. Едно е да имаш нещо реално друго е 1 и 0, които се приемат в съвсем малък кръг от хора. Не казвам, че е лошо просто казвам, че няма разлика м/у биткойна и декретните пари, освен факта че едните са книжни другите 1 и 0 :)

Друго е да знаеш, че зад биткойна стоят примерно Х броя реални блага, който се увеличават с темпа на производството им и от там тази валута. Стил ала злато, преди златото различни народности са имали различни, пари/валути обезпечени с реални блага. След 71г знаеш какво става...

Като нищо не бих се очудил, ако зад това не стоят интересите на големите страни....
 
От: Bitcoin

Аз само не можах да разбера какво представлява конкретният "mining". Какви са тези алгоритми, които машините разгадават, от къде идват и къде отиват? Другото ясно - имагинерна валута, като всяка останала........ инфлации, спекулации, плащане на убийства, наркотици, оръжия за треторазрядни страни и прочие.

Сещате ли се във филма "The Island" ..."-Where do the tubes go, and where do they come from?"... нещо такова питам и аз... дано само отговора да не е подобен като във филма. :)
 
От: Bitcoin

Хепи идеята е щом е електроно то спокойно може си променят скриптовете и някой прави повече от другиго и се възползва, това ще увеличи паричната маса от там ще се осетят хората и цените ще се качат и ето ти инфлация. Много имагинерно е всичко през нет-а.

Какво значи "много имагинерно"? Та нали и парите, които сега ползваш са още по-имагинерни - защото могат да се печатат неограничено? Биткойкните са защитени от силна криптография. Единствения начин да се разбият е огромна изчислителна мощност, която не се очаква в близко, а и далечно бъдеще да съществува.

Хайде ти пробвай да "промениш скриптовете" и да правиш биткойни. То ако беше толкова лесно, досега цената им щеше да се е сринала (защото някой е решил да прави пари буквално). Миньорската дейност е ограничена от изчислителната мощност. Продават се даже специализирани машини за копаене на биткойни, които не са особено евтини. Даже има случаи на служители, които ползват машините на фирмите, в които работят, за нелегално производство на биткойни... Има и цели ботнети, които вместо да пращат спам се занимават с копаене на биткойни. Копаенето на биткойни е скъпо - също както и копаенето на злато.
 

Горе