Кой форум е "обратен"? Този или на Investor.bg?

Кой форум е "обратен"?


  • Общо гласове
    46

happyslacker

New Member
Във форума на investor.bg се разви дискусия дали е нормално в един форум мненията в една тема да са подредени обратно - т.е. най-старите мнения от темата вместо да са най-отгоре и по-новите да са по-надолу (както е в този форум) са точно в обратен ред - най-новите мнения от темата са най-отгоре и ако искаш да следиш хода на разговора в темата трябва да намериш най-долното мнение (то е първото мнение в темата) и да започнеш да четеш от долу на горе.

Според вас кой форум е обратен - форумът на investor.bg или повечето форуми в Интернет (вкл. и този)?


Темата в Investor.bg
 
Последно редактирано:
От: Кой форум е "обратен"? Този или на Investor.bg?

Нормално е като започнеш да четеш нещо , особенно ако има информация , която се обогатява постоянно да е подредено от по-старите към по-новите мнения !
 
От: Кой форум е "обратен"? Този или на Investor.bg?

Този на инвестор е обратен. В нашата част на света четем от от ляво на дясно и от горе на долу :)
 
От: Кой форум е "обратен"? Този или на Investor.bg?

Обаче другите не са съгласни. Ето как изглежда една дискусия в този форум (обърнете внимание, че долното мнение е първо, а горното мнение е второ - първо прочиташ отговора на въпроса, а после разбираш какво са питали):



За да се спасят от дезориентация се налага да пишат цитати за да става ясно на какво точно се отговаря :) Обаче при по-дълги и сложни дискусии това не помага...
 
От: Кой форум е "обратен"? Този или на Investor.bg?

Във форумите е прието последното мнение да е накрая, тъй като основната цел е по-задълбочена дискусия, следователно пишещият трябва да се запознае по-лесно с хода на целия обмен на мнения преди да напише своето.

При коментарните скриптове пък е прието да е обратното, т.е. последното мнение да е първо, тъй като основната цел е да се коментира самата новина, а не толкова да се навлиза в дискусии между коментиращите.

Но "прието" не означава задължително, просто е по-ергономично.

P.S. именно поради тези разлики във форумните скриптове не е прието да се ползва арсенала на коментарните, в които се оценява мнението на даден участник с картон (+/-), а рейтингът и кармата са изнесени в отделно меню, тъй като оценката на мнението по форумите се дава най-вече с отделен пост като отговор, за да се получи дискусия и обмен на мнения. При коментарните пък този процес се катализира с картончета, за да не се разводнява в пререкания основната цел - коментирането по главната тема.
 
От: Кой форум е "обратен"? Този или на Investor.bg?

Във Wordpress коментарите са като в "нормалните" форуми - последни коментар е най-отдолу.

Мисля, че това е де факто стандарт за форуми и коментари.

Сега погледнах как е в Digg - там са разбъркани (по време).
 
От: Кой форум е "обратен"? Този или на Investor.bg?

Не бъркайте форумни скриптове и коментарни скриптове, т.е. те нямат и не могат да имат общ стандарт в това отношение, тъй като имат различен подход и акцентират върху различни неща. Изчислено е кое е по-добре за потребителите, но не че не може да има изключения и е неправилно. Все едно да спориш кое е правилно - немодерираните (Предприемач), модерираните (Инвестор) или премодерираните (BBC) форуми - и трите варианта са просто опции, от които се избира по-подходщата за всеки конкретен случай. И това не зависи от езика, на който се пише.
 
От: Кой форум е "обратен"? Този или на Investor.bg?

На инвестора мисля, че е обратен. Четем книгите от горе на долу...е*ах тая крива нива ако не са пренесли тази логика и в дигитален вариант с форумите, където са си една неспираща, пълнеща се книга. ;)
 
От: Кой форум е "обратен"? Този или на Investor.bg?

Незнам каква е била логиката, ама това да скролваш отдолу нагоре е голяма простотия :)

Може би за места, където всеки пост е сам за себе си да има смисъл, ама там си се води дискусия.
 
От: Кой форум е "обратен"? Този или на Investor.bg?

Сравнението на Blinky е често срещано, но за съжаление тотално объркано. Blinky не прави никаква разлика между написано (в печатна книга или онлайн статия) и коментарите за написаното (в полетата на книгата с молив в ръка) или във форумен или коментарен скрипт. Т.е. случаят няма нищо общо с това как е написана самата статия - обсъжда се коментирането й. А коментирането е свързано с поведението - ако искаш дискусии между участници - правиш форум, ако искаш коментиране, което има централен обект (новина или автор във блог) - правиш блог или коментарен скрипт. Затова в блоговете е добре дошло авторът да взима участие в коментарите, тъй като те се въртят около главна фигура или център, а във форумите е точно обратното - за модераторите е препоръчително да не взимат участие в дискусиите, тъй като се руши тяхната равнопоставеност (примерно, ако обясниш с факти на модератор или администратор, че говори глупости в дискусия, това е полезно за общата дискусия, но в същото време подкопава авторитета на длъжностните лица, което е недопустимо и обикновено дори е причина за бан в повечето модерирани форуми, съответно участниците се стараят да избягват да взимат отношение по мнение, написано от модератор или администратор, което понякога води до грешен финал на темите).
 
От: Кой форум е "обратен"? Този или на Investor.bg?

Мнението на Blinky изобщо не е тотално сбъркано, най-малкото пък неправилно. Аналогията с книга е много правилна, защото самият ни мозък обработва информацията аналогично. Това е причината да е объркващо да следиш дълга дискусия ако мненията са подредени като при Investor-a. Да не говорим че е неудобно.

Честно казано изобщо не се занимавам с форуми и коментари наредени от най-нови към най-стари (като при инвестор-а). А ако за критерий вземем кое е по-разпространено и удобно за юзърите, тогава форума на Investor.bg много силно е кривнал от правия път.

А относно това как можеш да направиш да излизат мненията/коментарите - мисля че това няма никакво отношение към прав/обратен респ. удобно/неудобно. При желание може и на спирала около статията да се подреждат.
 
От: Кой форум е "обратен"? Този или на Investor.bg?

Да, блинки не прави разлика и има 300 начина, по които чете една и съща статия, даже и на челна стойка, за да може след 5-тата минута кръвта му да изпълни главата му и да е на ръба на припадане, което води до начин № 301. :)

Говоря за логика, а не методика. Май не се разбрхаме, а? :) По ми е лесно да чета един след друг коментарите (постовете, статиите), особедно когато са на една страница, разгърнати и следват последователност. А кои как го прави е отделен въпрос, ако искат може от дясно на ляво - това е вече методика на самия форум.

Там в тоя форум са такива разбирачи, че нарочно са им го направили така. Да скролвам на горе, за да чета последни постове, както и да давам напред в страниците, за да видя първи мнения....извинявам се ама това не е много читава идея. Но съм на мнения, че трябва да е така както е удобно за всеки. Другото е чесане на езици, кое е правилно и кое не. ;)
 
От: Кой форум е "обратен"? Този или на Investor.bg?

Лошото е, че във форума на Investor.bg не може да се зададе при всяко логване да се сменят настройките по желание на читателя (който иска си ги чете отгоре-надолу, който иска отдолу-нагоре). В момента който иска да чете отгоре-надолу трябва при всяко отваряне на тема да избира от менюто каква да е подредбата...
 
От: Кой форум е "обратен"? Този или на Investor.bg?

Кое как се чете и какъв език няма никакво значение, защото най-голямо значение има спечифичността на самия форум и по какъв начин се водят дискусиите.

Да кажем, че има тема в която някой пуска домейн на търг.
И темата има 40 страници с наддавания, поддавания и прочее. За какво му е на някой хронологията от началото доооо края. Важно е последното мнение с най-актуалната и последна цена за обявения домейн на търг.

Друг случай:

Потребител търси съвет и има нужда от помощ, защото нещо му бъгвало и иска съвети и помощ с някакъв source code да кажем.
Едва ли ще му е полезно първо горе да му е неговия пост, тъй като той си го знае. Него го вълнуват актуалните отговори на потребителите, тоест последните мнения. Тоест на него му е по-удобно да са горе първи.

Трети случай:

Пак проблем, но много по-сериозен, нелесно разрешим или нещо от сорта.
Участник от форума смята, че е компетентен и може да помогне с разнишването на проблема и за да стигне до по-ясна визия за самия проблем, кое е сработвало и кое не е сработвало, е нужно да прегледа хронологита в реда по който са писани постовете. Тогава му е нужно старите да са горе а новите долу последни и най накрая да се включи и той.


Самото определяне на кое е правилно и кое е обратно в тези форумни идеи е безмислено и нелогично. Кое е правилно и кое е обратно си зависи

от потребители
от начина на тяхното участие в дискусиите
типа на постовете
и т.н.
 
От: Кой форум е "обратен"? Този или на Investor.bg?

Тук идва следния въпрос за подредбата в Инвестора:
Ако решиш да линкнеш към дадена статия за да покажеш нещо някому, а през това време това което си искал да покажеш вече е на следваща страница, ще се стигне до объркване нали? Или греша?
 
От: Кой форум е "обратен"? Този или на Investor.bg?

Значи аз едно време съм виждал доста форуми подобни на инвестора, но с малката разлика, че там там мненията бяха отзад напред на страниците, но отгоре надолу за мненията.
Според мен в инвестора е така, защото имат теми от по 300 страници, при които актуални са само последните 1-2 (при тях първите 1-2)
 
От: Кой форум е "обратен"? Този или на Investor.bg?

За първи път виждам такова нещо и изобщо не мога да го възприема. Много е шантаво.
 
От: Кой форум е "обратен"? Този или на Investor.bg?

Значи, пак повтарям на Blinky и Carnation, че доста сериозно грешат. Причината за това можеха да прочетат в предишното ми мнение, ако не бяха бързали да пишат. Едно е книга, друго е коментар към книга. Едно е форум, друго е коментари - при първите се практикува по-често подредбата на Предприемач, при коментарните скриптове - обратното. Има изследвания за това кое е по-препоръчително за форум и кое - за коментари и тези резултати също ви ги обобщих, но ако ви интересува по-подробно или не вярвате поради някакви причини, то има достатъчно публикации по тези въпроси в Мрежата, аз поне съм обсъждал и писал статии за това още през 1998 година.

А съвсем отделно е, че тези изследвания нямат задължителен характер и зависи от конкретните цели и ергономичност (конкретизирам от мое име - какво е по-важно за целите на собствениците - списък от коментари с център актуална тема или масова дискусия между членовете), както правилно отбеляза alternative, така че тезата за "обратни форуми" е грешна и не трябва да се обръща на фенщина. Както сте свикнали и ви харесва да пишете по подредбата тук, така бихте свикнали и в Инвестор, ако четяхте често там.

Личното ми мнение е, че решението им е неправилно, но това нито значи, че форумът им е по-зле, нито че мога да преценя обективно при положение, че нямам конкретна информация за целите им и къде наблягат да поставят акцентите. Но със сигурност не са го направили така, за да се правят на по-оригинални или защото им е било кеф - в сериозните форуми тези неща се решават съвместно от професионални модератори, администратори, социолози и психолози.
 
Последно редактирано:
От: Кой форум е "обратен"? Този или на Investor.bg?

Съгласен съм, и за да не потретиш и аз искам да кажа, че "обратен" се води тогава, когато по-малкия % е за НЕ нормално приетото. Да дам ли пример или всички заедно ще се сетим за митинга в Пазарджик тези дни. :) Статистиките говорят сами, а мисля, че сме се събрали все разбирачи. ;)

Изследва се профила на потребителя, който ще посещава или ще е потенциялен член на дадения форум, ако се прави професионално де, и така се преценява кои техники ще работят най-добре за него, и така мигрират всичко. За да задоволят тези нужди. Тук си много прав, няма спор. ;)
 

Горе