От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

По-рано из темата писах, ама айде пак.

Така я да питаме собствениците на барове и кафенета въпросе. То и там е голямо разквониче и затова си траят.
Та всяка година след едрите слоеве тютюн всичко от тавана през полилеите до паркета е силно наслоено на цигарен дим. Всичи светли стени придобиват един турбеколозен жълт цвят, а всичка мека мебел, започва да мирише на един много специфичен мирис, наречн на лайна. Та какво се прави в този случаи от заведенията, влагат се големи ресур по обновяване - пребоядисване, дълбко чистене на цялата апаратура, а смрадливите мебели или на дълбоко химическо или се сменят с нови(тъпото е че амортизацията е дълга на такива активи, а вие за 1 година се налага ги сменяте). Та така какво се получава, през това време на ремонти нямате клиенти губите приходи, давате пари за всичките си постоянни разходи, и сега иде интересното увеличавате променливите си разходи по линия обновяване и давате пари по линия купуване на нови мебели. И какво се получава за период Х губите клиентелата си както и реализирате загуби и увеличат капиталовите си разходи - а тя конкуренция не спи. Ако не се правят такива неща по поддръжката, то значи така или иначе се води от недалновидни управители/собственици и си заслужават фалита. Та само от тук забраната на цигарите има доста ползи за самите собственици на барове/кафенета.

Поради факта, че тука всички са гъзета и се тежкарят да социализират - то това ще продължи с разликата че ще се ходи да се пуши на вън. Заведенията, са места за срещу, хапвания, пийвания и добре прекарвания и най-вече там се събират много хора - това не са пушалници специализирани помещения си пафкаш, ако искаш такова има - да вече този закон ще прецака тях. Но иначе нормалните отиваш и излизаш на вън си пупеш. Както по цял свят е така, те могат ние не.

Ние всяка година яко се затриваме от тези цигари като нация, вече границата на започване е 13-14 - демек изначално се уврежда поколението с грешни ценности и възприятия.

И ако това пак не помага на дебелите чутори на всички - то нека го обясни до като твоето дейстиве не вреди на останалите имаш право да го вършиш, почне ли да вреди аз и компания имаме право да вземем мерки.
То е същото щото ексхибиционизъм ги е кеф си показват онзи си работа и сплашват жените, да ги оставим това да правят нали нищо лошо не става. Така е както с престъпниците и всеки който решил си тълкува странично законите.

Законите са именно закони за да унифицират нормите, иначе настава анархия, а има ли то тогава няма общество.

Тука виждам изкривена логика, не на място дадени примери и сравнения и липса на предприемаческа мисъл.
Как не бях се сетил, че ще спестя от едно освежаване на заведението?
Сигурно, защото ме интересува повече правенето на пари, а не тяхното икономисване.

Законите се мислят от хора. Каквито са законодателите, такива са и законите.
 
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

Прав си мисли се за хората, да не се тровят тези които не искат преднамерено да се тровят. Ако не беше така по твоята логика, която според теб е правилната, колите ще карат с по 100-150 в градско просто щото хората ги е кеф да карат бързо, а онези дето карат бавно са некви лузъри :D Не колега, законите влизат тогава като застрашаваш и с най-малкото живота и добруването на другия.

А явно не си виждал до какво води едно освежаване на качествено заведение и какви пари се хвърлят. Това, че около вас има квартални кръчми и барчета с 2-3 маси в които като влезеш, смърди на умрели лебеди не е резонно за сравнение, нищо че си отделил един ден му мацнеш една ръка евтина боя.

А до предприемаческа мисъл, винаги за един предприемач цел номер 1 и оправдание за съществуване на дадена дейност е само едно и единствено нещо - МАКСИМИЗИРАНЕ НА ПЕЧАЛБАТА, а това става с оптимизация на разхода и по-голяма ефективност на вложението. С увеличение на пределните разходи хич не води до тази цел ;)

И понеже предполагам ще кажеш не се правят големи разходи:

Варненско заведение - най-добрият бар в света


Ето ти линкче с малко снимки : цък

И понеже много пъти съм ходил там и знам какви луди пари се дават се пази това качество, атмосфера и визия така едни освежаване яде доста пари.

Сигурен съм, че сега в главата ти витаят едни мисли и убеждения, че спада на хората ще се калкулира от тези разходи. Е да те успокоя въобще не говоря това. Просто се пада нещо положително. Изхода от този закон, е да се седне на гъза и да се налага качество - не да се вземе едно помощение няколко маси и евтино обурдаване + високи надценки на питиетата и да се мислиш за Хенри Форд, на заведенията :D

А и такъв стил заведения въобще ни най-малко този закон ще ги удари, защото като ходиш на заведение търсиш качество, а не място да пушиш - ако искат такова заведение градски кенеф е идеален, явно пушачите пет пари не дават за нищо друго освен зависимостта си към никотина и катрана и кефа които им доставя да разнасят този дим навсякъде. Една дума много ТОЛЕРАНТНИ.
 
От: От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

Прав си мисли се за хората, да не се тровят тези които не искат преднамерено да се тровят. Ако не беше така по твоята логика, която според теб е правилната, колите ще карат с по 100-150 в градско просто щото хората ги е кеф да карат бързо, а онези дето карат бавно са некви лузъри :D Не колега, законите влизат тогава като застрашаваш и с най-малкото живота и добруването на другия.

А явно не си виждал до какво води едно освежаване на качествено заведение и какви пари се хвърлят. Това, че около вас има квартални кръчми и барчета с 2-3 маси в които като влезеш, смърди на умрели лебеди не е резонно за сравнение, нищо че си отделил един ден му мацнеш една ръка евтина боя.

А до предприемаческа мисъл, винаги за един предприемач цел номер 1 и оправдание за съществуване на дадена дейност е само едно и единствено нещо - МАКСИМИЗИРАНЕ НА ПЕЧАЛБАТА, а това става с оптимизация на разхода и по-голяма ефективност на вложението. С увеличение на пределните разходи хич не води до тази цел ;)

И понеже предполагам ще кажеш не се правят големи разходи:

Варненско заведение - най-добрият бар в света


Ето ти линкче с малко снимки : цък

И понеже много пъти съм ходил там и знам какви луди пари се дават се пази това качество, атмосфера и визия така едни освежаване яде доста пари.

Сигурен съм, че сега в главата ти витаят едни мисли и убеждения, че спада на хората ще се калкулира от тези разходи. Е да те успокоя въобще не говоря това. Просто се пада нещо положително. Изхода от този закон, е да се седне на гъза и да се налага качество - не да се вземе едно помощение няколко маси и евтино обурдаване + високи надценки на питиетата и да се мислиш за Хенри Форд, на заведенията :D

А и такъв стил заведения въобще ни най-малко този закон ще ги удари, защото като ходиш на заведение търсиш качество, а не място да пушиш - ако искат такова заведение градски кенеф е идеален, явно пушачите пет пари не дават за нищо друго освен зависимостта си към никотина и катрана и кефа които им доставя да разнасят този дим навсякъде. Една дума много ТОЛЕРАНТНИ.

Какви са тези неадекватни примери и сравнения не мога да разбера.
Слагаш в един кюп пушачите и престъпницете и главорезите.
Темата, според мен не е пушачи с/у непушачи, а за забраната на тютюнопушене на обществени места.
И преди тази забрана имаше заведения без тютюнев дим.

оптимизация на разхода и по-голяма ефективност на вложението
блябля, първо трябва бизнеса ти да е печеливш, пък другото после.
Кат ти хакнат един закон, който ти намалява обората, щото на голяма част от клиентите не им харесва това, ти се радвай, че ти спестяват пари за ремонт.
Че то без ремонт и обновяване на обстановката ти няма да си конкурентно способен.
Отвори едно заведение и примерно пет години не пипай нищо, щото примерно не се пуши и задимява и ще видим дали няма да си изгубиши клиентите.
Знам,че някои потребители просто обочат да спорят, ма некой път се получава доста елементарно.
Като не ви бърка в джоба, се радвайте на закона, но се съобразявайте и с хората на които хич не им е весело

[video=youtube;3wva8T7l1GY]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=3wva8T7l1GY[/video]

[video=youtube;3fYf6NCNM_g]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=3fYf6NCNM_g[/video]
 
Последно редактирано:
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

Не слагам никой в престъпници и главорези, казвам че закона си е закон някой са доволни други не - закона унифицира стандартите това казва. Явно не виждаш тази гледна точка, никой не говори да забранява пушенето, а просто е забранено се пуши на обществени места, защото рефлектира негативно в/у другите.

А че това ще доведе до шок не го коментирам, но шока ще е краткотраен. Това, че масово ще фалират е чиста форма популизъм. Нека мине зимата и после говорете, кое как и що. На всякъде в ЕС е имало моментен шок на предлгането, но след известно време хората се приспособяват към новите условия. Така че съм съгласен в краткосрочен план ще доведе до негативизми, но масови фалити са несъстоятелни.

Този закон е дългосрочен и съм сигурен е 1ва крачка докато не стане още по-силно вманиачване на тема здрави хора - защото болни хора тежат на бюджета и 2то икономиката губи важен фактор производствен фактор и от там производителността е ниска - и като цяло горе им секва кранчето на лапането на кинти. Това е крайната цел на закон, а не че ББ иска навреди на бизнеса ако бе така спокойно можеше направи всяки щуротий, както ги виждам в последно време, и щеше чукне примерно един нов закон за алкохолдни квоти + допълнителен данък на всяко питейно заведение.
 
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

Не слагам никой в престъпници и главорези, казвам че закона си е закон някой са доволни други не - закона унифицира стандартите това казва. Явно не виждаш тази гледна точка, никой не говори да забранява пушенето, а просто е забранено се пуши на обществени места, защото рефлектира негативно в/у другите.

А че това ще доведе до шок не го коментирам, но шока ще е краткотраен. Това, че масово ще фалират е чиста форма популизъм. Нека мине зимата и после говорете, кое как и що. На всякъде в ЕС е имало моментен шок на предлгането, но след известно време хората се приспособяват към новите условия. Така че съм съгласен в краткосрочен план ще доведе до негативизми, но масови фалити са несъстоятелни.

Този закон е дългосрочен и съм сигурен е 1ва крачка докато не стане още по-силно вманиачване на тема здрави хора - защото болни хора тежат на бюджета и 2то икономиката губи важен фактор производствен фактор и от там производителността е ниска - и като цяло горе им секва кранчето на лапането на кинти. Това е крайната цел на закон, а не че ББ иска навреди на бизнеса ако бе така спокойно можеше направи всяки щуротий, както ги виждам в последно време, и щеше чукне примерно един нов закон за алкохолдни квоти + допълнителен данък на всяко питейно заведение.

Говориш твърде теоретично и това не отговаря на действителността.
закона унифицира стандартите това казва
Според тебе няма приети и действащи закони които са тенденциозни или защитават лобистки интереси, така ли?
На всякъде в ЕС е имало моментен шок на предлгането, но след известно време хората се приспособяват към новите условия.
В някои европейски държави вече е отменен този закон, Швейцария даже съвсем наскоро и то с референдум.
 
Последно редактирано:
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

Кое е теория? Чудно ми е и кое не отговаря на реалността за БГ?
А това което казва за масови фалити в бъдещето не ли спекулиране?Интересно ми е, излиза че заведенията са в цигарения бизнес и всичко друго е ирелевантно, тук няма как да мине номера че цигарите и питиета са допълващи стоки. Така че доста спекула се оказва. До сега какво съм чел за западна Европа и САЩ, е водило до кракосорчен шок нo после и до промяна на предпочитанията - и въобще не е довело до до масови фалити както чета през последния месец.
В моловете да си видял някой да пуши усилено докато се разхожда или в различни магазини и всякакви развлекателни места. Там значи порива на цигарите не е толкова силен, колкото явно при заведенията. Адски куци са като аргументите за и масовите фалитите.


Не четеш внимателно, ако иска специално тенденциозен закон щяха го приемат специално за заведенията. Това е общ закон за всички. Иначе то почти всички закони са лобистки както в БГ така и по света

Ти що си мислиш на запад в корпоративен свят не взимат вече пушачи? И да ти помогна не е щото д-вата е казала така :D
 
Последно редактирано:
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

Защо трябва да има пълна забрана? Какво я налага? Нали и преди този закон си имаше заведения без тютюнев дим?
Защо трябва някакви стандарти да се налагат със сила? Що не използват законотворчеството да вдигнат социалният стандарт на българина?
Здравеопазването да стане изцяла грижа на държавата и да дават пари за скъпоструващи животоспасяващи операции.
Когато работник си вземе болничен за пет дена, сметката да се пише на държавата, защото е осигурен, а не като в момента работодателя поема три дена от болничните, е питам защо?
България е една от страните с най-много пътни знаци и най-много полицаи в Европа, но в същото време сме и сред първенците по ПТП-та.
Е защо така? законите и проверяващите органи ли са ни виновни или манталитета или цялостната картинка на страната, със зейналите дупки, липсата на маркировка и т.н.
Знаеш ли колко работи в тази държава са сбъркани. Този закон е приет заради нещо, но не е защото ги е грижа за здравето на населението.
 
Последно редактирано:
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

Да тръгвам ти отговарям цяла нощ ще ми трябва. Като цяло има неща които нямат логическо обеснение. Други както примерно тютюнопушенето си има. А и до 2015 трябва въведе такава забрана от евро директиви така че... А дали е за болните нека помислим, колко болести води тютюнопушенето на кое място сме по тютюношушене и спрямо стандарта на живот на кое място се намираме спрямо заболявания. Никой не ти говори за болнични 1-2 дена а за сериозна дееспосбност, която се плаща от някой.

А да чакаш д-вата ти вдигнат стандарта, е същото да чакаш комунизма да дойде.

Ще си копна какво съм писал по рано:

http://www.euromonitor.com/tobacco-in-bulgaria/report можете и във фокуса да се види пак http://www.focus-fen.net/?id=f2927

И да не пиша отново ще се цитирам, за една страна на нещата която ич не се споменава



А като цяло такива забрани са именно в полза и само на държавата - трябва да доведе до по силно здравословна работна сила, която да работи и увеличва крайната продукция. Обаче реалността е че медицинските грижи струват адски много и всички държави по това перо са яко дефицитни и нашата не е изключение, там е една от най-големите ни дупки, така че веднъж влезнала, забравате се върне, всичко си има причини. А че бизнеса го отнася, това е само в краткосрочен план докато свикнат клиенитите, всички страни които са въвели забраната, като ги гледаме не им е умрял ресторантьорския бизнес БВП не е паднало с 10%, така че стига с тези манипулации.

А и ето какви са проучвания за икономическият ефект и масовия фалит

http://www.forbes.com/2009/06/04/ec...urants-opinions-contributors-smoking-ban.html

http://www.smokersclubinc.com/economic.html
 
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

Да тръгвам ти отговарям цяла нощ ще ми трябва. Като цяло има неща които нямат логическо обеснение. Други както примерно тютюнопушенето си има. А и до 2015 трябва въведе такава забрана от евро директиви така че... А дали е за болните нека помислим, колко болести води тютюнопушенето на кое място сме по тютюношушене и спрямо стандарта на живот на кое място се намираме спрямо заболявания. Никой не ти говори за болнични 1-2 дена а за сериозна дееспосбност, която се плаща от някой.

А да чакаш д-вата ти вдигнат стандарта, е същото да чакаш комунизма да дойде.

Ще си копна какво съм писал по рано:



А и ето какви са проучвания за икономическият ефект и масовия фалит

http://www.forbes.com/2009/06/04/ec...urants-opinions-contributors-smoking-ban.html

http://www.smokersclubinc.com/economic.html

И до утре сабалян да ми обясняваш, ти живееш в измисления свят на европейски директиви, а аз в реалния свят.
До вчера изпълнявахме едни директиви, днеска сме на друга вълна и все сме отличници, ама само на хартия.
Аз ти казвам, че има европейски страни с развити икономики, които са отменили този закон, ти пак ми ги размахваш тези евро директиви.
Австрийците и швейцарците сигурно са по-тъпи от нас, дай им малко акъл и на тях, щото изостават. Също и повечето провинции на Германия, мисля само в Бавария са въвели пълна забрана.

Нашите глоби за тютюнопушене в заведения са няколко пъти по-високи от другите страни с такава забрана.
И при нас се санкционират както клиента от 300 до 500 лв, така и собственика от 1000 до 1500лв, а за второ нарушение 10000лв. За сравнение с Гърция санкционира се само клиента 50евро.
 
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

Швейцарците 1во не бяха ги въвели във всичките си кантони и техните референдуми не са миродавни. Те си гласува да си намалят пенсиите, по тази линия дай да кажем на пенсионерите щом там ги свалят и тук да направим така.
Тези директиви са не от днес още като за 1ви път минаваше законо проекта се базираха на тези директиви а това почваше от 2008 после 2010 и т.н Всички развити и силно икономики имат такива забрани, нещо си се объркал, та ли са прости че мислят за хората си или ние?! Така че не знам кой къде живее, на запад като отидеш запали си една цигара в някое заведение и .... В момента всички собствници не знаят какво ще стане и затова надигат рев - тези клиенти къде ще идат според вас като дойде взимата ще се събират на групички у домовете ли си? Или пак ще ходят по кафене ама ще излзат на вън да пушат?

Единствената причина от страна д-вата да прави това е за последен път ти казвам че тютюнопушеното е свързано с с редица разходи и отделно това време на една икономика - това е цялата оферта на тази забрана, не тенденционзно да ви фалитат. Нещо което няма 1во как да стане и 2торо е добре едно 5-10% заведенията да фалират че е пълен фарс този сектор в БГ. Ако исках аз тенденциозен закон щях каже на всяко място трябва се падат по 3 квадрата площ и минимум за заведение е 80кв - виж ей това си е чист тенденциозен закон който наистина ще доведе до сериозни фалити.

Смешно ми е и друго обществени места където се събират хора не са само барове кафенете, а редица други от всякакви сектори. Та те що още не са скочили да протестират - що не скочат протестират собствениците на кинтата, театрите, магазините, големите вериги, моловете и т.н и т.н - да не би там хората да не стоят толкова колкото и в кафенета? Спокойно след като е минала зимата всичко ще се е кротнално, това е нормално човешко поведение, като види че няма на къде или се приспособява или .....
 
Последно редактирано:

Горе