Българите купуват злато като луди - оборотът през август нарастнал 6 пъти

От: Българите купуват злато като луди - оборотът през август нарастнал 6 пъти

Да се намеся и аз тогава:
От 6 години се занимавам само с инвестиции - тръгнах от спекулативен трейдър към value investor и за такъв се смятам сега. Във всички 5 инвестициони класа съм инвестирал, така че ме пишете и мен за спора :D

A по-тематиката - проблем никакъв няма. Просто ТБ, Tavex и компания посредници/доставчици на физическо злато трябва им светне лампичката че в момента златото е сравнително оскъдно и при внос ще имат по големи маржове. А отделно за купувачите е сигнал че се засилват инфлационни очаквания и хеджират в злато правейки парите по-малко ценни спрямо златото - т.е. спад на покупателната спосбност.

Но да се говори недостин на злато и дефицит - просто парите изразени в златото губят яко стойността си и по малко хора успяват да се снабдят с кюлчета - иначе казана.

А отделно аз съм за фючърсно тъгувано злато, ако някой иска по сигурност има златни сертификати или си купува някой златен ETF и си свирка.

А оделно колко е разумно сега трансфер на всички паричните активи в злато е друга тема - трябва си стабилна диверсификация, ако се търси запазване на богатството, че увеличаването му.
 
Последно редактирано:
От: Българите купуват злато като луди - оборотът през август нарастнал 6 пъти

А отделно аз съм за фючърсно тъгувано злато, ако някой иска по сигурност има златни сертификати или си купува някой златен ETF и си свирка.

На практика в България има ли от къде да си купиш златни сертификати? С тази ключова фраза нищо не излиза (освен разни неща, които нямат нищо общо с темата или статии в медии, където не пише точно от къде да си купим златни сертификати).

Гледам, че Делтасток предлагат изгодни условия за договор за разлика върху златен ETF (при марджин 1:1 няма лихва, таксата е 0,1% от стойността на сделката, минимум 1 EUR). В краен случай и това е добра алтернатива на физическото злато заровено в градината (продажбата на борсово тъгувания фонд става на практика веднага, ако е в работното време на съответната борса).

БенчМарк предлага златен ETF (и други ETF) при комисионни USD $0.02/акция (в същност е правилно да се каже на дял, не на акция), минимум USD $15. При цена $166 на дял това прави комисионна 0.012% (минимум $15).

Значи при поръчки под $15000 излиза по-изгодно да се ползват услугите на ДелтаСток. При по-големи поръчки - БенчМарк.

При Реал Финанс комисионната за ETF е същата като при БенчМарк.

Колко от цената на актива (напр. SPDR Gold Share) се намалява заради цената на управлението на фонда? От отговора на този въпрос зависи кое ще е по-изгодно - физическо злато или борсово търгуван фонд.

Ето го и отговора на горния въпрос:
The ETF pays an annual expense charge of 0.40% per annum
Източник: http://en.wikipedia.org/wiki/SPDR_Gold_Shares#Management

За 6 години това прави 2.4%. В момента разликата купува/продава при Тавекс е 2,4% (купува: 2640.00, продава: 2706.00).

* Изложените факти не са инвестиционен съвет и не давам гаранция за верността на написаното. Изброените фирми не са ми платили за реклама и не съм техен собственик.
 
Последно редактирано:
От: Българите купуват злато като луди - оборотът през август нарастнал 6 пъти

Идеята е че срещу актива, които купуваш ти дават сертификат, че златото е в наличност и може си го извемеш. Пример е SPDR Gold и тук има още инфо за Gold exchange-traded product

А за тавекс те имат голям спред/марж - като се увеличи конкурнецията на пазара нормално маржа да спадне. Винаги може идеш в някоя голяма борса по света и си вземеш физ. злато - друг е въпроса как и къде ще го съхраняваш.
 
От: Българите купуват злато като луди - оборотът през август нарастнал 6 пъти

SPDR Gold е борсово търгуван фонд (ETF), аз имах предвид gold certificate или gold account. При тях има ли годишни разходи като при SPDR Gold (0.4% годишно такса за управление)?

(Офтопик: последно време да не злоупотребяваш с алкохола? Забелязах че пишеш странно - объркваш букви, изпускаш къси думи съставени от две букви.)
 
От: Българите купуват злато като луди - оборотът през август нарастнал 6 пъти

Не знам, явно съм преуморен нещо, тука доста неща имам на главата.

SPDR е борсов ЕТФ но е обезпечен със златни резерви - не само, че следи златото като другите ЕТФ, но акцията може си я обърнеш в злато. То и затова минава и за gold share или сертификат.
Ако видиш такси за трезорите в даден ЕТФ значи, златото е съхранено някъде си и може го обърнеш злато срещу акцията си и затваряш позицията.

Реално аз до сега само CFD злато съм купувал и продавал, ясно ти е че е спекулативно. Но вече мисля да накупя физ. златото да балансирам портфейла си - няколко монети(Кругери или Кленов лист) и кюлчета с по 10 унции мисля си взема. Чакам го да коригира, а и за такава сума е по-добре в наличност. За големи суми вече ще го мисля :D
 
От: Българите купуват злато като луди - оборотът през август нарастнал 6 пъти

Грешките при писане може да се дължат и на недостатъчно сън.

Смяташ, че ще падне още ли? Аз се набълбуках с дълги позиции от началото на месеца и още ги държа, като се надявам, че ще спре да пада... Днес тръгна нагоре, надявам се да продължи, че иначе пак ще си зануля сметката. Не се научих, че на маржин 1:10 или повече не се търгува, най-много 1:2, а в идеалния случай 1:1 и дългосрочно (да няма лихви).

За пенсия ако ще се "застраховаме" е по-добре физическо злато, обаче да има къде да го скриеш... Иначе да се плаща за трезор няма смисъл, ако ще се плаща годишна такса по-добре да е ETF. Цената на трезора идва повече от разходите за ETF.

Гледам, че Адмирал Маркетс предлагат златна сметка, обаче не знам дали дават да я ползваш за да инвестираш дългосрочно в злато, те ще искат да спекулираш (и да си губиш парите)...
 
От: Българите купуват злато като луди - оборотът през август нарастнал 6 пъти

Да смятам,

От септ. миналата година го играх на късо технически нямаше как да качва повече.
Сега чертае на големи графики флаг, цената коригира до 61,8% но не се задържа и обърна, сега дава цели за тест на долната линия на триъгълника. Това технически - фундаментално Италия и Испания още бягат по-тъча с програмите за спасение, ЕС още има да доработва политиките за интегрирането а ЕСМ още не е в действие, ФЕД няма налива толкова силно колкото мислиха че ще е QE2 а и показателите на икон. са леко добри, ЕЦБ го играе пас още не купува ДЦК, а има готовност. В момента всичко е в затишие, а и гърците ужким ще го играят добри - в момента има като цяло затишие и печатниците си почиват малко, но това ще е до едно време. Затова смятам ще сме надолу.
Европа яко е закъсала, те първа има още да видим как ще се разиграва кризата, и като стане кофти "умните" политици пак ще пуснат печатниците и златото няма как да не отиграе това, ако ФЕД и те решат че долара не е там дето трябва ще по напечатат и те и ще пратят златото на нови върхове има време.
Виж файлът 4936
 
От: Българите купуват злато като луди - оборотът през август нарастнал 6 пъти

Покачването на цената на златото, съпоставено с покачването на цената на други метали (и инфлацията), не показва ли че златото вече е достатъчно поскъпнало (за да компенсира инфлацията)? Това индикация за балон ли е?

Кой от тези два метода за изчисляване на инфлацията е правилен?


inflation adjusted gold
 
От: Българите купуват злато като луди - оборотът през август нарастнал 6 пъти

Златото започна да хвърчи нагоре:

1533ey8.png


Дано продължава в същата посока, защото имам дълги позиции от преди един месец когато беше около 1770-1778.
 
От: Българите купуват злато като луди - оборотът през август нарастнал 6 пъти

По-ранната ми графика с прогнозата.

А иначе най-добре е да измериш цената на златото спрямо фундаментална и стойност на другите активи.
А инфлацията се мери спрямо пот. кошници - в нея златото не играе. А иначе златото расте заради търсенето което е по-голямо в момента то е убежище все още и запазва стойността. Но си мисля че ще коригира на долу за да върне на горе.

Отделно зависи и как ще се борим с рецесията това е пак пол. основа ако сме с инфлация и хиперинафлия то ще имам ръстове на злато ако ще го караме на дефлация спадове - за сега сме само 100 процента по 1вия вариант!

 
От: Българите купуват злато като луди - оборотът през август нарастнал 6 пъти

Във форума на Инвестор ценната информация е заровена в купища лични нападки и глупости.
 
От: Българите купуват злато като луди - оборотът през август нарастнал 6 пъти

Отсей ги :) но иначе гледай реалната стойност а тя ще е намериш чрез фундаменталните съотношения на реалните активи!
 
От: Българите купуват злато като луди - оборотът през август нарастнал 6 пъти

Всички методи за изчисление на "реалната" стойност са доста съмнителни, защото най-"реална" в същност е пазарната цена.
 
От: Българите купуват злато като луди - оборотът през август нарастнал 6 пъти

Oooo доста си далече от нещата :)

Пазарната цена е едно а вътрешната/фундаментална стойност съвсем друго ние инвеститорите нея търсим и гледаме, а спекуланта пазарната.

Пост пример сега НИ подценени или са надценени в БГ?!

По 3 фундаментални начина може ги то изразя:

Доходността от наем: счита се един имот да струва 100 наема - или доходност от 12% - в момента доходноста е 5-6-7% - питанката се пита НИ ли ще паднат или наемите ще станат двойни за да се изравни :). Ако по някъв начин доходността е над 12% то това означава че НИ са силно подценени под фундаментлана стойност.

Друг начин НИ струва около 30 работни заплати ако е 1к заплата то 30к трябва е имота

3ти начин изразено чрез злато 1 униция винаги купува един и същ актив както сега както преди 100 години както и по Римско време - потребността на имота не се е променило а златото си е същото:

Та една интересно фундаментално отношение 1 златен Наполеон е купувал кв метър в центъра на София в продължение на десетилетия до 2-ра световна = сега 1 Наполеон е около 200-250 лв сам смятай.

[video=youtube;_n7M6mbShe4]http://www.youtube.com/watch?v=_n7M6mbShe4&feature=BFa&list=PL2BF8BBEB722820B9[/video]

Погледни тук

http://www.informedtrades.com/blogs...te-gold-housing-ratio-falls-historic-low.html

и тук

http://www.businessinsider.com/why-the-house-to-gold-ratio-has-a-lot-more-to-shrink-2010-7


Винаги има реална стойност това е като гледаш реални активи с други. Златото в момента го играе убежище, хедж срещу инфлация, отделно то е монетарно търсено от ЦБ, отделно се добива още и още за разлика от среброто - трябва го играеш реално не пазарно иначе си загубен!
 
От: Българите купуват злато като луди - оборотът през август нарастнал 6 пъти

Днес Федералния резерв пак заседава, ще има раздвижване може би. Дано е нагоре, защото не съм си затворил дългите позиции. Пък после като ги затворя на печалба, може да пада колкото си иска - за да купя евтино. ;)
 
От: Българите купуват злато като луди - оборотът през август нарастнал 6 пъти

Е те вече обявиха QE3
 
От: Българите купуват злато като луди - оборотът през август нарастнал 6 пъти

Имаше само малко волатилност, цената нито се повиши, нито се понижи. В такива случаи мъдрите анализатори казват, че пазарът бил отразил предварително решението, защото бил предвидил какво решение ще вземе FED. На такива анализатори Насим Талеб много обича да се подиграва.

350mhzk.png
 
От: Българите купуват злато като луди - оборотът през август нарастнал 6 пъти

Днес имаше по добри движения при петрола. Аз търгувам повече него и евро/долар. Иначе съм забелязал, че преди и след коледните празници стават доста добри движения при всеки инструмент, особено при златото.

Е те вече обявиха QE3

Смяташ ли, че е възможно тренда на златото да се обърне надолу, тъй като гледам на месечна графика се образува триъгълник и скоро ще е екшън. Всички казват, че златото винаги качва в дългосрочен план, затова питам.
 
От: Българите купуват злато като луди - оборотът през август нарастнал 6 пъти

Да се включа, понеже винаги ми е била интересна гледната точка на хората търгуващи със злато. Златото е константа = 1 . Независимо от цената на парите. Те се обезценяват, или поскъпват спрямо златото. Краткосрочните спекулации межджу наколко дни и 2-3 години могат д ви направят богат в определена валута. Но това просто ще покаже склонността на златото да поскъпва, или поевтинява. Не очаквам да ме разберете. Просто ще кажа, че моментните инвестиции в злато говорят, че липсва сигурност и умните инвеститори пазят парите си, а не инвестират.
 
  • Like
Реакции: snux

Горе